Daudzi makšķernieki copi vai necopi raksturo ar spiediena izmaiņām. Šoreiz iedziļinājos šajā tēmā sīkāk, kas var noderēt citiem, rakstot savu copes dienasgrāmatu.
Vienā no žurnāla numuriem apskatīju mānekļa krāsojumu ietekmi uz copi un to, kā zivs vispār uztver krāsas. Šoreiz gribu pieskarties vēl vienai diezgan pretrunīgai tēmai – atmosfēras spiediena ietekme uz copi. Uzreiz teikšu godīgi, pats nepievēršu uzmanību šim aspektam un uz copi dodos tad, kad varu un gribu. Taču dažreiz šķiet interesanti, ka viena un tā pati vieta var dot ļoti dažādus rezultātus. Vai vainīgs ir spiediens, par to šajā rakstā.
Kas ir atmosfēras spiediens?
Tas ir Zemes atmosfēras hidrostatiskais spiediens, kas rodas, Zemes gravitācijas dēļ gaisam pievelkoties pie Zemes virsmas. Atmosfēras spiediens ir tik liels, ar kādu spēku spiež virs ķermeņa esošais gaisa slānis. Lielākā augstumā virs jūras līmeņa spiediens samazinās, jo tad tur virs ķermeņa, kas atrodas lielā augstumā, atrodas mazāks gaisa slānis un tas spiež uz to ar mazāku spēku. Nelielā intervālā atmosfēras spiediens mainās meteoroloģisko apstākļu iespaidā, veidojot augsta vai zema atmosfēras spiediena zonas (ciklons raksturojas ar zemāku, bet anticiklons – ar augstāku atmosfēras spiedienu). Atmosfēras spiedienu mēra ar barometriem. Normāls atmosfēras spiediens jūras līmenī ir 1013 milibāri jeb 760 mm Hg.
Kā tas var ietekmēt zivis?
Atmosfēras spiediens ietekmē laikapstākļus, līdz ar to tam pilnīgi noteikti ir ietekme uz zivju uzvedību. Runa ir par zivīm, kurām ir peldpūslis, kas palīdz tām saglabāt dziļumu, neizmantojot lieku enerģiju. Pastāv teorija, ka straujas atmosfēras spiediena izmaiņas ietekmē zivju jutīgo peldpūsli un liek tām justies nekomfortabli, kas rezultējas ar necopi makšķerniekam. Bet jāņem vērā, ka dažādas zivju sugas uz atmosfēras spiediena izmaiņām var reaģēt dažādi.
Kopsavilkums
Lai gan atmosfēras spiediens ietekmē zivju uzvedību un aktivitāti, nav tādu apstākļu, kuros zivi nevarētu noķert. Jautājums ir tikai – cik grūti tas būs. Ja spiediens ir pastāvīgi zems vai augsts, tas rezultēsies ar salīdzinoši lēnu copi, taču jebkādas straujas spiediena izmaiņas palīdzēs tikt pie loma. Ja atmosfēras spiediens krīt, efektīvi būs ātri, agresīvi vadīti mānekļi. Kāpjoša spiediena apstākļos labāk izvēlēties lēnas, mazāk agresīvas spiningošanas tehnikas.