Makšķerēšana

Kāpēc zivis ne vienmēr ķeras maksas ūdenskrātuvēs, lai gan tur to esot daudz?0

Foto: Sintija Dozberga

No žurnāla Lielais loms arhīva!

Vēl pirms dažiem gadu desmitiem neviens nedomāja, ka makšķerēšana var kļūt par biznesu un būt par algotu nodarbi vienkāršam cilvēkam. Šķiet, kas tur slikts: ūdenskrātuves īpašnieks to uztur. Piemēram, kāds no cilvēkiem (jābūt zinošam, kas zina par zivīm svarīgāko informāciju) iekopj nelielu dīķi, baro un audzē zivis, bet makšķernieks samaksā un mēģina noķert savu veiksmes zivi. Viss ir ļoti godīgi un caurspīdīgi.

Ir ūdenskrātuves, kuru krastā ir pilnīgs komforts: ir mājiņas atpūtai, apkārtnē nav malumakšķernieku izlikto tīklu vai kādu citu uzparikšu, kā negodīgi noķert vai, pareizāk būtu teikt, iegūt zivis, nav kaimiņu – makšķernieku, kas var traucēt. Tā teikt, maksas dīķis ir maza paradīzes vieta uz šīs zemes. Bet gadās, ka pat šajā paradīzē zivis neķeras. Vai jūs zināt, ar ko tas ir saistīts?

Makšķerēšana ir bizness. Nekā personīga
Makšķerēšana maksas dīķos jeb, pareizāk sakot, šis bizness tiek veidots pavisam vienkārši. Ūdenskrātuves īpašnieks pārdod atpūtu brīvā dabā, noķertās zivis un citus ar atpūtu saistītus pakalpojumus. Prieks ir bauda, bet zivis vēl jānoķer, tās pašas uz āķa nepieķersies. Ūdenskrātuves īpašnieks pastāvīgi cenšas atbalstīt savu klientu: viņš ne tikai pārdod atpūtas pakalpojumus, bet arī rūpējas par to, lai makšķernieks nevis vienkārši aizietu ar savu lomu, bet lai viņš atgrieztos pie īpašnieka dīķa vēlreiz.

Dažkārt makšķernieka omu var sabojāt sliktie laikapstākļi, it kā zivis ir, bet diemžēl tās neķeras. Lai gan šī makšķerēšana ir kā sava veida kazino: šodien tev paveicās, bet rīt ne; šodien samaksāji un noķēri, jau nākamajā dienā samaksāji, bet nenoķēri, lai gan par šo naudu veikalā vai tirgū varēji nopirkt zivis.

Der atcerēties, ka ir brīži, kad ūdenskrātuves īpašniekam nav īpaši izdevīgi, ka makšķerniekiem ķeras. Šādos gadījumos viņš “saspiež” zivis. Lūk, situācija: sapulcējas tikai profesionāļi un sāks ķert visu, kas peld šajā apgabalā. Turklāt katrs no šiem makšķerniekiem noķers tikai piecus kilogramus zivju. Par spīti makšķerēšanas ierobežojumiem, ūdenskrātuves īpašniekiem šī situācija ir pilnīgi neizdevīga, bet, kā es minēju jau iepriekš, nekas personisks, tikai bizness.

Nav zivju!
Gadās arī, ka ūdenskrātuvē ir ļoti mazs zivju blīvums, kas nozīmē, ka vienkārši nav kam ķerties. Jā, gadās, ka maksas ūdenskrātuves īpašnieki apzināti nepapildina zivju krājumus, citiem vārdiem sakot, grābj naudu, sabāž to savās kabatās, bet tajā pašā laikā nedara pilnīgi neko, neatjauno zivju krājumus. Tiesa, šāds “uzņēmējs” ilgi noturēties nevarēs. Nav zivju aktivitātes, tas nozīmē, ka makšķernieki pamazām pazudīs no krastiem. Lai nepazaudētu savu klientu, dīķu saimnieki sāk maldināt lētticīgos makšķerniekus, sakot, ka zivju ir daudz, tikai šodien tām nav intereses par makšķernieka piedāvātajām ēsmām un barībām.

Taču ir arī brīži, kad vainīgi ir nevis dīķu īpašnieki, bet gan paši makšķernieki, kuri neievēro atvēlētās kvotas, tādējādi viņi apzināti iztukšo ūdenskrātuvi. Vienkārši sakot, viņi nozog dīķa īpašniekam dārgās zivis, viņi nozog īpašnieka ienākumus.

Ūdenslīmeņa izmaiņas
Zivis ļoti labi sajūt ūdenslīmeņa izmaiņas ūdens rezervuārā. Ir ūdenskrātuvju īpašnieki, kuri, lai mazinātu zivju aktivitāti, speciāli samazina ūdenslīmeni, pilnīgi pietiek, lai tas pazeminātos tikai par dažiem centimetriem. Šādos brīžos zivis izjūt stresu, tās migrē no vienas vietas uz citu, pārtrauc izrādīt interesi par jebkuru barību.
Ūdenslīmeni parasti samazina tādos gadījumos, kad nepieciešams ātrs efekts. Piemēram, kad zivis ir ļoti aktīvas, nav naudas barības iegādei, bet te lielā skaitā sabraukuši makšķernieki. Zivis nekavējoties atstāj seklo piekrastes zonu un dodas uz ūdenskrātuves vidu, kur tās kļūst neaizsniedzamas ar atļautajiem makšķerēšanas rīkiem.

Dīķī ielaiž kaļķi
Par šo metodi man stāstīja kāds aizrautīgs karpu speciālists. Paldies Dievam, par šo metodi esmu dzirdējis tikai no viena copmaņa, bet tomēr uzskatīju par nepieciešamu šeit to pieminēt. Tas džeks nevarēja saprast, kāpēc dažās vietās pie ūdenskrātuves krastiem ir “piens”, izrādījās – tas ir kaļķis. Lai dzītu zivis prom no krasta, attapīgais uzņēmējs dažās makšķerēšanai piemērotās vietās ielēja atšķaidītu kaļķi. Metode barbariska, bet tā darbojas.

Pārmērīgs zivju daudzums dīķī
Ir gadījumi, kad saimnieks vēlas iepriecināt makšķerniekus ar fantastiskiem lomiem, viņš pārlieku cenšas, sevis pārraudzītajā ūdenskrātuvē salaiž par daudz zivju. Fakts ir tāds: ja ūdenskrātuvē ir pārāk daudz zivju, tām vienkārši nepietiek ūdenī izšķīdušā skābekļa, bet tas tieši ietekmē zivju aktivitāti, tās kļūst letarģiskas, miegainas, kūtras. Var redzēt, ka ūdenskrātuvē zivis ir, bet tās neķeras, par barību izrāda minimālu interesi, bet tas savukārt ietekmē īpašnieka peļņu. To, ka šādi bari tiek salaisti ūdenskrātuvē apzināti vai nezināšanas dēļ, ir ļoti grūti pareģot un attiecīgi arī komentēt.

Makšķernieka presings
Zivis pēc savas būtības ir ļoti bailīgas būtnes, bet, ja jūs tās ķerat visas 24 stundas diennaktī, tad tās kļūst ārkārtīgi uzmanīgas, bet tas savukārt negatīvi ietekmē to aktivitāti. Saimnieks neierobežo makšķerniekus nedz copēšanas laikā, nedz loma apjomā. Ar tik aktīvu ķeršanu makšķernieki sāk izdarīt spiedienu uz zemūdens iemītniekiem, zivis nobīstas un pārstāj izrādīt interesi par ēsmu, par barību vai mānekļiem un vienkārši neķeras. Šajā gadījumā atkal rodas situācija, ka zivju ir daudz, bet to aktivitāšu nav vai tās ir minimālas. No otras puses, šāds variants īpašniekam ir ļoti izdevīgs, jo makšķernieki joprojām aktīvi brauc un iegādājas vietējās ūdenskrātuves licences, bet vēlamais loms izpaliek vai arī tas ir pavisam minimāls.

Foto: Sintija Dozberga

Zivju pārbarošana
Vēl viens interesants moments maksas makšķerēšanas dīķos ir gluži vienkārši mūžīgā pārbarošana, citādāk šo problēmu nosaukt nevaru. Bieži vien dīķa īpašnieks savas zivis “pabaro” ar barības maisījumu jeb kombikormu, viņš vienkārši izber lielu tā daudzumu ūdenskrātuves centrā. Zivis to sarijas un tad vienkārši plunčājas gar krastu, un tikai ķircina “izsalkušos” makšķerniekus. Pārbarotās zivis kļūst gandrīz neiespējami noķert.

Šī ir visizplatītākā metode zivju “saglabāšanā”. Visbiežāk šī metode tiek pielietota nedēļas nogalē, kad gaidāms liels skaits makšķernieku. Barību ieved ar laivu. Tur pulcējas zivis, ēd sātīgi un cītīgi plunčājas virspusē, bet neveiksminiekiem krastā nekas cits neatliek, kā ar cerību acīs gaidīt, kad pludiņš iegrims vai fīdera spicīte sāks raustīties.

Maksas dīķu zemūdens akmeņi
Makšķerēšana mūsu zemē ir tikpat populāra kā hokejs pavasarī, tas ir saprotams. Šī iecienītā nodarbošanās daudziem cilvēkiem ir iespēja aizbēgt no trokšņainās un smacīgās pilsētas, atrasties dabā, kur ir visi apstākļi, lai ķermenis un dvēsele atpūstos. Viegls vējiņš, putnu dziesmas, mazi vilnīši uz ūdens. Kur vēl var tik labi atpūsties?
Bet šodien diemžēl ne viss ir tik gluds un vienkāršs, kā sākumā šķiet. Ir pārāk daudz dažādu “uzņēmēju”, kuri vēlas pelnīt lielu naudu no makšķernieku hobija. 100 km rādiusā no lielas apdzīvotas vietas praktiski nav palicis neviena brīva ezera, visur jāmaksā. Turklāt jaunos saimniekus nemaz neinteresē, vai makšķerēsiet pa īstam vai vienkārši atpūtīsieties ar makšķeri rokās. Jebkurā gadījumā maksājiet viņam naudu. Labi, ja pie ūdenskrātuves ir uzlikti soliņi, ir ierīkotas ugunskura vietas vai ir platība, kur uzcelt telti. Dažkārt tā visa nav, atbrauc pie ūdenskrātuves, un pie tevis pienāk darbinieks, kas ātrumā izstāsta vietējos noteikumus un gluži vienkārši iekasē naudu.

Tagad sākas jautrākā daļa
Makšķernieks, kurš pirmo reizi ierodas maksas dīķī, vēlāk būs dziļi vīlies. Sākumā viss iet labi, pat teicami. Zivis staigā, šur tur dzirdamas šļakatas, acīmredzot to ir daudz, attiecīgi makšķernieku ne mazāk, un visi ir ļoti aizņemti: kaut ko sasien, uzstāda, met. Lūk, laime! Makšķerēšana noteikti būs veiksmīga, ne velti nauda tika samaksāta. Tiesa, sākotnējo sajūsmu nedaudz notriec noteiktais makšķerēšanas limits, kas parasti ir 5–6 kg.

Nu labi, tas tikai apstiprina, ka dīķī patiešām ir daudz zivju, tagad galvenais tās noķert. Bet… šeit sākas skarbā realitāte. Paiet stunda, divas, bet pludiņš stāv nekustīgs, it kā iebetonēts. Arī kreisās un labās puses kaimiņš vēl nav neko noķēris, viņiem joprojām nulle. Zivis neķeras ne lūdzamas! Un tas par spīti ideālajiem laika apstākļiem, makšķerēšanai labvēlīgo mēness fāzi, gardu un smaržīgu iebarojamo ēsmu, kā arī slepeno mānekli. Kas noticis? Kas nav tā? Atbilde ir vienkārša: viltīgie ūdenskrātuves īpašnieki vai nomnieki centās. Iepriekš minēju galvenos iemeslus, kuru mērķis ir noteikt absolūtu zivju kūtrumu.

Iepriekš minētais “netikumu” saraksts nebūt nav pilnīgs, negodīgie uzņēmēji nemitīgi nāk klajā ar kaut ko jaunu. Nečīkstam, gatavojamies makšķerēšanai, rīt ceram gūt daudz pozitīvu iespaidu un atgriezties mājās ar kārtīgu atpūtas sajūtu.

Visa cope ir viens vienīgs eksperiments! Aigars Garais. “Ķeram lielo!” #35 epizode

Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt!
Saistītie raksti

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie