Māris Cīlītis
Man pavasara pēdējais mēnesis maijs pienāk nevis ar līdaku spiningošanas sezonas atklāšanu, bet gan ar asaru nārsta gaidīšanas laiku un pasakainu copi Kurzemes lielākajā upē Ventā. Asari var noķert vienmēr, bet laba izmēra eksemplāri un ļoti lielā skaitā ir ķerami pavasarī un rudenī. Maijā asaris nārsto līdzīgi kā līdaka, bet lielākā atšķirība ir tāda, ka tas nārsta laikā ļoti aktīvi barojas.
Kur asari meklēt?
Kā jau daudziem ir zināms, tad Ventas upē zivju resurss ir bagātīgs, pateicoties jūrai. Jūras asaris, kurš dzīvojas pa upes grīvu un jūras tuvumu, periodiski iepeld augstāk upē, jo dodas paēst brīžos, kad uz jūru migrē vai uz upi migrē asarim tīkamā sīkzivs. Bet maijā upē ienākušais asaris nododas nārstam. Visai interesanti, ka ziemā no ledus ķeras daudz zivju ar ikriem, bet tieši nārsta laikā ikrainās mammas gadās ļoti reti. Pamatā mānekli iekāro rijīgie tēviņi, kuriem ļoti patīk turpināt darīt savu lietu gan uz apģērba, gan laivas. Bet, ja labi ķeras, tad šo neērtību var paciest.
Asaris uzpeld krietnu gabalu augšā, un to var noķert praktiski visur, bet labākā lokācija būs krasti, kuros sākušas augt lēpes. Lai gan reizēm mēdzu iemest mānekli upes vidū ar mērķi atrast mirkli atpūtai, bet viss interesantais notiek tieši krasta kantī. Jo tuvāk zālēm metu, jo vairāk ķeru. Tieši šis iemesls padara pavasara copi par pieejamu pasākumu arī tiem, kuri ķer no krasta. Es gan parasti ķeru no laivas, jo tā ir ērtāk un var būtiski pamainīt lokāciju. Kāpēc? Jāmeklē rupjāka izmēra asaris! Mazie ķeras ļoti daudz, un tikai pa retam šādās vietās mēdz izšaut lielāka izmēra asaris. Man gribas domāt, ka tusnīši nespēj konkurēt ar izmērā mazākajiem, ātrajiem brāļiem.
Kā noķert?
Kad asaris ēd, tad met un ķer, kā gribi, prioritārais uzdevums ir atrast. Ir reizes, kad jāpiemeklē atslēdziņa. Man patīk darboties ar dropšotu, bet vislabāk strādā vienmērīga ietīšana ar vienu līdz trīs gramus smagām galvām. Asarim šī metode strādā īpaši labi maijā. Vēlāk jau jāsāk darboties ar klasisko džigu. Interesanta lieta, kuru novēroju, ka asaris slēpās arī smilšu sērēs, kuras pēc ziemas bija izskalojušās, – padziļinātajos pakāpienos to bija tiešām daudz un labi grāba mānekli. Dropšotam izmantoju Lucky John Tioga Hog un Hogy Shrimp, vienmērīgi vadot mānekli, galā lieku Lucky John Minnow 2,2 un Baby Rockfish, Keitech Easy Shiner. Silti iesaku asaru medniekiem kastītēs ielikt šo mānekli – Basara Tail Spin. Interesanti, ka spineri lieliski atsijā mazā izmēra asaris, un, ja kas uzsēžas, tad galā ir laba zivs.
Inventārs
Ierastās tehnoloģiskās copes laikā par daudz sanāk skatīties ekrānā, savukārt šo copi pilnībā varētu nosaukt par atslodzi no tehnoloģijām. Kāts, spole, acis un sitieni rokā. Kā jau iepriekš minēju, nolasīt vietas, kur asaris kustas, ir visai viegli. Mans mikrodžiga kāts, kuru darbinu nu jau trešo sezonu, ir Lucky John Small Game ar testu līdz 5 g. Testa ziņā nevienā brīdī neprasās izmantot rupjāku kātu, jo 5 g testam pietuvojos, tikai izmantojot dropšota sistēmu. Spoles izmērs 2500. Man patīk darboties ātri, tāpēc par mikrodžiga klasiku pieņemto 2000. izmēra spoli esmu izsvītrojis no sava inventāra. Un, ja kāds saka, ka atšķiras svars, tad mūsdienu spolēm tie ir tikai daži nesvarīgi grami.
Auklu izvēlos smalku. Mana izvēle krīt uz Lucky John Area Trout Game. Izmērs pēc japāņu klasifikācijas ir 0,2 (0,08 mm). Kāpēc tik smalka? Man patīk minimizēt straumes iespaidu uz mānekli – plānā aukla izcili griež straumi un ļauj komfortablāk izspēlēt mānekli. Rēķinos, ka rupjāks asaris var šo to saplēst, tāpēc jāpastrādā ar spoles bremzes regulēšanu. Par mānekļiem un tehnikām jau uzrakstīju.
No maija vidus līdz jūnija vidum asaris ir visvienkāršāk noķerams. Pēc un pirms tam ir jāpiemeklē pareizā tehnika, krāsas, izspēle. Ķert no laivas vai no krasta – tas ir tikai iespēju jautājums. Laiva dod lielāku brīvību, lai pameklētu asari arī plašākā reģionā. Bet man gadījušies veiksmīgi lomi arī no krasta. Ja arī jums patīk ķert daudz, tad iesaku nārsta asari Ventā.
Tiekamies pie ūdeņiem!