Ļoti daudzi jautā par foreļu inventāru, tad nu šajā rakstā iziešu cauri visam pa punktiņiem, lai saprastu, ar ko sākt, un sezonai sagatavotos laicīgi.
Uztaisīju copes inventāra izpārdošanu / garāžas tīrīšanu
Šis pasākums man ļāva iepazīt un satikt līdzīgi domājošus makšķerniekus. Visi kā viens steidz iegādāt lietas, kuras nemaz šobrīd īsti nav aktuālas… Pārfrāzēsim visiem labi zināmo patiesību – gatavojies ziemas copei vasarā, bet foreļu copei rudenī. Sarunas laikā viens no šiem hobija brāļiem ieminējās, ka daļa no makšķerēšanas ir lietu sagatavošana, pirkšana, meklēšana, kārtošana un pārcilāšana. Ieskatījos šī nu jau drauga sejā, paspiedu roku un atvadoties noteicu – tieši tā. Ar to šis hobijs ir tik lielisks, tas nebūt neaprobežojas ar zivju noķeršanu, bet tas ir apvīts ar tik daudz aktivitātēm, kuras varam piesiet savai sirdslietai.
Pa galvu jau sen maisījās doma, ka gribētos uzrakstīt plašāku rakstu par to, kas tad būtu jāsagatavo uz jaunās foreļu sezonas sākumu. Jā, jā, šajā reizē par un ap forelēm un inventāru. Strauta foreli! Un, pieņemot iepriekš minēto, lai arī ir tikai ziemas pats sākums un līdz sezonas sākumam vēl krietns laiks jāgaida, tieši šobrīd saņemu daudz jautājumu par kātiem, spolēm, mānekļiem un lūgumu ieteikt kādu somiņu, lai visu varētu organizēt. Foreles tikko beigušas nārstot, bet copēt tās nedrīkstam, tāpēc transformējam savu enerģiju jauna inventāra izvēlē. Lai meklējumus atvieglotu vai vismaz uzvedinātu uz pareizā ceļa, šajā rakstā padalīšos ar praktiskiem padomiem un ieteikumiem, lai sagatavotos foreļu copei.
Spole un spinings
Lielākās, dārgākās komponentes copes inventārā. Uzreiz nosaki budžetu starta komplektam, ja esi iesācējs un vēlies uzsākt forelista gaitas. Arī tad, ja vairs neesi iesācējs, bet gribi ko svaigu jaunajai sezonai, ir jāsaprot tas, cik esi gatavs tērēt. Ātrais ieteikums, ja vēlies ietaupīt, tad var sekot līdzi sludinājumiem dažādos portālos, jo daudzi vēlas pamainīt gan spoles, gan kātus. Bet es arī šajā reizē esmu devies uz Salmo veikalu, lai vienuviet atrastu visu, sabildētu un pastāstītu par budžeta klases starta variantiem. Kas svarīgāks – kāts vai spole? Abi! Bet, ja būtu jāsadala budžets, tad lielākā daļa ir jāatdod par spoli. Paskaidrošu! Kātu pēc sezonas vai divām gribas nomainīt. Vienkārši gribas sajust cita veida izjūtas, tu jau sāc saprast, kāda garuma, testa akcijas kātu sev vēlies. Spininga maiņai iet cauri praktiski visi jaunie forelisti un ļoti bieži arī pieredzes bagāti biedri, kuri ir nebeidzamos meklējumos un testos. Spole gan no sevis tik daudz nianšu copes laikā neprasa. Galvenā prasība, lai tā labi klāj auklu un griežas bez aizķeršanās. Tāpēc sākumā noteikti varat skatīties labāku spoli, kas kalpos vairākas sezonas. Kāts var būt lētāks, jo to nāksies mainīt visai drīz. Tici man!
Lai ieteiktu konkrētākus spoles un kāta parametrus, jāsaprot, ka visa tā strauta foreļu padarīšana ir baudāma tad, ja tam pieiet nevis ar brutālu spēka ekipējumu, bet smalkumu un vieglumu. Tam par iemeslu ir zivs vidējais izmērs mūsu upēs. Varētu vēlēties lielākas zivis, bet… Līdz ar to jaudīgs kāts un liela izmēra spole nebūtu labākā izvēle.
Spinings
Lucky John Anira Microjig 5. Šī kāta parametri raksturo universālu foreļu kātu. Garums, kas parasti arī ir ap 2 m; kāta tests līdz 5 g ļaus izmantot jebkura tipa mānekļus, kas paredzēti šādai copei. Šajā sezonā sanāca padarboties arī ar Lucky John Vanrex Microjig 9, kuru arī droši varu rekomendēt kā kātu, lai uzsāktu forelista gaitas. Iesaku izvēlēties starp fast vai extra fast akcijas kātiem, jo upē zivs bieži ir jāsavāc, lai nerastos problēmas zivs izvadīšanas laikā ūdenī esošo ķērāju dēļ. Lēnākas akcijas kāti zivij ļauj skriet vairāk, līdz ar to var rasties iespēja zaudēt trofejas izmēra zivi, un to negrib neviens no mums. Iesācējiem noteikti rekomendēju skatīties uz microjig klases kātiem, tie būs atbilstoši daudzos foreļu copes parametros un atbildīs pamata prasībām. Un nobeigumā noteikti ņemiet vērā, ka līdz labam kātam tāls ceļš ejams… un tas nav naudas jautājums, bet gan process, kura laikā no kāta uz kātu var izaugt, saprast un izbaudīt. Nenozodziet sev progresa prieku!
Spole
Dārgāka spole noteikti būs ieguldījums vairākām sezonām. Bet labā ziņa ir tā, ka arī šeit ir labas opcijas budžeta klasē – Shimano Catana, Sedona un Sahara būs ļoti labi varianti. Ja budžets atļauj vairāk, droši. Kāda izmēra spoli izvēlēties? Es savas gaitas iesāku ar 1000. izmēra Catanu. Šobrīd darbojos ar 2500. izmēra Shimano Stradic, bet tikai tādēļ, ka šī spole man noder sacensībās, lai ātrāk savāktu auklu un veiktu vairāk iemetienu. Kā otru spoli prieka pastaigām lietoju Shimano Vanquish C2000S. Ikdienas izpriecām arī iesaku 2000. izmēru, tas būs piemērotākais variants šīs copes prasībām. Versija ar seklo kaseti, lai nav jāņemas ar precīzu auklas daudzuma uztīšanu, ir lielisks bonuss.
Labi! Ar svarīgāko esam tikuši galā un atliek vien sīkumi. Bet sīkumos bieži slēpjas panākumu atslēga…
Aukla
Pēc šī mani kāds super advancēts inventāra nūģis var arī nosodīt, bet, lai vienkāršotu lietas, šeit runāsim par diviem veidiem un neizskatīsim variantus ar dažādiem hibrīdiem. Foreļu copē izvēle ir vienkārša – pītā aukla vai monofilā aukla. Atliek vien izvēlēties.
Pītā aukla
Izturīga, labi lido, labi redzama ūdenī, kas palīdz vadīt mānekli, tā ir jutīga un nodos rokā pat vājāko copīti. Un šeit arī pītās auklas pozitīvās īpašības foreļu copē beidzas. Esmu vairākkārt centies atgriezties un testēt pīto auklu strautos, bet tikpat daudz reižu esmu lamājies un nolādējis sevi, ka atkal atvilkos uz upi ar pīteni. Tā ir dārga, ātri dilst, un foreļu copē abrazīvu dabas izaugumu gan ūdenī, gan upju krastos ir vairāk, nekā gribētos. Pēc katra skrāpējuma auklā var rasties mini bojājumi, un neviens nevēlas, lai kādā brīdī, kad pieķeras laba izmēra zivs, aukla notrūkst. Jā, var iet, arī pārdomājot katru metienu, un nav ko mest krūmos un zālēs, kāds varētu apgalvot arī tā. Vēl viens iemesls, kāpēc šī tipa auklas nav piemērotākais variants foreļu copē, ir nepieciešamība siet fluorkarbona pavadu, lai pasargātu auklu un padarītu to ūdenī neredzamu. Ja gadās apraut mānekli, tad ir jāsienas. Ikdienas copē to mierīgi var izdarīt bez steigas, bet neredzu nekādu jēgu no pazaudētām minūtēm, sienot mezglu, ja to gluži vienkārši var nedarīt. Ja izvēle kritīs uz pīto auklu, noteikti pievērsiet uzmanību spoles bremzei – tai jābūt noregulētai kā pulkstenim, jo pītene neamortizē un lielāka izmēra zivij būs daudz iespēju norauties.
Monofilā aukla
Jau iesākumā teikšu, ka foreļu copē es izvēlos mono auklas. Tā var būt klasiska monofilā aukla vai fluorkarbona aukla, bet šīs auklas manā skatījumā pārspēj pīto. Ļoti vienkārša, izturīga aukla aiztaupa daudz problēmu – nav jāsien pavada, tā ir saudzīgāka pret zivi, jo padodas zivs skrējiena laikā, līdz ar to arī reizēs, kad forelists piemirst par spoles bremzi, neļaus trofejas izmēra forelei nodilt no āķa, jo aukla to amortizēs. Tā salīdzinājumā ar pīto auklu daudz mazāk dilst, ja saskaras ar akmeņiem, zariem. Jā, bet kā tad jutība? Uz šo argumentu vienmēr atbildu, ka 80% foreļu copes tāpat ir vizuālas, tā arī ir foreļu copes burvība – izskrien no mājiņas un māneklis pazūd. Tajā brīdī tu, instinkta vadīts, cērt, negaidot nekādu kontaktu kātā vai rokā. Un arī dziļākās vietās un bedrēs var visu just, tas ir tikai piešaušanās moments.
Auklai ir labi jālido
Spoles kaseti nepieciešams optimāli aizpildīt, lai aukla nogādā mānekli tieši tik tālu, cik nepieciešams. Protams, mūsu upītes ir mazas, tālu nav jāmet, un ar spoles kasetes pietīšanu arī es reizēm slinkoju, bet ir ļoti patīkami, kad māneklis lido bez liekas piepūles un iekrīt tur, kur acis vēlējās to nosēdināt. Auklas diametrs bieži rada problēmas metiena brīdī. Aukla nedrīkst būt pārāk resna arī tādēļ, ka tā var izmainīt mānekļa spēli, grimšanu. Uzmanies arī no pārlieku plānām auklām, jo vienmēr var pieķerties kāds zvērīgs pretinieks un saraut auklu, aiznesot tavu mīļāko vobleri. Komfortabls auklas izmērs ir 0,16 mm. Pavasarī var izvēlēties arī resnāku auklu, savukārt vasarā nedaudz plānāku.
Mānekļi
Foreli var noķert ar dažādu veidu mānekļiem. Šajā rakstā gan negribētos līst dziļāk tieši mānekļu specifikā, bet pārskriet pāri lielākajām mānekļu grupām un uzskaitīt būtiskākās nianses.
Vobleris
Tas ir viens no populārākajiem foreļu mānekļiem. Tiek piedāvāts dažādās specifikācijās – grimstošs, peldošs, lēni grimstošs un tā tālāk. Manā skatījumā rezultatīvākais periods, kad izmantot vobleri, ir pavasaris, tieši tad tas ir lieliskākais ierocis lielo zivju medībās. Droši meklē voblerus no 40 līdz 60 mm garumā.
Rotiņš
Klasika! Ja negribas iespringt, tad šis ir tas, kas vajadzīgs. Lai arī kādus mānekļus izgudrotu, šī vērtība paliks nemainīga visu plēsēju ķeršanai. Ļoti labi strādā ziemas mēnešos, nometot pa straumi uz leju un turot potenciālajā vietā. Rotiņi izmērā līdz #2 būs laba izvēle.
Šūpiņš
Viens no maniem pēdējā laika mīļākajiem mānekļiem uz foreli. Lieliski strādā, gan metot pret, gan pa straumei. Bez tā, ka šūps lieliski ķer zivis, tas ir arī saudzīgākais māneklis, jo tam oriģināli ir vienžubura, turklāt parasti tie ir bezatskabargu āķi.
Silikona mānekļi
Lai arī daudzi iebilst pret šo mānekli un uzskata, ka tā ir tārpošana, man šis māneklis vienmēr ir paticis, jo pastāv ļoti daudz iespēju to izspēlēt un pielietot copē. Un valda mīts, ka forele ierij gumiju tik dziļi, ka to nekādi nevar atbrīvot – neviena upes forele manā pieredzē nav ierijusi mānekli tā, lai to nevarētu saudzīgi atbrīvot. Vienžubura bezatskabargu āķis, kas papildus aprīkots ar volframa bumbiņu svarā līdz 1 g, dara brīnumu lietas.
Kur visu glabāt?
Foreļu cope atšķiras no citām ar to, ka nav nepieciešams daudz – paķer kātu, spoli un uz upi prom. Lai vēl vairāk visu atvieglotu un mobilizētu, iesaku ieviest sev foreļu copes somiņu. Šosezon gar upēm pavazājos ar jostas somu Lucky John Waist Bag. Funkciju pilda lieliski – ietilpīga, katrai kastītei sava vieta un viss pa rokai. Alternatīvu šādām jostas somiņām ir daudz. Kad iesāku forelista gaitas, tad visu liku mugursomā, bet, tā kā bieži gribas mainīt mānekli, sanāk veikt liekas kustības – soma nost, soma plecos. Vēl viena laba opcija ir vestes. Arī tajās var salikt visu nepieciešamo veselai copes dienai uz ūdens, maizītes un ūdens pudeli ieskaitot. Jā, var iztikt bez šādas lietu organizēšanas, kastītes saliek pa kabatām, bet tas padara copi nekomfortablu, un mēs katru savu piedzīvojumu vēlamies izbaudīt.
Uztveramais tīkliņš
Ja vēlies kļūt par forelistu, tad mans lūgums ir to darīt pareizi un būt saudzīgam. Pretējā gadījumā labāk ķer līdakas vai brekšus. Labi, nav tik traki, bet būtu vēlams ievērot dažus saudzīgas copes principus. Un viens no šādiem nosacījumiem ir silikona uztveramais tīkliņš. Tas kalpo zivs uztveršanai, tu izvairīsies no vēlmes zivi ilgi murkāt pa rokām, negribēsi zivi izvilkt krasta smiltīs vai zālē, un beigu beigās tu varēsi padižoties ar skaistām bildēm, kur zivs redzama savā stihijā – ūdenī. Tīkliņam jābūt mazam, kompaktam, lai nerastos diskomforts, to visu dienu nesot līdzi. Un pašam vijumam jābūt no silikona – tas pasargā zivi no traumām un atšķirībā no citiem tīkliņu veidiem tas neļauj tavam āķim sapīties tajā. Viens no variantiem, ko varu ieteikt, ir Lucky John 063 silikona uztveramais tīkliņš ar magnētu ērtākai lietošanai. Otra opcija ir klasiskais koka ietvars ar silikona tīkliņu, to sūtīju interneta resursos.
Šajā mirklī tu esi apģērbies, gatavs doties uz upi. Tev ir spoles un spininga komplekts, piemērota aukla, visi mānekļi atraduši vietu jostas somiņā, tu piestiprini tīkliņu, un tas arī viss. Apsveicu! Bet, pirms atvadāmies, ļauj man tev iedot vēl dažus padomus.
Visur līdzi jābūt instrumentiem. Nesen skatījos raidījumu, kur minēja, ka, copējot no laivas, vienmēr ir jābūt līdzi instrumentiem, mazums, gadās ķibele. Arī foreļu copē ir savi instrumenti:
Knaiblītes/standziņas būs lielisks palīgs, ja radīsies nepieciešamība atbrīvot zivi no āķa. It īpaši, ja tas ir trijžuburis, un vēl vairāk, ja ar atskabargām. Mierīgi var atbrīvot zivtiņu un palaist brīvībā, to mazāk traumējot;
Vīlīte manā pieredzē gan vairāk noderējusi, lai novīlētu atskabargas āķiem un oriģinālos āķus padarītu par bezatskabargu āķiem, bez āķa maiņas. Kam tas vajadzīgs? Stāsts iz dzīves. Sanāca voblera āķi ielipināt sev pirkstā, tā pamatīgi. Nedaudz sāpēja, bet kādā brīdī sāku smaidīt un pat smieties. Čoms pieskrien pie manis un skatās… Es smieklos atbildu: “Redz, vecīt, tāpēc es vīlēju āķus!” Āķis bez aizķeršanās iznāk ārā, un iztiku bez asarām. Pasargājiet sevi, un arī zivi būs vieglāk atbrīvot, ja āķi būs bez atskabargām. P.S. Tiem, kuri nepievērš uzmanību mānekļa āķiem, iesaku ik pa laikam tomēr pārbaudīt āķu asumu, pārejot pāri ar mazu vīlīti. Neasi āķi ir biežs iemesls nerealizētām copēm. Šādas vīlītes var atrast dažādos interneta resursos un copes veikalos;
Karabīnes lietoju vienmēr, jo bieži mainu mānekļus. Es visbiežāk lietoju 000 vai 00 izmēra karabīnes. Ja ir aizdomas par jūras foreli, tad var arī 0. Šis ir ērts palīgs, lai ātri pielāgotos katrai vietai un apstākļiem – ja redzi, ka veiksmīgāk šajā līkumā būtu ķert ar vobleri, tad ātri nomaini un turpini copi. Atminos, ka senāk bieži saņēmu jautājumus par griezuļu izmantošanu. Šobrīd droši varu teikt – neizmantoju. Manā arsenālā tādu nav vispār. Iesaku šo mazo nieciņu lietot tiem, kuri pamatā darbojas ar rotiņu, lai arī kāda ražotāja mānekli izmantosiet, tie mēdz vērpt auklu. Un tur seko visas no tā izrietošās sekas – problēmas ar iemetienu, bārdas, nevajadzīgi stresi upes krastā. Tie, kuri darbojas ar silikonu, vobleri un šūpiņiem, sien maza izmēra karabīni.
Jebkurš makšķerēšanas veids var novest pie mazākām vai lielākām traumām, tāpēc finišējam ar drošības instruktāžu:
Saulesbrilles, kuras izmanto daudzi forelisti, ir ne tikai eholote, lai redzētu un piefiksētu zivs iznācienus uz mānekli, bet aizsargā acis no krūmiem, zariem un no ķērāja lidojoša rotiņa, kurš man ir trāpījis briļļu stikliņā. Negribu iedomāties, kā tas beigtos, ja briļļu nebūtu… Derēs jebkuras polarizējošās brilles.
Kepka jeb veiksmes talismans Lai saulīte nepārkarsē, vajag galvu turēt zem cepures. Ir gadījies cepuri piemirst mājās, dienas beigās sajūtas nav patīkamas. Var izlīdzēties ar upes auksto ūdeni. Un cepurēm var piesiet arī talismana nozīmi. Nopērc divas cepures. Ar vienu no tām aizbrauc uz copi, zivis ķeras. Otrajā reizē uzvelc otru, ķeras sliktāk vai neķeras nemaz. Nākamās reizes vilksi tikai #veiksmeskepku. Ja kāda iemesla pēc būsi paķēris neīsto, tad vismaz būs uz ko novelt necopi – neīstā cepure.
Raksta nobeigumā vēlos pievērst visu forelistu un zivju resursu aizstāvju uzmanību – mums apkārt notiek ne pārāk glaimojošas lietas – dur ar dakšām, ķer ar tīkliem, indē ar ķimikālijām, hidroelektrostacijas… Labā ziņa ir tāda, ka katrs no mums var pielikt savu pirkstu, roku un spēku, lai situācija ap mūsu upēm uzlabotos. Mēs varam ziņot par pārkāpumiem vides inspektoriem, varam izstaigāt savas mīļākās upītes nārsta laikā, lai pārliecinātos par to, ka kāds neveic pretlikumīgas darbības. Iespējams, ka nenāktu par skādi padiskutēt arī ar kādu opi, kurš pēc vecās metodes ķer ar tārpiņu, turklāt patur visa izmēra zivis. Bet patiesība ir tāda, ka arī katrs forelists makšķerējot var būt saudzīgāks – lietot bezatskabargu āķus, neņemt foreles rokās, nebildēt uz akmeņiem un kokiem un divreiz padomāt, pirms forelei atņemt dzīvību. Šo pasākumu kopums rezultēsies ar prieku par zivju resursu pieaugumu un lielākiem lomiem mūsu mazajās upītēs.