Aktualitātes

Interesanti! Kā zivis ziemā elpo zem ledus?0

Ziema ir skarbs laiks visām dzīvajām radībām, bet jo īpaši zivīm. Ziemā te uzsalst, te gaisa temperatūra ir plusos, te atkal uzsalst, ūdenskrātuvēs zivis un citi ūdenī mītošie radījumi nonāk neapskaužamā situācijā. Sauszemes dzīvnieki vienkārši ir izsalkuši, un tiem ir auksti, savukārt zemūdens valstības pārstāvjiem bieži vien ir grūti elpot, jo rezervuāru virsmu klāj biezs ledus un sniegs. Nereti ledus biezums pārsniedz 30 un vairāk cm, bet dažreiz mazās upītes un dīķi pilnībā aizsalst līdz pašai gultnei. Kā zivīm izdodas izdzīvot šajos apstākļos?

Arī zivīm nepieciešams skābeklis

Kad beidzot ledus ir uzsalis pietiekami izturīgs, lai ar saviem makšķerēšanas piederumiem un visu ekipējumu droši un pārliecinoši izturētu cilvēka svaru, var nodarboties ar to, kas patīk, proti, ziemas makšķerēšanas priekiem. Dažiem varbūt šķiet – kas tur neparasts; pēc būtības tā ir pati vienkāršākā nodarbe – uztin auklu, uzliec ēsmu, un viss –, taču makšķerēšanai šajā laikā ir sava specifika. Diemžēl cilvēkam nav lemts ieskatīties zem ledus, varbūt āliņģī notiek īstas traģēdijas, jo zivīm sākas skābekļa bads. Lai makšķernieks varētu nodarboties ar savu iecienīto atpūtas veidu un tiktu pie kārotās zivs, vispirms vajag izurbt āliņģi.
Ziemā zivis dzīvo ievērojami vēsākā ūdenī, to ķermenis pielāgojas ūdens temperatūrai. Zivis iemanījušās pielāgoties gan manāmām ūdens temperatūras izmaiņām, gan skābekļa koncentrācijas svārstībām, turklāt dažādos gadalaikos. Saldūdens krātuvēs vasarā virsmu apsilda saule, bet dziļākās vietās ūdens temperatūra ir zemāka. Aukstais ūdens ir blīvāks, šķiet, ka tas ir iestrēdzis zem siltāka un mazāk blīva ūdens. Interesanti, ka līdzīga aina ir vērojama sālsūdenī. Saskaņā ar pētnieku, kas nirst lielos dziļumos, liecībām blīvuma izmaiņas ir diezgan retas un neparedzamas, taču problēmas var būt ne vien saistībā ar krasām ūdens blīvuma izmaiņām, bet arī ar zemūdens straumēm. Tuvojoties ziemai un laikam kļūstot vēsākam, temperatūra ūdenskrātuvē pamazām stabilizējas. Kad ūdens temperatūra starp slāņiem izlīdzinās, izzūd arī blīvuma atšķirība, ūdens slāņos notiek dinamisks process, nereti to sauc arī par rudenīgo sajaukšanos. Tāds pats process, tiesa gan, pretējā virzienā, atkārtojas pavasarī, kad ledus kūst un vējš atkal var sajaukt ūdens temperatūru. Taču atgriezīsimies pie ziemas. Iestājoties vēsākam laikam un pūšot rudens vējiem, ūdens temperatūra ūdenskrātuvēs pazeminās, bet virsma pārklājas ar ledu. Saldūdens maksimālais blīvums ir 4°C, ūdens, kas zemāks par 4°C, paceļas virsējos slāņos, padarot zemāko slāni par siltāku un pievilcīgāku daudzām zivju sugām, lai tās izdzīvotu ziemā, sevišķi bargajā salā.

Pārziemošana

Daži zīdītāji, piemēram, eži un lāči, rudenī “iekrīt” miegā, lai pārdzīvotu bargo ziemu. Arī zivis ieņem īpašu stāvokli, ko varētu nodēvēt par ziemas miegu. Sami, karpas, līņi pulcējas lielākos baros un mīt dziļākās ūdenskrātuves vietās. Zivīm fizioloģiskie procesi strauji palēninās: sirds pukst retāk, bet vielmaiņa samazinās. Zivis kļūst letarģiskas un mazaktīvas, bet dažkārt pat neaktīvas. Tās ievērojami retāk meklē barību, iespējams, pat pilnībā pārtiek no rudenī iegūtajiem “taukiem”. Šādai pusaizmigušai zivij nevajag daudz gaisa, tāpēc tā elpo retāk. Dažas zivis, piemēram, karūsas, kas mitinās seklās ūdenskrātuvēs, parasti ierokas dūņās un “iekrīt” īstā suspendētā animācijā, citiem vārdiem sakot, tās iemieg. Šādā stāvoklī tās nebaidās pat no lieliem saliem, kuru dēļ rezervuāri aizsalst līdz pašai apakšai. Kā tas iespējams? Pavisam vienkārši! Ja piepildīsiet burku ar ūdeni līdz malām un atstāsiet to aukstumā, pēc kāda laika ielietais ūdens sasals un pārvērtīsies ledū. Ledum blīvums ir lielāks nekā šķidram ūdenim. Tāpēc lielā salā burkā radīsies plaisas. Tas pats notiek arī ar dzīvnieku ķermeņiem: asinis, limfas un citi šķidrumi kristalizējas un saplēš audus. Karūsām šādu problēmu nav. Pateicoties dabiskajām “pretaizsalšanas” īpatnībām, šķidrumi zivju ķermenī nekristalizējas, un, iesalušas ledū, zivis neaiziet bojā.

Vēl daži vārdi par zivju dzīvi

Zivis varētu iedalīt divās kategorijās: siltā un aukstā ūdens iemītnieces. Ārpus optimālā temperatūras diapazona zivīm ir jāpielāgojas, lai izdzīvotu. Saldūdens zivis nevar citādāk regulēt savu ķermeņa temperatūru kā tikai ar savām darbībām, piemēram, aktīvām kustībām. Viens no visizplatītākajiem veidiem, kā zivis pielāgojas ziemas temperatūrai, ir samazināt savu aktivitāti, tādējādi palēninot enerģijas zudumu un samazinot nepieciešamību medīt un baroties. Dažas zivju sugas, piemēram, sami, ierokas mīkstajās ūdenskrātuves dūņās, kas atrodas uz gultnes, lai saglabātu siltumu. Es domāju, ka daudzi makšķernieki nemaz nezina, ka ziemā zem ledus noris dažādas cīņas, es pat teiktu – kaujas. Tas saistīts ar plēsēju medībām, jo arī miermīlīgajām zivīm nepieciešama barība un plēsoņas seko katrai miermīlīgās zivtiņas kustībai. Tas nozīmē, ka makšķerniekiem ir iespēja tikt pie ievērojamāka loma.
Šis materiāls nav par barību un zivju pārtiku, bet gan par skābekli ūdenī. Tas nepieciešams visiem – gan cilvēkiem, gan zivīm. Mums ir “paveicies”, jo visapkārt ir skābeklis, vairāk vai mazāk, bet tas ir. Jā, kaut kur kalnos ir trūcīgāk ar to, pie kalnos esošā skābekļa ir jāpierod. Vienkārši ņem un elpo! Taču zivīm tas nav viegli, jo skābekļa koncentrācija ūdenī ir niecīga, sevišķi ziemā, kad ūdenskrātuves virsmu klāj ledus, bet esošajam skābeklim jāizdala dzīvību veicinošas molekulas.

Kā piegādāt skābekli zivīm zem ledus

Interesanti, ka zivis var iegūt O2, izmantojot dažādas “ierīces”, ne tikai žaunas. Zivju ir daudz un dažādas, ne visas elpo tikai caur žaunām, dažas zivju sugas elpo, absorbējot skābekli caur ādu, asinsvadiem, kas ir peldpūšļa sieniņās, kuņģī vai pat zarnās, bet dažas pat caur muti ieelpo gaisa burbuļus, kas veidojas zem ledus. Pēdējais variants ir gandrīz kā cilvēkam. Kāpēc zivis dzīvo ūdenī, nevis uz sauszemes? Varbūt ir pienācis laiks zivīm staigāt un dzīvot uz sauszemes? Lai gan arī tādas zivis ir.

Kamēr ūdenskrātuves vēl nav pārklātas ar ledu, skābeklis no gaisa viegli nonāk ūdenī. Ir vairāki veidi:
• vienkāršā difūzija – skābekļa molekulas iekļūst ūdens augšējā slānī;
• vējš rada viļņus, un ūdenskrātuve ātri piesātinās ar skābekli, tā iekļūšana un izšķīšana ūdenī ir aktīvāka.

Akvārija un dīķa zivtiņām ir stipri vieglāk, jo cilvēks uzstāda aeratorus, tādējādi radot peldošajām mājas mīlulēm komfortablus apstākļus. Cilvēks var uzstādīt aeratoru nelielā dīķī, bet nevar to uzstādīt ezerā vai upē. Vēl ļaunāk ir, tiklīdz ledus cepure aizver ūdenskrātuves nu jau auksto ūdens virsmu, gaisa apmaiņas process apstājas. Kāpēc tas neapstājas pilnībā? Zināmu skābekļa daudzumu papildina fotosintēzes augi, kas kaut kā izdzīvo zem ledus, pat neskatoties uz to, ka gaisma caur ledus kārtu ūdenī iekļūst pavisam niecīgā daudzumā, it īpaši, ja ledus ir biezs un uz tā uzkritis sniegs. Ledus sega neļauj skābeklim piekļūt no augšas, bet no apakšas zivīm dzīvot traucē vēl viens ienaidnieks. Apkārtējā piesārņojuma un lauksaimniecības atkritumu dēļ zem ūdens aktīvi attīstās aļģes, kas galvenokārt mīt uz ūdenskrātuves gultnes. Ziemā, kad zem ledus aļģes sadalās, tās patērē skābekli, kas ziemas periodā ir īpaši vērtīgs. Teritorija, kurā sadalās lielākā aļģu masa, var būt vispār bez skābekļa, neapdzīvojama nedz zivīm, nedz citiem zemūdens iemītniekiem, kuri sāk izjust skābekļa badu. Mēs varam brīvi elpot, bet zivis dažkārt spiestas dzīvot ļoti lielā skābekļa trūkumā, nereti zivis piepeld pie pašas ledus garozas, proti, uzreiz zem ledus, tur izšķīdušais skābekļa daudzums vismaz ir nedaudz augstāks. Jāatzīst, ka ar katru nedēļu, pat ar katru dienu šis skābekļa daudzums samazinās, bet tā saucamā nāves zona paplašinās arvien vairāk. Makšķernieki šajā ziņā veic mazu, bet tomēr ārkārtīgi noderīgu lietu, izurbjot āliņģi ūdenī, caur kuru nokļūst vismaz minimāls skābekļa daudzums. Protams, šie izurbtie āliņģi ir paredzēti zivju ķeršanai, nevis to glābšanai. Kā jau iepriekš minēju, tad viens no skābekļa patēriņa samazināšanas variantiem ir aktivitātes ierobežošana līdz minimumam. Neelpot vispār nav iespējams, zivīm kļūst arvien grūtāk atrast izdzīvošanai nepieciešamo skābekli. Ir vairākas makšķernieku grupas, kas, neskatoties ne uz ko, brauc uz mazajām ūdenskrātuvēm un urbj desmitiem āliņģu. Paldies viņiem!

Palīdz plaisas

Lielajās upēs un plašajos ezeros vienmēr ir ledū izveidojušās plaisas. Plaisa ir ledus neskarta atklāta ūdens zona, citviet ledus ir plānāks, turklāt ievērojami plānāks. Parasti šīs plaisas veidojas straujos ūdens plūsmas posmos, pie krastiem, kas stipri aizauguši ar veģetāciju, vai vietās, kur parādās pazemes avoti. Citiem vārdiem sakot, kur ir atklātais ūdens, tur notiek gāzu apmaiņa: ūdenskrātuve atbrīvojas no oglekļa dioksīda, pretī saņemot skābekli.

Ledus nav šķērslis

Ledus segas biezums uz saldūdens krātuvēm var sasniegt vairākus desmitus centimetru, dažkārt pat metra biezumu. Savukārt, ja runa ir par okeāniem un jūrām, ledus biezums var pārsniegt pat vairākus metrus. Lai vai kā, bet ledus tomēr nav pilnīgi necaurlaidīga viela, kurai gāzes nevar iziet cauri. Ledus kristāli ir lieli tetraedri, caur kuriem var pārvietoties gāzes. Tāpēc gaiss, lai arī ar lielām grūtībām, spēj iekļūt pat caur biezu ledus slāni.

Kā noteikt, vai zemūdens dzīve ir kritiska?

Risinājums ir oksimetrs*. Ir skaidrs: ja zivis āliņģī kampj gaisu, tad diemžēl laiks jau ir zaudēts. Šos āliņģus vajadzēja urbt ievērojami agrāk. Lai šādu ainu nebūtu, cilvēkam būtu jāzina skābekļa satura izmaiņu dinamika ūdenī. Turklāt ūdenī izšķīdušā skābekļa mērījumi ir jāveic nevis no ūdens virsmas, bet gan dziļumā. Jā, protams, šis dziļums var būt atšķirīgs, ir vietas, kur ir pieci metri, bet ir arī vietas, kur ir desmit un vairāk metru. Attiecīgi nepieciešama ierīce, kurai sensora vads ir garš, ar vienu metru noteikti nepietiks, jāizvēlas ūdens oksimetrs, kura vada garums ir aptuveni 3–3,5 metri. Šāda uzparikte ļaus iegūt objektīvu informāciju par skābekli ūdens vidējos slāņos. Kā darboties? Pavisam vienkārši! Nolaidiet elektrodu un pārbaudiet aparāta rādītājus!
Pēc mērījumu rezultātiem, protams, būs jādarbojas ar urbjiem, laužņiem, cērtēm, vergām, lai ledū veidotu āliņģus. Laiku pa laikam ieteicams veikt kontrolmērījumus, lai uzraudzītu situāciju. Drosmīgākās zivis, sapratušas, ka atkal pieejams gaiss, uzmanīgi piepeldēs pie jaunajiem āliņģiem un sāks elpot. Ar katru sekundi, ar katru minūti zivtiņu skaits pieaugs, un tās sāks riņķot ap āliņģiem. Promejot tālredzīgi zivju glābēji iesaldē ledū niedres, caur kurām, āliņģim sasalstot, ūdenskrātuvē iekļūst skābeklis, iespējams, ne tik daudz, cik pie atvērta āliņģa, bet tomēr.

Arī zivis migrē

Zivis, gluži tāpat kā gājputni, var migrēt uz siltiem reģioniem. Tiesa, tas galvenokārt attiecas tikai uz jūras zivju sugām, piemēram, anšoviem un makrelēm. Kad kļūst jūtami aukstāks un ūdens virsma sāk sasalt, lieli zivju bari migrē uz siltākiem Pasaules okeāna apgabaliem. Nobeigumā vēlos piebilst, ka zivju slāpšana ir novērojama arī vasarā, bet tas jau ir pavisam cits stāsts.

* Oksimetrs – ūdenī vai citā šķidrumā izšķīdinātā skābekļa noteicējs. Šī ir īpaša mikroprocesoru ierīce, kas sastāv no zondes ar iebūvētu sensoru, kā arī nomaināmām membrānām.

Saistītie raksti

Izmēģini mānekļus baseinā! Rīgā atklās, iespējams, lielāko copes veikalu Baltijā – ESMA Outdoor

Lasi arī aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!

Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
Foto un video! Sacensības, pēc kurām paiet nevar jeb 429 cm asaros. BAM Streetfishing 1.posms
Ekskluzīvi 6 dienas
Lielais Loms
Inventārs
Kāti no Skotijas un naži no Latvijas. Izstāde “Outdoor Riga 2025” 3. daļa
Ekskluzīvi 12. aprīlis, 2025
Lielais Loms
Pigori
Interesanti! Akmenszivs – pasaules indīgākā zivs, kas var nogalināt dažu minūšu laikā
30. janvāris, 2025
Lielais Loms
Skaties!
Skaties! Līdaku ielenktie: NEKURIENES MONSTRI un jaunā TV sezona
14. janvāris, 2025
Lielais Loms
Skaties!
Surströmming festivāls Sarķenē! Kad kombinezons smird vairāk nekā zviedru siļķe
Ekskluzīvi 30. decembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Jēkabpils novadā konstatētas nelikumīgas zemūdens medības Radžu ūdenskrātuvē
29. decembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kā strādā Līgatnes zivju ceļš – viena no retajām šāda veida konstrukcijām Latvijā
26. decembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Makšķerēšanas entuziasti, priecājieties – svaigākais “Lielais loms” izdevums ir klāt!
18. decembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Malu zvejniekiem pa aci! Jānis Stikuts un leģendārie copes stāsti. “Ķeram lielo!” #45 epizode
Ekskluzīvi 11. decembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Kad zaudētājs ēd smirdīgo siļķi jeb kā Zariņam paveicās! Sarunas laivā #18
Ekskluzīvi 5. decembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024

Lasītākie