Šajā pārskatā tu uzzināsi, kādi pavadu materiāli eksistē, kā arī iepazīsies ar to trūkumiem un priekšrocībām. Pašās beigās sniegšu atbildes uz jautājumiem: kā izvēlēties pavadu garumu un cik daudz pavadu vajadzētu sesijai?
Karpu pavadu materiālu veidi
Mūsdienu pavadu materiāliem drošai karpu makšķerēšanai ir diezgan daudz īpašību, kurās iesācējs ātri apjuks. Noteikta krāsa (vai pat caurspīdīgas, neredzamas pavadas), peldspēja (grimstoša, peldoša vai neitrāla peldspēja), pārrāvuma slodze, garums, biezums un daudzas citas.
Tomēr vissvarīgākais un vispārinošais parametrs ir to cietības pakāpe. Tas ir, visus pašreizējos karpu pavadu materiālus var nosacīti iedalīt trīs galvenajās grupās: mīksts (bez aizsargapvalka), mīksts (ar apvalku) un ciets (klasisks – monofils vai ekskluzīvs – fluorkarbons).
Mīkstie pītie materiāli bez apvalka
Mīksto pavadas materiālu galvenās priekšrocības ir dabiskākā ēsmas prezentācija un zema izturība pret ārējām ietekmēm. To galvenais pielietojums ir makšķerēšana dīķos vai ezeros ar cietu vai dūņainu gultni, ieskaitot apgabalus, kas aizauguši ar zemūdens veģetāciju. Praktiski visur, kur nav ķērāju, gliemežvāku vai citu asu priekšmetu. Jo materiāls galu galā ir maigs un bez aizsargapvalka. Karpu makšķerēšanai uz cietas grunts labāk izmantot pavadas, kas izgatavotas no mīkstiem, grimstošiem materiāliem. Nogrimstot tās ideāli atdarina grunts reljefa kontūras. Dumbrai vai zāļu klātai gultnei ideāli piemēroti ir neitrālas peldspējas pavadas materiāli (starp citu, tie var kļūt grimstoši – pēc ierīvēšanas ar mīksto svinu).
Un tagad godīgi par to trūkumiem. Neskatoties uz daudzajām priekšrocībām, kā minēts iepriekš, šie materiāli ir ne tikai ārkārtīgi mīksti (nemitīga samešanās metienu laikā), bet arī pilnīgi neaizsargāti pret ārējām ietekmēm. Ar pirmo rūdīts karpu makšķernieks tiek galā, piemēram, uzklājot īpašu želeju (piešķirot pavadai gaisā stingrību un izšķīstot ūdenī), bet ar otro – pats Dievs nepalīdzēs. Tāpēc karpu copes inventāra ražotāji ir izstrādājuši modernizētu pavadas materiālu veidu – joprojām mīkstu, bet aizsargājošā apvalkā.
Mīksts pīts pavadiņu materiāls apvalkā
Atšķirībā no iepriekšējās versijas šāda veida izstrādājumi principā ir vienādi elastīgi. Bet tas ir arī efektīvi aizsargāts no mehāniskiem bojājumiem (īpaša apvalka dēļ) un lieliski piemērots iemetieniem pat ar jaudu – lielos attālumos. Tikai, lai pavadas daļa, kas ir tuvāk āķim un ēsmai, būtu maksimāli elastīga, ir jānoņem materiāla aizsargapvalks (parasti tas ir 1–1,5 cm aiz āķa cilpas uz pamatauklas pusi). Protams, to var izdarīt ar asu nazi, zobiem vai nagiem, bet labāk ir iegādāties īpašu instrumentu. Parasti tas vienlaikus veic vairākas funkcijas – trīs vai pat četras.
Stīvie materiāli (neilona monoauklas un fluorkarbons)
Pat pirms Kryston 80. gadu beigās prezentēja pasaulē pirmos pītos pavadu materiālus, vairākums karpu makšķernieku, kuriem tajā laikā bija slepenas zināšanas par karpu montāžām, pavadu veidošanai aktīvi izmantoja parasto neilona monoauklu. Dabiski, ka tad, kad makšķerēšanas veikalu plauktos parādījās pītas auklas lielā sortimentā, daudzi karpu makšķernieki pārgāja uz tām. Bet uz cietajiem grunts apgabaliem joprojām izmantoja arī stīvo, bet uzticamu mono, jo tajā laikā vēl nebija izstrādātas mīkstas pītas auklas aizsargapvalkā.
Mūsdienās saistībā ar sporta karpu makšķerēšanas popularizēšanu fluorkarbons jau ir ieņēmis ievērojamu daļu starptautiskā tirgus. Ideāls materiāls garantētai copei – lieliskas grimšanas īpašības, absolūti caurspīdīgs, uzticams un izturīgs, praktiski izslēdzot shoda iespēju. Īpaši tādām pavadām kā chod-rig un combi-rig karpu inventāra ražotāji ir izveidojušas atsevišķu mīksto fluorkarbona veidu, ko var izliekt ar īpašu ierīci virs tvaika. Šīs firmas neaizmirsa modernizēt klasisko mono, samazinot tā atmiņas efektu un svaru optimālai peldspējai.
Advancētie pavadu materiāli
Noteikti ir vērts atzīmēt, ka šodien ir arī advancētie pavadas materiāli, kas īpaši paredzēti izsmalcinātiem karpu makšķerniekiem. Būtībā tie ir klasiskā, mīkstā pītā un sava veida cieto materiālu (minēts iepriekš, monofilā vai fluorkarbona) kombinācija. Pēc uzbūves principa šie materiāli ir līdzīgi līdkoram, šo produktu iekšpusē ir makšķerēšanas monoaukla, no ārpuses pārklāta ar pīto apvalku (var būt pārklāta ar sariņiem – optimālai maskēšanai ūdenszālēs). Rūdītiem karpiniekiem šīs jaunās fīčas uzreiz patika! Tā ka ar to palīdzību kļuva iespējams izveidot bezmezglu veidotas viltīgas montāžas, kas faktiski ir nereāli, izmantojot tradicionālos pavadas materiālus.
Karpu copes pavadas (garums un skaits)
Iespējams, ka iesācēji karpu makšķerēšanā uzreiz nedaudz apmulsīs, taču dabā nav universālas brīnumpavadas karpu copei, piemērotai visiem copes apstākļiem. Ņemot vērā iespaidīgo pavadu materiālu sortimentu, āķu veidu, kā arī lielu skaitu karpu montāžu veidu, pēc dažiem skaidriem kritērijiem tos vienkārši nav jēgas iepriekš sagatavot. Jo – pavadas versija, kas ir ideāli piemērota dažiem karpu makšķerēšanas apstākļiem, citiem būs absolūti nederīga.
Ko dara pieredzējuši karpu makšķernieki? Tūlīt pirms pavadas izgatavošanas viņi ņem vērā milzīgu nianšu daudzumu! Piemēram, es uzskaitīšu tikai dažas no tām:
– viņi ņem vērā ne tikai paredzamo zivju svaru, bet arī to veidu (karpas, savvaļas karpas vai amūri);
– rūpīgi apsveriet visus paredzētos ēsmu veidus, kas tiks izmantoti sesijas laikā;
– ūdenstilpes tips (ezers, dīķis, karjers, upe ar ātru vai lēnu straumi utt.);
– grunts īpatnības (grants, smiltis, ūdenszāle, dūņas, niedres, gliemežvāki, akmeņi, ķērāji utt.).
Tādējādi par šiem momentiem iespējams pārliecināties tikai krastā (pēc marķēšanās), ja konkrētajā vietā esat pirmo reizi. Pat labi pazīstamā ūdenskrātuvē situācija var dramatiski mainīties nedēļas laikā. Piemēram, iecienītā makšķerēšanas vietā apakšā parādīsies zāle vai cita zemūdens veģetācija. Turklāt laika apstākļu izmaiņu dēļ (visas dienas garumā) var būt nepieciešams ātri nomainīt ēsmas veidu. Vai arī var notikt kas cits.
Ko tad iesācējiem vajadzētu darīt? Patiesībā viss ir samērā vienkārši! Pašai pirmajai karpu makšķerēšanai dzīvē sagatavo vairākas dažādas pavadas. Kā arī neaizmirsti komunicēt ar krastā sastaptajiem makšķerniekiem!