Testē mednieks un makšķernieks Gatis Panavs!
Kaut kā ļoti muļķīgi sanāca. Pirms diviem gadiem Härkila atsūtīja man Herlet Tech modeļa bikses un kreklu. Testam. Apģērbs sintētisks, ļoti plāns, un es īsti nesapratu, ko ar to darīt, jo šķita – krūmiem, zālei un brikšņiem tās bikses noteikti pārāk plānas. Beigās tās vilku uz saviesīgiem pasākumiem, kamēr tie vēl notika. Šogad ievēroju, ka Härkila piedāvā apģērbus ar aizsardzību pret kukaiņiem, un šķita, ka kaut kas tāds noteikti jāpamēģina. Rezultātā uz testu medniekam Gatim Panavam atsūtīja kreklus, T kreklu, bikses un šortus. Paskatījos, pacilāju un nodomāju – tas viss ļoti līdzīgs manam apģērbam. Arī Gatis no sākuma uz to visu skatījās ar aizdomām. Ārkārtīgi plānas tās bikses un krekls izskatījās, bet šorti vispār amizanti. Šautuvē Mežirbes pat testu taisījām – uzlikām uz biksēm ērces un gaidījām, kad tās nokritīs. Viena nokrita, otra kā apņēmīgi rāpās plikas miesas virzienā, tā rāpās. Šķita, ka kompānijas piedāvātā Insect Shield tehnoloģija šai ērce bija pie vienas vietas. Reāli!
Baidies no ērcēm un odiem? Kuri ir efektīvākie aizsardzības līdzekļi? Video bloga #53 epizode
Tad pēc kāda laiciņa Gatis atsūta ziņu – viņš esot pilnīgā sajūsmā par šo apģērbu. Laukos tajā esot sācis tīrīt stigas – visiem kožot odi, dunduri, bet Gatim klāt nelido neviens kukainis. Divdesmit gados, kopš viņš esot mednieks, nekas tāds vispār neesot piedzīvots!
Gāju skatīt savu kreklu un bikses, un kā tad – iekšpusē dižojas zaļi burti uz balta fona – Insect Shield. Izrādās, ka visu šo laiku man bija iespēja pasargāt sevi no kukaiņu kodumiem, bet es biju pārāk aizspriedumaina pret pašu produktu kā tādu. Labi, arī man jāpārbauda.
Līdz meža kamerām pa garu zāli man jāiet kādi metri 600. Eju pilnā ekipējumā – bikses, krekls. Odi kož – aizmugurē kaklā un rokās. Proti, tajās vietās, kur ādu nesedz audums. Nu, godīgi sakot, nekas īpašs. Nākamajā reizē Härkila kreklu aizstāju ar parastu apģērba gabalu. Un tad es sajutu atšķirību, ko dod Insect Shield. Odi un kukaiņi apkārt lido, bet praktiski virsū nesēžas. Savukārt ar parasto kreklu sajutos kā odiem paredzēts skrejlauks. Labi, pirmais tests ļoti pozitīvs. Ejot pa to pašu maršrutu ar parastajām biksēm, jūnija karstuma viļņa laikā bikses kā nosētas ar ērcēm – saskaitīju vismaz desmit piecpadsmit dažāda izmēra asinssūcējus. Ar Härkila biksēm – nolasīju tikai dažas.
Par odiem, ērcēm un kā ar tiem cīnīties. “Šauj garām!” #79 epizode
Ko saka ražotājs?
Šī apģērbu līnija, pēc ražotāja teiktā, padara kukaiņus nekaitīgus. Katrs zina, ka siltā laikā vasarā kukaiņu uzbrukums medību procesu var padarīt nebaudāmu, it īpaši, ja daudz jāpārvietojas. Insect Shield ir efektīvs līdzeklis, kas pasargās pret dažādiem kukaiņiem – odiem, ērcēm, mušām. Kukaiņi pārnēsā virkni nāvējošu slimību, arī mūsu platuma grādos. Insect Shield ir neredzama tehnoloģija bez smaržas. Pats pat nesajutīsi, ka tā iestrādāta apģērbā, bet kukaiņi gan sapratīs. Principā tiek izmantota īpaša viela – permetrīns, ar ko tiek piesūcinātas apģērba šķiedras. Permetrīnu ASV sekmīgi lieto jau kopš 1977. gada ar ļoti labiem drošības rezultātiem. To lieto šampūnos, kas paredzēti bērniem, pretblusu līdzekļos suņiem, kā arī daudzos citos produktos. Permetrīns atbaida odus, ērces, skudras, mušas un knišļus. Savukārt apģērbs, kas apstrādāts ar permetrīnu, atbaida odus, ērces, blusas un mušas. Permetrīna darbība saglabāsies līdz 70 mazgāšanas reizēm, kas arī ir apģērba gabala paredzētais mūža ilgums.
Secinājumi
Jāatceras, ka neviens līdzeklis nepasargās par visiem simt procentiem, vienmēr uzradīsies kāds apņēmīgs kukainis, kurš gribēs sasniegt savu mērķi. Gatis stāstīja, ka pirms kāda laika nopircis cita zīmola kreklus, kam vajadzēja pasargāt pret kukaiņiem, bet vakarā pēc medībām atklājis, ka piesūkusies ērce. Arī Härkila apģērbs ar Insect Shield tehnoloģiju nevar garantēt totālu aizsardzību – neceriet uz brīnumiem. Tomēr Gatis ar pārliecību saka, ka šīs apģērbs esot viņa medību karjeras lielākais un labākais atklājums. Tīrot stigas, zāģējot ar motorzāģi, ejot medībās – Gatis pārliecinājies, ka viņam kukaiņi praktiski nekož, bet kolēģi esot teju vai dzīvi apēsti. Gatim arī patīk, ka apģērbs ir tik plāns, jo karstā laikā to ir ļoti ērti valkāt. Piedevām vēl tas ļoti labi elpo. Tas, ko sākumā uzskatīja par mīnusu, beigās tomēr izrādījās liels pluss. Jā, šis apģērbs nav lēts – krekls atkarībā no modeļa maksā 89 līdz 99 eiro, savukārt bikses – 119 eiro. Bet esot tā vērts!
Apskats. Kādus mānekļus izvēlēties, lai sacensībās gūtu labus rezultātus?
Ieteikumi
Protams, pārnākot no meža mājās, apģērbs noteikti būtu uzreiz jānovelk un jāizkar kaut kur ārā, nenesot to iekšā, jo ar apģērbu diezgan bieži mājās var atnest ērces. Tāpat nekavējoties ir jāpārbauda, vai kāda ērce tomēr nav pakļuvusi zem apģērba – tās ir ļoti uzstājīgas. Vēl labāk, uzreiz doties uz dušu vai nopeldēties, lai jebkuru neatlaidīgo kukaini noskalotu nost. Ērces ir kukaiņi, kas pārnēsā ērču encefalītu un Laimas slimību, kas nav nekas patīkams un var atstāt paliekošas sekas. Tādēļ labāk pasargāt sevi ne tikai ar speciālu aprīkojumu, bet arī veikt preventīvos aizsardzības pasākumus.
Savukārt attiecībā uz apģērba kopšanu labāk tomēr jebkuru īpašo tehnoloģiju apģērba gabalu vienkārši izskalot. Tā kopšanas līdzekļi nesabojās membrānas, ja tādas apģērbā ir, un, iespējams, arī saglabās apģērba spējas pasargāt pret kukaiņiem.
Tagad jau arvien vairāk zīmolu piedāvā apģērbu, kas pasargā pret ērcēm, – Rovince, Hillman, Hart, Swedteam kolekcijās ir modeļi, ar īpašu apstrādi, kas kalpo tam, lai mednieku pasargātu no kukaiņiem. Tehnoloģijas un vielas, ko izmanto, atšķiras, bet efekts, pieņemu, varētu būt līdzīgs. Atliek vien izvēlēties un pamēģināt!