Svina izvēle modernajā karpu makšķerēšanā ir ne mazāk svarīga par pareizas boilas izvēli. Tai ir jānodrošina precīzs iemetiens uz nepieciešamo distanci, jānotur ēsma makšķerēšanas vietā, kā arī jāgarantē pašpieciršanās, ja tiek izmantota klipša metode.
Diemžēl daudzi karpu makšķernieki šim montāžas elementam nepiešķir pietiekami daudz uzmanības. Parasti iesācēju vidū viss aprobežojas ar svina izvēli atbilstoši kāta testam.
Savukārt piedāvātais plašais formu un krāsu karpu svinu klāsts, lielākoties izskaidrojams ar komerciālo interesi. Ar laiku un praksi daudzi karpu makšķernieki saprot, ka arī šiem faktoriem ir liela nozīme veiksmīgā copē. Un katram no viņiem, braucot makšķerēt, līdzi ir svinu soma ar dažādu formu un krāsu sviniem, pat tad, ja dodas uz sen pazīstamu ūdenskrātuvi. Iespējams, kādam tas šķitīs pārlieku, taču tam ir savi iemesli.
Svina izvēle
Lai izvēlētos konkrētai makšķerēšanas vietai atbilstošu svinu, jāievēro vairāki faktori, piemēram, straumes esamība izvēlētajā vietā. Ja makšķerēsi vietā, kur ir straume, tad viena no svina funkcijām ir noturēt montāžu konkrētajā vietā, neļaujot straumei to aizskalot. Šādos gadījumos jāizvēlas plakanas formas svini ar mazu pretestību. Šie svini mēdz būt aprīkoti ar izciļņiem, un to svars mēdz sasniegt 280 g (10 oz). Izmantojamā svina svars ir atkarīgs ne tikai no straumes stipruma, bet arī no tā, vai makšķerēšanas vietā ir vai nav kāda kantīte. Jo bieži vien, ja makšķerēšanas vietā ir stāva un liela kants, var izmantot arī vieglākus svinus, lai auklas pietīšanas brīdī svins neaizķertos aiz tās.
Mazāka svara svina izvēli var kompensēt ar tievākas auklas izmantošanu, lai maksimāli mazinātu auklas un montāžas pretestību ūdenī. Piemēram, ja 0,35 mm auklu samainām pret 0,28 mm, tad svina svaru droši var samazināt par 20–25%. Savas priekšrocības ir arī tad, ja šādos makšķerēšanas apstākļos tiek izmantoti bultveida svini, spoles ar lielu pārnesumu (4,6:1 un augstāks), uz kurām uztīta aukla ar minimālu elastību, kā arī cieti kāti, garumā 13 ft (3,96 m).
Ja ir nepieciešams makšķerēt tālās distancēs
Iemest montāžu uz 70–80 m iespējams praktiski ar jebkuru svinu, kurš pareizi izraudzīts atbilstoši izvēlētajam kātam. Bet, ja ir nepieciešams iemetiens uz 100 m un vairāk, tad jāizvēlas izstieptas vai pilienveida formas svini ar novirzītu smaguma centru. Šādiem sviniem ir labākas aerodinamiskās īpašības. Lai šāda tipa svinus nogādātu maksimālajā distancē, ir nepieciešams mācēt “iedarbināt” kātu, un, lai to paveiktu, ir nepieciešams precīzi izvēlēties optimālāko svina svaru, jo katrs ražotājs kātus ražo ar testa rezervi. Kā savulaik ieteica viens no populārākajiem kātu ražotājiem Bruce Ashby, lai noteiktu, uz ko ir spējīgs tavs kāts, paņem mazāko svina svaru un mēģini iemest to ar savu kātu, pakāpeniski palielinot svina svaru, un tad tu jutīsi, uz ko kāts ir spējīgs.
Ja montāža tiek vesta uz vajadzīgo vietu ar laivu, tad var izmantot svinus, kuru svars pārsniedz pieļaujamo svaru, nebaidoties par to, ka salauzīsi kātu. Šāds svins maksimāli nofiksē montāžu vajadzīgajā vietā un, pietinot auklu, padara montāžu ļoti jutīgu.
Gultnes reljefs un tās īpašības
Uz cietas un gludas gultnes iespējams izmantot praktiski jebkuru svina formu un svaru. Tomēr efektīgāks šādos apstākļos būs tā saucamais inline tipa sviniņš, protams, ja nav problēmu ar tā iemešanu nepieciešamajā vietā. Šāda svina izmantošana montāžā attaisno sevi gandrīz par visiem 100%, jo šāda tipa svins palielina pašpieciršanās iespējamību. Ja makšķerēšanas vietā ir nogāze, tad ieteicams izmantot plakanus svinus vai plakanus svinus ar nošķeltiem stūriem.
Taču bieži vien nākas makšķerēt vietās ar dūņainu gultni, kur montāžās izmantotais svins iegrimst, līdzi iegremdējot pavadiņu ar visu ēsmu. Tāda tipa ūdenskrātuvēs dūņas var būt no dažiem centimetriem un sasniegt vairākus metrus senās ūdenstilpēs. Tādos gadījumos veiksmi garantē ne tikai svina forma un svars, bet arī tā stiprinājuma metode. Svarīgi ir, lai pavadiņa ar ēsmu paliktu dūņu virspusē. Tās pagarināšana inline montāžā nav tas labākais variants, jo mēģinājums izraut montāžu no dūņām var sabiedēt zivi, un tas savukārt dos iespēju zivij atbrīvoties no āķa, iekams tā pašpiecirtīsies.
Maksimāli efektīva šādos apstākļos ir montāža ar sānu svina stiprinājumu vai, karpenieku slengā runājot, helikopters – šādās montāžās pavadiņa ir attālināta no svina, un tas savukārt mazina tās iegrimšanu dūņās.
Makšķerējot dūņainās vietās un izvēloties vajadzīgo svinu, jāzina dažas lietas: jo smagāks svins, jo ātrāk tas ieslīgst dūņās. Ieteicams izvēlēties visvieglāko svinu atbilstoši pārējiem kritērijiem. Dažreiz pašpieciršanai der 56 g (2 oz) svins, jo svara samazināšanu kompensē pretestība, ko rada montāžas izraušana no dūņām.
Izstieptas formas svins, kurš minimāli iegremdē pavadiņas stiprinājuma mezglu, ir ieteicamāks nekā tāda paša svara kompaktais lodveida formas svins.
Ķērāji un šķēršļi uz grunts
Vietās, kur ir daudz ķērāju, ieteicams izmantot montāžas ar drošo klipsi vai to slīdošo variantu. Izstieptas formas svini retāk aizķeras aiz zemūdens ķērājiem nekā bumbierveida vai apaļas formas svini. To ir svarīgi zināt, ja tiek izmantota “nedrošā” montāža.
Piemērotākais no sviniem šādos gadījumos ir izstieptas formas svins ar spārnveida izvirzījumiem. Izstieptā forma un uz svina beigu daļu novirzītais smaguma centrs piešķir tam labas aerodinamiskas īpašības. Pie ātras auklas ietīšanas spārnu izvirzījumi paceļ to virs grunts, tādējādi novēršot āķu aizķeršanos aiz ķērājiem.
Laika apstākļi
Bieži vien makšķerējot mainās gan vēja virziens, gan stiprums. Pie nosacīti viegla svina izmantošanas 70–80 g, kombinējot ar auklu diametrā 0,35 mm, pie spēcīga sānu vēja precīzu iemetienu veikt ir diezgan grūti – montāža bieži nogulstas par tuvu marķierim vai arī otrpus tam. Šajā gadījumā ir vai nu jāpārliek marķieris, vai arī jāpārmet makšķerkāti.
Vējš sejā arī nav no tiem patīkamākajiem faktoriem – vienkārši iemetiena brīdī montāža var neaizlidot līdz iebarotajai vietai. Viens no variantiem, kā rīkoties šādos gadījumos, ir izmantot tievāka diametra auklu un palielināt svina svaru.
Nedrošas, gudras zivs makšķerēšana dzidrā ūdenī
Ne pārāk aktuāls mūsu valsts ūdeņiem, bet ne mazāk svarīgs punkts. Ne pārāk aktuāls tādēļ, ka valstī nav nevienas publiskas ūdenstilpes, kurā 100% atlaistu visas noķertās zivis. Eiropā ir gana daudz karjeru ar dzidru ūdeni un ne vienu vien reizi noķertu un atlaistu karpu. Šādās ūdenstilpēs labāk neizmantot svinus bez speciāla pārklājuma, īpaši makšķerējot seklos ūdeņos saulainā dienā, jo īpaši tādēļ, ka tie var būt aizliegti ekoloģisku apsvērumu dēļ.
Vislabākais variants šādos apstākļos būs svins ar polimēra un matētu pārklājumu, maksimāli pietuvinātu grunts krāsai. Tā ka dažu ražotāju plašā krāsu gamma nav tikai mārketinga triks.
Mūsdienās ir pat iespēja iegādāties smagumus no naturāliem akmeņiem. Diez vai šāds smagums izraisīs aizdomas pat pašai tramīgākajai karpai, ar nosacījumu, ka makšķerēšanas vieta ir akmeņaina gultne. Taču problēmas ar iemetiena distanci gan var rasties, izmantojot šādus smagumus. Par iemeslu tam ir salīdzinoši mazs svars attiecībā pret lielo izmēru, līdz ar to zūd aerodinamiskās īpašības. Kā arī zūd iemetiena precizitāte neregulārās formas un proporciju dēļ.
Ātrums, svins un attālums – viss “pie kājas” un četri kāti mīnusā! “Ķeram lielo!” #39 epizode
Klausies Spotify!