25. jūlijā ASV kādam aculieciniekam izdevās veiksmīgi nofilmēt momentu, kad kuprvalis piestātnē izlec no ūdens un uzgāžas virsū laivai. Video fonā dzirdami aculiecinieku pārsteiguma saucieni. Tas notika Masačūsetsas štata piekrastē.
Video skaties šeit!
Kuprvalis (Megaptera novaeangliae) ir joslvaļu dzimtas (Balaenopteridae) plātņvalis, kas ir vienīgā suga kuprvaļu ģintī. Kuprvalis ir ļoti atraktīvs un atlētisks, tas bieži izslejas gandrīz pilnā augumā laukā no ūdens, pēc tam iegāžas uz muguras atpakaļ okeānā vai arī vienkārši sit pa ūdens virsmu ar garajām krūšu spurām vai asti, vai galvu. Šo sugu tādēļ ir ļoti iecienījuši vaļu vērotāji.
Kuprvalis mājo visos pasaules okeānos. Katru gadu tas veic garu migrācijas ceļu, līdz 25 000 km, no barošanās vietām polārajos reģionos uz vairošanās vietām tropu ūdeņos, kur tie nebarojas un iztiek tikai no uzkrātajām barības rezervēm. Līdzīgi kā citi vaļi, tie 19. un 20 gadsimtā tika intensīvi medīti, līdz sugas izdzīvošana sasniedza kritisko robežu. 1966. gadā, kad starptautiskie likumi aizliedza vaļu medības, kuprvaļu populācija bija samazinājusies par 90%. Kopš aizsardzības ieviešanas tā lēnām atjaunojas, un mūsdienās kopējā kuprvaļu populācijā ir vairāk nekā 60 000 īpatņu.
Vai kuprvaļi ir manīti Baltijas jūrā?
Jā, un tas nav nekas neparasts. Šā gada aprīlī LSM.lv ziņoja, ka Rīgas līcī iepretim Ragaciemam, iespējams, redzēts valis. Par to portālam LSM pavēstīja dzīvnieku pētnieks un Dabas Aizsardzības pārvaldes eksperts Valdis Pilāts.
Viņš saņēmis video, kurā redzama, visticamāk, vaļa aste. Video uzņemts 26. marta pēcpusdienā, vējainā laikā, un aste virs ūdens pazibējusi tikai īsu brīdi. Pilāts sazinājies ar kolēģi, vaļu pētnieku Dānijā, un pieļāva, ka tas varētu būt kuprvalis. Iepriekš ir zināmi vairāki gadījumi, kad kuprvalis iepeldējis Baltijas jūrā. Piemēram, 2014. gada augustā kuprvalis redzēts pie Zviedrijas krastiem, bet 2012. gadā, ornitologi veicot ūdensputnu uzskaiti, pamanīja nezināmu peldošu objektu, ko speciālisti identificēja kā, visticamāk, kuprvali. Savukārt 2006. gada vasarā beigts kuprvalis tika atrasts Vidzemes piekrastē pie Skultes ostas.