Bieži dzirdēts teiciens – kas tas par makšķernieku, kurš āķi nav pirkstā dabūjis? Āķu materiāli un to asums attīstās, neuzmanība arī spēlē savu lomu, un tikt pie nopietnas traumas nav nemaz tik sarežģīti, kā tas varētu šķist. Bet ko darīt, ja tā ir sanācis?
Konsultē Svens Rubulis, traumatologs un makšķernieks
Neuzmanīgi rīkojoties ar mānekli, makšķernieku pirkstos dažkārt mēdz iedurties superasie āķi. Te jānošķir divi iespējamie varianti: āķis izdūries cauri pirkstam tā, ka ārā iznākusi daļa ar atskabargu, vai āķis iedūries pirkstā tik dziļi, ka atskabarga nav redzama. Pirmais variants ir vienkāršāks: jānokniebj atskabarga, jāizvelk āķis, jāizspiež asinis, lai mazinātu iekaisuma procesus un veicinātu labāku ievainojuma dzīšanu. Pēc tam uz savainojuma vietas jāuzliek plāksteris. Šāds variants iespējams, ja laivā ir līdzi metāla knaiblītes. Ja knaibļu nav, āķis jāatbrīvo no mānekļa un jādodas uz traumpunktu, kur pirkstam veiks anestēziju un āķi izņems. Tas ir tādā gadījumā, ja to neizdodas paveikt paša spēkiem. Tāpēc ieteiktu vienmēr ņemt līdzi laivā knaibles.
Otrs un nepatīkamāks variants ir tad, ja āķis iedūries tik dziļi, ka tā daļu ar atskabargu neizdodas izvilkt. Paskaidrošu, kāpēc to nav ieteicams raut ārā paša spēkiem. Ja āķis iedūries pirksta mīkstumā un to ar varu rauj laukā, pastāv iespēja, ka var tikt savainotas pirksta saliecēj- un atliecējcīpslas, nervi. Tāpēc labāk uzreiz doties uz tuvāko medicīnas iestādi. Jo tikai ārsts var izvērtēt, cik dziļi āķis iedūries pirkstā. Ir bijuši gadījumi, ka dažreiz tas var būt pat iedūries kaulā.
Mans kā ārsta ieteikums: netēlot varoņus, jo ir redzēti dažādi ļoti nepatīkami gadījumi. Brūces var iekaist, pirksts var sastrutot, tas varbūt jāoperē, jātīra, jādrenē. Tas, ka āķis pirms tam atradies ūdenī, nenozīmē, ka ūdens būtu jāuzskata par sterilu vidi. Protams, daudziem pašrocīga āķu izvilkšana no pirksta reizēm izdodas, bet var arī nepaveikties.
Laivā obligāti jābūt aptieciņai. Pēdējais modes kliedziens ir tā dēvētie “šķidrie plāksteri” aerosola baloniņā. Ja āķi izdodas izvilkt paša spēkiem, brūce jānosusina un uz tās jāuzpūš šķidrais plāksteris, kas veidos tādu kā plēvīti, pasargājot brūci no netīrumiem, kā arī atvieglos makšķerēšanas procesu pēc tam, jo ar nosaitētu pirkstu diez vai būs ērti rīkoties ar auklu.
Ko darīt, ja esi tālu ziemeļos, kur tuvākā apdzīvotā vieta un medicīniskā palīdzība ir lielā attālumā? Droši vien ir jāpieņem lēmums – āķa spici durt cauri ādai, lai atskabarga iznāk ārā un tad to var nokniebt.
Ja zini, ka netiksi līdz medicīnas iestādei, tad, protams, nekādā gadījumā āķi nedrīkst atstāt pirkstā. Tas iekaisīs un sāks strutot. Šajā gadījumā ir divi varianti: vai nu mēģināt āķi caurdurt, lai āķa spice ar atskabargu iznāk ārā, to nokniebt un āķi izvilkt, vai to vietu apliet ar briljantzaļo, jodu vai spirtotu šķīdumu un lēnām mēģināt izvilkt āķi atpakaļ ārā. Pēc tam maksimāli no durtās vietas izspiest asinis, lai brūce iztīrās, brūces vietu notīrīt ar spirtotu šķīdumu un uzlikt virsū plāksteri. Pēc tam noteikti pirmās divas dienas turēt virsū pārsēju, lai brūce aizvelkas ciet.
Varbūt ir kāda opcija vietu atsāpināt mājas apstākļos?
Nav. Tāda iespēja ir tikai medicīnas iestādēs, kad konkrētu vietu sašpricējam ar lidokaīnu, līdzīgi kā tas notiek pie zobārsta pirms zoba labošanas.
Ieteikumi, ko darīt, ja medicīnas iestāde nav sasniedzama
Šeit viennozīmīgi ir jāmēģina āķi caurdurt, līdz iznāk ārā atskabarga, to nokniebt un tad āķi izvilkt. Velkot vienkārši āķi ārā, var satraumēt svarīgus audus. Cita lieta, ja āķis jau ir atdūries pret kaulu, lai arī sāpīgi, bet to var gluži vienkārši sajust, ka, āķi kustinot, tas neiet uz priekšu. Ja āķis ir pirksta mīkstumā, tad atliek sakost zobus un āķi izdurt cauri vēlreiz. Ja priekšā ir kauls, tad nekas cits neatliek, kā apliet pirkstu ar spirtotu šķīdumu un, ļoti lēnām kustinot, mēģināt to vilkt ārā atpakaļgaitā. Galvenais, to nedarīt strauji, jo tādā veidā ir milzīga varbūtība, ka tiks traumēti mīkstie audi. Vēl viena būtiska lieta, kas noteikti ir jāizmēģina gadījumā, ja āķis ir atdūries pret kaulu, pirms sākt operāciju ar āķa vilkšanu atpakaļgaitā, ir jāpamēģina ar standziņām āķi pavilkt sāņus nost no kaula un pamainīt tā leņķi, lai spice vairs nedurtos kaulā, bet blakus tam. Tad tomēr caurdurt mīkstumu, nokniebt āķi aiz atskabargas un no tā atbrīvoties. Viennozīmīgi mīkstajos audos ir maksimāli jāizvairās no āķa izvilkšanas atpakaļgaitā.
Ieteikumi, ko darīt:
1. Ja laivā neesi viens, vienmēr pirms metiena pārliecināmies, vai copes kolēģis nav pēkšņi pamainījis savu atrašanās vietu laivā un vai metiena brīdī viņu nevari aizķert. Tieši šādi var tikt pie visbīstamākajām traumām.
2. Laivā vienmēr obligāti jābūt aptieciņai un labām stangām. Ieteikums aptieciņu papildināt ar briljantzaļo un jodu.
3. Darbojoties ar prāvu līdaku laivā un atbrīvojot to no āķiem vai vienkārši ceļot to laivā bez uztveramā tīkliņa, uzvilkt tam speciāli paredzētus cimdus. Ja māneklis ir dziļi ierīts, mēs nevaram redzēt, kur ir tā āķi, un tas var maksāt dārgi, īpaši ja līdaka ir liela un, tiekot pie āķa pirkstā, tā vēl sāks trakot.
4. Braucot tālākā braucienā, padomājam par to, kas būtu, ja būtu. Izklausās varbūt smieklīgi, bet neražas gadījumā būs svarīgi zināt, kur ir tuvākā iestāde, kurā vērsties pēc palīdzības.
5. Atceramies… mūs vienmēr gaida mājās.
Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fonda atbalstu