Pavasarim iestājoties, paveras milzīgs spektrs ar zivīm, kuras nespēj atteikties no makšķernieka piedāvātā galda. Šoreiz dalīšos ar savām zināšanām un izpratni par asari pavasarī ar spiningu upē. Par mērķa auditoriju pavasaros noteikti izvēlos upes. Tajās apstākļu vērošana, vietu lasīšana un izprašana ir savdabīgs papildu sports, pirms mest un gaidīt bliezienu. Pirms dodamies uz upi, noteikti jāparūpējas par ērtu, siltu un komfortablu apģērbu. Jāņem vērā pavasara indīgais raksturs. Mana personīgā izvēle ir kritusi par labu Norfin Rebel Pro kombinezonam – viegls, ar labu mitruma noturību, ērts un pārdomāts. Lieki nebūs cimdi. Par to, kā izvēlēties atbilstošu ūdeni agrā pavasarī, domas dalās, taču makšķernieka vērojumi, dienasgrāmata un forumi bieži vien spēj norādīt virzienu. Dzīvojam tehnoloģiju bagātā laikmetā, kas mums dod iespēju ielūkoties interneta dzīlēs un aplūkot, ja ne izvēlēto upi, tad kā minimums kādu no upes daļām, lai izdarītu secinājumus. Šajās vietnēs tiek piedāvāti trīs informatīvi grafiki, kuri tieši mums ir interesanti, – ūdens līmenis, caurplūdums un ūdens temperatūra.
Lai būtu cerība, ka iecerētā cope būs izdevusies, vēlams ievērot vismaz kādu no trim nosacījumiem. Ūdens līmenis pateiks priekšā ūdens potenciālo kopējo stāvokli, savukārt caurplūdums palīdzēs saprast, ar cik smagiem rīkiem un apstākļiem rēķināties. Ūdens temperatūra ir viens no, manuprāt, būtiskākajiem grafikiem kopumā. Ūdens temperatūras svārstības gluži kā slēdzis zivi ieslēdz vai izslēdz. Tā kā zivīm nav termoveļas, tad jāpeld, kā ir. Attiecīgi, jo zemāka temperatūra, jo sarežģītāka cope varētu izvērsties. Bet, ja velns iekšā dīda – jābrauc! Kāti, akcijas, testi, garumi un pārējie raksturlielumi ir jāizvēlas pēc savas jušanas, jo katram rokraksts taču citāds. Mana pavasara spininga izvēle ir kāts ar testu 0,5–5 grami, ideāli, ja ļauj sev lietot arī septiņu gramu smagumus, reizēm prasās. Aprīkots ar Shimano Ultegra 2500 izmērā. Rokās šāds komplekts ir komfortabls, un zemūdens pasaule būs nolasāma. Pavasara asaris, pirms ir sācies nārsts, ir kūtrs un tikko atguvies no cietā vāka virs ūdens. Šeit jāmin, ka agrā pavasara copē visi ieroči ir labi un jāmēģina viss. Iespēju robežās tai lietai jāpieiet smalki. Šis pavasaris ir parādījis savu raksturu. Vietā, kurā visam bija jānotiek, nenotika nekas. Pārprofilējamies uz citu ūdeni. Jā! Arī zivju vienkārša esamība ir būtisks faktors, un to diemžēl var noskaidrot tikai darba rezultātā – braucot, meklējot un strādājot.
Copi visbiežāk iesāku JigRig tehnikā, šī tehnika sevi ir ļoti labi pierādījusi un atstrādājusi. JigRig tehnika ir pateicīga tādēļ, ka ēsmu paceļ par mata tiesu virs grunts, izvēlētā gumija nepazūd grunts biezoknī. Čeburaškas pagaidām guļ mierā, jo pēc šīs tehnikas atkošanas neesmu jutis lielu vajadzību pēc atgriešanās pie klasiskā džiga. Noteikti iesaku šo tehniku izpētīt vai vismaz pamēģināt.
Kā otra būtiska tehnika ir jāmin drop-shot, sistēma lielai daļai spiningotāju pazīstama. Laika gaitā ir nācies novērot, ka āķa augstums var nospēlēt būtisku lomu uz kopīgo rezultātu un zivs izmēru. Parasti šo sistēmu izmantoju, sienot āķi ne augstāk par 50 cm, savukārt ir reizes, kad āķis jāiekabina vien 20 cm augstumā. Asaru mammas ir izvēlīgas, cimperlīgas un dažreiz teju nepielūdzamas. Tādēļ noteikti ir jāveic eksperimenti un jāmet slinkums malā. Arī reizēs, kad šķietami izvēlētā sistēma strādā, ir vērts eksperimenta pēc pamainīt āķa augstumu, svina smagumu, padošanas un izspēles veidu – izdarot secinājumu un piezīmi sev. Atklāt veidu, kurš nestrādā, ir ļoti vērtīgi, jo uzreiz ir skaidrs, par ko nedomāt, jo, upes krastā stāvot, vienmēr ir uzmācīgas domas par to, kas notiek aiz upes līkuma, kas būtu, ja pamēģinātu to vai šo – ieklausies sevī! Pamēģini!
Gadās reizes un apstākļi, kuros ir pamēģināts viss, kas arsenālā līdzi – džigi, dropi, pavadas un pārējais… bet nekā. Ko darīt? Lasīt un taustīt ūdeni! Ūdens putni – kormorāni, gauras, zivju gārņi – ir labs informatīvs materiāls. Šo putnu koncentrēšanās, niršana un aktivitāte parāda vietas gluži kā eholote. Putns jau tāds makšķernieks vien ir, tik pīckas trūkst. Labi. Aizgāju pie putna… Nu un? Iemet un mēģini sajust balto zivi. Šie skrējieni auklā un kāta neizprotamā notirināšana ir rādītājs, ka visdrīzāk šeit ir asara pārtika. Asaris bieži izvēlas pieturēties tuvu balto zivju koncentrācijai, jo tā ir viņa barības bāze. Šādas vietas ir jāizmētā krustu šķērsu, jo šeit potenciāls būs milzīgs. Izspēlē, lai arī ir agrs pavasaris un zivis ir kūtrākas, ir jāpārbauda arī ašie un agresīvie dribli. Reizēm tieši tas zivi satracina un izprovocē uz sitienu. Šo punktu pierādīja iepriekš minētā ūdens temperatūras svārstība, kamēr ūdens no augstākās temperatūras pīķa bija nokritis aptuveni par pusgrādu – ātrā un agresīvā gumijas uzvedība atnesa asarus no 300 līdz 800 g. Savukārt dienu vēlāk, kad temperatūra no pīķa bija kritusi jau par vairāk nekā grādu, asaris jāpierunā bija lēni, delikāti un ar garām pauzēm. Bieži vien šīm pauzēm izmantoju ūdens spēku, metienu izdarot platākā leņķī pa straumi un pauzes brīdī neiespriegojot auklu, ļauju māneklim savā nodabā lēnām laisties lejup. Šis ir brīdis, kurā zivs šo gumijas uzvedību varētu uztvert par ļoti dabisku. Tāpat upēs ir jāsaprot, kādu pasniegšanu zivs vēlas – pa vai pret straumi. Platākā leņķī vai šaurākā. Tāpēc dažāda smaguma svinu esamība ir ļoti būtiska, reizēm pusgrams var nospēlēt kritisku lomu. Kā arī reizēm, šķietami pieejot zivij tuvāk, lai samazinātu distanci, var radīt kritiskas sekas ar rezultātu – zivs vairāk neņem. Tad dodies atpakaļ uz iemetiena vietu, no kuras zivs tomēr deva zīmi par klātesamību! Viens… divi… trīs… BAMS! Un asaris nāk krastā. Šīs pauzes ir jāizvēlas dažādos intervālos – skaiti pie sevis, vienā metienā mēģini skaitīt līdz trīs un veikt soli, citā līdz pieci gadās skaitīt, lai pielūgtu nepielūdzamo. Kastēs gumiju miljons veidos. Ko dot ēst? Vienmēr cenšos iesākt ar ko mazāku un smalkāku, lai saprastu – ir apetīte vai nav. Ideāli strādā vēžveidīgie, nimfas, mazi kustoņi. Lucky John Hogy Shrimp, Rock Craw, Nayada un citas ūdens tarakānu replikas. Galvenokārt šajā periodā izvēlos gumijas no 2 līdz 2,2, retāk 2,5 collām. Krāsa? Vienmēr priekšroka dabiskajam krāsojumam. Zivis ir piesardzīgas un tikko iekustējušās. Manā redzējumā krāsai IR nozīme. Vienas un tās pašas sērijas un izmēra gumijas, taču citā krāsojumā vienā dienā un vienā punktā dod pilnīgi citādu rezultātu. Ar laiku ar gumijām apaug, bet verņaki ir un paliek vairākumā. Rezumē – veiksmīgas copes atslēga sākas siltās kājās, ērtos instrumentos, mazumiņā izpratnes par ūdeni un rokrakstā. Jāpiemin, ka vienkārši veiksme arī spēlē milzīgu lomu. Tomēr galvenais, manuprāt, ir ticība tam, ka – BŪS! Jābrauc!
Tiekamies ūdeņos, un ne asakas!
Jūsu Safari tīmekļa pārlūkprogramma ir novecojusi! Iesakām to nekavējoties atjaunot, lai saturu šajā portālā varētu lietot pilnā apmērā. Vai varat izmantot kādu no populārākajām pārlūkprogrammām, piemēram, Google Chrome vai Firefox.