Dažreiz ar baltu skaudību skatos uz cilvēkiem, kas tikai sāk savas gaitas spiningošanā. Jums priekšā ir daudz jaunatklājumu, tik daudz teoriju un tik daudz jaunas informācijas, ko iegūt. Pirmie prieki par trofejām, krītoši personīgie rekordi un daudz, daudz kas cits. Tādēļ šajā rakstā centīšos pastāstīt, kā sagatavot savu inventāru, lai ar vieglu sirdi un pārliecību par to varat doties savās copes gaitās. Lai gan raksts vairāk būs par spiningošanu, šos pašus mezglus, knifiņus utt. var lietot, arī ja copējat ar pludiņmakšķeri vai grunteni.
Spinings un spole
Iegādājoties savu pirmo spiningošanas komplektu, iesaku vadīties pēc principa – skopais maksā divreiz. Galvenokārt tas attiecas uz pavisam lētajiem spiningiem ar sliktas kvalitātes gredzeniem un spoles turētājiem. Tā kā modernajā spiningošanā esam nonākuši līdz tam, ka 90% gadījumu lietojam pītās auklas, gredzenu kvalitātei būs būtiska nozīme uz auklas nodilumu. It kā spinings pirmajā pirkumā sanāk lētāks, bet, sākot to lietot, cenas starpību samaksāsiet, mainot pītās auklas, kuras ātri sāks spuroties un nodils. Tāpat spole, kurai slikti strādās uztinējrullītis, ātri savērps un sabojās auklu, un beigās vairāk laika pavadīsiet piņķerējoties nekā makšķerējot. Tāpat kā visur citur, lētāk sanāk uzreiz nopirkt kvalitatīvas lietas.
Pirmkārt jāņem vērā, ka pats spininga kāts var būt piemērots bezinerces spolei vai kastinga spolei. [bilde]. Līdz ar to, iegādājoties inventāru, nekļūdīsieties ar izvēli. Kastinga kātam būs mazāki gredzeni, un tas būs aprīkots ar gaili. Pirms dodaties sava pirmā spininga meklējumos, uzreiz jāsaprot, ko un kur gribēsiet ķert. Ja plānā būs līdakas Babītes ezerā, tad rekomendējamais kāts ļoti var atšķirties no tā, ko ieteiktu skatīties, ja vēlaties ķert, piemēram, asarus Daugavas lejtecē. Pievienoju nelielu tabulu ar ļoti vispārīgiem rādītājiem, kuriem būtu jāpievērš uzmanība, iegādājoties savu spiningu. Tāpat jāņem vērā, vai spiningosiet no laivas vai no krasta. Bet ņemiet vērā, universālu lietu nav, un tas, kas der visam, galā neder nekam.
Protams, šīs tabulas ir ļoti aptuvenas, katrai tehnikai ir paredzēts īpašs inventārs. Specifisks inventārs ļaus vairāk izbaudīt spiningošanas procesu un būs ērtāks lietošanā. Tāpat sākumam es ieteiktu izvēlēties vienu spiningošanas tehniku, kuru vēlaties apgūt. Pats sākumā mētājos pa visām iespējamajām tehnikām: tvičs, džigs, mazais bigbaits utt., bet reālus panākumus copē sāku gūt tikai tad, kad sāku iedziļināties vienā tēmā. Bet, ja spiningojat reti un īpaši iedziļināties procesā nevēlaties, tad droši varat vadīties pēc tabulas un izvēlēties atbilstošus rīkus savām vajadzībām.
Tāpat ir ar spolēm. Uzreiz sākšu ar rekomendāciju izvēlēties lielo ražotāju kvalitatīvas spoles – Daiwa vai Shimano. Abu zīmolu spoles ir augstu novērtētas visā pasaulē un izceļas ar stabiliem kvalitātes rādītājiem. Līdaku vai zandartu ķeršanai iesaku izvēlēties 3000. līdz 4000. izmēra spoli, asariem – 2500. Pēc pēdējām tehnoloģiju inovācijām spoles ir kļuvušas ievērojami vieglākas par tām, kuras lietojām pirms 5–6 gadiem. Tādēļ nav jābaidās no lielāka spoles izmēra, tas tikai nodrošinās tālāku metienu un lielāku jaudas rezervi spoles mehānismā, kas veicinās ilgāku tās darbību.
Kad esat sarūpējis sev spoli un spiningu, tālāk jāuztin aukla. Sāksim ar auklas izvēli: pamatā izšķir divu veidu auklas – pītās un monofilās. Protams, ir vēl fluorokarbons, esteris, nanofils u.c., bet šie kā pamatauklas ir paredzēti ļoti specifiskām tehnikām un apstākļiem, tādēļ smalkāk tās šoreiz neapskatīsim. Modernajā spiningošanā 90% gadījumu izvēlamies pīto auklu. Tā būs izturīgāka, labāk lidos, mazāk stiepsies, līdz ar to nodrošinot augstāku jutību un labāku copju realizāciju. Monofilo auklu pamatā izmanto foreļu spiningošanai, retāk – citām zivīm. Tā stiepsies ievērojami vairāk, būs vairāk izturīga pret abrazīvnodilumu, taču lidos ievērojami sliktāk. Pītās auklas vēl tiek iedalītas divos veidos – četrdzīslu un astoņdzīslu. Astoņdzīslu būs klusākas, apaļākas un izturīgākas, taču sliktāk turēs abrazīvnodilumu. Par to izmēru neizmanto diametru milimetors, bet gan PE rādītāju. Zemāk redzama tabula ar aptuveniem diametriem pret PE izmēru. Taču iesaku vadīties pēc pārrāvuma testa. Dažreiz zemākas kvalitātes ražotāji uzrāda nesamērīgus izmērus pret pārrāvuma testiem.
Īsumā šis ir ļoti vispārīgs ieskats tajā, kā sagatavot savu inventāru lielajām rudens līdaku un zandartu medībām. Tiekamies uz ūdens!