Šoreiz apskatīšu mānekļu tipus, kuri ir nepelnīti aizmirsti un kuru parādīšanās Latvijā ir notikusi salīdzinoši nesen. Lai gan to efektivitāte ir nenoliedzama, to popularitāte ir sākusi augt tikai pēdējo gadu laikā. Diemžēl mānekļu tipi, kā spinerbaiti un čaterbaiti, savu uzvaras gājienu Latvijā sāk tikai tagad. Protams, daudzi, kas seko līdzi mānekļu tendencēm pasaulē, ir pazīstami ar šiem mānekļiem, bet lielākajai daļai tie ir kas jauns. Šajā rakstā īsumā apskatīsim, kā ķert ar šiem mānekļiem un, pats galvenais – kur. Padalīšos arī ar savu pieredzi un dažiem knifiem veiksmīgākai copei.
Spinerbaiti
Kā liecina nosaukums, spinerbaiti ir mānekļi ar vienu vai vairākām rotējošām lapiņām. Līdzīgi kā mums jau ļoti labi pazīstamais rotiņš. Taču ar būtiskām atšķirībām konstrukcijā. Rotiņa lapa ir novietota virs āķa vai vairākiem āķiem. Lai gan zivs pievilināšana šim māneklim notiek ar lapiņas radītajām vibrācijām, tā konstrukcija ļauj to lietot vietās ar daudz ķērājiem un zālēm. Tā kā māneklis ir aprīkots ar vienu vai diviem vienžuburu āķiem, tas aizķersies ievērojami retāk nekā klasisks rotiņš ar trīsžuburu āķi.
Spinerbaitu dzimtene ir ASV, kur šie mānekļi galvenokārt tiek lietoti lielmutes asaru spiningošanai. Oriģināli tos iesaka lietot pavasarī, kad plēsēji uzturas savu nārsta vietu tuvumā – seklos līčos vai sēkļos ar jaunām ūdenszāļu audzēm. Pats spinerbaitus iepazinu tieši sezonas atklāšanā Burtnieka ezerā, kur to efektivitāte salīdzinājumā ar ierastajiem mānekļiem bija graujoša. Taču eksperimentējot varu secināt, ka spinerbaits ķer plēsēju cauru gadu.
Padoms – izvēlies pēc iespējas smagākus spinerbaitus. Smags spinerbaits neļaus auklai uzsēsties uz ūdenszālēm un ļaus mānekli vadīt konstantā dziļumā. Ja māneklis ir pārāk viegls, tas nespēs iegremdēt auklu zem zālēm un māneklis ūdenī visu laiku mainīs darba dziļumu.
Ir trīs veidu spinerbaiti:
• Willow Leaf (vītolu lapa) – šiem spinerbaitiem rotiņu lapas ir slaidas, izstieptas formas. Nodrošina aktīvu spēli ar augstu frekvenci un mazāku ūdens pretestību. Ja mērķis ir asaris, tad parasti dodu priekšroku tieši šai formai.
• Colorado Blade – šiem rotiņu lapas ir apaļas formas. Attiecīgi tās spēlēs pie mazāka ātruma, taču ar zemāku frekvenci un lielāku ūdens pretestību. Šāds apjomīgs māneklis ļoti labi strādā uz līdaku. Manuprāt, lielā ūdens pretestība vairāk piesaista tieši līdaku.
• Indiana Blades – ir zelta vidusceļš starp abiem iepriekšminētajiem. Lapas forma ir pilienveida, un māneklis būs vadāms vidēji ātri. Lielisks mānekļa tips, kurš ķer visu.
Mānekļa vadīšana notiek ar vienkāršu ietīšanu. Galvenais atcerēties ka ar spinerbaitu ķersiet salīdzinoši sarežģītās vietās, kur ir zāles, ūdenī iekrituši koki u. tml. Tādēļ izvēlieties atbilstošu inventāru – jaudīgu spiningu un pietiekami biezu auklu, un nedaudz rupjāku pavadiņu. Šāds komplekts ļaus jums izvadīt zivi un tajā pašā laikā atgūt mānekli no bezcerīgas aizķeršanās.
Mānekļu TOP 3
Nories Crystal Power Roll – Willow Leaf tipa spinerbaits. Tā svars ir 21 g, kas ļauj ar to apstrādāt pat ļoti aizaugušas vietas. Šo mānekli parasti neaprīkoju ar papildu silikona mānekli, galvenokārt tādēļ, ka pamatā lietoju to asaru ķeršanai. Īpaši vēlos izcelt mānekļa spēli – tā ir ļoti stabila, un specifiskās atsvara galvas formas dēļ to var ļoti stabili novadīt konstantā dziļumā. Arī komplekta esošais treilerāķis ir ļoti ass un ciets, ļaujot realizēt copes biezās zālēs.
Svartzonker Queen Kelly – šis ir līdaku spinerbaita paraugs. 50 g smags, ar liela izmēra apaļām lapām. Māneklis aprīkots arī ar papildu treilerāķi, kas uzlabo copju realizāciju. Sava lielā svara dēļ mānekli var lietot arī uz dziļākām zāļainām vietām, un tas plēsēja uzmanību piesaista no liela attāluma. Jāņem gan vērā, ka šo parasti lietoju tieši uz Big Bait spininga. Bet reizēs, kad meklēju lielo līdaku zālēs, šis ir viens no maniem favorītiem.
Sawamura One UP Spinn – 10,5 g smags Indiana blade tipa spinerbaits, kas paredzēts tieši asaru ķeršanai vietās ar vidēji lielu aizaugumu. Māneklim ir ļoti pārdomāta konstrukcija, kas liek lapām griezties pat pie pavisam lēnas vadīšanas.
Padoms – mānekli papildus var aprīkot ar silikona zivtiņu, ko uzver uz āķa. Šāda montāža man vislabākos rezultātus ir devusi, tieši spiningojot līdakas, taču reizēm tas strādā arī uz lielāka izmēra asari. Uz āķa varam uzvērt tvisteri, šādu vai pat slug tipa mānekli. Viss atkarīgs no plēsēja aktivitātes.
Lai gan spinerbaiti paredzēti spiningošanai zālēs, tos var lietot arī atklātā ūdenī. Ir reizes un apstākļi, ka tieši šāda aktīvi vibrējoša mānekļa efekts nostrādā vislabāk. Bet es parasti to lietoju tieši zālēs. Tā kā pēc siltās vasaras daudzas vietas ir biezi aizaugušas, spinerbaitus varēsim lietot arī septembrī.