Aktualitātes

Foto! 2024. gadā makšķernieki visā pasaulē pārspēja vairākus rekordus, no kuriem daži ir īpaši ievērības cienīgi0


Vai šo milzu karpu atzīst par pasaules rekordu?
Vai šo milzu karpu atzīst par pasaules rekordu?
Foto: Outdoorlife.com

Kaislīgi makšķernieki stāstīta un pārstāstīta stāstus par milzīgajām zivīm, kas noķertas. Savukārt mēs labprāt stāstām par rekordlielajām zivīm, kuras nespēja izvairīties no makšķerniekiem. Sākot no jauniem makšķerniekiem līdz pieredzējušiem rekordu medniekiem, 2024. gadā netrūka ievērojamu lomus, kas tika reģistrēti. Ar 2025. gada makšķerēšanas sezonu priekšā mēs nolēmām atskatīties uz dažiem no iepriekšējā gada lielākajiem rekordu pārspējējiem. Te portālā OutdoorLife.com apkopotie pagājušā gada rekordi!

Ceļojošais makšķernieks un pasaules rekordu mednieks Arts Vestons novembrī noķēra un atbrīvoja milzīgu maskinongu, kura garums bija 146 cm.
Foto: OutdoorLife.com

Neapstiprinātais maskinonga (Esox masquinongy) rekords

Ceļojošais makšķernieks un pasaules rekordu mednieks Arts Vestons novembrī noķēra un atbrīvoja milzīgu maskinongu, kura garums bija 146 cm, ko noķēra Minnesotas Mille Lacs ezerā. Vestons, kuram jau pieder 39 IGFA (Starptautiskā sporta makšķerēšanas asociācija) pasaules rekordi, apvienoja spēkus ar vietējo makšķerēšanas leģendu Nolanu Spengleru (kurš 2021. gadā pārspēja Minnesotas maskinonga rekordu), lai dotos pēc milzīgajiem maskinongiem un, iespējams, iegūtu kādu rekordu. IGFA noteikumi zivs garuma rekordiem ļauj makšķerniekiem atlaist zivis pēc to izmērīšanas, dokumentēšanas un fotografēšanas, tādējādi dodot iespēju šiem milžiem dzīvot un cīnīties vēl kādu dienu. Vestons iesniedza nepieciešamos dokumentus IGFA novembrī. Ja tie tiks apstiprināti, tas būs viņa 79. ieraksts rekordu grāmatā.

Garākā līdakveidīgo zivju suga ir maskinonga (Esox masquinongy), kuras ķermeņa garums var sasniegt 183 cm garumu, bet svars 31,8 kg.
Veiksmīgais makšķernieks ar dzeltenspuru tunzivi.
Foto: Outdoorlife.com

Iespējamais pasaules rekorda dzeltenspuru tunzis

Ziemeļkarolīnas makšķernieks Ērls Gills IV novembra vidū 10 dienu ilga zvejas reisa laikā no Sandjego noķēra 201 kg smagu dzeltenspuru tunzi. Viņš noķēra šo milzi, makšķerējot ar ēsmu 46 metru dziļumā. Ja IGFA apstiprinās šo lomu, Gilla zivs pārspēs pašreizējo dzeltenspuru tunzivju rekordu, kas pieder Gajam Jokomam kopš 2012. gada. Jokoma zivs svēra 194 kg un tika noķerta pie Kabo Sanlūkasa, Meksikā.

Dzeltenspuru tunzivis ir sastopamas tropu un subtropu ūdeņos visā pasaulē, tostarp Atlantijas, Klusajā un Indijas okeānā. Tās bieži atrodamas siltajos ūdeņos netālu no virsmas, bet var ienirt arī lielos dziļumos. Šī suga var sasniegt 2,4 metru garumu un svērt vairāk nekā 200 kg. Vidēji pieaugušas zivis svārstās no 40 līdz 100 kg, bet rekorda lieluma indivīdi, piemēram, sporta makšķernieku lomi, var būt daudz smagāki.

48,4 kg smagais zilais marlīns.
Foto: Outdoorlife.com

Iespējamais pasaules rekords zilajam marlīnam

Iespējamais pasaules rekords zilajam marlīnam, noķertam ar mušiņmakšķeri. 37 gadus vecais Montanas mušiņmakšķernieks Ians Keinats 2024. gada 11. septembrī pie Havaju salu krastiem noķēra 48,4 kg smagu zilo marlīnu. Viņš cīnījās ar zivi 3 stundas, izmantojot 12. svara Hardy Marksman mušiņmakšķeri, Mako 9700 spoli un 12 mārciņu testa auklu. Lai zivi ievilktu laivā, bija nepieciešami vairāki mēģinājumi ar āķi. Ja IGFA (Starptautiskā sporta makšķerēšanas asociācija) apstiprinās šo lomu, Keinata iespaidīgais loms aizstās pašreizējo rekordu – 47,2 kg smagu marlīnu, ko 2007. gadā pie Kostarikas krastiem noķēra Enriko Kapoci.

Marlīnu dzimta jeb buruzivju dzimta (Istiophoridae) ir starspuru klases (Actinopteri) dzimta, kas apvieno 11 jūras zivju sugas, kas tiek iedalītas 5 ģintīs. Visas marlīnu sugas ir iecienīti zvejas objekti, īpaši lielie zilie marlīni un melnie marlīni.

Vai šo milzu karpu atzīst par pasaules rekordu?
Foto: Outdoorlife.com

Milzu karpas rekords

Poļu makšķernieks Kacpers Štepjens septembrī noķēra milzīgu parasto karpu, makšķerējot Euro Aqua, privātā makšķerēšanas ezerā un slavenā karpu zvejas vietā Ungārijā. Milzu zivs svēra 47,4 kg, kas viegli pārspētu IGFA visu rīku pasaules rekordu, kuru 1987. gadā uzstādīja Leo van der Gugtens ar 34,3 kg smagu lomu. IGFA pašlaik izskata Štepjena pieteikumu. Tomēr daudzi sociālo mediju lietotāji kritizē šī loma uzskatīšanu par pasaules rekordu, jo tas noķerts privātā ezerā. Lai gan organizācija izskata pieteikumus zivīm, kas noķertas privātos ūdeņos, tās neatzīst zivis, kas noķertas zivju audzētavās, rezervātos vai mazās ūdenstilpnēs, kas tiek apgādātas ar zivīm komerciāliem nolūkiem.

Karpas ir viena no pasaulē populārākajām makšķerēšanas zivīm, spējot izaugt līdz pat 50 kg smagam svaram un vairāk nekā 1 metra garumam, kas padara tās par īstu izaicinājumu sporta makšķerniekiem. Šīs zivis spēj izdzīvot ekstremālos apstākļos, tostarp dubļainos ūdeņos ar zemu skābekļa līmeni, pateicoties īpašam gremošanas traktam, kas ļauj tām uzņemt barību pat no augsnes. Karpu dzīves ilgums var pārsniegt 40 gadus, un tās ir pazīstamas ar savu spēju mācīties, izvairoties no makšķerēšanas āķiem pēc tam, kad tās vienreiz ir noķertas un atbrīvotas.

Milzu zivs, kas kļuva par mēslojumu.
Foto: Outdorlife.com

Iespējamais pasaules rekords karpai pārvērsts mēslojumā

Kacpers Štepjens nebija vienīgais makšķernieks, kurš 2024. gadā noķēra milzīgu karpu. Misūri štatā makšķernieks Džordžs Čemps marta mēnesī pie Sentluisas no Misisipi upes krasta, izmantojot mānekli, noķēra milzīgu lielgalvas karpu. Čempa zivs svēra 44 kg un tika oficiāli atzīta par Misūri štata rekordu tajā pašā mēnesī. Viņa loms pašlaik tiek pārskatīts IGFA, un, ja tas tiks apstiprināts, tas varētu aizstāt pašreizējo pasaules rekordu, kas ir 41 kg un kuru 2005. gadā no Guntersvilas ezera Tenesī noķēra Džefrijs J. Roreks. Tā kā lielgalvas karpas tiek uzskatītas par invazīvu sugu, Misūri Dabas resursu departaments mudina makšķerniekus nogalināt noķertās karpas. Čemps savu lomu pārvērta par mēslojumu.

Lielgalvas karpa (Hypophthalmichthys nobilis) ir ātri augoša un spēcīga zivs, kas var sasniegt vairāk nekā 40 kg svaru, padarot to par iespaidīgu lomu gan komerciālajā zvejā, gan sporta makšķerēšanā. Šī suga ir invazīva daudzviet, īpaši ASV, kur tā apdraud vietējās ekosistēmas, konkurējot ar vietējām zivīm par barību un izmainot ūdens kvalitāti. Lielgalvas karpa ir ļoti izturīga un spēj filtrēt planktonu no ūdens, kas ir tās galvenais uzturs, padarot to par svarīgu akvakultūras sugu dažos pasaules reģionos.

Iespaidīgs rekords.
Foto: Outdoorlife.com

Rekordklases melnspuru tunzis nodrošina lielu balvu

Roberts Kovalskis pretendē uz IGFA visu rīku pasaules rekordu ar 22,7 kg smago melnspuru tunzi, kuru viņš noķēra Floridā jūnijā. Kovalskis, kurš dzīvo Čikāgā, noķēra šo zivi Fins Weekend laikā – ikgadējā labdarības turnīrā, ko rīko Maiami “Dolphins”. Viņa loms ieguva pirmo vietu smagākā tunzivju kategorijā, nodrošinot $30,000 balvu. Ja loms tiks apstiprināts, tas pārspēs pašreizējo rekordu, kas pieder Metjū E. Pullenam ar 22,4 kg smagu melnspuru tunzi, noķertu 2006. gadā.

Hibrīdbass.
Foto: Outdoorlife.com

Iespējamais pasaules rekords hibrīdbasam, noķerts nejauši

Profesionālais videogrāfs Maikls Kāls februārī devās makšķerēt kopā ar Tenesijas mušiņmakšķerēšanas gidu Patriku Fulkrodu. Pēc neveiksmīga mēģinājuma noķert svītrainos basus viņi nolēma pāriet uz foreļu makšķerēšanu, kad Kāls “nejauši” noķēra whiterock basu (hibrīdu starp balto basu un svītraino basu). Zivs bija 67 cm gara, un tās apkārtmērs bija iespaidīgi 66 cm. Pēc tam, kad zivis tika nosvērta uz sertificētiem svariem un tās svars bija 7,3 kg, Kāls un Fulkrods to atlaida atpakaļ Dienvidholstonas upē. IGFA diskvalificēja Kāla lomu no garuma kategorijas, jo zivs netika izmērīta ar sertificētu mērlenti.

Hibrīdbass ir mākslīgi vai dabīgi iegūta divu dažādu basu sugu krustojuma rezultāts, un tas apvieno abu vecāksugu īpašības. Visbiežāk sastopamais hibrīdbass ir whiterock bass, kas ir hibrīds starp balto basu (Morone chrysops) un svītraino basu (Morone saxatilis).

Rekordi jau 12 gadu vecumā.
Foto: Outdoorlife.com

Septītās klases skolniece vienā dienā noķer divas rekorda izmēra zivis

Janvārī 12 gadus vecā Floridas makšķerniece Džūlija Bernšteina noķēra gan štata rekorda koubiju (Rachycentron canadum), gan mangrovju snaperi (Lutjanus griseus), makšķerējot Florida Keys reģionā. Koubija, kuras garums bija 107 cm un svars aptuveni 13,6 kg, tika atbrīvota un varētu kļūt par jaunu IGFA visu rīku junioru garuma rekordu, ja tiks apstiprināts pieteikums. Neskatoties uz savu jauno vecumu, Bernšteinai jau pieder 11 IGFA pasaules rekordi, kas apliecina viņas izcilās prasmes makšķerēšanā.

Koubija (Rachycentron canadum), angliski cobia, ir plēsīga jūras zivs, kas pieder pie koubiju dzimtas (Rachycentridae). Tā ir ļoti iecienīta sporta makšķernieku vidū un tiek vērtēta arī kā delikatese gastronomijā.

Saistītie raksti

Mangrovju snaperis (Lutjanus griseus), angliski mangrove snapper, ir plēsīga jūras zivs, kas pieder pie snaperu dzimtas (Lutjanidae). Šī zivs ir populāra gan sporta makšķernieku vidū, gan kā vērtīga pārtikas zivs.

Surströmming festivāls Sarķenē! Kad kombinezons smird vairāk nekā zviedru siļķe

Sintijas Dozbergas video.

Japāņu Dievs pret franču ēdienu, jeb Basara VS Frodigy. Sarunas laivā #16

Lasi arī aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!

Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
Surströmming festivāls Sarķenē! Kad kombinezons smird vairāk nekā zviedru siļķe
Ekskluzīvi Nedēļa
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Jēkabpils novadā konstatētas nelikumīgas zemūdens medības Radžu ūdenskrātuvē
29. decembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā strādā Līgatnes zivju ceļš – viena no retajām šāda veida konstrukcijām Latvijā
26. decembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Makšķerēšanas entuziasti, priecājieties – svaigākais “Lielais loms” izdevums ir klāt!
18. decembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Malu zvejniekiem pa aci! Jānis Stikuts un leģendārie copes stāsti. “Ķeram lielo!” #45 epizode
Ekskluzīvi 11. decembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kad zaudētājs ēd smirdīgo siļķi jeb kā Zariņam paveicās! Sarunas laivā #18
Ekskluzīvi 5. decembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024

Lasītākie