Inventārs

Ar laivu un… pleznām pēc trofejas? Pakavlaiva – laiva, ko varēsi uzglabāt pat dzīvoklī0


Šīs sezonas pirmais pārgājiens man beidzās ar slapjām kājām, jo izskatās, ka brienambikses būs godam savus piecus gadus nokalpojušas. Bet tāpat netraucēja izbaudīt skaistu purva ezeru Zemgalē.
Šīs sezonas pirmais pārgājiens man beidzās ar slapjām kājām, jo izskatās, ka brienambikses būs godam savus piecus gadus nokalpojušas. Bet tāpat netraucēja izbaudīt skaistu purva ezeru Zemgalē.
Foto no autora arhīva

Pakavlaivas (angliski belly boat, float tube) pie mums ir ļoti reti izmantots makšķerēšanas peldlīdzeklis. Īsumā – tas ir vienvietīgs un kompakts peldriņķis ar sēdvietu, kas tiek stūrēts ar pleznām. Pats to pirmo reizi izmēģināju pirms aptuveni septiņiem gadiem, tādēļ rakstā īsi ieskicēšu tā priekšrocības dažādās situācijās, kā arī tehniskās nianses, kas jāņem vērā, ja apsverat iespēju ko tādu iegādāties un lietot.

Komplektācija

Starta komplekts sastāv no pašas pakavlaivas, brienamzābakiem un pleznām.
Vienkāršākie modeļi veidoti no četriem atsevišķiem piepūšamiem pontoniem (divi sānu lielie pontoni, kā arī atsevišķi padibeņa un atzveltnes pūšļi). Tātad noslīkt ar to būtu pagrūti – ja cauri ir kaut vai trīs no četriem, tad arī ar to pēdējo pietiek, lai noturētos virs ūdens.
Lai šādu brīnumu lietotu, nepieciešami būs arī brienamzābaki, jo lai arī ūdenī ir tikai kājas zem ceļa, tomēr ūdens pie atsevišķām kustībām vai dažādiem svariem neizbēgami nonāk arī uz padibeņa.
Kājās jāvelk pleznas, jo tas būs jūsu dzinējs un stūre. Svarīgi izvēlēties tieši pakavlaivām paredzētus modeļus, kas nav paši lētākie un vienkāršākie. Tie mēdz būt ļoti īsi, līdz ar to manevrēt būs grūtāk. Un arī stiprinājumiem ir būtiska nozīme – ja ūdenī tie sāk šļukt nost, tad nav vienkārši tikt līdz savām pēdām, lai visu uz ūdens sakārtotu.
Pakavlaivai abos sānos parasti ir palielas kabatas, kur turēt mānekļus, instrumentus un citas mantas nelielā daudzumā, bet aizmugurē ir vieta kādai ūdensnecaurlaidīgai somai, nelielam enkuram. Dārgāki modeļi jau paredz daudz dažādu modifikāciju, ieskaitot iespēju piemontēt arī elektromotoru, nelielus airus, taču šoreiz fokuss būs uz vienkāršāko versiju – ja tā lieta iepatīkas, tad jau var domāt par lielāku komfortu un iespējām. Tomēr jāņem vērā, ka advancētāki modeļi nereti nozīmē arī lielāku svaru, un tas var ierobežot jūsu iespējas ar šo laivu somā vai uz pleciem pieveikt lielus attālumus, bet par to nedaudz vēlāk.
Ja nu mājās nav vai arī ir aizmirsies pumpis, tad šo laivu visai ātri var piepūst arī ar muti, nezaudējot samaņu.

Lielākās priekšrocības

Svars un izmērs
Pateicoties mazajiem gabarītiem un svaram, pakavlaivas ir ļoti ērti uzglabājamas arī mazā istabā. Ja, piemēram, dzīvojat divistabu dzīvoklī, kur jau tā ar dažādiem noderīgiem priekšmetiem ir nokrāmēta katra horizontālā virsma, tad diez vai jūsu mājinieki būs priecīgi, ja katru svētdienu koridorā jūs vēl žāvēsiet divvietīgu piepūšamo laivu. Pakavlaiva ir tik maza, ka to uz žāvēšanas brīdi var paciest pat virtuvē. Bet saliktā veidā tā neaizņem vairāk vietas par vienu pilnu sporta somu. Lūk. Tagad jums vairs nebūs attaisnojuma tam, ka laivu nepērciet, jo nav kur to glabāt. Vienkāršākās pakavlaivu versijas sver, sākot no aptuveni 6–7 kilogramiem.

Cena
Modelis, ar kuru nu jau septiņus gadus šad un tad dreifēju pa ūdeņiem, bija budžeta variants, kas derēja, lai šo copes formātu pamēģinātu. Tas maksāja aptuveni 140 eiro. Šai summai klāt jāpieskaita labs pleznu pāris (jo labākas pleznas, jo labāks ātrums, manevrētspēja), kas svārstīsies aptuveni 30–50 eiro robežās, kā arī brienambikses, kuru cenas amplitūda gan ir ļoti liela. Te pašiem jāizvērtē, cik bieži un kādiem mērķiem tās izmantosiet. Ja tikai pakavlaivas klejojumiem pāris reižu gadā, tad drīzāk jāskatās budžeta versijas neoprēna veideriem, iekļaujoties divciparu skaitlī, bet, ja tos izmantosiet daudz un arī bradāšanai, tad var tēmēt uz premium klasi, kas var maksāt pat 700 un 800 eiro. Man pašam ir elpojoša materiāla brienambikses ar neoprēna zeķēm galā, kuras izmantoju gan pakavlaivai, gan bradāšanai dažas reizes gadā, tās maksāja ap 200 eiro, un jūtos komfortabli gan dreifējot ar pleznām, gan brienot.

Kopējais nesamo mantu svars, ieskaitot pakavlaivu, ir aptuveni 10–12 kg. Tas ļauj doties arī visai tālos pārgājienos uz vietām, kur ar auto vai laivu nokļūt nav iespējams.
Foto no autora arhīva

Konstrukcija
Pakavlaiva ir ļoti vienkārši un ātri sagatavojama copei. Esat kādreiz mēģinājuši salikt piepūšamo laivu ar cieto grīdu? Lūk, ar pakavlaivu viss ir daudz, daudz vienkāršāk. Piepūt un peldi. Kad braucu copēt, parasti to piepūšu jau mājās, jo šī laiva piepūstā veidā viegli ietilpst arī auto (universāla) bagāžniekā pie nolaistiem sēdekļiem. Pie ūdens vien atliek uzvilkt brienambikses, pleznas un var laisties iekšā. Tā ir pietiekami viegla, lai ar to varētu doties arī garākos pārgājienos uz vietām, kur citi netiek. Esmu gājis gan tad, kad laiva ir salocīta somā (ja nepieciešama kompaktā versija), gan arī ar piepūstu laivu kā mugursomu.

Plusi copē
Tā kā stūrējat kājām, tad šī ir makšķerēšana, kur jums visu laiku ir brīvas rokas. Kājas pilda iPilot enkura un arī dzinēja funkciju. Ja laižaties pa upi, tad atliek vien pielabot virzienu. Kad vēlaties – kustieties, griezieties, apstājieties, izmētājiet perspektīvo placi, dreifējiet pa vējam, kuļaties pret vēju, griežaties aiz garlaicības vai prieka uz riņķi. Pārvietošanās arī ir ļoti klusa. Tā var būt priekšrocība copē, kur vēlaties pielavīties tuvu tramīgām zivīm. Vēl pie lielākajiem plusiem noteikti jāmin iespēja ar pakavlaivu nokļūt vietās, kur ar lielākiem peldlīdzekļiem piekļūt ir neiespējami. Arī pats esmu gan ložņājis ar to pa mežu, meklējot grūti pieejamus ezerus, gan arī kāpis kalnā pa 10 km garu taku, lai izbaudītu Zviedrijas kalnu ezera paliju copi vasarā.

Kādiem ūdeņiem piemērota

Galvenie faktori, kas jāņem vērā, – tai ir salīdzinoši ierobežots attālums, ko ar to varēsiet veikt, kā arī lielos viļņos vai straumē nebūs vienkārši noturēties uz vietas vai kustēties sev vēlamajā virzienā. Tādēļ vispiemērotākās vietas būs tās, kur ir salīdzinoši mierīgs ūdens, lēna straume. Piemēroti var būt gan ezeri, gan upes, gan arī jūra.

Ko ar to nevajadzētu darīt

Piepūšot jāņem vērā ūdens temperatūra – vēsumā gaiss pontonos sarausies, un ūdenī tie var kļūt nedaudz mīkstāki. Tādēļ parasti jau krastā to piepūšu visai stingri. Savukārt pēc copes, kad to siltā dienā saulē žāvēsiet, vēlams gaisu nedaudz izlaist, jo tiešā saulē peldlīdzekli var uzkarsēt un vienkāršāko pakavlaivu pontonu izplešanās rezultātā var sabojāt to ievalka rāvējslēdzēju.
Ar šo copes veidu nevajadzētu aizrauties vietās, kur ir intensīva motorizēto ūdens transportlīdzekļu satiksme. Lai arī pa gabalu jūs izskatāties pēc bojas, tomēr gadījumi mēdz būt visādi un liels kuteris, braucot pa ierasto maršrutu, var jūs nepamanīt. Tādēļ vietās, kur kāda laiva braukā garām, vēlams izvēlēties spilgtu, nevis latviski neuzkrītošu pelēkbrūnu apģērbu.

Kāpēc man patīk

Mani līdaku meklēšanas paradumi ir, sākot ar superkomfortablu makšķerēšanu sporta laivās un beidzot ar īrētām laivām, krasta copi un ložņāšanu pa krasta džungļiem mazos ezeros. Tomēr pakavlaivām manā hobijā ir īpaša vieta. Tādu ūdens sajūtu jeb saplūšanu ar dabu varbūt vēl dod vienīgi bradāšana ar brienambiksēm. Tomēr ar tām jūs nevarēsiet tikt vietās, kur dziļums pārsniedz jūsu ķermeņa meridiānu. Būt vienam citiem neaizsniedzamā ūdenī, klusumā, meža ezera vidū, saullēktā, kur vienā krastā pienāk buks padzerties, gaisā stārķis ar vanagu kaut ko nevar sadalīt, bet pie niedrēm līdaka dzenā sīkās zivtiņas – šādas ainas (kas nebūt nav izdomātas) ir apliecinājums tam, ka džekiem romantika pilnīgi noteikti var būt arī vienatnē. Īsāk sakot – iesaku.

Un kā ar tām trofejām?

Tā kā ar pakavlaivu gadā izbraucu vien divas trīs reizes un parasti tas ir man iepriekš nezināmās vietās, tad pie trofejas izmēra līdakas man ar to vēl pagaidām nav izdevies tikt. Tomēr es zinu, ka kādu dienu tas notiks. Un tad es varēšu pastāstīt, kāda izmēra pleznas nepieciešamas, lai pretotos zaļās torpēdas jaudai. Romantikas un lielu lomu pilnu vasaru visiem!

Gunārs Klēģers

Saistītie raksti

Viss, kas jāzina par zandartu copi uz dzīvo. Aprīkojums, pieredze, ieteikumi. Video bloga #5 epizode

Labākās makšķerēšanas vietas Latvijā 2022

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie