Inventārs
Makšķerēšana

Fīdera jaunumi0

Normunds Grabovskis

Pavasaris ir klāt, un daudzi no mums ir ieplānojuši atjaunot vai papildināt savu copes inventāru, tāpēc šoreiz mazāk runāšu par smukajām putnu dziesmām, bet gan pacentīšos iedot vairāk informācijas par to, ko tad šosezon un tieši šomēnes varam sagaidīt veikalos.

Tā kā mans darbs vistiešākajā veidā ir saistīts ar Salmo, tad būs tikai godīgi, ka es uzreiz pabrīdināšu – runāšu par tām lietām, kuras tirgo šis uzņēmums, 100% latviešu uzņēmums ar jau 33 gadu vēsturi.

Šis gads ir ļoti dīvains gads ne tikai mūsu ikdienā, bet arī copes inventāra pasaulē. Lielākās dīvainības saistītas ar to, ka praktiski visiem Eiropas tirgotājiem šogad stipri kavējas preču ienākšana no Ķīnas, kur tiek ražots ap 85–90% visu makšķerlietu. Tas saistīts lielākoties ar to, ka Ķīnā ļoti trūkst lielo jūras konteineru, kuros prece ceļo uz Eiropu un visu pārējo pasauli, tas savukārt saistīts ar Ķīnas attiecībām ar Ameriku, tā dēļ transporta izmaksas ir cēlušās 5–6 reizes, un uzņēmumi vienkārši stāv rindā uz konteineriem un kuģiem, ar kuriem šos konteinerus atvest. Te nu mēs lieliski saprotam, cik ļoti mūsdienu pasaulē viss ir saistīts. Pat mēs te, mazajā Latvijā, sajūtam lielo pasaules dūžu attiecību svārstības. Bet nu atgriežamies pie copes. Tradicionāli sezona sākas ar upēm un pavasara vimbām, kuras nāk uz nārstu vairākos desmitos Latvijas upju un to pietekās, – smukas, spēcīgas un daudzu tūkstošu copmaņu gaidītas. Parasti upēs vēl ledus nav līdz galam izgājis, kad jau krastos parādās pirmie vimbotāji, un parasti tie ir gruntsmakšķernieki un fīderisti, jo vimba turas straumē, arī pārvietojas tā pa straumi, un tieši fīderis vai klasiskā gruntsmakšķere daudzās vietās ir vienīgais veids, kā šo zivi pierunāt. Salmo Latvijā piedāvā Salmo, Feeder Concept, Browning un Sensas fīde­rus, pēdējos divus gan diezgan šaurā sortimentā, jo fīdera cope, attiecīgi arī inventāra attīstība, ļoti spēcīga ir Anglijā kā fīdera izcelsmes valstī un tieši Austrumeiropā, bijušās savienības valstīs – Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā, kur fīdermakšķerēšana ienāca un sāka attīstīties ļoti strauji, tāpēc tieši šajās valstīs izstrādātais inventārs visvairāk iet pie sirds arī lielai daļai mūsu copmaņu. Kā piemēru varu minēt Feeder Concept, kur arī es esmu starp ekspertiem, – katrs kāts, katra spole tiek testēta 4–5 valstīs, to dara katrā valstī atpazīstami fīdera copes lietpratēji. Katrs sūta savus testu rezultātus un ieteikumus, kurus inventāra izstrādātāji Latvijā savāc vienkopus un mēģina realizēt dzīvē, tad to visu mēģina iestāstīt Ķīnas rūpnīcu inženieriem, tiek sagaidīti pirmssērijas paraugi, vēlreiz viss tiek notestēts, un tikai tad konkrētās lietas tiek pasūtītas ražošanā. Lielo lietu – kātu un spoļu – izstrāde, testi, apstiprināšana utt. aizņem daudz laika, līdz pat gadam, sevišķi tagad, kad Ķīna nelaiž iekšā nevienu ārzemnieku un visa komunikācija notiek attālināti, un ļoti daudz laika aizņem inventāra ceļošana turpu šurpu tā vietā, lai produkta izstrādātāji varētu uz vietas rūpnīcā visu izdarīt dienas divu laikā, bet kā ir, tā ir, neba jau tāpēc mēs mazāk makšķerēsim.

