Inventārs

Kad un kā vislabāk izmantot dažādus āķu modeļus īpašiem copes apstākļiem?0


Publicitātes foto
Publicitātes foto
Attēls: FreeImages

Turpinām klejot āķu labirintos! Analizēšu, kad un kā vislabāk izmantot dažādus āķu modeļus īpašiem apstākļiem. Es nespriedelēšu, ka “knābja formas spicīte ir labāka tam un Mugga āķi ir piemērotāki tam”.
Es centīšos dot tev vielu pārdomām un parādīt noteiktu modeļu darbību no platleņķa, lai tu saprastu, kāpēc atsevišķa āķa forma ir vispiemērotākā, piemēram, Chod-rig, bet otra – grimstošai prezentācijai.
Lai pareizi saprastu dažādu āķu darbību, ir jāņem vērā izmantotie piederumi. Kādu mērķi mēģini sasniegt ar savām montāžām? Kāpēc viens modelis darbojas labāk nekā citi, un kā no katra gūt maksimālu labumu? Lai pilnībā atbildētu uz šiem jautājumiem, ir jāņem vērā daudzi faktori, ieskaitot pavadiņas materiālu, grunts raksturu (dūņas, grants, smiltis, māls). Tomēr es uzskatu, ka galvenie elementi ir tevis izmantotās ēsmas lielums un peldspēja.

Daudzkārt ir apspriesta loģiskā attiecība starp mazu āķi un mazu ēsmu, un otrādi. Es nevēlos un neatkārtošu citu cilvēku domas un argumentāciju, tās var viegli atrast internetā.
Tāpat kā ar montāžām, ir arī tendences, kurām seko āķu ražotāji. Nav svarīgi, kā tie parādījās – neatkarīgi no tā, vai tie attīstījās viens pēc otra vai sekoja paralēli, bet, ja āķis savu uzdevumu efektīvi veica pirms 20 gadiem, tad to darīs arī tagad, vai ne?
Vai karpu barošanas stils ir mainījies pēdējo 20 gadu laikā? Jā un nē – tieši šeit karpinieku vidū, starp dinozauriem un jaunpienācējiem, rodas nesaskaņas. Galu galā ikvienam ir subjektīvs viedoklis par labāko āķi, montāžu, makšķerēšanas auklu, pamatojoties uz personīgo pieredzi, kas iegūta dažādās ūdenstilpēs, un savdabīgu pieeju.

Kā piemēru paņemsim Chod Rig, jo lielākajai daļai makšķernieku ir priekšstats, kā tas izskatās – veidots no stīva mono materiāla, piemēram, Rigidity. Bet svarīgākais montāžas elements būs chod stila āķis ar vidēja kātiņa garumu, cilpiņa, kas vērsta uz ārpusi, un taisna spicīte. Milzīgu lomu chod montāžā spēlē pavadu materiāla izejas leņķis no āķa cilpas, un tās izliekums uz ārpusi netraucē un nesamazina āķa apvienošanu ar cieto, izliekto materiālu, kas ir sava veida āķa turpinājums. Chod stila āķa iedzimtā īpašība ir taisnā spicīte, kas nesamazina leņķi ar cieta materiāla izliekumu (skat. leņķi raksta pirmajā daļā), ļaujot montāžai efektīvi darboties.
Ja izvēlies knābim līdzīgu spicīti, montāžas mehānika netiks pilnībā izjaukta, bet chod-rigs nedarbosies pareizi, jo pavadas materiāls nevarēs pildīt savu funkciju.
Vai tiešām uz āru vērstā cilpa ir tik nepieciešama? Āķus ar taisnu cilpu var efektīvi izmantot chod-rig montāžā, ja pavadu materiāla liekumam tiek piešķirts neliels leņķis, bet nekādā gadījumā nevar izmantot āķus ar cilpu, kura vērsta uz iekšu.

Veidojot chod montāžas, tu vari izmēģināt ne tikai chod tipa, bet arī citu veidu āķus. Āķi ar garu kātiņu paver iespējas eksperimentiem, kas var sasniegt augstus rezultātus. Pateicoties pagarinātajam kātiņam, tu vari mainīt ēsmas atrašanos attiecībā pret āķa spicīti, manipulējot ar izvēlēto cieto materiālu, maksimāli līdzsvarojot montāžu.
Kā ar standarta grimstošajām ēsmām? Kādi plusi un mīnusi? Lai izveidotu kvalitatīvu montāžu, ir vērts atcerēties ne tikai par pavadas materiāla pareizo izejas virzienu no āķa cilpas, ne tikai par matu, kas iet tieši pa āķa kātiņa vidu (bet ne no sāniem), ir nepieciešams izmantot piemērotus āķus un pavadu materiālu noteiktiem apstākļiem un montāžas stilam. Bet kā izdarīt pareizo izvēli?

Labākais risinājums būtu izveidot vairākas montāžas ar dažādiem āķiem, ņemot vērā ēsmas izmēru kā sākuma faktoru āķa lieluma izvēlē, izmantojot arī dažādu matu garumu un attālumu starp ēsmu un āķi. Sākums var būt ēsmas kontakts ar āķa spicītes liekumu.

Izvēloties starp knābjveida un taisnu spicīti, es sāku ar pavadas garumu. Piemēram, knābjveida āķi labāk darbojas ar īsām pavadām, kuras visbiežāk izmanto PVA maisiņos. Tā kā maisiņos izmanto mazas granulas un daļiņas, karpas daudz negrozīs galvu un neraksies gultnē; īsa pavada palīdzēs uzreiz nodot pretestību atsvaram, un knābjveida formas āķis ar minimālu leņķi starp spicīti un cilpiņu šādā situācijā efektīvi darbosies.

Āķis ar taisnu spicīti nebūs liela kļūda, taču pastāv iespēja, ka īsa pavada neļaus tam iekļūt karpas lūpā pēc ēsmas paņemšanas.
Izmantojot tradicionālās garās pavadas, āķim ar taisnu spicīti ir daudz vairāk laika un vietas pagriezienam un pareizam ieiešanas leņķim lūpā. Knābjveida formas āķis darbojas abos gadījumos, taču nedaudz sliktāk caurdur karpas lūpu.
Faktiski mirklis pēc ēsmas iesūkšanas, āķa sagriešanās un ieduršanās karpas lūpā ir pats būtiskākais. Ja āķis iekļuvis gaļīgajā apakšlūpā un dzelonis ir pilnībā iecirties līdz izliekumam, tad nosprukšanas varbūtība ir ārkārtīgi maza.
Bezatskabargas āķiem agrīnā stadijā ir liela priekšrocība – atskabargas trūkums atvieglo āķa ieduršanos, tāpēc dzelonis viegli iecērtas līdz izliekumam. Bet jau cīņas laikā atskabargas neesamība var izraisīt nosprukšanu, zinot šo aspektu, katram izvēle jāizdara pašam.

Raksta nobeigumā es vēlētos dalīties ar lasītājiem, ar savām iecienītākajām āķu modeļu kombinācijām un montāžām. Es izmantoju mazus Mugga āķus, makšķerējot ar zig-rig, dažreiz papildinot ar silikona caurulītēm, āķi ar plašu priekšējo daļu (Wide Gape) – ar PVA maisiņiem, Chod un Incizors āķi Chod-Rig, Hinged Stiff Rig un D-rig.
Protams, nevar 100% apgalvot, ka mana izvēle ir ideāla jebkurā situācijā, tāpēc divās daļās es centos aprakstīt āķu mehāniku un tādējādi mudināt tevi eksperimentēt.
Patiesība ir tāda, ka ar nelielu piepūli un pakustinot pelēkās šūnas, saglabājot pamatzināšanas, kā strādāt ar āķi, tu vari likt lielākajai daļai āķu darboties ar konkrētu montāžu un ēsmu neatkarīgi no tā, vai tā slīkst vai peld, vai čemurs balto tārpu vai kukurūzas imitācija. Ja saproti āķa darbības nianses, tad tev nebūs grūti izveidot montāžu vēlamajam mērķim.
Nelieli pielāgojumi un papildinājumi termo caurulītes, gredzena vai materiāla stingrības veidā parādīs katra atsevišķa āķa pilnu potenciālu. Ievērojot pamatnoteikumus, vari eksperimentēt, izmantojot speciāli izstrādātus āķu modeļus citiem papildinājumiem, taču nepārspīlē ar to. Neatkāpies no veselā saprāta.

Saistītie raksti

Darbs profesionālu karpinieku komandā lika man saprast, ka montāžu veidošanā ir ļoti daudz iespēju un tās visas ķer zivis! Atrodi ēsmu, kas pilda savu funkciju, paņem nepieciešamo āķi un pareizi izveido montāžu. Pārējais ir tehnikas jautājums.

Ciešas auklas!

Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13

Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie