Māni mani māneklīti
Sveiciens visiem copes entuziastiem! Laiks iet uz priekšu, sezona nebeidz pārsteigt ar saviem lomiem, tomēr vienmēr gribas izmēģināt arvien jaunas un nezināmas lietas. Tā nu tajā makšķernieku pasaulē ir iekārtots, ka kāds nezināms spēks arvien vairāk un vairāk liek mums mēģināt un iekļaut savā ikdienas copes ritmā jaunus zvejas rīkus, to papildinājumus un dažādākos mānekļu izpildījumus.
Vēlme piemānīt kāroto zivi ir tik spēcīga, ka nereti, iegādājoties kādus jaunumus zvejas rīku arsenāla papildināšanai, sanāk piemānīt pašiem sevi. Jo tik dažādās krāsu gammas, tik pievilcīgais izpildījums tieši formas un materiāla ziņā liek noticēt panākumiem bagātām makšķerēšanas reizēm. Bieži sanāk novērot situācijas, kad viens un tas pats māneklis spēj sniegt pavisam pretēju rezultātu atkarībā no makšķernieka, kuram attiecīgajā brīdī ir iespēja to pielietot.
Katrs no mums ir izcils virtuozs, kādā ziņā pat burvis, kurš, izmantojot savu rezultatīvāko mānekli, ir spējīgs piemānīt zivi visdažādākajos apstākļos, pat tā saucamajās necopes reizēs. Tomēr, nododot mānekli kolēģa rokās, rezultāti paliek aiz borta. Tad vienmēr iezogas prātā doma, ka kolēģis līdzīgi kā kāds šamanis vai burvis ir mānekli nobūris, uzlicis tam kādas paroles vai, izmantojot kādu citu misticismu, licis tam pārstāt ķert kāroto zivi.
Tomēr tā nav, un ar šādām domām mēs gluži vienkārši mānām paši sevi. Ja tā var izteikties, tad makšķernieks ir uzķēries pats uz sava āķa. Visas neizskaidrojamās burvestības pamatā ir zināšanas par izmantojamo mānekli, tā specifikācija un, protams, daļa paša makšķernieka zināšanu par konkrētās dienas niansēm un zivs kaprīzēm, kā arī izmantojamā mānekļa pareizai pasniegšanai. Par to arī būs šis stāsts un tieši par džerku dzimtas mānekļiem, to izpildījumiem, kā arī par vienu konkrēta modeļa tipu, kurš gan iesācējam, gan arī šī novirziena profesionālim ļauj gūt panākumus un daudz prieka mirkļu.
Vai copes aprīkojumam ir nozīme? Kādu aprīkojumu izvēlas Arvis Ančevskis un Arturs Zabors
Katrs no mums agrāk vai vēlāk kļūst par profesionāli, nepieciešams vien konkrētai nodarbei pielikt papildu pūles un pacietību. Tomēr makšķernieki, tautā izslavēti kā ļoti pacietīga un nosvērta sabiedrības daļa, nereti ir tie nepacietīgākie, jo sasniegt vēlamo rezultātu gribas tagad un tūlīt, tādēļ viena no svarīgākajām niansēm mānekļu izvēlē ir tieši mānekļi, kuriem piemīt īpašības piedot copmaņa kļūdas. Tas nozīmē, ka mānekļa balanss, spēle un pat kopējā krāsu gamma ir izstrādāta tik perfektā līmenī, ka pat pie pirmajām makšķerēšanas reizēm, kamēr vēl nav apgūti konkrētā mānekļa darbības principi, ikvienam lietotājam ir nepārprotamas iespējas tikt pie kārotā loma.
Tā tad arī ir tā zelta atslēdziņa, kad notiek zivs kontakti ar mānekli, kad redzam krāšņus līdaku iznācienus pēc kārotās maltītes, kad šļakatas un ūdens iet pa gaisu, kā arī pati zaļsvārce nodemonstrē savu krāšņo ķermeni, izlecot no ūdens, parādot kādu akrobātisku salto vai tautā saucamo svecīti. Pēc tādiem emociju pilniem brīžiem mums katram sāk straujāk dauzīties sirds un nāk apskaidrība, ka esam trāpījuši desmitniekā ar mānekļa izvēli. Atliek vien turpināt un pilnveidot savas iemaņas līdz pilnības līmenim.
Džerka tipa mānekļu saknes meklējamas Anglijā, kur, ņemot vērā konkrētā mānekļa izvadīšanas metodi, raustīšanu jeb ar makšķerkātu radīto sitienu impulsus, liek māneklim slīdēt no vienas puses uz otru. Te arī māneklis ieguvis savu anglisko nosaukumu Jerk. Iespējams arī mānekli sagriezt simt astoņdesmit grādos, kas izdarāms, veicot spēcīgākus sitienus ar makšķerkāta spici. Šāda izvadīšana ļoti spēcīgi ietekmē plēsēja maņu orgānus, un uzbrukums seko nekavējoties. Konkrētā mānekļu grupa ir lieliski piemērota plēsēja ķeršanai un, svarīgākais, jebkuros laika apstākļos. Pat pie visslinkākās un negribīgākās zivs, pareizi izspēlējot džerka tipa mānekli, ir iespējams izprovocēt zaļsvārci vai kādu asari uzbrukumam.
Mānekļu klāsts ir neierobežots, pastāv dažāda izmēra un svaru kategorijas džerki, kas sver no 30 līdz 100 g, lai gan ir arī 10 g un 250 g. Tāpēc nevar viennozīmīgi teikt, ka lielākā daļa no visām šīm ēsmām ir diezgan liela izmēra un svara. Tie darbojas ne tikai uz ūdens virsmas, bet arī dažādos dziļumos, kas ļauj atsevišķus to veidus izmantot visdažādākajās ūdenstilpēs. Lielākajai daļai džerku nav dziļuma kontrolējošās lāpstiņas, un tās nespēlē pašas, bet gan spēlē uz makšķernieka un viņa meistarības rēķina, un tieši makšķernieks var piešķirt ēsmai attiecīgo spēli, izveidojot savu individuālo rokrakstu.
Par favorītiem!
Mans personīgais favorīts ir firmas Lucky John džerka tipa mānekļu sērija ar nosaukumu Arrow Jerk. Konkrētie mānekļi lieliski pierāda iepriekš teikto par mānekļa profesionālo darbību, kas pilnīgi noteikti ļauj makšķerniekam pieļaut zināmu kļūdu daudzumu, bet, neskatoties uz to, ļauj sasniegt vēlamo rezultātu.
Šobrīd aktīvi izmantoju tieši peldošo džerku tipu, kad, mānekli īpaši nepārslogojot izvadīšanā, tā iegrime nepārsniedz pusmetra atzīmi. Jau pirmajā mānekļa izmantošanas reizē sapratu, ka tas būs īstais mērķis šajā sezonā, jo pārsvarā manas makšķerēšanas gaitas notiek tieši seklajos ezeros. Tomēr konkrētajā sērijā ietilpst arī lēni grimstošie džerki, attiecīgi to izmantošanas iespējas uzreiz paliek daudz plašākas. Mana personīgā pieredze ļauj secināt, ka konkrētā tipa mānekļu izmantošana sniedz vislabāko rezultātu, izmantojot pauzes ēsmas izvadīšanas procesā. Pārsteidza fakts, ka uzbrukumi no zaļsvārces puses ir tik agresīvi, ka teju grūti noturēt rokās makšķerkātu.
Mānekļi šobrīd pieejami dažādās izmēra variācijās, jāteic, ka visrezultatīvākie ir tieši astoņus, desmit un piecpadsmit centimetrus lielie džerki. Interesanti, bet arī piecpadsmitnieks, kas ir šī gada jaunums un paredzēts vairāk kā Big Bait sērijas māneklis, lieliski savāc arī mēra zivis. Tādēļ uzskats, ka, makšķerējot ar lielajiem mānekļiem, visa dinamiskā copes garša paliek aiz muguras, ir mīts. Zivis ķeras dažādos izmēros, bet ir daudz lielāka iespēja tikt pie kārotā lielā loma.
Lucky John atkal ir pierādījis sevi kā džerka tipa mānekļu ražošanas speciālisti. Džerkošanas mākslu, manā skatījumā, nevar iedalīt uz pareizi vai nepareizi pielietotiem, jo katram no mums izveidosies savs īpašais mānekļa vadīšanas stils, tomēr vienu varu pateikt droši – Arrow Jerk izvadīšanā svarīgu lomu spēlē tieši pauzes. Pat pie parastas auklas ietīšanas konkrētais māneklis veic lielas amplitūdas kustības no sāna uz sānu, un, ik pa brīdim apturot spoles ietīšanas procesu, māneklis aizšļūc uz vienu no pusēm, radot lielu vibrāciju un imitējot ievainotu ēsmas zivi.
Ar nepacietību gaidu nākamo copes reizi, lai atkal un atkal, izmantojot Lucky John džerku sērijas mānekļus, gūtu neaprakstāmas emocijas un arvien jaunu pieredzi, ar kuru padalīties copes entuziastu starpā.
Visiem ne asakas, un tiekamies uz ūdeņiem, jo tur mīt tas mūsu lielais loms.