Ar lielisku ziņu šogad startē Feeder Concept, šim zīmolam šogad ir vairāki ļoti interesanti jaunumi. Pirmkārt, ar trijiem jauniem fīderiem tiek papildināta pati populārākā Distance kātu sērija – runa ir par jaunajiem Feeder Concept Distance Extra Heavy kātiem. Pieprasījums pēc šādiem kātiem nāca no Ukrainas un Krievijas Tālajiem Austrumiem, kur milzīgajās Sibīrijas upēs 150 gramu barotavas skaitās vidēji smagas un bieži vien arī 200 gramu barotava nevienu nepārsteidz. Šādiem copes apstākļiem vajag īpaši jaudīgus kātus. Tādēļ tika radīta Extra Heavy kātu apakšsērija, kurā ietilpst trīs kāti: Distance 150-360, Distance 180-390 un Distance 210-390 (tests\garums). Man bija izdevība vēl pagājušajā vasarā patestēt šos kātus. No 210 gramu kāta testa es atteicos uzreiz, jo maniem brekšiem tas bija stipri par jaudīgu, bet ar 150 un 180 gramu kātiem vairākas reizes copēju Gaujā. Copes apstākļi prasīja barotavas 80–90 grami, kas abiem šiem kātiem ir pietiekami, lai tie ieslēgtos metienā. Teikšu godīgi, 180 g kāts rokā jūtams kā jaudīgs kāts, kur nekādu šaubu par tā veiktspēju nerodas, Gaujai vasarā tas (manuprāt) ir mazliet par jaudīgu, bet, paņemot rokās 150 g kātu, es biju ļoti patīkami pārsteigts par izjūtām – tas ir viegls un vienkārši guļas rokā. Sākumā pat šaubījos, vai tiešām šis kāts spēj tikt galā ar 150 gramu barotavām arī, jo 80 gramu barotava tam bija kā radīta, tādēļ testa nolūkos pieliku tam galā vispirms divas, pēc tam arī trīs barotavas, katru pa 80 gramiem, un ne uz mirkli neradās šaubas, ka kāts netiktu galā ar šādu svaru. Arī metot trīs barotavu saišķi uz metriem 60. Pirmajā testa reizē man trāpījās arī viens ap 2  kg breksis, tas pieķērās uz 150 g kātu – tas lieliski reaģēja uz katru zivs rāvienu, copmaņu valodā to sauc par zivs siešanu. Atzīšos, ka es no pirmās copes reizes vienkārši iemīlējos šajā kātā – runa ir par jauno Distance Extra Heavy 150-360. Ar prātu saprotu, ka tas ir ļoti jaudīgs kāts, bet sajūtas rokās vienkārši kolosālas, tāpēc atstāju šo kātu sev tālākai testēšanai. Darbojos ar to vasaras beigās un rudenī, pamatā pa Gauju, Buļļupi un Daugavu. Uz šī kāta man stāv 6000. izmēra FC Pilot spole ar 0,27 mm melno FC Distance monofilo auklu, un tas ir vienkārši super komplekts breksim upē. Protams, sākumā nedaudz mulsināja tas, ka kāts ir tikai 3,6 m garš, bet manās copes vietās stāvas krasta kantes vai citu krasta ķērāju, kuriem pāri pārvilkt var tikai ar garo kātu, nebija, tāpēc nekādas problēmas nesajutu. Protams, neapgalvošu, ka tagad tas man aizstās citus kātus, nē, bet kā tāds universālais brekšu-karpu kāts lielām upēm tas man paliks gan. Veikalu cenas šim kātam grozīsies ap 110–115 eiro.

Savukārt 180 un 210 gramu kāti Latvijas apstākļos vairāk ir piemēroti jūras copei. 180 g vēl var izmantot Daugavā posmā no Jēkabpils līdz robežai, kur vietām vajag tālu mest 130–150 gramu barotavas, bet 210 gramu kāts ir vēl krietni jaudīgāks, attiecīgi arī smagāks, protams, stabilitātes sajūtu tas dod lielu, bet īpaši daudz vietu, kur to Latvijā izmantot, nav. Tikai jūrā bušu copē, lai var droši mest pret vēju 120–140 gramu vai vēl smagākus svinus.

Kā vēl vienu svarīgu un gaidītu šīs sezonas jaunumu gribu atzīmēt Feeder Concept Imperium 8 spoli, kas tika radīta uz pagājušā gada populārākās Salmo Diamond Feeder 5 spoles bāzes. Jautāsiet, kāpēc, – tāpēc, ka Diamond Feeder 5, lai arī maksāja veikalā vien ap 35 eiro, izrādījās ļoti veiksmīgas spoles, pat neticami veiksmīgas. Man bija izdevība šīs spoles (Diamond) testēt vēl gadu iepriekš. Man iedeva spoli un teica, lai pamēģinu to nobeigt copē… 6000. izmēra spolīte, uzliku to uz smagā fīdera un aizbraucu uz Pērtniekiem samos, izvilku divus padsmitniekus. Tā kā visa vilkšana tur pamatā bija ar kātu, tad nolēmu spolīti pārbaudīt uz karpu skrējienu – braucu karpās uz Kalna Spuļļu dīķiem – četras karpiņas līdz 4 kg un nekādu aizdomu, ka spolītei kaut kas varētu nepatikt. Nu, ja tā, tad pārliku spolīti uz viena no saviem mīļākajiem fīderiem (Distance 80-420) un godīgi nocopēju nu jau divas sezonas, daudz copēju, daudz zivju izvilku, pat spoles rokturi nedaudz ieliecu, bet pats mehānisms strādā bez pro­blēmām. Intereses pēc ienesu spoli servisā, lai meistars apskatās detaļu nolietojuma pakāpi. Iztīrīja, saeļļoja pa jaunam un teica, ka viss kārtībā. Visu pagājušo sezonu šī spolīte bija Salmo sortimentā, tiesa, lielie izmēri tika izpirkti ļoti ātri un atsauksmes no copmaņiem bija ļoti labas, tāpēc tika nolemts, ka uz šīs spoles bāzes jāuztaisa jauna, vēl kvalitatīvāka un labāk nokomplektēta spole. Nejaucoties mehānismā, spole tika papildināta ar vēl trim gultņiem (rokturī divi, uz ass papildu gultnis), spoles kasetei tika pārtaisīts klipsis – metāla klipša vietā tika uzstādīts drošāks un auklu mazāk traumējošs plastmasas klipsis, kā arī spoles komplektācija tika papildināta ar otru, tādu pašu alumīnija kaseti. Spolei iedeva vārdu IMPERIUM 8, un atlika vien pēdējie testi. Un atkal man bija tā izdevība testēt šo jauno spoli, tiesa, vien pāris mēnešus rudenī un ziemas sākumā, bet copes ziņā man šis bija ļoti ražīgs brekšu laiks – copēju divas reizes nedēļā un praktiski katrā reizē loms bija 25–40–50 kilogrami zivju, tā ka inventārs dabūja kārtīgu slodzi, jaunā spole sevi parādīja ļoti labi. Brīdī, kad tās ienāks veikalos (prognozējas aprīļa sākumā), es uzreiz iegādāšos trīs lielākās, 6000. izmēra, spoles, jo gribu nomainīt dažas vecākās fīdera spoles uz šīm – kā nekā priekšā gara un interesanta copes, arī sporta copes, sezona, un spolēm jābūt uzticamām. Šīs spoles cena veikalos būs ap 55–60 eiro.

Vēl Feeder Concept sortimentā būs divas jaunas auklas – viena pītā un viena monofilā. Jau pazīstamajai un daudzu copmaņu iecienītajai melnajai FC Distance Black auklai (ļoti cieta aukla, ar izcili labu nodilumizturību) piebiedrojas pilnīgs jaunums – Feeder&Flat CAMO aukla, arī 150 m tinumā, raiba aukla, no tā arī nosaukums – kamuflāžas krāsā, zaļa ar melniem plankumiem, pēc cietības šī aukla būs nedaudz mīkstāka par melno, pēc nodilumizturības ļoti tuvu tai. Ļoti interesanta un kvalitatīva aukla karpu, līņu, brekšu un citu lielu zivju copei stāvošā ūdenī un jebkuram fīderim upē, tiesa, es tievākos šo auklu diametrus, 0,20 un 0,22 mm, tinu uz bolonēžu spolēm, jo tur laba auklas nodilumizturība ir īpaši vajadzīga. Šīs auklas būs pieejamas diametrā no 0,22 līdz 0,30 mm, ikdienas fīderim populārākie diametri ir un paliek 0,27 un 0,30 mm. Otrs jaunums auklu sortimentā ir astoņu dzīslu pītā aukla Distance X8. Astoņu dzīslu aukla ir klusāka, slīdot caur kāta riņķiem, tā ir gludāka un mīkstāka – daudziem, sevišķi jau fīdera sportā esošiem, copmaņiem šādas auklas patīk vairāk nekā ierastās četru dzīslu auklas, tāpēc arī Feeder Concept sortimentā parādījās šis jaunums. Būs pieejami četri auklas diametri – 0,12–0,14–0,16 un 0,18 mm. Cena veikalos būs ap 18 eiro. Mans viedoklis par astoņu un vairāk dzīslu auklām fīdera copē ir mazliet nemoderns. Ja runa ir par ikdienas copi, tas, ka šīs auklas ir klusākas, ir liels pluss, bet tas, ka šīs auklas vairāk pakļautas bojājumiem no akmeņiem, gliemežiem utt., kas fīdera copē ir ikdienišķa lieta, arī ir fakts, tāpēc man uz visiem kātiem, kurus izmantoju gan ikdienā, gan sportā, stāv četru dzīslu pītās auklas. Uz dažiem vieglajiem kātiem, kurus parasti izmantoju tikai sporta copē, esmu uztinis tievākos astoņu dzīslu auklas diametrus. Vai ir atšķirība? Godīgi sakot, nezinu, jo arī tievie četru dzīslu diegi strādā perfekti. Lai nu kā, izvēle ir, un katrs izvēlamies sev to, kas patīk.

Cīruļi dzied, upju un ezeru krastos zied dzeltenās purenes, saulīte silda, jūs tā sēžat upes malā, un te… COPE!!!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie