Makšķerēšana
Spiningošana

Cope no hobija uz sportu0


Kurš ķer, kurš krīt.
Kurš ķer, kurš krīt.
Foto: no privātā arhīva

Kad hobijs pāris reižu gadā pārtop par sacensībām. Ja viegli krīti atkarībās, tad labāk nemēģini, šis ievelk pamatīgi!

Šoreiz pastāstīšu par foreļu mačiem jeb Latvijas čempionātu makšķerēšanā no krasta.

Cope no hobija uz sportu

Pamatdoma vienkārša, entuziasti savācas kopā un divas dienas sacenšas plecu pie pleca upes krastā. Man šķiet, ka 2021. gada sezona bija mana ceturtā, bet otrā nopietnā, un, beidzoties mačiem, gaidu jau nākamos, un es tāds neesmu vienīgais.

Ja esi kādreiz domājis, vai vajag pamēģināt, tad vajag! Nebaidies par švaku inventāru, šajā rakstā sapratīsi, cik īstenībā maz vajag, lai veiksmīgi startētu!

Pirms nu jau visā pasaulē zināmās pandēmijas notika trīs posmi, lai noskaidrotu čempionu individuālajā vērtējumā un uzvarētājkomandu. Pagājušās divas sezonas tika aizvadītas divos posmos. Pēdējos gadus sacensības notiek Braslas upē, skaists posms, labi iekārtots un jau iekopts sporta sacensībām. Tās risinās nedēļas nogalē no piektdienas līdz svētdienas vakaram, kad notiek apbalvošana. Upe sadalīta četrās zonās – A, B, C un D. Katrā zonā ir vienāds sektoru skaits, vienmēr divas reizes vairāk nekā dalībnieku, lai būtu iespēja skriet un meklēt savu zivi. Komandā četri dalībnieki, no katras komandas divi startē rīta cēlienā, divi – pēcpusdienā, zonas tiek izlozētas, tāpat kā arī iegājieni. Makšķerē 4×45 min, starp iegājieniem ir pāris minūšu starpā, lai nodotu rezultātus un paspētu sakārtot inventāru, ja tas ir nepieciešams. Pamata noteikumi – makšķernieku karte un bezatskabargu āķi, pārējais detalizēti izklāstīts nolikumā.

Mači ir superīgi, kņada jau sākas agrā rītā, kad tiek noskaidrotas zonas. Vienmēr pozitīva gaisotne, neviens nav kritis uz mutes un labprāt cits citu pavelk uz zoba.

Brīdi pirms starta visi dodas uz izlozētajām zonām, kā jau minēju – startē divi cilvēki no komandas, katrs savā zonā, atlikušie divi komandas biedri katrs dodas uz vienu no šīm zonām, kur būs jātiesā kāda no pretinieku komandām, arī tiesāšanas noteikšana notiek izlozes kārtībā, lai nebūtu domstarpību. Pēc katras noķertās, noteikumu robežās uztvertās un atlaistās zivs tiesnesis izsniedz talonu.

Uz startu eju ar diviem komplektiem, parasti abus kātus izvēlos vienādus, lai roka uzreiz būtu piešauta. Tas, iespējams, ir dārgākais, kas nepieciešams, lai startētu. Protams, var startēt arī ar vienu komplektu, man drošāk ir ar diviem, jo gan man, gan manam komandas biedram ir gadījies salauzt kātu, tad gan ir…

Ja tikai plāno kaut ko tādu izmēģināt, tad pa lielam nevajag neko šiku, Salmo piedāvā labus Lucky John kātiņus Anira vai Vanrex, jāizvēlas zems tests, jo māneklīši nav smagi, vismaz 2500 izmēra spolīte un 0,12–0,14 mm monofilā aukla, citi izmanto arī pīto auklu, bet pieredze rāda, ka upē labāk lietot monofilo. Tev būs nepieciešami maksimums 10 šūpiņi un kaudzīte ar silikona mānekļiem, lielos vilcienos tas ir viss, lai pilnīgi normāli startētu! Daudz mānekļu ne vienmēr ir labi, citiem tas jauc galvu, un vairāk laika aiziet, mainot mānekļus, nevis domājot, kā zivij to pareizi padot. Mana mānekļu kastīte ir neliela, vienā pusē – ejošās gumijas, otrā – šūpiņi un āķi silikonam. Protams, līdzi ir daudz kas rezervei, bet uz startu to visu neņemu. Manu mānekļu topu var atrast iepriekšējā žurnāla numurā.

 

180 minūtes sacensībās

Pirms pirmā iegājiena starta ir dots laiks, kad ir atļauts apskatīt upi. Šajās minūtēs jāpaspēj saprast, kuras šķiet potenciālas vietas un kuras ne tik ļoti. Katrā iegājienā ir izlozēts konkrēts kārtas numurs, pēc kura izsaukšanas var doties uz izvēlēto sektoru un gaidīt starta signālu. Protams, iegājieni ir izlozēti tā, lai visu laiku nebūtu pirmie kārtas numuri, citādi tas nebūtu godīgi, jārēķinās arī ar kādu pēdējo vai tuvu beigām. Ļoti labi, ja tas ir sākumā, kad zivs ir aktīva un nav traumēta, tad to ir iespējams noķert visur. Pirmais kārtas numurs pašā sākumā reti kuram patīk, jo ir iespējams pieļaut kļūdas, bet pēc tam jau būs iezīmējies, kuri sektori ir maizes sektori.

Ja man nav izlozējies labs sektors, kur zivju daudzums ir krietni lielāks, tad es skrienu – cenšos atrast strādājošu sektoru, kur var iegūt kādu zivi. Lielākā kļūda ir aizsēdēties sektorā, kurš ir ļoti labs, bet tu tajā neproti paņemt zivi, šādi man bija pirmajā gadā.

Pirmajā iegājienā noteikti sākuma metienos auklas galā lieku šūpiņu, zivs ir aktīva, ar šūpiņu zivi var ātrāk paņemt un nogādāt uztveramajā tīkliņā. Katra sekunde ir no svara, minūtes, kuras zaudē neprecīzā metienā, norauta aukla vai darot ko citu, kopā izveido laiku, pa kuru varētu izvilkt zivi, tāpēc ir noderīgi iemācīties ātri siet mezglus un reti kļūdīties.

Ja sektors visā garumā ir labi makšķerējams, tad zivi jāsāk ķert no sektora robežas pa straumi uz augšu. Kāpēc? Tā izstrādāsi visu sektoru un neizbaidīsi zivis, ja metīsi lielu gabalu pa straumi uz leju, tad pieķērusies zivs pa ceļam līdz tīkliņam var sabaidīt citas zivis, kuras atrodas sektorā.

Kad esmu pastrādājis ar šūpiņu, tad pāreju uz silikona mānekļiem, tie spēj pierunāt kūtru zivi un ir delikātāki, zivs pēc copes tik traki nedabū pa “zobiem” un noteikti ņems atkārtoti. Es vienmēr aktīvi mainu mānekļu formas un krāsas, kontrasti ļoti bieži nostrādā, pēc baltas uzliec rozā vai pēc rozā – melnu, tāpat ar formām. “Hard baits” jeb cietos mānekļus (šūpiņi, vobleri, rotiņi) nav zivij jādod ierīt, savukārt ar silikonu ir citādi, šo prasmi apgūst tikai ar laiku. Ļoti reti kāds sacensībās veic piecirtienu pie pirmā sajustā kontakta, jo ir liela iespēja, ka būs tukša cope vai zivs pa ceļam nomuks, tāpēc pēc kontakta ir jāietur pauzīte, jāvēro aukla, jāļauj zivij apēst mānekli un tikai tad jāpiecērt, tad zivs reti kad nomuks no āķa.

Protams, ir arī dažādas taktikas. Piemēram, nenoķert visas zivis, pataupīt nākamajam iegājienam. Šis strādā tad, kad es jau kaut ko esmu noķēris, jo palikt uz nulles ir ļoti slikti. Ja esi ticis labā sektorā un esi noķēris jau pietiekami daudz zivju, un zini, ka nākamajā iegājienā iesi pirmais, tad, iespējams, vajag iepauzēt, pamēģināt kādu citu mānekli, lai atkal būtu pietiekami daudz aktīvu zivju, ko ķert, bet šādi var domāt tikai pēc pāris aizvadītiem mačiem, kad saproti, kas notiek noteiktajā dienā, cik vidēji daudz ķer citi utt.

 

Kad pēdējā minūtē velc, bet…

Reiz vienā mačā pēdējā iegājienā esmu uz 0, skrienu, meklēju, nevaru atrast zivi, visas apsistas un zona nepatīkama, strādā divi vai trīs sektori, kur sagājušas visas zivis. Turpinu meklēt, jo, ja palieku uz 0, tad augstu vietu iegūt nevaru. Mainu mānekļus, sektorus, esmu izmēģinājis visu. Pēdējā minūte, ieskrienu “mirušā” sektorā, jo citu variantu nav. Ūdens gandrīz stāvošs, lieku Lucky John Ima 2,1 g, metiens, un BAM! Ir, sirds sitas, jo šī zivs ir svarīgākā visā dienā, jūtu, ka galā ir labs izmērs, bet laika maz. Nedaudz forsējot, ieceļu zivi tīkliņā īsi pirms beigu signāla, paskatos, un tā ir kārtīga Braslas rauda, vismaz 500 g, nekad nebiju bijis tik vīlies, noķerot zivi, jo ieskaitē iet tikai forele, alata, asaris un līdaka! Tā arī paliku uz 0!

 

Iespēja piedalīties pasaules čempionātā

Jā! Šāda iespēja ir visiem, bet sevi ir jāpierāda. Izlasē ir iespējams tikt TOP četriem sportistiem pēc reitinga, reitings tiek vērtēts trīs gadu garumā. Protams, tiek arī vēl rezervists, tātad ir piecas vietas. Manuprāt, šis ir diezgan labs iemesls, lai pamēģinātu savus spēkus šajā disciplīnā, iespējams, tev uz to ir ķēriens! Es sev biju atlicis mērķi – piecu gadu laikā kļūt par Latvijas čempionu, es to izdarīju trešajā gadā! Atbrauc, pamēģini, iegūsi daudz informācijas, kas noderēs arī ikdienas copei!

Paldies par 2021. gada mačiem – LMSF, Salmo, Lucky John, Akara, Kosodaka, King Coffee un visiem pārējiem! Tiekamies jau šī gada sezonā!

Arturs Stauga

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie