Makšķerēšana
Spiningošana

Jūlija zandarti. Spiningotājiem, ir ļoti smags mēnesis, kurā par katru copi nākas pacīnīties0

Foto no arhīva.

Raksts no žurnāla Lielais loms arhīva!

Jūlijs mums, spiningotājiem, ir ļoti smags mēnesis, kurā par katru copi nākas pacīnīties. Dienas ir karstas, un zivju aktivitāte samazinās līdz minimumam. Līdakas šajā laikā lieku mierā un pievēršos tieši asaru un zandartu copei. Par asaru tviču jau esmu rakstījis un varbūt padalīšos ar šī gada atklājumiem nākamajā numurā. Šoreiz runāsim tieši par to, kā ķert zandartu gada karstākajā mēnesī. Parasti izmantoju laiku, kad zandarts iznāk seklumā baroties ar sīkzivi. Tas parasti notiek krēslas un saullēkta laikā. Turklāt jāņem vērā, ka izteiktāki iznācieni būs tieši karstajās dienās.

Spinings un aprīkojums
Šai spiningošanas tehnikai nav īpašu prasību pret spininga kātu, taču ieteiktu izvēlēties ko vieglu un ar labām tālmetiena īpašībām. It īpaši, ja spiningojat no krasta. Noteikti nevajadzētu aizrauties ar ļoti jaudīgiem spiningiem, jo vidējais mānekļu izmērs būs ap 70–90 mm. Pats izmantoju jauno Airrus Stargate 732MHF-S – šis spinings met pietiekami tālu un ir gana jutīgs, lai es spētu sajust arī 60–70 mm voblera spēli un kontrolēt to. Spininga jutība ļauj izbaudīt arī mazākas zivs izvadīšanu, tajā pašā laikā atstājot rezervi, ja vajadzēs savaldīt lielāku zivi. Šī gada pēdējos testos man ļoti patika arī Airrus Ultra X 802MHMF-S modelis. Šis gan vairāk būs piemērots tieši mazākajiem vobleriem, bet, ja spiningojat Rīgas ūdeņos, tad šis spinings noteikti ļaus izbaudīt copi vēl vairāk. Metiena attālums ir ļoti labs, jutība ir laba, un, ja prasītu man ieteikt vienu spiningu zandartu copei, šis modelis būs gana labs džigam, vieglam dropšotam un arī spiningošanai ar vobleru.

Daudz jautājumu saņemu arī par auklas izvēli – es palieku uzticīgs tieši kvalitatīvām Japānā ražotām 8-dzīslu auklām ar izmēru #1–1,2 PE. Tā kā spiningoju arī no krasta, tad resnāka aukla ļauj atgūt voblerus no negaidītiem ķērājiem. Ja vietas jums ir ļoti labi zināmas, tad droši var izvēlēties arī plānāku auklu, kas palīdzēs ar metiena attālumu un ļaus mānekļiem uzņemt lielāku dziļumu.
Pavadas ir interesanta tēma. Kādreiz izmantoju tikai fluorokarbonu, bet pēdējā laikā esmu sācis lietot plānas, kvalitatīvas sietā titāna pavadas. Pirmkārt šādas pavadas novērš mānekļa sapīšanos ar auklu, kā arī pasargā pamatauklu no līdaku zobiem. Vietās, kur es spiningoju, līdakas nav bieži sastopamas, bet laiku pa laikam trāpās kāds pārsteigums. Ja lietot tikai fluorokarbonu, tad izvēlos 20–25 lb fluorokarbonu, ja titānu – tad pilnīgi pietiek ar 12 lb 20–25 cm garu pavadu.

Dodoties uz copi nevajadzētu aizmirst arī par lukturīti. Spiningošanas laikā tas varbūt arī nav ļoti svarīgi, bet, ja nākas pārsieties, tad papildu apgaismojums par ļaunu nenāks.

Vietas izvēle
Šī pat varētu būt viena no būtiskākajām pozīcijām visā copē – zivis ir jāķer tur, kur tās ir. Bet ir pāris pazīmju, pēc kurām var vadīties, izvēloties spiningošanas vietu. Pirmkārt, vietai ir jābūt seklai, taču tās tuvumā ir jābūt dziļai vietai. Attiecīgi pa dienu zandarts uzturēsies dziļākā vietā, kur ir vēsāks ūdens. Iestājoties vakaram, kad seklumos ūdens sāk atdzist, tas sāks pārvietoties pie zālēm, kur uzturas sīkzivis. Tātad parasti meklēju sēkļus vai lēzenas piekrastes kantis, uz kurām aug zāles un ir sīkzivju koncentrācija. Šādu vietu ir pārsteidzoši daudz pat pašā Rīgas centrā. Dažreiz vakaros, pašā barošanās aktīvākajā laikā, zandarts paceļas līdz pašai virsmai, un tā uzbrukumi ir redzami. Vienīgais ieteikums, pirms doties nakts copē, izpētīt vietu dienas gaismā. Var sanākt nepatīkama vilšanās, tumsā sastopoties ar negaidītiem apstākļiem. Neliels knifiņš – dažreiz mākslīgais apgaismojums piesaista sīkzivi, līdz ar to arī zandartu. Bieži rezultatīvas ir vietas, kur ūdenī spīd ielu, tiltu u. tml. apgaismojums. Ir bijušas reizes, kad zandarta medības var saskatīt ar aci, un tas copei piedod papildu azartiņu.

Jūlija zandarti

Nedaudz par mānekļiem
Šajā laikā, kad zandarts iznāk 2–3 m dziļumā un sāk aktīvi uzbrukt sīkzivij, to var ķert dažādās tehnikās, bet es dodu priekšroku spiningošanai tieši ar dažādiem vobleriem. Taču var izmantot arī lielāka izmēra silikona mānekļus. Jāņem vērā, ka atšķirībā no rudens, kad zandarts vairāk uzturas pie ūdenstilpes grunts, vasarā tas pacelsies ūdens vidējos slāņos, līdz ar to džigs u. tml. tehnikas nebūs īsti efektīvas. Parasti izvēlos silikona mānekļus izmērā no 4 līdz 6 collām atkarībā no zandarta vidējā izmēra un aktivitātes.

Mānekļus aprīkoju ar volframa džiggalvu svarā no 3 līdz 5 g un māneklim atbilstošu āķi. Var papildus pievienot stinger sistēmu ar trīsžubura āķi. Āķi ieteicams novietot mānekļa vēdera daļā tuvāk džiggalvai, jo zandarta uzbrukums tāpat būs tēmēts mānekļa galvas daļā. Taču, tā kā pamatā nakts zandartu ķeru no krasta, tad šādu sistēmu neizmantoju, jo tā palielina iespēju māneklim aizķerties krasta zālēs. Tāpat šāda lēna, monotona mānekļa ietīšana man nešķiet ļoti interesanta, lai gan dažreiz tā ir daudz efektīvāka par vobleru.

No mānekļiem es parasti izvēlos tieši SHAD formas mānekļus, kā viens no favorītiem ir jāmin Sawamura One Up Shad. Māneklim ir plašs profils, un tas spēlē arī pie pavisam lēnas ietīšanas. Ejošākais izmērs man noteikti būs četras un piecas collas, retāk – trīs vai sešas. Ļoti labi var izmantot arī Keitech Easy Shiner un Swing Impact Fat, šeit vēlos uzsvērt tieši FAT modeli, kurš strādā ievērojami labāk nekā parastais Swing Impact. Ja runājam par krāsām, tad nakts zandartam izmantoju tieši spilgtās krāsas vai krāsojumus ar UV spektru. Retāk, ja zivs ir pasīva un uz aktīvām vibroastēm neatsaucas, var arī mēģināt izmantot dropšotam domātās gumijas ar split tail vai taisnu asti. Bet uzreiz atzīšos – šādi ķeru ļoti, ļoti reti. Dodu priekšroku meklēt aktīvāku zivi. Silikona zivtiņas vadu ar vienmērīgu, lēnu ietīšanu.
Džiggalvas piemeklēju atbilstoši horizontam, kurā atrodas zandarts, un tālāk vienmērīgi ietinu mānekli. Var eksperimentēt ar ietīšanas ātrumu vai mānekli vadīt ar paātrinājumiem. Bet jāņem vērā, ka zandarts vislabāk atsauksies tieši uz lēnu, apātisku spēli. Ja zandarts labāk reaģē uz ātru spēli, tad spiningot ar vobleru būs daudz interesantāk un rezultatīvāk.

Un tā esam nonākuši līdz man daudz interesantākajiem mānekļiem – vobleriem. Galvenokārt būs jāpievērš uzmanība, lai mānekļiem ir sava spēle, attiecīgi ir svarīgi, lai mānekli var animēt ne tikai ar tviču, bet arī ar vienmērīgu ietīšanu. Atšķirībā no līdakas vai asara zandarts ne visai labi reaģēs uz agresīvu, aktīvu tviču. Parasti cilvēkiem, kuri vēlas pamēģināt zandartu tviču, pirmo reizi iesaku – dari visu to pašu, ko līdakai, tikai trīs reizes lēnāk. Šāda lēna vadīšana nesīs vislabākos augļus.

Par mānekļu izmēriem – daudz kas ir atkarīgs no zivs lieluma un aktivitātes. Esmu veiksmīgi ķēris zandartus gan uz 78 mm Lucky Craft Pointer, gan uz Megabass Kanata. Abi mānekļi strādā, bet jāatrod pareizais laiks un vieta. Izslēdzot galējības, ejošākie būs vobleri izmērā apmēram no 80 līdz 110 mm. Ja vairāk spiningojat no krasta, iesaku izvēlēties voblerus ar tālmetiena sistēmu.

Piemēram, viens no maniem favorītiem ir:
Jackall Timon Tricoroll 88 MDS vai MDF. Izcilas tālmetiena īpašības, ļoti laba krāsu gamma, un mānekli ir viegli izspēlēt ar jebkuru spiningu. Parasti to vadu ar vienmērīgiem pavilcieniem vai stop&go. Ja zandarts ir aktīvs, tad var vadīšanas laikā iestarpināt arī vieglu tviču. Ja spiningoju vietā, kur ir straume, tad es izvēlos tieši grimstošo versiju, to ir vieglāk noturēt izvēlētajā horizontā, kā arī var ērtāk piekļūt dziļākām vietām. Šis ir māneklis, ar kuru sāku pārbaudīt vietu. Turklāt savas formas dēļ tas ķer jebkura izmēra zandartus.
DUO Realis Jerkbait 110SP – šis ir un paliek viens no maniem mīļākajiem tviča mānekļiem, un tas ļoti labi iekļaujas arī zandartu copē. Tā darba dziļums ir ap 1,8 m, kas ļauj to novadīt tieši gar zāļu malu, un tas labāk ķers tieši aktīvo zivi. Parasti to vadu ar vienmērīgu ietīšanu, iestarpinot īsu, bet asu tviču ar pauzēm. Galvenais ir nesteigties, un šis voblers bieži izšaus, kad viss pārējais klusē. Var izmantot arī 100. vai 120. versiju, bet 110. izmērs man ir bijis visrezultatīvākais. Spiningojot no laivas, bieži nostrādā arī DR versija, kuras darba dziļums būs ap 3–3,5 m.

Zip Baits Khamsin. Arī šeit jāpievērš uzmanība vietai, kur spiningojat. Krasta copei ejošāks būs SR modelis, bet no laivas, kad mānekli vadāt pa kanti uz leju vai paralēli tai, izcili strādās DR versija. Šis voblers bieži iedod arī bonusus skaistu asaru izskatā, un vietām to iekāro arī meža vimbas. Ļoti universāls māneklis, kurš atsaucas uz dažādu vadīšanas stilu.

Zip Baits Rigge ir leģendārs voblers, kurš ķer gan asari, gan zandartu, gan līdaku un visus pārējos plēsējus, jāizvēlas tikai pareizā modifikācija, un viss notiks. Šogad man ļoti labi ir nostrādājusi tieši Rigge 90 MNS-LDS versija, kura lido izcili tālu un spēlē ļoti labi. Būtībā es gribētu teikt, ka ar vienu Rigge dažādās specifikācijās var nosegt visas nepieciešamības zandartu spiningošanai. Pasīvai zivij var izvēlēties 70 vai pat 60 S versiju, aktīvākai zivij dziļumā – 90 SS Deep vai 90 F Deep. Kad zandarts jau ir pacēlies pašos ūdens virsējos slāņos, ļoti labi strādās 90 F un 90 SP modifikācija. Mazākai zivij var izmantot arī 70 SP modifikāciju. Šeit ir ļoti plaša izvēle, un noteikti var atrast modifikāciju, kas strādās konkrētajā vietā un dienā.

JIB 90 SP ir viens no mānekļiem, kurš periodiski izšauj, kad viss pārējais klusē. Es teiktu, ka vismaz vienam šim vobleram ir jābūt arsenālā, jo bieži tas izglābs dienu, kad citi mānekļi klusēs. To parasti vadu ar ļoti vieglu tviču, vienkārši pavelku ar spininga palīdzību un ieturu pauzi. Šāda spēle nostrādā daudz biežāk nekā vienkārša ietīšana.

Tiemco Sumari – lai gan šim vobleram strādā visas modifikācijas, visstabilākie rezultāti man ir bijuši tieši ar 90 MD F versiju. Māneklim ir izcilas tālmetiena īpašības un tajā pašā laikā ļoti stabila, ne īpaši agresīva spēle. Arī 2 m darba dziļums ir piemērots lielākajai daļai Latvijas ūdeņu.

Jackall Balisong LongBill – šis voblers ir unikāls ar to, ka, par spīti savam lielajam izmēram, tas ķer visa izmēra zandartu. Savas lielās iegrimes dēļ tas ķer zandartu ne tikai pa nakti, taču ar to var ļoti veiksmīgi spiningot arī dienas laikā vietās, kur zandarts ir pacēlies uz ūdens vidējiem slāņiem. Šo mānekli vadu ar līganu stop&go, kustinot to ar spininga palīdzību, un spoli izmantoju tikai auklas savākšanai. Šim māneklim uzticos tik ļoti, ka esmu vairākas reizes to lietojis bez eholotes palīdzības – dreifējot pār zināmām bedrēm Lielupē un vienkārši mētājot mānekli. Arī šāda meklēšanas taktika bieži var izrādīties ļoti efektīva. Protams, lietojot šāda tipa mānekļus kopā ar Garmin Panoptix vai līdzīgām tehnoloģijām, cope būs daudz efektīvāka un tukšo metienu būs daudz mazāk, taču pietiekami efektīvi to var izmantot, arī spiningojot “uz sajūtām”.

Pontoon 21 Crack Jack 78 – ir vairākas vietas, kur šis voblers strādā ļoti labi. Man visvairāk patīk tieši SP-SR versija, bet, tā kā voblers ir pieejams vairākās modifikācijās, tad, izvēloties atbilstošu modifikāciju, var pielāgoties spiningošanas apstākļiem. Vadu to ar vienmērīgu ietīšanu un salīdzinoši ātri, jo māneklim ir ļoti plaša līgana spēle. Parasti ar Crack Jack atrodu aktīvo zivi un tad, mainot mānekļus, pierunāju to uz copi. Īpaši vēlos izcelt arī modeļa spilgto krāsojumu gammu. Visas šīs krāsas ir ar UV komponenti.

Pontoon 21 Greedy Guts – šis voblers manā arsenālā ir jau sen, gan 88 mm, gan 78 mm izmērā un dažādās modifikācijās, bet, ņemot vērā pēdējā laikā sacēlušos ažiotāžu ap šo mānekli, vēlējos to pieminēt arī savā rakstā. Māneklis zivis ķer, par to šaubu nav, metiena attālums ir labs, bet manā topa augšgalā tam ielauzties nav izdevies. Šo to noķēris esmu, bet vai nu apstākļu dēļ, vai vienkārši ķeršanas stila dēļ Greedy Guts man vairāk asociējas ar lielo asaru tviču, bet nakts zandartam piedāvāju to reti.

Tas īsumā par vobleriem, protams, ir vēl milzums modeļu, kuri zivi ķer ļoti labi, bet šie daži, manuprāt, ir must have, lai apgūtu šo spiningošanas stilu. Turklāt šāda aktīva zivs meklēšana ir ļoti efektīva un aizraujoša gan no krasta, gan no laivas. Kad esat atradis perspektīvu vietu, tad copei pietiek ar 2–3 stundām pēc vai pirms darba dienas, lai tiešām pakaifotu ar spiningu rokās. Zandarta cope ar vobleru ir viena no manis gaidītākajām sezonām gadā. Siltais vasaras vakars, krēsla, un zandartam tik ļoti raksturīgais – BAMS – spiningā ir tas, kādēļ ir vērts zaudēt pāris stundas miega! Tiekamies pie ūdeņiem, un, ja rodas vēl kādi jautājumi par šo aizraujošo spiningošanas stilu, nekautrējieties, meklējiet mani sociālajos tīklos vai veikalā Eholotes.lv, kur palīdzēšu gan ar padomu, gan inventāra izvēli!

Saistītie raksti

Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9

Klausies Spotify!

Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie