Arvis Ančevskis
Valsts vides dienests lašveidīgo zivju nārsta migrācijas periodā atklājis 24 nelikumīgas zivju ieguves gadījumus.
Valsts vides dienests (VVD), veicot pastiprinātu kontroli lašveidīgo zivju nārsta migrācijas upēs un jūras piekrastē, oktobrī un novembrī uzsācis 23 administratīvā pārkāpuma lietas un vienā gadījumā par konstatēto zvejas pārkāpumu uzsākts kriminālprocess, kas ierosināts par VVD inspektoru konstatēto nelikumīgu zveju ar tīkliem Gaujā, Siguldas novadā, kur tika nozvejoti trīs laši, divi sapali un divi brekši. Desmit administratīvā pārkā-puma lietas uzsāktas par makšķerēšanas noteikumu pārkā-pumiem un 13 – par rūpnieciskās zvejas noteikumu pārkāpumiem. Šajā periodā tika atrasti un izcelti 169 nelegālie zvejas tīkli un 62 citi nelegālie zvejas rīki, tajā skaitā nēģu ķeramās piltuves, zivju murdi un zivju duramie rīki. Oktobrī, piemēram, VVD inspektori, veicot zvejas kontroli, konstatēja trīs personas, kas Daugavā no Zirņu salas veica nelikumīgu zveju. Vienu personu VVD inspektoriem izdevās aizturēt, taču divas personas aizbēga – viena pa sauszemi, bet otra ar laivu pa upi. Pie aizturētās personas tika atrasts maiss ar četriem zvejas tīkliem ar kopējo garumu 200 m un pieci beigti laši. Nelikumīga lašu zveja ar tīklu tika atklāta arī Daugavā lejpus Rīgas HES. Savukārt novembrī, piemēram, Kurzemē pēc vairāku dienu novērošanas VVD inspektori aizturēja maluzvejnieku pie Ventas. Par pārkāpumu ir uzsākta administratīvā pārkāpuma lietvedība par nelegālu zveju. No citas ūdenstilpes tika izņemti seši nelegāli tīkli. Savukārt pie Durbes upes tika aizturēts maluzvejnieks, kam loma aizturēšanas brīdī nebija, tomēr tika izņemta laiva un tīkls. Par nelegālu zveju ir uzsākta administratīvā pārkāpuma lietvedība. Info: www.vvd.gov.lv
Dzīvība uz ledus
Lai kā par šo negribētos runāt, bet diemžēl klāt ir ziema, pirmais ledus un ir jau kaudzīte ar upuriem. It kā taču par to tiek runāts un runāts, bet nekas nemainās. Un patiesībā ir skumji, ka pilnīgi neapdomīgu cilvēku dēļ mēs visi, makšķernieki, tiekam likti vienā maisā un asociācijas ar mums nav tās patīkamākās. Katru gadu nākas aizdomāties, vai tiešām iespējamā smarža no ceptiem asarīšiem tā spēj prātu aizmiglot? Jā, gribas makšķerēt, man arī gribas, bet nu Latvijā iespēju ir tik daudz. Ja tiešām to ledu gribas, tad jābrauc uz Latgali, bet arī par turieni vispirms būtu jāievāc informācija. Izglītojiet laicīgi savus bērnus, radus. Ledus biezums taču var krasi atšķirties pat vienas ūdenstilpes ietvaros, kur nu vēl plašākā mērogā. Un OBLIGĀTI uz pirmajiem lediem ejam ar vergu (ledus cirtni), pārbaudām sev priekšā katru soli, kaklā karinām kaķu nagus. Tādus uztaisīt kaut vai pašam nav grūti, bet tas ir sīkums, kas tev var izglābt dzīvību. Neaizmirstam arī par to, ka kastē iemetam striķi. Ja redzam, ka kāds ir ielūzis, tad neskrienam tai vietai uzreiz klāt – ātri vien glābējs var pārtapt par glābjamo. Esot guļus stāvoklī, mēģinām pamest ielūzušajam striķi vai garāku koku, pirms tam piezvanot ugunsdzēsējiem. Bet, galvenais, domājam ar prātu…Vai tiešām tā panna ar asarīšiem ir tā vērta? Sargāsim cits citu.
Salaca
Ir apstiprināta informācija, ka no 22.01.2021. stāsies spēkā jaunais nolikums ar jauno kārtību. Plašāk par šo jautājumu var izlasīt Uģa Circeņa rakstā. Taču no 01.01.2021.–21.01.2021. spēkā vēl būs esošais nolikums. Attiecīgi arī 1.01.2021. būs iespēja tikt pie vienas dienas licences, taču to skaits – 15 uz zonu – ir ļoti mazs. Tā ka būs liela loterija, kam paveiksies, kam ne, bet varbūtība pastāv. Arī es mēģināšu šai loterijai pieteikties.