Kurš kādreiz ir bijis uz copi Alūksnes ezerā, tas noteikti tur atgriezīsies. Ļoti skaists ezers ar dzidru ūdeni, ainaviskiem krastiem, sakārtotu infrastruktūru un kopumā ļoti labi apsaimniekots. Alūksnes ezerā ir licencēta makšķerēšana, un tas, kā tiek apsaimniekots šis ezers, ir pozitīvais piemērs ūdenstilpju apsaimniekotājiem. Nav viss perfekti arī tur, tomēr viss ir labi sakārtots un apsaimniekošanas rezultāti ir redzami gan vizuāli, gan makšķernieku lomos. Alūksnes ezera apsaimniekotājs ir Alūksnes novada pašvaldības aģentūra ALJA, kas atrodas Alūksnes Pilssalā.
Lai makšķerētu Alūksnes ezerā, ir nepieciešama derīga makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību karte un jāiegādājas vajadzīgā licence makšķerēšanai Alūksnes ezerā. Makšķerēšanas karte nav nepieciešama personām vecumā līdz 16 gadiem un personām, kas vecākas par 65 gadiem, kā arī invalīdiem. Karte ir derīga, uzrādot dokumentu, kas ļauj identificēt personu un tās vecumu, bet personām ar invaliditāti vecumā no 16 līdz 65 gadiem – invaliditātes apliecība. Copēšanai Alūksnes ezerā ir pieejamas vairāka tipa licences, un makšķerniekam ir jāizvēlas konkrētajam laika posmam un sev piemērotāko.
Jāņem vērā, ka Alūksnes ezerā ir savi licencētās makšķerēšanas noteikumi:
– Lomā atļauts paturēt trīs līdakas, kuru garums ir 50–70 cm, no kurām viena līdaka drīkst būt garumā virs 100 cm (izņemot maijā no peldošiem ūdenstransporta līdzekļiem), trīs zandartus un ne vairāk par pieciem kilogramiem asaru, no kuriem trīs asari drīkst būt garāki par 35 cm, kā arī citas zivis saskaņā ar Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumiem.
– Aizliegta velcēšana no 10. maija līdz 30. jūnijam, kā arī aizliegts velcēt tuvāk par 50 m no cita ūdens transportlīdzekļa vai krasta joslas. Par velcēšanu uzskatāma mākslīgas vai dabīgas ēsmas vilkšana aiz ūdens transportlīdzekļa, kurš pārvietojas, izmantojot iekšdedzes dzinēju, elektromotoru vai muskuļu spēku.
– Aizliegts makšķerēšanai par ēsmu izmantot dabīgas ēsmas zivis vai to daļas no 10. maija līdz 30. jūnijam.
Makšķerēšana, izmantojot peldošus ūdens transportlīdzekļus, atļauta no 10. maija līdz 31. decembrim.
– Aizliegts atrasties ar ūdens transportlīdzekļiem ūdenstilpē diennakts tumšajā laikā no 1. novembra līdz 30. aprīlim. Par diennakts tumšo laiku tiek uzskatīts laika periods no vienas stundas pēc saulrieta līdz vienai stundai pirms saullēkta.
– Aizliegts makšķerēt Alūksnes ezera iekšezerā no laipas nr. 1, nr. 2 un nr. 3 (Alūksnes ezera teritorija, ko no pārējā ezera šķir iedomāta līnija no Pussalas tālākā dienvidu punkta uz Alūksnes ezera krasta (Alūksnes muižas parka teritorijā) tālāko ziemeļu punktu) un 200 m rādiusā Alūksnes ezerā Alūksnes upes iztekas rajonā, kā arī Alūksnes upē līdz aizsprostam (hidrotehniskajai būvei).
– Diennakts tumšajā laikā no 1. maija līdz 31. oktobrim visiem ūdens transportlīdzekļiem jābūt aprīkotiem ar nepārtraukti darbojošos un skaidri saskatāmu mākslīgās gaismas elementu (riņķa uguns).
– Aizliegts nodarboties ar zemūdens medībām un vēžošanu.
Informācija par gūto lomu jāiesniedz piecu dienu laikā pēc licences derīguma termiņa beigām. Lomu pārskats/atskaite iesniedzama arī gadījumos, ja loms nav gūts/nav paturēts vai licence nav izmantota.
Visu veidu makšķerēšanas licenču īpašnieki, kuri laikā nebūs iesnieguši lomu pārskatu, saņems paziņojumu uz licencē norādīto elektroniskā pasta adresi par nepieciešamību ne vēlāk kā 14 dienu laikā iesniegt loma pārskatu.
Ja minētajā termiņā lomu pārskats netiks iesniegts, licencētās makšķerēšanas organizētājs par konstatēto pārkāpumu informēs zivju resursu aizsardzības un uzraudzības iestādes.
Personīgā pieredze Alūksnes ezerā
Pirmā iepazīšanās ar ezeru man sanāca pirms vairākiem gadiem, kad biju Eboat.lv komandas sastāvā kā tiesnesis. Divus gadus ezeru sanāca iepazīt kopīgā treniņprocesā un tiesājot citas ekipāžas. Pēc tam jau sekoja pagaidām veiksmīgākais LČ spiningošanā no laivām posms Alūksnes ezerā, kurā mēs ar pārinieku Gintu Irbi izcīnījām 6. vietu 37 laivu konkurencē, jau kā Parcopi.lv pārstāvji. Pēc pirmās dienas ieņēmām augsto 4. vietu. Tas bija 2019. gadā. Šogad vairs tik labi negāja, bet pie zivīm tikām gan treniņos, gan sacensībās.
Man personīgi visnesaprotamākais Alūksnes ezerā ir asaris. Es to iesaucu par “klīstošo holandieti”. Tāpēc, ka asaru bari visu laiku pārvietojas. Sanāk atrast labu asaru vietu, to atzīmēt eholotē, un jau pēc pusstundas piebraucot tur nekā vairs nav. Pat blakus nav. Ļoti grūti īsā laikā izskaitļot vietas, kur tas regulāri atgriežas un ar kādu intensitāti. Tad uz ezera jāpavada krietni vairāk laika. Turklāt sacensībās asaris nav primārais, tāpēc treniņos uzsvars tiek likts uz līdaku sameklēšanu. Otra Alūksnes ezera specifika, kas tieši vairāk izteikta asaru copē, ir tāda – strīpaiņi ļoti bieži uzturas starp zālēm, ne pie grunts un ne virs zālēm, bet tieši pa vidu starp zālēm. Īpaši iecienīta Alūksnē asariem ir tāda gara zāle, kas vizuāli līdzīga matiem. Tajos tam patīk slēpties. Un izdabūt to no turienes ir visai liels izaicinājums. Tika mēģināts ķert ar rotiņiem, spineriem, slēpjot mānekli offset āķī, dropšota tehnikā, ar atvadu un visādi. Vislabāk to izdevās izdarīt vieglā džiga tehnikā, bet ar specifiku, ka nelaiž mānekli uz grunts. Sajūtu līmenī jālavierē starp tām matu zālēm, ielaižot mānekli nedaudz pa vidu un uzreiz ceļot augšā. Uz šādu spēli kaut ko var noķert, bet labu rezultātu uztaisīt grūti. Lai gan šo tehniku var izkopt, šo to pielabot, un domāju, ka tādā veidā var darboties visai efektīvi.
Līdakas Alūksnes ezerā ir gan zālēs, gan uz straujajām kantīm, gan uz lēzenajām kantīm. Šajā ezerā ir daudz tiešām skaista izmēra līdaku. Un ezera ūdens dzidrības ziņā ir ļoti pateicīgs spiningošanai Big Bait tehnikā. Jo tādā dzidrā ūdenī pat dziļuma līdaku var izprovocēt uzbrukt māneklim, kas tiek vadīts augšējos ūdens slāņos. Pašam šogad treniņā pirms LČ posma sanāca noķert līdaku Big Bait tehnikā vietā, kur apakšā bija kādu sešu metru dziļums, bet es mānekli vadīju nedaudz virs divu metru dziļumā. Arī sacensībās šādā veidā bija cope, diemžēl nerezultatīva. Lai vai kā, līdakas Alūksnē ir un skaistas. Kādā tehnikā tās ķert, tas pēc katra paša ieskatiem. Bet ir vērts meklēt gan seklumos, gan uz kantīm un arī dziļumos.
Zandarti ezerā ir un smuka izmēra. To pierādīja arī treniņi LČ posmā šogad maijā. Zandartus vēl nedrīkstēja paturēt, un sacensībās tie ieskaitē negāja. Bet tajās dienās daudzi varēja pārliecināties par skaista izmēra zandartu esamību Alūksnes ezerā. Tāda ir mana personīgā pieredze ar šo ezeru.
Populārs ezers makšķerniekiem
Alūksnes ezers daudziem ir ļoti iecienīta copēšanas vieta. Tā ir arī īstā vieta, lai noķertu savu trofejas zivi. Kā jau minēju, kurš ir pabijis Alūksnes ezerā – tas noteikti tur atgriezīsies. Tas ir ezers, kas noteikti uzrunā makšķernieku un vilina tur aizbraukt vēlreiz un vēlreiz. Ja runa ir par populārākajām makšķerēšanas vietām Latvijā, tad nepieminēt Alūksnes ezeru nav iespējams. Tā viennozīmīgi ir ļoti zināma un atzīta makšķerēšanas vieta Latvijā.