Tā visai droši varu teikt, ka no foreļošanas esmu veiksmīgi ticis laukā. Velk, bet pietiek ar dažām reizēm sezonā + foreļu sporta piedzīvojumiem, kā arī nedēļa foreļu un alatu copes Zviedrijā. Bet līdzīgi, kā tas notiek zemūdens pasaulē, tā arī cilvēku dzīvēs un makšķerēšanā – brīva vieta tukša nepaliek. Lielu daļu manu copes piedzīvojumu nu jau aizņem asaris. Pretinieks spēcīgs, ar saviem kukaiņiem galvā, noķerams visos gadalaikos. Bet tas, kas man patīk, un var vilkt paralēles ar foreli, ka asaru cope man asociējas ar smalku inventāru, kas ļauj izjust cīņas spriedzi ilgāk.
Pagaidām gan nevaru pozicionēt sevi par asaru copes speciālistu, kurš gadiem ilgi ķer un interesējas tikai par šo zivju sugu, bet manu interesi šis zvērs ir sev pievērsis visai pamatīgi. Kā var būt tā, ka viens laivā ķer kā no automāta, otrs pa to laiku noķer vienu? Kāpēc tad, kad upju grīvās ienāk asaris no jūras, viena laiva ķer daudz, daudz vairāk nekā pārējās, lai gan visi sastājušies vienā punktā? Ir patiešām interesanti.
Šajā rakstā padalīšos ar agrāk apgūtajām tehnikām un veidiem, kādos asaris ir noķerams. Asaris ir pateicīga zivs, kura it nemaz nav prasīga pret ūdeņiem un var dzīvoties praktiski visur. To var sastapt visās upēs, kanālos, ezeros un dīķos. Pludiņš, fīderis, dzīvā zivtiņa un mākslīgie mānekļi. No vienas puses, šķiet, ka šie rij visu, kas kustas un nekustas, bet, jo vairāk tos ķeru, jo vairāk nāk saprašana, ka savas nianses asaru copē ir un to ir daudz. Ar tārpiņu un dzīvo zivtiņu, protams, arī var ķert, un tas ir visai interesanti, bet īstais asara raksturs izpaužas tad, kad jāsāk darbināt mākslīgo ēsmu.
Rotiņš. Šis aizvēsturiski senais mānekļu veids asari tracina ļoti veiksmīgi. Zelta, sudraba un melnas krāsas rotiņi ar akcentiem būs nekļūdīga izvēle. Mānekļa izmērs atkarīgs no mērķa zivs izmēra, bet ieteiktu neskatīties mazākus par #2, lai nebūtu jācīnās ar “zirgzobiem”. Rotiņa burvība ir tajā, ka aktīvais asaris to iekāros praktiski vienmēr. Visai neparasta lieta, kuru ir nācies novērot Ventas ūdeņos, ir rotiņa pielietojums velcējot. Tas lieliski strādā tieši uz liela izmēra asari, kuram šādā veidā var iebarot visai lielu, skaļu mānekli, kuru var darbināt ne tikai pie grunts, bet arī augstākos ūdens slāņos. Svarīgs moments, kuram pie veikala plauktiem der pievērst uzmanību, ir lapiņas forma – garenas formas lapiņas paredzētas straumei, jo vairāk pieglaudīsies rotiņa asij un visai viegli tiks galā ar straumes pretestību, savukārt apaļo formu rotiņi spēj labāk “iekārties” arī lēnos ūdeņos, straume tos spiež ārā. Man pašam nekad nav patikuši krāsoti rotiņi, jo bieži vien biezais krāsas slānis negatīvi ietekmē lapiņas griešanās frekvenci, tā slikti griežas no starta un vilkšanas laikā mēdz pārstāt griezties. Daži no modeļiem, kurus droši varu ieteikt, ir Mepps Aglia & Black Furry, Lucky John Bonnie Blade & Shelt Blade un Myram Mira.
Vobleri. Tie, kuri izvēlas medīt trofejas izmēra asari, to veiksmīgi dara ar vobleru palīdzību. Agresīva mānekļa raustīšana pievilina asari. Man pašam voblera tvičs uz asari visvairāk patīk brīžos, kad asaris katlojas un ūdens virspusē dzenā sīkzivi. Var gaidīt momentu, kad asari uzbrūk, un mest iekšā tieši vobleru. Jau pirmajos izspēles brīžos notiek agresīva cope. Trofejas izmēra asari ķer uz visai palieliem vobleriem. 110 mm vobleru versijas būs tieši laikā. Protams, varam darboties arī ar mazākiem, bet, ķerot asari, vienmēr jāpatur prātā, ka lielāki kungi ēdīs lielākus mānekļus, šai sugai tas ir izteikti. Pats esmu pie šādas copes padarbojies, bet man kā procesa baudītājam lielo asaru medības ir par garlaicīgu. Pati seksīgākā cope ir mierīgos rītos, kad klasiska voblera vietā var iemest poperi… tie tik ir grābieni!
Silikona mānekļi. Te gan var izpausties, bet paliksim pie dažām tēzēm. Silikona mānekļi ir viennozīmīgi populārākie, lai ķertu lielu skaitu asaru. Internetā atrodamas visai daudz un interesantas silikona aprīkošanas metodes, sākot ar džigu un tā atvasinājumiem, beidzot ar Texas rig. Mūsu ūdeņos populārākās metodes ir džigs, atvada un dropšots. Katrai no šīm metodēm ir savas priekšrocības, piemērotākie mānekļu veidi un apstākļi, kuros viena vai otra metode ir labāka. Dropšotā mani favorīti ir Lucky John Hoggy Shrimp, Keitech Spider; atvadā izvēlos zivtiņas formas mānekļus Lucky John Minnow, Baby Rockfish; džiga klasika ir Tioga, Ballist un Easy Shiner. Krāsas? Es priekšroku dodu neitrāliem, dabiskiem toņiem, bet kastītē vienmēr ir jābūt arī rozā verņakiem.
Tail Spin. Praktiski šos vajadzētu pieskaitīt pie rotiņiem, bet, tā kā pēdējā laikā šie verķīši gūst lielu popularitāti, tad der pievērst šiem “astesgriezējiem” nedaudz vairāk uzmanības. Mācoties no savām kļūdām, varu ieteikt sākt ar vieglajām versijām, kuras būs zivīgākas un iedos pārliecību par to, ka šis ir ļoti labs asaru bende. Kādas ir tā priekšrocības? Tā ļoti labi un precīzi lido, ja salīdzinām ar klasisko rotiņu. To var vadīt, gan vienmērīgi ietinot, gan mainot vadīšanas ātrumu un mēģinot atdarināt džigam raksturīgos lēcienus un kritienus. Mans novērojums, ka salīdzinājumā ar silikona mānekļiem šis mānekļu tips visai veiksmīgi atsijā maza izmēra asari. Līdz šim esmu veiksmīgi ķēris ar Lucky John Tail Spin modeli, bet nākamajā sezonā esmu sev uzlicis mērķi patestēt arī citu zīmolu spinerīšus.
Visu gan šeit neuzskaitīšu, šeit minētas populārākās pieejas, noteikti kāds vēl piemestu klāt vidējā izmēra džerkus, kuri seklajos ezeros ķer iespaidīga lieluma asarus. Šobrīd apgriezienus uzņem čaterbaiti, kurus var izmantot zāļainos apgabalos un ķerot čakārņos. Asaris it kā nav izvēlīgs un ēst grib vienmēr, bet tajā pašā laikā noteikti nepieciešams paturēt prātā svarīgu lietu, ka katrā copes reizē nākas piemeklēt atslēdziņu, pareizo pieeju, mānekļa veidu, krāsu un izspēles agresijas/ātruma pakāpi. Kā gan citādāk izskaidrot copes reizes, kad pārinieks velk citu pēc cita, bet tavas darbošanās rezultātu nedod, turklāt nokopēts ir pilnīgi viss – mānekļa tips, krāsa. Atslēga slēpjas detaļās un pareizā roku darbībā. Eksperimentējam!
Ne asara!