Haralds Apinis
Sākšu ar to, ka viss šeit rakstītais ir balstīts manā praksē un pieredzē lašveidīgo makšķerēšanā. Mana pieredze šo zivju ķeršanā nav pat tuvu tādiem grandiem kā Uģis Circenis vai Gunārs Ķirsons. Es tāpat kā jebkurš copmanis kaut ko no tā esmu dzirdējis, un tajā brīdī tā šķiet super ideja, bet, pārbaudot jebkuru ieteikumu dzīvē, lielākā daļa no tiem tomēr neizrādās noderīgi konkrēti man.
Runājot par vienžubura āķiem lašveidīgo plēsēju ķeršanā jeb assist hooks, mani šī tēma paķēra, tiklīdz par tiem uzzināju. Šobrīd man nav neviena lašveidīgo mānekļa, kas nebūtu aprīkots ar assist āķiem, dažiem vobleriem esmu atstājis vidējo trijžubura āķi, dažiem abi āķi ir assist, bet šūpiņiem gan visiem izmantoju tikai un vienīgi assist āķus! Ļoti iespējams, ka lielā pārliecība man radās, jo jau pirmajā reizē, kad izmantoju šos āķus, tie nostrādāja izcili – copēju Gaujā sev pazīstamā vietā, un tur zem ūdens ir nogāzies koks ar visām saknēm, principā tieši tajā vietā vienmēr stāv zivis. Es to zinu, bet struktūra tur ir tik sarežģīta, ka liela iespējamība ir copes vietā atstāt mānekli. Esmu tur atstājis ļoti daudz mānekļu, bet tajā reizē, kad pirmo reizi izmantoju assist āķus, nenorāvu neko, jo bija pārliecība, ka viens žuburis būs ar divreiz mazāku iespēju ieķerties, un tieši tā tas arī bija. Toties uz bildēšanos dabūju trīs skaistus taimiņus jeb, kā tagad moderni teikt, jūras foreles.
Protams, ilgtermiņā tas tā nestrādā, ieķeras arī assist hooks, bet nenoliedzami daudz retāk par trijžuburiem, taču, ja assist hooks ieķeras kādā ķērājā, kas nav izkustināms, diezgan droši var atvadīties no mānekļa.
Tagad par plusiem un mīnusiem. Te es gribētu teikt, ka strādā tā pati sistēma, kas laulības dzīvē, – kad stipri esi sakašķējies ar laulāto draugu, saraksti uz lapas vienā stabiņā plusus, otrā mīnusus. Ja plusu ir vairāk, ir vērts palikt kopā; ja vairāk ir mīnusu, tad nu ir kā ir… Tieši tas pats ir ar assist āķiem.
Plusi. Kā galveno plusu gribētu izcelt assist hook draudzīgo attieksmi pret tavu pretinieku, proti, zivi – assist āķis 80% gadījumu ieķersies apakšējā žoklī (vismaz man tas tā ir parasti), tēlaini izsakoties, apvīsies ap žokļa kaulu un sanāks tāds efekts kā suns saitītē. Jā, zivij būs caurums mutē, bet tas būs viens un bez iespējām saplēst muti vēl kādā vietā. Ja āķis ir šādi ieķēries, tad nu nebaidīšos apgalvot, ka zivij cerību ir visai maz. Vismaz manā praksē, ja lasis vai taimiņš ir kārtīgi paņēmis, tad norāvies tas man nav ne reizi. Ja runājam par āķi, var, protams, neizturēt citi posmi tavā kombinācijā (pavada, mezgls, pamataukla), bet āķis šajā konstrukcijā nekad nebūs vājais posms!
Assist āķi zivij iztaisnot nav iespējams atšķirībā no trijžubura, ar kuriem tas gadās itin bieži. Assist ir īpaša izliekuma forma, ļoti apaļa (vairākumam), un tie parasti ir daudz resnāki par, teiksim, tāda paša izmēra troijņikiem, kā arī striķītis, ar kuru savieno āķi ar mānekli, ir izturīgs un ļauj zivij veikt jebkādas rotācijas un to viņai izlauzt neizdosies!
Tātad jau ir divi plusi – izturība un zivij draudzīgs, turpinām par draudzību – piemēram, vobleram. Ja tu izmanto abus trijžuburus, ļoti bieži zivi noķēris ir vidējais āķis, kas vobleriem ir uz vēdera, un ļoti bieži cīņas karstumā otrs āķis, kas ir astē, zivij ieķeras galvā no ārpuses, šādi radot daudz nepatīkamu traumu (saplēsti vaigi, izrautas acis utt.) tavam pretiniekam, kuru tu kā liels dabas draugs 90% nobildēsi un atlaidīsi atpakaļ. Savukārt assist hook iespēja otram āķim (aizmugurējam) ieķerties cīņas laikā zivī ir stipri minimāla, lai neteiktu, ka gandrīz nekāda. Es lašveidīgos paturu ļoti, ļoti reti, ne jau gaļas dēļ es tos ķeru.
Kādu ražotāju āķus es iesaku un kādus pats lietoju? Te nu ir tā, ka pavisam nesen, pirms pāris sezonām, assist hooks varēja iegādāties tikai pāris veikalos. Protams, var jau vienmēr pasūtīt internetā, bet man filozofija ir tāda, ka jāatbalsta vietējie tirgotāji un jāsilda Latvijas ekonomika, turklāt tas ietaupījums parasti ir tikai psiholoģisks, ne materiāls! Šobrīd situācija ir mainījusies – gandrīz katrā veikalā, kurš nodarbojas kaut mazliet ar lašu tēmu, var atrast assist hooks no daudziem copmaņiem atpazīstamiem brendiem un lietot tos, kas patīk pašam vislabāk. Galvenais atcerēties, ka, ja lietojam assist hooks šūpiņiem, nevajag baidīties no izmēra, vienīgais ierobežojums – āķis nedrīkst būt platāks par pašu mānekli.
Personīgi es pats jau otro sezonu lietoju Vasilija Vargas (V.V. Craft) taisītos assist āķus – pirmkārt, tas ir mūsu pašmāju ražotājs, otrkārt, tas ir roku darbs. Līdz ar to es varu izvēlēties āķu krāsu, varu izvēlēties ar UV vai bez UV pārklājuma, zinu, ka Vasilijs pasūta āķu pamatnes no ļoti kvalitatīviem ražotājiem un to daļu, kas attiecas uz viņa roku darbu, apšaubīt pat neiedomājos. Pirmajā reizē, kad pamēģināju šos āķus, salīdzinājumā ar tiem, ar kuriem copēju iepriekš, neradās šaubas, ka tas ir tieši tas, ko vēlos. Tieši Vasilija āķis man atnesa personīgo rekordu – jūras foreli 102 cm. Tiesa, tas bija Zviedrijā, jo Latvijā šāda izmēra taimiņš ir liels retums.
Mīnusi. Lielākā daļa no tiem, kas izmanto trijžuburus, teiks – tukšo copju ar tiem ir mazāk. Varu tam piekrist, bet ne līdz galam. Protams, iespēja ir lielāka, bet ir lielāka varbūtība arī ieraut ķērājā, iztaisnot āķi un, galvenais, pamatīgi satraumēt zivi. Te nu katram pašam ir jāizvēlas, kas viņam ir svarīgāks, ķerot lašus!
Manos stabiņos assist āķiem plusu ir vairāk nekā mīnusu.
Ne asakas draugi, un tiekamies pie upes!