Danis Meijers
Latvijā ir aktīvi aptuveni 95 000 makšķernieku (informācija pēc pārdotajām makšķerēšanas kartēm, šajā skaitlī nav ieskaitīti cilvēki, kuriem nav nepieciešamas kartes), un vairākums no jums lasa šo žurnālu, tajā pašā laikā plānojot ekskursiju uz Liepāju ar ģimeni! Tāpēc šajā rakstā es centīšos jums pamest pāris idejas, ko jums darīt, ja esat Liepājā ar ģimeni un ir pāris brīvas stundas (kamēr sieva ar bērniem guļ), bet bez kāta jūs nevarat aizbraukt nekur!
Spiningošana Liepājā
Vairākumam no Latvijas spiningotājiem topa zivs ir līdaka, tad arī sāksim ar to. Pirmā un populārākā Street Fishing vieta Liepājā būs Golodova dambis. Šo vietu jūs pat varat apmeklēt ar visu ģimeni, kamēr sieva pētīs dabu, izstaigās pastaigu takas, tu varēsi pāris stundiņas pameklēt līdaku. Pēc manas pieredzes, līdaku iesaku sākt meklēt uzreiz aiz tiltiņa, tur ļoti bieži sēž līdakas. Un tad lēnām virzīties dziļāk ezerā. Vasaras mēnešos tikai jārēķinās ar to, ka ezers būs aizaudzis, līdz ar to ieteiktu izvēlēties peldošos džerkus. Ar tiem tu tiksi gan tālā distancē, gan viegli būs izstrādāt virs zālēm. Pēc novērojumiem, vietējie aborigēni netiek baigi tālā distancē, vidējais metiens līdz 50 m. Es ieteikšu tomēr mest vismaz 70 m. Tāpēc arī mans ieteikums par džerku. Mānekļu krāsas nāksies gan pašam piemeklēt, bet klasika būs tomēr līņa krāsojums.
Ieskaties! Labākās makšķerēšanas vietas Latvijā!
Liepājas tirdzniecības kanāls jeb Pilsētas kanāls
Pilsētas kanālā mašīnu varēsiet atstāt blakus, līdz ar to mazāk jāiet kājām. Vidējais dziļums būs aptuveni 4 m (atkarīgs no ūdens līmeņa), bet, tā kā kanāls savieno ezeru ar jūru, tad pārsvarā būs straume. Kanālā standartiņš būs 4–5” gumijas, aprīkotas ofsetā, un 7–10 g čeburaška. Kāpēc ofsets? Salīdzinoši daudz zacepu apakšā. Bet, jo vairāk zacepu, jo vairāk plēsējiem kur slēpties! Pilsētas kanālā ieteiktu sākt pie Mājas (adrese – Vecā ostmala 22). Tur gan ir augsts krasts, bet lielākas zivs gadījumā ērti var paiet uz abām pusēm, un tad jau varēs nokāpt lejā un zivi paņemt ar roku. Vēl interesants novērojums – pretējā krastā (pie Margām) uz jūras pusi gar krasta līniju vasaras mēnešos ir redzamas zāles, un tajās ļoti daudz līdaku tusējas, līdz ar to līdaku koncentrācija tur ir liela, bet būs problemātiski ar zivs izcelšanu, jo nav īsti kur tikt pie ūdens. Kā arī līdakām bieži patīk uzturēties zem vadiem (adrese – Vecā ostmala 3), šajā vietā nostājoties uz platformas, uz labo pusi būs kante apmēram 2–2,5 m dziļumā, un tur līdakām patīk uzturēties.
Ja vēlies izrauties no pilsētas burzmas un pacopēt klusumā, tad iesaku aizbraukt uz Polderu kanāliem. Tie atrodas dažus kilometrus aiz Liepājas robežas (uz dienvidiem). Pēc koordinātām 56,4478080, 21,0229062 varat atrast vietu, kur nolikt mašīnu, un tālāk kājām. Polderu kanālā ieteiktu doties uz dienvidu pusi (ja mašīnu atstājat, kur norādīju), tajā pusē kanāls kļūst platāks un vairākās vietās savienojas ar Liepājas ezeru. Vidējais dziļums Polderu kanālā būs ap 2 m. Bet jārēķinās ar zālēm, pārsvarā lēpenes (ūdensrozes), kurām var viegli tikt cauri ar ofsetiem. Ar džerkiem/vobleriem u. tml. šeit būs grūti pastrādāt. Kā arī šeit ieteiktu uzvilkt gumijas zābakus. Salīdzinot ar iepriekšējām vietām, kur var doties čībās, šeit būs neskartā daba ar visiem niķiem un stiķiem, tostarp dubļiem.
Asaru cienītāj, tas būs tev
2021. gada maija Lielā Loma numurā Andrejs Ivļijevs lieliski aprakstīja, kā tikt pie asariem (un ne tikai asariem) Liepājas vienā no topa asaru vietām – Golodova dambja! Kā jau iepriekš rakstā minēju, Golodova dambis ir zāļains, bet, ķerot asarus, tehnika nedaudz mainīsies, nav jātiek pēc iespējas tālākā distancē (kā tas ir līdakām), bet tieši otrādi – jāstrādā pie krasta. Vidējais metiena attālums ir ap 20 m. Vasaras mēnešos viegli redzēt, kur beidzas grāvis, jo aiz tā ir zāļu siena. Asarus iesaku ķert ar MicroJig, protams, ofsetā, būs mazāk zāles, zacepu (lai arī uz dambja nav daudz zacepu, bet paretam trāpās), kā arī vidēji izmantoju 2–5 g čeburašku, tas atkarīgs no straumes un vēja, brīžiem var nākties arī izmantot 8 g. Iecienītākais gumijas izmērs būs līdz 2,5” un dabiskās krāsas (tumšās). Iesaku sākt makšķerēt pie skatu torņa, tur būs izteiktāks grāvis un vieglāk strādāt. Protams, sāk ar skatu torni un virzās dziļāk ezerā, asarus var atrast visā dambja garumā, bet parasti viņi koncentrējas noteiktās vietās. Ja vakarā esi ķēris vienā punktā, tas nenozīmē, ka no rīta atkal būs tajā pašā vietā. Viņiem tur niķis ir migrēt.
