Makšķerēšana
Karpu makšķerēšana

Gribi copēt method feeder? Lūk, kādu aprīkojumu, barību un iebarošanas metodes izmantot0

Artis Verza

Nekas nestāv uz vietas, laiks un attīstība iet uz priekšu. Arī mēs sekojam tam līdzi. Būtībā method feeder nav nekas jauns. Pirmsākumi ir meklējami Anglijas vidienē, kur lielā daudzumā ir pieejami karpu dīķi. Un, lai arī mūsu apziņai nedaudz neparasti, bet pārējās zivis tiek ķertas sekundāri. Cik tad veca ir šī method feeder? Uz šo jautājumu īsti atbildes nav.
Mēs Latvijā ar šo makšķerēšanas veidu esam nodarbojušies jau ļoti sen. Iespējams, tavs vectēvs līdzīgā veidā ir ķēris. No laikiem, kad sietiņa barotavā ar roku iespiedām mājas apstākļos gatavotās klimpas, līdz šodienai, kad mums ir pieejams viss nepieciešamais inventārs, lai šis pasākums būtu baudāmāks un modernāks. Klimpas tiek aizstātas ar dažādu veidu granulām un aromātisku barību, kura ir pieejama un ērti izmantojama. Galvenā atšķirība starp senajiem laikiem un mūsdienām? Nevarēja zināt (un negribēja), vai ēsma ir uz barotavas vai zem tās, bet zivis ķērās.
Esmu pieredzējis pludiņmakšķernieks, vairākus gadus spiningojis, pabijis un apbružājies fīdera sportā. Un jūtos priecīgs, ka nu jau kādu brīdi esmu apstājies pie method feeder. Kas tieši vilina? Pirmais un svarīgākais – nav nepieciešama dzīvā ēsma. Nav jādomā par tās uzglabāšanu un transportēšanu karstā laikā. Nereti šie mazie tārpiņi mēdz sagādāt galvassāpes, jo bez ledusskapja un bez iespējas tos uzglabāt vēsumā uz vairākām dienām… viss var slikti beigties tārpiem. No skarbās pieredzes varu teikt, ka motilis ir “uzvārījies” saulē uzkarsušā mašīnā, baltie tārpi kondensējas, sliekas izstiepjas. Cope ir, maigi izsakoties, sabojāta. Šis bija viens no argumentiem, kura dēļ gribēju mest mieru klasiskajam fīderim un dot iespēju method feeder stilam.

Atšķirības inventārā

Izmantoju visu to pašu, ko ikdienas fīderī. Kāts Feeder Concept Distance ar 4,2 m garumu un 80 g testu, spole joprojām ir 4000. izmēra. Auklu gan no pītās jau startā nomainīju pret monofilo. Vai šāds komplekts ir pietiekams? Jā, tas ir pietiekams, bet tas noteikti nav optimālākais risinājums. Lielākām un ļoti lielām karpām šāds salikums ir par mīkstu. Savu līdz šim lielāko karpu vilku tieši stundu. Ja būtu bijis cietāks kāts, šis process būtu gan ātrāks, gan ērtāks. Manā skatījumā, ļoti labi noderēs klasiskais fīderis, kura garums ir 3,6–3,9 m ar testu 100–150 g. Spole izmērā 5000–6000. Nebūs izcilākais komplekts, bet pietiekami universāls, lai varētu darboties jebkuros platuma grādos, turklāt arī klasiskajam fīderim būs gana labs. Pietiekami jutīgs, adekvāts garums tālākam metienam, ar rezerves jaudu zivs izvadīšanai un pietiekami ciets, lai izvilkšanas procesu varētu forsēt, tādējādi saudzējot zivi.

Auklas izvēle

Manā skatījumā, 0,28–0,3 mm būs universāla izvēle. Auklas biezumu pielāgoju vietai. Ja saprotu, ka būs tālie metieni, sākot no 100 metriem, tad makšķeres aprīkoju ar nedaudz tievāku auklu. Tas padara metienu vieglāku un tālāku. Vai auklas krāsai ir nozīme? Te mani var audzināt jebkurš zvērināts karpu mīlošs makšķernieks, bet līdz šim vienlīdz labi rezultāti ir bijuši ar melnu auklu, ar kamuflāžas un arī caurspīdīgo standarta monofilo auklu. Likumsakarība, mīts vai atslēgts prāts no šādām lietām, es nezinu, bet man šādi viss darbojas, un, kamēr nejūtu vajadzību, neko nemainu. Vienīgais mīnuss monofilai auklai, ar kuru esmu saskāries, ir tās vērpšanās. Divas intensīvas copes reizes – auklas posms ir jāmaina. Šim pievērsīšos vairāk uz priekšdienām. Pīto auklu izslēdzu tādēļ, ka karpas spēku tā neamortizē it nemaz un atstāt šo uzdevumu kātam un spoles bremzei nebūtu pareizi.

Barotavu izvēle

Mūsu Latvijas tirgū barotavu izvēle un pieejamība ir nepietiekama. Ir veikali, kur tiek tirgots vairāk vai mazāk viss nepieciešamais, bet ne pārāk lielā sortimentā. Reizēm pietiek ar to, kas ir, citreiz skatāmies, ko var atrast pie kaimiņiem Lietuvā, kur method stils ir spēris nopietnus soļus uz priekšu. Vienkāršiem vārdiem – mums ir pieejamas divu veidu barotavas. Vienas bez bortiņiem, otras ar bortiņiem. Galvenā atšķirība ir metiena precizitāte un pareizs lidojums, lai tā uz grunts piezemētos ar pareizo pusi. Dažiem ražotājiem barotavas mēdz nosēsties uz mutes, tas liedz zivij iespēju tikt pie piedāvātās ēsmas. Klasiska izvēle ir Feeder Concept Vegas Flat Method barotava. Līdz fīdera uzplaiksnījumam bija pieejamas, nav dārgas un labas kvalitātes. Diemžēl pēc nelielas propagandas no veikalu plauktiem tās gandrīz ir pazudušas. Varu pačukstēt, ka no šī ražotāja nākamajā sezonā gaidāmi patīkami jaunumi gan barotavu, gan method feeder sortimentā kopumā, kuru testēšanā man bija iespēja piedalīties. Gaidām!

Karpa ir biežākais method feeder klients.
Autora foto

Āķi un pavadiņas

Pie šiem plauktiem veikalā tiek pavadīts ilgāks laiks. Šodienas piedāvājums Salmo veikalos ir tiešām plašs. Sākot ar japāņu Owner pavadām, kā arī Sensas, Balzer un Browning gatavajām āķu–pavadiņu sistēmām. Šeit ir svarīgi sevi nodrošināt ar lielāku pavadu daudzumu, jo nereti pēc katras lielās zivs ir jāmaina pati pavadiņa. Optimālie āķu izmēri manā kastē svārstās no #6 līdz #10. Ar izmēriem variēju atkarībā no pasniedzamās ēsmas lieluma. Pavadu auklas diametri svārstās no 0,18 līdz 0,24 mm. Āķa formai un izmēram ir ļoti liela nozīme. Tas ir veids, kā un cik eleganti pasniegt zivij ēsmu. Ir svarīgi to darīt pirms vai copes laikā. Caurspīdīgā traukā ielej ūdeni un piemeklē attiecīgo āķa izmēru katrai ēsmai. Svarīgi, lai āķis stāvētu taisni, lai tas nebūtu ne par lielu, ne par mazu. Pretējā gadījumā var netikt pat pie copes. Ja paveiksies zivi iekārdināt, pastāv liela iespēja to nopūdelēt.

Barība un piedevas

Šķiet, vienkāršākais un arī sarežģītākais ir barību un piedevu izvēle. Iedalīšu tās dažās grupās. Saldas, sāļas, asas, zivīgas – ar zivju garšu. Iesākumā neredzu vajadzību apaugt ar daudz un dažādiem pop-up, boilām, wafteriem un pelešu veidiem. Veiksmīgiem un rezultatīviem eksperimentiem pietiks, ja no katras minētās garšas varēs izvēlēties kaut vai no diviem dažādiem iepakojumiem, ar to būs pat vairāk nekā pietiekami. Varu garantēt, ka ar laiku nāksies apaugt, bet tā jau būs ar mērķi pirkta ēsma. Makšķerēšanas prieks slēpjas arī nepārtrauktos pirkumos un jaunumos. Sevi cenšos ierobežot ar šo un pagaidām turos pie 14 dažādām ēsmām, ar šo “paplāti” centīšos šo sezonu noslēgt.
Ķerot ar metodi – manas āķa ēsmas nepārsniedz 10–12 mm izmēru. Pamatā izmēri svārstās no 6 līdz 10 mm. Šis izmērs ir pietiekams, lai uzrunātu arī nopietna lieluma zivis, karpas 4, 6, 8 un vairāk kilogramu. Svarīgi ir nepieļaut āķa ēsmas izžūšanu. Pievērs uzmanību tam, lai tā vienmēr izskatītos jauna un svaiga. Dažiem ražotājiem papildus ēsmām ir dažādas mazas pudelītes. To mērķis ir atdzīvināt un uzturēt darba kārtībā ēsmu. Ir reizes, kad izmantoju dažādus Sensas sīrupus un atraktorus, kuri garšu un smaržu ziņā sader kopā.
Peletes, barība, graudi un rieksti. Ikdienas copē cenšos darboties ar diviem kātiem. Vienu no tiem gatavoju ar saldu barību un peletēm, otru – ar zivīgo aromātu. Tālāk novērtēju zivs uzvedību un interesi par katru no barībām. Ir reizes, kad vienlīdz labi strādā abi galdi, un ir reizes, kad izteikta aktivitāte ir tikai vienā no tiem. Dažādus graudaugus es pievienoju klāt pamīšus abām barībām. Šodienas piedāvājums veikalos ir plašs, lai tos iepirktu jau gatavus, bet, ja patīk darboties pašam, var vārīt riekstus, sēklas un graudus. Noteikti nevajag aizmirst klasisko kukurūzu un kaņepi. Bez divām šīm sastāvdaļām cope nav iedomājama, vismaz man.

Vietas izvēle

Sāksim ar to, ka ir nepieciešams marķiera svins. Ierodoties svešas ūdenskrātuves krastā, ir jāspēj atrast un saprast, kur apsēsties un kur ķert zivis. Sāc ar vietas izpēti! Vēja virziens sadzen zivis uz to galu, uz kuru tas pūš. Tā jau ir viena no uzvarām – tikt apsēsties tur. Pievērs uzmanību tam, kāda ir ezera, dīķa grunts – vai tuvumā ir zāle, koks ūdenī. Šādos rajonos zivs vienmēr jutīsies drošāk. Bieža parādība komercdīķos ir sala vai kāds redzams zāļu izaugums, arī šeit zivis uzturēsies lielākā koncentrācijā. Grunts izpēte. Tas jādara ar lielu rūpību. Jāiztausta viss reģions. Tas nepieciešams tāpēc, lai galvā izveidotos grunts karte. Ko meklēt, ja nav ne salu, ne zāļu un dīķis ir vienlīdz garlaicīgs? Meklē jebkuras izmaiņas gruntī! Pacēlums, padziļinājums, gliemežu esamība uz grunts.

Iebarošana

Atceries to, ka karpa ir kā liels putekļsūcējs. Jo lielāka karpa, jo ātrāk viņa apēdīs uzklāto galdu. Sākuma barošanu noteikti nepieciešams veikt lielu un apjomīgu. Ikdienas copē es startā iebaroju apmēram 20–30 barotavas ar barības maisījumu, kurā ir rieksti, graudi, peletes un iecienītās Sensas gatavās barības. Copes procesā papildinu galdu, lai tas būtu bagātīgs un karpai būtu ko ēst. Nebaidies, jo par daudz iebarot vai pārbarot karpu nevar! Esmu redzējis gana daudz video, kur normāla izmēra karpiņa pāris kilogramus dažādu našķu apēd dažu minūšu laikā. Karpa nav kā baltā zivs, kura paēdīs un aizies prom. Baro, baro, un ķeršanas process aizies. Reizēm gaidīšanas laiks ir ilgāks, bet rezultāts vienmēr ir tā vērts.
Copējot ar klasisko method feeder, pārmetienus veicu ar 5–10 minūšu intervālu. Vēl viena maza nianse. Ja cope kļūst aktīva un jūti, ka zivs ir uz galda, pievērs uzmanību tam, kur novieto savu āķa ēsmu. Šādos brīžos āķim ar ēsmu jāatbrīvojas no barotavas iespējami ātri. Kad spied kopā barību, ēsmu ar āķi liec vispirms un pa virsu novieto izvēlēto barību. Ja zivs, kura nav mērķis, uzreiz pēc metiena ir klāt un apēd āķa ēsmu, tad paslēp to sapresētajā barībā vairāk pa vidu. Tāda viltība atsijās sīkzivi. Un karpa paspiedīs mazuļus nost.
Būtiska lieta ir papildu inventārs, kas nepieciešams karpu makšķerēšanai. Uztveramo tīkliņu izvēlamies atbilstoši zivs izmēram. Arī materiālu vēlams izvēlēties pēc iespējas saudzīgāku karpai. Lielisks palīgs ir karpu gulta vai matracis. Šodien jau privātajās ūdenstilpēs neļauj makšķerēt bez šī aksesuāra. Cenas konkrētajam produktam ir ap 30 eiro, kas nebūt nav dārgi.
Un mans nobeiguma rezumē. Pēc copes sesijas pāri palikušo barību saldēju, tajā skaitā arī peletes. Nākamajā reizē viss ir svaigs un gatavs lietošanai. Iztīru trauciņus, nomazgāju. Un, par brīnumu, nekas nesmird! Nav garais uzglabājamais tīkliņš, nav jādomā par tārpu transportēšanu, nav jābaidās par to izrāpošanu no tārpu bundžām un burvīgajām mušām, kuras mistiski parādās pēc kāda laiciņa. Šis ir arguments, kura dēļ daudzi klasiskā fīdera piekritēji mēģina un paliek uzticīgi method fīderim. Vienā piegājienā izbarot vai izlietot visas āķa ēsmas būs grūti, tās paliks vēl uz vairākām copes reizēm. Banāla atziņa, bet finansiālā ziņā iztērētā naudas summa ir krietni mazāka, nekā makšķerējot ar klasisko fīderi. Nevar neņemt vērā faktu, ka zivs izmērs arī priecē sirdi. Un cik forši, ka droši varu ņemt līdzi bērnu un kopā iepazīt makšķerēšanas pasauli, dabu un ūdeņus!
Ne asakas!

Vairāk lasi un uzzini portālā LASI.LV, spiežot šeit

Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15

Lasi arī aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!

Saistītie raksti

Abonē 2025. gadam, saņem dāvanā makšķernieku kalendāru ar copes dienām un vari laimēt īpaša dizaina makšķernieka kostīma komplektu no SIA “ĒSMA”

Kas notiek, kad, pašam nezinot, tevi kāds cits piesaka copes sacensībām? Video bloga #29 epizode

Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie