Vienmēr ir jāpadomā arī par drošību uz ūdeņiem. Un šo drošību garantē glābšanas vestes. Sen ir pagājis tas laiks, kad vestes bija pildītas ar korķi un bija ļoti neērtas. Mūsdienās vestes ir dažādu dizainu, ar dažādām peldspējām, piemērotas dažāda veida aktivitātēm uz ūdens, un tās ir ērtas. Vestes ne tikai netraucē, bet bieži vien pilda arī apģērba funkcijas. Bet pats galvenais – veste var paglābt no nelaimes gadījuma!
Vestes celtspēja
Vestes iedalās pēc to celtspējas. Vestes ar celtspēju un apzīmējumu līdz 50 N ir drošības vestes. Šādas vestes lieto cilvēki, kas prot peldēt. Veste šajā gadījumā ir palīglīdzeklis, lai noturētos uz ūdens. Tādas vestes pārsvarā izmanto dažādos ūdens sporta veidos: veikbordā, kaitbordā, ūdens slēpošanā, airēšanā, smaiļošanā u. c. Šādas vestes nav piemērotas cilvēkiem, kas neprot peldēt. Šādām vestēm peldspējas spēks ir vienmērīgāk sadalīts starp priekšpusi un aizmuguri, un tāpēc tas negarantē bezsamaņā esoša cilvēka pagriešanu guļus stāvoklī.
Glābšanas vestes, kuru minimālā peldspēja ir līdz 100 Ņūtoniem (apzīmējums – līdz 100 N), ir piemērotas arī tiem cilvēkiem, kuri neprot peldēt. Bet tāda veste paglābs peldētnepratēju tikai gadījumos, kad ūdens ir mierīgs.
Glābšanas vestes ar minimālo peldspēju virs 150 Ņūtoniem (apzīmē – no 150 N) piemērotas izmantošanai arī ārējos un nemierīgos ūdeņos, turklāt tās spēj pasargāt no noslīkšanas arī tad, ja cilvēks ir traumēts un nevar pilnvērtīgi kustēties.
Glābšanas veste var izglābt cilvēka dzīvību. Vestes ar augstu peldspēju ir veidotas tā, lai vienmēr pagrieztu lietotāju guļus stāvoklī un noturētu elpceļus virs ūdens virsmas pat tad, ja lietotājs ir zaudējis samaņu vai ir traumēts un nevar peldēt. Šādām vestēm lielākā peldspējas daļa ir priekšpusē, un tām ir izturīga apkakle, kas atbalsta un notur galvu.
Pareiza lietošana
Svarīgi ir lietot pareizā izmēra vesti. Vestei “jāsēž virsū” stingri, bet tā nedrīkst traucēt kustēties. Tai jābūt ērtai. Veste nedrīkst slidināties pa augumu. Ja rokas paceļ uz augšu, veste nedrīkst slīdēt uz augšu. Starp glābšanas vesti un pleciem nedrīkst būt gaisa spraugas. Vestei obligāti jāaizver visi rāvējslēdzēji, jāsavelk visas jostas un jāaiztaisa visas sprādzes. Pareiza izmēra vestes izvēle ir pat svarīgāks faktors par tās celtspēju.
Vestes nevajag uzglabāt mitros, tumšos un aizvērtos laivu rundukos. Pēc katras lietošanas vai līdzi ņemšanas reizes vesti ir vēlams izņemt un izkarināt garāžā. Tādā veidā tā kalpos ilgi. Pēc katras samirkšanas reizes veste jāžāvē, bet to nedrīkst darīt saulē.
Foto – Klasiskā veste dod arī papildu siltumu – Parcopi.lv komanda Latvijas kausā.
Automātiskās un pusautomātiskās vestes
Makšķerniekiem visērtākās ir automātiskās un pusautomātiskās glābšanas vestes, kas netraucē brīvi kustēties, darboties ar spiningu, pārvietoties pa laivu un cilāt elektrisko vai parasto enkuru. Šāda tipa vestes uzvelk uz pleciem un ar jostām nostiprina. Nepiepūstā veidā tā aizņem maz vietas un netraucē. To pat gandrīz nejūt. Toties, notiekot nelaimes gadījumam, šāda veste aktivizējas automātiski vai manuālā režīmā un var izglābt dzīvību. Šāda veste ir labs drošības garants arī tiem, kam patīk spiningot ziemā pie upēm. Ledus malas un sniegs ir vieta, kur var paslīdēt un iekrist aukstā ūdenī. Šāda veste var izglābt dzīvību, un tā netraucē makšķerniekam pārvietoties un makšķerēt. Šāda veste nepilda apģērba funkciju un vēsā laikā neaizsargā no vēja atšķirībā no klasiska tipa glābšanas vestēm.
Šādas glābšanas vestes ir aprīkotas ar CO2 balonu, kas jāmaina, ja veste ir nostrādājusi. Balonam nav derīguma termiņa, bet tas ir regulāri vizuāli jāpārbauda, lai pārliecinātos, ka tas nav bojāts. Daudzām vestēm ir speciāls indikators, kas rāda, vai veste ir gatava lietošanai. Automātisko vestu balons ir jāmaina, ja veste ir nostrādājusi. Balona maiņu veic par papildu samaksu. Par balona maiņu jāvēršas pie ražotāja vai ražotāja pārstāvja. Piemēram, “Baltic” vestēm balona maiņu veic Laivu lietas Āgenskalnā. Visas automātiskās glābšanas vestes var aktivizēt arī manuāli. Ir arī manuālās glābšanas vestes. Princips tieši tāds pats, bet vesti var piepūst tikai manuāli – paraujot aiz vajadzīgā striķa.
Šādas vestes nevajadzētu uzglabāt mitrās vietās, tad automātika var nostrādāt un veste var piepūsties. Lietus laikā automātika nenostrādā. Vajadzīgs ūdens spiediens uz balonu. Bet, ja veste ir laivas rundukā un laiva brauc pa lieliem viļņiem, vestes automātika var nostrādāt. Vislabāk vesti ir vilkt virsū, jo tikai uzvilkta veste var izglābt dzīvību. Un pēc katras lietošanas reizes to atstāt izkarinātu garāžā, nevis nomest tumšā un mitrā vietā.
Visiem drošu atpūtu uz ūdens, baudām vasaru, un ne asakas!