Pilsētas kanāls
Šeit iesaku sākt makšķerēt pie Mājas. Šī vieta būs interesantāka tiem, kuriem patīk lielāks dziļums, smagāki mānekļi un dažādas tehnikas. Tā kā es esmu iecienījis divas tehnikas – MicroJig un DropShot, tad es pie tām arī pieturos. Bet tie, kuri izmanto atvadas sistēmu, arī nesūdzas par lomiem.
Ar MicroJig pārsvarā ķeru ar 5–10 g čeburaškām un gumijas līdz 3”, protams, arī aprīkoju ofsetā. DropShot izmantoju svinus līdz 15 g (cenšos izmantot, brīžiem nākas likt lielākus laikapstākļu dēļ), gumijas izvēle tieši tāda pati, kā uz MicroJig ķerot, līdz 3”, un asari arī pārsvarā iecienījuši dabiskās (tumšās) krāsas. Šeit, sākot pie Mājas, var doties uz abām pusēm: gan uz jūras pusi, gan uz ezera pusi. Uz jūras pusi ejot, var strādāt visā kanālā (līdz tiltam, aiz tilta makšķerēt nedrīkst). Uz ezera pusi ejot, interesanta vieta ir pie gāzenes (adrese – Vecā ostmala 16/18 – gāzes kantoris). Kanāla vidū ir sēklis, un tuvāk krastam ir padziļinājums. Kā arī neaizmirstam par vietu zem vadiem, tur arī asariem patīk uzturēties.
Balto zivju cienītājiem
Vecais, labais Golodova dambis! Jā, runāsim atkal par to. Golodova dambi nav iecienījuši daudz balto zivju makšķernieku, pieļauju, tāpēc, ka tur tālu jāiet. Bet, ķerot uz MicroJig, ļoti bieži trāpās bonusiņi: brekši, pliči, raudas, ruduši, tātad viņi tur ir! Ja sabarotu, varētu lieliski vilkt. Brekšus/pličus ļoti iecienījuši ķert pilsētas kanālā, starp tiltiem, bet pretējā pusē Mājai, tā saucamā vieta pie margām. Tur ik rītu redzami desmitiem vīru, kuri ķer ar interesantu sistēmu. 7 m bezriņķu makšķeres, un auklas galā feeder barotavas 20 g. Sistēma identiska fīderim. Kungi, kuri tur ķer, ir izdomājuši interesantu veidu, kā nostiprināt kātus, lai tie nebūtu jātur rokās (skatīt pievienoto bildi). Bet citi ir iecienījuši ķert ar pludiņiem, kā arī parastajiem fīdera kātiem. Nākamā vieta, ko varu ieteikt, ir Pērkones kanāls! Tautā saucamais Pērkonītes kanāls. Vienīgais mīnuss – maz vietu, kur piekļūt pie ūdens, un, ja aizbrauc par vēlu, var netikt vietās, jo vietu skaits tur ierobežots un vietējie aborigēni agri tās ieņem. Šeit gan būs nedaudz skarbāk, pārsvarā būs jāatrodas gumijas zābakos. Bet, neskatoties uz to, šeit ir lieliska zivju koncentrācija (jo īpaši balto zivju). Šeit maijā un jūnijā ķeras līņi, karūsas, raudas, un to izmēri priecē. Šeit pārsvarā ķer uz fīdera sistēmām, retos gadījumos uz pludiņu.
Ziemeļu mols
Šobrīd (maija vidus, kad top raksts) no Ziemeļu mola vīri lieliski ķer vēja zivis uz pludiņu un garnelēm. Pludiņus vidēji izmanto 25 g (jāmet salīdzinoši tālu), kā arī ieteiktu visiem izmantot fluorokarbona pavadiņas 0,35–0,4 mm diametrā. Dziļums 70 cm–1 m. Visas vasaras garumā varēs ķert arī jūras grunduļus (bičokus). Vidēji dienā viņus var saķert padsmit kilogramus. Sistēmas uz viņiem ļoti primitīvas, sākot ar ziemas makšķerītēm, uzgriežņiem svina vietā un āķi pavadiņā. Tādā veidā staigājot gar krastu un ielaižot sistēmu katrā caurumā akmeņos. Bet dažiem patīk sportiskāk – ar mačkātiem, pludiņiem. Kā arī nevajag aizmirst to, ka grunduļi ir plēsēji, tos mošķus var ķert arī uz MJ, kas lieliski pierādās, jūrā ķerot asarus, un šie krīt virsū. Šis lielos vilcienos viss par street fishing Liepājā! Ja nu tomēr jums ir nedaudz vairāk laika un izdomājat noīrēt laivu Liepājā, tad ieteiktu pāris stundiņas pastrādāt pilsētas kanālā, patramdīt asarus! Ja ir nedaudz vairāk laika, tad var iebraukt ezerā un padzenāt kādu līdaku Golodova dambja rajonā. Viņas tur ir, un daudz!
Tiekamies Liepājā, tiekamies pie ūdens!