Ja domā doties copēt lašus, gribi kādu jaunu mānekli?
Ko iesaka SIA Ieroči:
“Uz lašiem braucošajiem makšķerniekiem – ir labi, koši mānekļi plauktos, nevelciet garumā – cilvēki nāk, pērk. Neaizmirstam par drošību pie upēm – pirms speram suli uz priekšu apdomājam vai tjksim atpakaļ krastā!”
Dažādus mānekļus meklē un skaties SIA Ieroči māja lapā!
Taimiņu un lašu spiningošanā pati zivs ne vienmēr ir biežākais copes elements. Dodoties spiningot šīs zivis, ir jāapbruņojas ar pacietību, garīgo noturību un nelielu fizisko sagatavotību. Nav noslēpums, ka lašu un taimiņu spiningošana gadu no gada kļūst aizvien populārāka.
Izdevumā “Makšķernieka gadagrāmata 2023” minēts, ka sociālie tīkli, posti ar bildēm un video iemanto lielu popularitāti, un šis spiningošanas veids vairs nav dažu klusu makšķernieku grupiņu info, kuri ar informāciju dalās tikai savā starpā. Tagad tas viss ir atklāts un pieejams ikvienam, kurš par šo spiningošanas veidu interesējas. Pats ar šo zivju sugu aizraujos sen un reti kad ķeru ko citu. Aprakstīšu īsumā, kā sagatavoties un justies komfortabli sezonas sākumā pie upēm, izman- tojot paša pieredzēto.
Tad kādu mānekli labāk izvēlēties?
No “Makšķernieka gadagrāmata 2023”:
“Šī ir tāda māņticīga lieta. Katram ir savas mīļākās mānekļu krāsas un modeļi. Kastes raibas, ar visām iespējamām krāsām. Daži pārkrāso sev tīkamās krāsās. Ir pat veikalos pieejami pārkrāsoti tie paši asaru un līdaku vobleri, tikai nosaukums mainījies no “Perch&Pike” uz “Salmon special”. Pie mums ūdens cauru gadu ir samērā tumšs un netīrs. Tas ir saprotams vietas un zemes, kurā dzīvojam, dēļ. Nav mums kalnu ar tīriem akmeņiem un kristāldzidriem ūdeņiem. Upes tek caur mālainu un purvainu apvidu. Tas jāpatur prātā, kad pērkam mānekļus un izvēlamies to krāsojumus. Reti mums ir tīrs ūdens, kad nepieciešami dabiskie toņi, bet ir arī tāds. Der kastītē ielikt pārīti dabiska krāsojuma vobleru ar kādu UV krāsas akcentu. Pilnībā dabisks strādā retāk nekā tas, kam uzlikts spilgtas krāsas tonis. Mūsu ūdeņos dominē spilgtās krāsas ar kontrastu. Rozā, dzeltena, oranža, spilgti zaļa un piena balta krāsa ir dominējošās mūsu platuma grādos. Izmantojot šādu krāsu salikumu, garām neno- šausiet. No ražotājiem izvēlos oriģinālus. Pircēji izvēlas arī replikas, bet oriģināls paliek oriģināls. Meistaru darināti ir cita lieta, tikai jāskatās, kam mānekļi paredzēti, kāda tiem spēle, iegrime un peldīpašības. Ar japāņu ražotājiem viss ir vienkārši, visa informācija ir uz iepakojuma. Peldošs, grimstošs, mānekļa svars ir uz kastītes. Nekas nav pašam jāzīlē. Tādi zīmoli kā “Smith”, “Tiemco”, “Zipbaits”, “Jackall”, “Bassday” un “Pon- toon21” ir pārbaudītas vērtības, kas ķer un kvalitātes ziņā nepievils. Arī krāsu palete ir plaša, un katrs var piemeklēt sev acīm tīkamo. Izvēloties mānekļus, vajadzētu iegaumēt pāris lietas. Mānekļiem ir jāpārklāj visi dziļumi, kuri ir upē, uz kuru dosieties. Visa upe nav vienāda, ir dziļākas un seklākas vietas. Straumes stiprums mainīgs, ir lēnāki un ātrāki posmi. Lēnākos posmos vairāk izmantojami peldošie vobleri vai “Suspending” neitrāli peldošie ar izteiktāku savu spēli. Straujākās vietās un krācēs palīgā nāks grimstoši vobleri, kuriem spēle vairs nav tik izteikta, bet, pateicoties stiprajai straumei, māneklis zivij kļūst daudz pievilcīgāks nekā peldošs voblers ar stipru spēli, kurš vibrē pārāk spēcīgi. Pārāk izteikta vibrācija var nostrādāt pretēji. Zivij tas liksies pārāk aizdomīgi, un tā māneklim var netuvoties.
Ar šūpiņiem ir līdzīgi. Labāk ir vieglāks nekā smagāks. Tas nav pa grunti jāripina. Tam ik pa laikam tai jāpieskaras, nevis jāveļas. Reti kur pie mums vajag smagākus par 20 gramiem. Gadās pa kādai dziļākai vietai, kur 20 gramu smags māneklis netiks līdz gruntij, bet tādu ir maz. Strādājošais svars ir 10–18 gramu. Šūpiņu formas atšķiras, tāpat kā to spēle. Pats izvēlos tos, kuri nav stipri ieliekti, jo man nepatīk pārāk agre- sīva mānekļa spēle. Nesaku, ka uz tādiem neķeras, bet – nepatīk. Esmu redzējis, kā šūpiņa trīsžubura vietā tiek uzlikta liela spalvaina muša. Tā nedariet, muša noslāpē tā spēli. Mušas vietā kā akcentu šūpiņam var izmantot UV krāsās nokrāsotu trīsžuburi, ko piedāvā ražotājs BKK, un tā āķu modeli sauc “Spear-21 UVO”. Šādi aprīkots šūpiņš izskatās ļoti pievilcīgs, un āķis spēli nemainīs.”
Par apģērbu, drošību, un spiningu izvēli lasi izdevumā Makšķernieka gadagrāmata 2023.a>
Skaties video šeit. Piedzīvojums. Lašu cope Salacā!
Ziemas copes noslēpumi. Sarunas laivā #5
Vairāk lasi aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!