Makšķerējot butes, kādam makšķerniekam izdevās noķert pavisam neparastu zivi – jūras bullīti (Myoxocephalus scorpius). Foto publicēts Facebook grupā Butes Latvijā, Cope pie Jūras. Šī suga bieži pārsteidz makšķerniekus ar savu eksotisko un savdabīgo izskatu, kas īpaši kontrastē ar ierastajiem lomiem piekrastes ūdeņos.
Kas ir jūras bullītis?
Tas tiek saukts arī par ziemeļu buļļzivi vai ziemeļu jūrasbulli.
Jūras bullītis ir zivs, kas dzīvo Baltijas jūras piekrastē un ir labi pielāgojusies dzīvei uz grunts. Lai gan tas nav izplatītākais loms, šī suga nav reta un bieži sastopama vietās, kur grunts ir akmeņaina vai smilšaina. Izplatīta Ziemeļeiropas jūrās. Baltijas jūrā sastopams visā piekrastē, bieži, taču lielas koncentrācijas neveido. Rīgas līcī visbiežāk rietumu un ziemeļu daļās.
Galvenās pazīmes. Galva ir masīva, ar nelieliem izaugumiem, kas palīdz zivij maskēties un saplūst ar apkārtējo vidi. Spuras ir dekorētas ar plankumainu vai svītrainu rakstu, piešķirot zivij eksotisku izskatu. Tumši pelēks vai brūns ķermenis ar neregulāriem plankumiem, kas kalpo kā maskēšanās līdzeklis. Jūras bullītis parasti sasniedz 20–30 cm garumu, padarot to par vidēja izmēra lomu.
Jūras bullītis apdzīvo akmeņainas, smilšainas un gliemeņu segtas zonas, kur var viegli paslēpties no plēsējiem un atrast barību. Tas pārtiek no vēžveidīgajiem, mazām zivtiņām un citiem jūras grunts iemītniekiem, izmantojot savu maskēšanās prasmi, lai pārsteigtu medījumu. Jūras bullīši ir aktīvāki vēsākos mēnešos, un tos visbiežāk noķer nejauši, makšķerējot uz grunts.
Jā, jūras bullīti var ēst, taču tas nav populārs kulinārijas objekts, jo gaļas daudzums ir ierobežots. Zivs biežāk tiek uztverta kā interesants makšķerēšanas piedzīvojums vai pārsteigums lomā, nevis kā galvenais mērķis, lai gan daudzi copmaņi norāda, ka tas ir ļoti gards, kad kūpināts.
Ja noķerts jūrasbullis, rīkojieties uzmanīgi. Zivs izaugumi un spuras var būt asi, tāpēc vēlams izmantot cimdus vai knaibles, lai noņemtu āķi. Ja neplānojat zivi izmantot pārtikā, labāk to atlaist atpakaļ, jo tā ir svarīga jūras ekosistēmas sastāvdaļa. Šāda zivs noķeršana ir interesanta pieredze, ar ko noteikti vērts padalīties ar citiem makšķerniekiem.
Jūras bullīša noķeršana, lai arī nejauša, ir interesants piedzīvojums, kas piešķir makšķerēšanai papildu aizrautību. Tā ir lielisks atgādinājums par piekrastes ūdeņu bioloģisko daudzveidību un to, cik negaidīti pārsteigumi var rasties makšķerēšanas laikā.