Mārtiņš Bekkers
Ķersimies uzreiz vērsim pie ragiem. Tātad kas ir spininga, spoles balanss? Kam tas vajadzīgs, un ko tas dod ierindas spiningotājam?
Atbilde būtu pavisam vienkārša – patīkamas emocijas un komforta sajūta, spiningojot visas dienas garumā, pareizi noslogota rokas locītava, kas nerada diskomforta sajūtu makšķerējot, kā pamatā ir vienkārši fizikas likumi. Sēžot birojā vai braucot ar auto, mēs taču mēdzam noregulēt sēdekli tā, lai justos tajā ērti un patīkami neatkarīgi no tā, cik ilgu laiku tajā pavadām. Līdzīgi ir ar spiningošanu. Kāpēc lai to nedarītu vēl baudāmāku? Esam taču dzirdējuši frāzi par spininga iegulšanos rokā vai, gluži pretēji, neiegulšanos… Un vai šeit nebūtu pie vainas spininga, spoles balanss? Ražotāji taču pavisam noteikti veido spiningus, vadoties pēc ergonomikas. Ir, protams, arī cilvēka fizioloģiskas īpatnības – lielas rokas, mazi pirksti utt., un šī iemesla dēļ rokā neieguļas mūsu spiningošanas komplekts. Kas tad būtu jādara, lai, paņemot rokā savu spiningu, tas ieguļas rokā, kā vajag? Vieglākais ceļš būtu meklēt attiecīgu spiningu, kuram ražotājs jau ir paredzējis balansēšanas sistēmu. Tā izpaužas ar skrūvējamiem dažādu svaru atsvariem, kas viegli pieliekami (ieskrūvējami) vai noņemami atkarībā no spoles svara. Šādi manipulējot ar svariem, tad arī atrodam optimālo spoles svaru balansam. Tas tiešām būtu ērti un parocīgi, bet cik tad no mums ir šādus spiningus redzējuši?
Pieļauju, ka daudzi no mums, vienkāršiem ierindas spiningotājiem, nemaz par šādiem viegli balansējamiem spininga kātiem nav dzirdējuši. Jo vairākums ražotāju spininga un spoles balansēšanu tomēr atstāj paša makšķernieka ziņā un spiningam tāda balansēšanas sistēma līdzi nenāk. Parasti nopērkam savu spiningu tuvējā makšķerlietu veikalā, nevis rokamies pa interneta dzīlēm, meklējot spiningu ar balansēšanas sistēmu un domu to ērti balansēt, tā taču ir, piekritīsiet? Lūk, šajā situācijā tad arī būtu vēlams padomāt par sava spininga un spoles balansu, jo šajā gadījumā ražotājs nav par to parūpējies un tas ir jādara saviem spēkiem.
Kur tad atrodas tas mistiskais balansa punkts spiningam?
Pareizā rokas tvērienā balansa punkts būtu uzreiz aiz rādītājpirksta virzienā uz augšu – kāta spici.
Turot šajā vietā spiningu uz viena pirksta, tam būtu jānostājas horizontālā stāvoklī ar tendenci pavisam nedaudz uz roktura pusi (skatīt bildi). Ja, šādi turot spiningu, tas sagāžas uz vienu vai otru pusi, ar spici griestos vai grīdā, būs disbalanss, mūsu komplekts neiegulsies rokā, kā vajag. Tādējādi tiks radīta papildu slodze un sasprindzinājums rokas locītavai, kura spiningošanas laikā noteikti liks par sevi manīt, un tas būs diskomforts spiningotājam.
Kā tad atrast pareizo spoles svaru balansam, un kas būtu jādara?
Pieliekot spiningam jebkuru mums pie rokas esošo spoli, kā redzams attēlā, mēs varam skaidri nojaust, kas būtu jādara. Vai spolei būtu jābūt vieglākai vai smagākai. Ja, šādi turot spiningu, kāta spice gāžas uz leju, spolīte būs par vieglu, pretējā virzienā tā būs par smagu. Piemēram, uzliekot spoli ar svaru 200 g, spininga spice gāžas uz leju, tas nozīmē tikai vienu – šī spolīte būs par vieglu, liekam nākamo, nu jau svarā 250 g, skatāmies. Ja arī šāds svars ir par mazu, 270 g, līdz atrodam optimālo spoles svaru balansam. Pretējā gadījumā darām visu otrādi: ja spininga spice ceļas augšā, turot, kā attēlots bildē, šajā gadījumā meklējam nedaudz vieglāku spoli pēc augstākminētā scenārija, tikai otrā virzienā – no 250 g spoles svara ejam uz 220 vai 200 g, līdz nonākam pie balansa. Spoles svaru nebūs grūti atrast uz spoles iepakojuma vai specifikācijā, kur ražotājs to norāda. Tad pēc šiem svariem arī orientējamies spininga kāta un spoles balansēšanā.
Gūstam prieku un labas emocijas no sava spiningošanas komplekta, kas ir harmonijā ar makšķernieku!