Kā izvēlēties pareizo karpu makšķeri, ja jūs joprojām esat iesācējs šajā jomā? Ar ko jums jāsāk, un kam vajadzētu pievērst īpašu uzmanību? Kā tās izceļas uz citu modeļu fona, un kādi ir to paveidi? Kā nekļūdīties ar pirkumu? Atbildes uz šiem jautājumiem var atrast šajā rakstā. Un mēs sāksim, iespējams, ar elementārākajām atšķirībām.
Atšķirības pēc konstrukcijas veida
Pirmkārt, karpu makšķeres (tāpat kā lielākā daļa citu veidu makšķeres) pēc konstrukcijas veida var sadalīt viengabala un saliekamajos izstrādājumos. Ņemot vērā to, ka pirmie (t.i., viengabala) faktiski nav pieprasīti karpu copes pasaulē, mēs pievērsīsimies otrajiem (saliekamajiem). Kā redzams no paša nosaukuma, šādas makšķeres sastāv no vairākām daļām. Tāpēc atkarībā no salikšanas metodes tās savukārt tiek savstarpēji sadalītas divos galvenajos veidos: teleskopiskās un štekera. Un tagad detalizēti par katru veidu: priekšrocības un trūkumi.
Teleskopiskā karpu makšķere
Teleskopisko karpu makšķeru galvenā priekšrocība ir maksimāla ērtība transportēšanas laikā (to kompaktuma dēļ). Saliktā veidā tās ir tikai viena posma garumā, tāpēc tās var viegli ievietot jebkuras automašīnas bagāžniekā. Un tām arī nav vajadzīgi īpaši tubusi (atšķirībā no štekera modeļiem). Vēl viena priekšrocība ir iespēja uzstādīt pārnesumus tieši mājās, tas ir, iepriekš, bez steigas un ērti. Teleskopa trūkumus, pamatojoties uz karpu makšķernieku atsauksmēm, var attiecināt uz dažām neērtībām, turot makšķeri rokās, jo pirmais posms (kur visi pārējie saiet) parasti ir ļoti resns. Smiltīm iekļūstot uz virsmas vai citu abrazīvu līdzekļu dēļ posmi bieži tiek saskrāpēti, ātri zaudējot savu izskatu. Saistībā ar to, kā gredzeni ir novietoti (tieši katra posma augšdaļā), iemetiena attālums tiek samazināts. Tāds jēdziens kā akcija (pēc pieredzējušu makšķernieku domām) praktiski nav piemērojams teleskopiskām makšķerēm, jo tās ir kā mieti un strādā tikai pati spicīte. Tomēr, ja esat iesācējs un pirmo reizi mūžā domājat par jautājumu, kā izvēlēties karpu makšķeri, tad zemāko izmaksu dēļ labākais variants būtu teleskopiskais salīdzinājumā ar štekera. Tāpēc nebūs žēl to mocīt un vēlāk to aizstāt ar labāku/reālāku versiju. Turklāt teleskopus ir lētāk uzturēt un labot. Piemēram, salīdzinājumā ar štekeriem gredzenus var mainīt pat paši.
Štekeru karpu makšķeres
Neskatoties uz lieliem izmēriem nesaliktā veidā (dažreiz viena posma garums ir 1 m 80 cm), paaugstinātām ekspluatācijas prasībām (glabāšana stingros tubusos vai somās, rūpīga apiešanās makšķerēšanas laikā) un tālu no budžeta izmaksām, štekeru makšķeres ir īsta karpu makšķernieka izvēle. Par mūsdienu karpu kātu prototipu tiek uzskatīts (gan dizainā, gan darbības mehānismā) leģendārais Mark IV modelis. Pagājušā gadsimta 50. gados Rihards Volkers radīja (lai arī no vienkārša bambusa) tieši karpu – vienu no lielākajām, jaudīgākajām un piesardzīgākajām zivīm – copes makšķeri, ar kuru pārējās makšķeres nevarēja tikt galā. Štekeru apakšējā daļa (atšķirībā no teleskopiskajām) ir daudz ērtāka rokā, kas kopā ar to tehniskajām priekšrocībām ļauj mest ne tikai ļoti tālu, bet arī tikpat precīzi. Neviena cita makšķere (no visām esošajām) neļaus jums tik smalki sajust karpu izvadot, vienlaikus absolūti neuztraucoties par makšķeres uzticamību un izturību. Kā izvēlēties pareizo štekera karpu makšķeri iesācējam? Pirmkārt, pievērsiet uzmanību tikai pazīstamu pasaules ražotāju firmu modeļiem (Daiwa, Fox, Orient, Shimano, Sporttex vai citi). Pērkot budžeta/ekonomiskās klases produktus, pievērsiet īpašu uzmanību gredzenu kvalitātei. Lētie ātri nolietojas, un izveidojas grapes, kuras burtiski nogalina auklu. Bet to remonts ir diezgan problemātisks, pateicoties stiprināšanas metodei. Atšķirībā no teleskopiskajiem modeļiem jums būs jādodas uz darbnīcu.
Atšķirības pēc pielietojuma mērķa
Atkarībā no paredzētā mērķa karpu makšķeres iedala divās galvenajās grupās: galvenās (darba) makšķeres un palīgkāti. Pirmās tiek izmantotas tieši karpu makšķerēšanai lielākajā daļā makšķerēšanas sesijas (klasiskā izvēle ir līdz četriem kātiem). Otrie ir paredzēti palīgdarbībām (marķieri un spodi – 1–2 gab.). Tas ir, nākotnes makšķerēšanas vietas izpētei un barošanai. Lai zinātu, kā izvēlēties pareizo karpu makšķeri, jums ir jāsaprot visu šo copes rīku veidu (galvenie un papildu) pamatprincipi. Paanalizēsim: kāpēc karpu makšķerēšanai ir jāizvēlas trīs veidu makšķeres vienlaikus?
Darba/pamata karpu makšķere
Tātad, kā tika rakstīts iepriekš, darba karpu makšķeres ir paredzētas ēsmas/montāžas nogādāšanai ūdenī un pēc copes zivs izvadīšanai krastā. Uz tiem gulstas lielākā atbildība. Tāpēc, ja izdarīsit nepareizu izvēli, labākajā gadījumā neredzēsiet lielas zivis un sliktākajā gadījumā atkal būs jālūkojas pēc jauna produkta. Kāta izvēles procesā pieredzējušo karpu makšķernieku galvenais kritērijs ir tas, ka blanka saplūst ar roku, it kā tā būtu rokas turpinājums. Tāpat kā samuraju zobens (kā izsakās Shimano pārstāvji). Bet tā ir dziļa filozofija. Iesācējiem tomēr viss ir daudz vieglāk. Ir svarīgi nepirkt kaut ko vienkārši tāpēc, ka tas izskatās iespaidīgi un maksā dārgi. Vai, gluži pretēji, tas ir aizdomīgi lēts. Izvēloties pašu pirmo kātu dzīvē, nav ieteicams iegādāties mega budžeta modeļus (tie var būt viltojumi) un dārgus produktus. Tā ka sākumā ir ļoti grūti izlemt, kas tieši jums vislabāk atbilst. Tas ir, stingri atbilstoši jūsu makšķerēšanas stilam. Laika gaitā jums noteikti izveidosies personīgs viedoklis.
Marķieru karpu makšķere
Tās pieder pie karpu makšķeru palīgkategorijas, tām ir gandrīz visas iepriekš minētās darba kātu īpašības, taču tās atšķiras pēc konstrukcijas. Marķiera kāta galvenā iezīme ir tā īpaši jutīgā spicīte, kas, izlūkojot grunti, ļauj ar roku sajust visas marķiera svina vibrācijas, kas caur auklu tiek pārnestas uz blanku. Tas ir, pat ja jums ir sākotnējais zināšanu līmenis par to, kā lietot marķieri, jūs varat salīdzinoši ātri savākt visu nepieciešamo informāciju ne tikai par dziļumu (izmantojot pierakstos īpašas atzīmes), bet arī par grunts raksturu: tas ir dubļains vai smilšains, māls vai akmeņains.
Svarīgs padoms!
Ja jūs nesen esat iesācis karpinieka gaitas, marķiera kāta iegādei vajadzētu būt jūsu prioritātei. Karpu makšķerēšana nav viegls uzdevums, tā prasa taktisku, pārdomātu pieeju attiecībā pret sevi. Tāpēc makšķerēšana pat bez elementārām zināšanām par grunts reljefu ir makšķerēšana pēc nejaušības principa/gandrīz pa tukšo.
Spoda (iebarošanas) karpu makšķere
Līdzīgi kā iepriekšējā versijā, tā pieder palīgkātu kategorijai. Galvenais mērķis ir barības (izmantojot speciāli paredzētās raķetes) nogāde potenciālajos copes punktos. Nekad nelietojiet darba kātus kā spodu, jo pēdējie ir īpaši paredzēti šiem mērķiem, un tiem ir mega jauda. Neviens cits kāts nevar izturēt šādas slodzes. Pieredzējuši karpinieki prasmīgi izmanto spoda modeļus ar testu 8 lb. Iemesls vienkāršs – iebarojamās raķetes nogādāšana ekstrēmās distancēs 170 m+. Iesācējiem jāizvēlas zelta vidusceļš – universālie spoda kāti (piemēram, 5 lb tests), kas ir optimāli vieglu un vidēja svara raķešu nogādāšanai lielos attālumos un salīdzinoši smagas – vidējos.
Īpaši (speciālie) kātu veidi
Pirmkārt, tie ir kombinēti modeļi. Daži ražotāji ražo kātus divi vienā, piemēram, spods + marķieris. Tas ir, ar paaugstinātu jaudu, bet tajā pašā laikā jutīgu spicīti un īpašām atzīmēm uz blankas, tie ir lieliski piemēroti grunts iepazīšanai un barības/raķetes nogādāšanai ūdenī. Ir arī modeļi, kas burtiski ir izstrādāti, lai tie atbilstu sālsūdens copes prasībām. Tie ir paredzēti stalker stila karpu makšķerēšanai īpaši cietās, grūti sasniedzamās vietās (niedres, čakārņi utt.). Ir arī modeļi ar neticami smalku spicīti – signālierīci (visuzmanīgākajām copēm) un modeļi makšķerēšanai no laivas.
Karpu makšķeru galvenās īpašības
Tālāk mēs aplūkosim vissvarīgākos parametrus, kas jāņem vērā, izvēloties karpu makšķeri. Tāpat izpētīsim, ko nozīmē burti vai cipari, kas rakstīti tieši uz blankas, pēc modeļu vai ražotāju nosaukumiem.
Garums
Populārākie karpu makšķeru garumi ir 12 vai 13 pēdas (3,6 vai 3,9 metri). Lai gan tirgū jūs varat viegli atrast starpposma iespējas, piemēram, 12,6 pēdas garas, un vēl īsākas formas – līdz 9 pēdām (t.i., līdz 2,7 metriem). Karpu makšķerēšanai grūti sasniedzamās vietās parasti tiek ražoti īpaši īsi modeļi.
Iesācēji var uzdot jautājumu: “Kāpēc tad tie ir tik gari?”
Pirmkārt, garie kāti (salīdzinot ar vidējiem un īsiem) daudz labāk absorbē neparedzamus un diezgan spēcīgus karpu rāvienus. Darbojas kā ideāla svira, kas ir ļoti noderīga, izvadot zivi līdz uztveramajam tīkliņam. Tie nodrošina arī drošāku zivju pieciršanu. Otrkārt, jo garāks ir kāts, jo vieglāk ir mest lielās distancēs. Arī lai atrisinātu dažus sekundārus (bet ne mazāk svarīgus) uzdevumus. Piemēram, sasniedzot tās pašas ūdensrozes vai citu ūdens veģetāciju, lai novirzītu makšķerēšanas auklu. Kopumā ir daudz priekšrocību. Un jāpatur prātā, ka lielākā daļa izcilo ražotāju izlaiž savus produktus, paļaujoties uz reālām atsauksmēm no pieredzējušiem makšķerniekiem no visas pasaules. Tas nozīmē, ka daudzu gadu desmitu laikā prakse ir pierādījusi, ka ideālie, kā arī universālie parametri ir 12 vai 13 pēdas.
Tests
Šis ir īpašs testa līknes rādītājs (pēc populārā – tests), kas mums norāda, cik svaram vajadzētu būt iestiprinātam auklā, lai makšķeres spicīte ieliektos kritiski taisnā 90 grādu leņķī. Empīriski, pieredzējuši karpu makšķerēšanas eksperti ir aprēķinājuši, ka optimālajam/darba svaram (t.i., nespējot salauzt makšķeri ar biežiem metieniem) jābūt vienādam ar tā testu, pievienojot 0,5 unces. Sanāk, ka modelim ar 3,0 lb testu var izmantot atsvaru (3,0 + 0,5 = 3,5), kas reizināts ar 28,35 gramiem (unces svars, konvertējot gramos). Kopā: 3,5 x 28,35 = 99,2 grami. Attiecīgi, jo lielāks ir tests, jo lielāka kāta jauda.
Akcija
Šis raksturlielums mums norāda laiku, kas nepieciešams, lai blanka iztaisnotos pēc spēcīga saliekuma (t.i., atgriešanās sākotnējā – taisnā stāvoklī). Šobrīd ir karpu makšķeres ar ātru, vidēju, mīkstu/parabolisku un nosacīti sarežģītu akciju (faktiski divi vienā). Kā parādījusi prakse, makšķeres ar ātru akciju lieliski parāda sevi pat ļoti tālos metienos, taču tās var tevi pievilt pie zivs izvadīšanas. Ko nevar teikt par parabolisko (makšķeres ar parabolisku akciju), kas, pateicoties vienmērīgam izliekumam (no spices līdz pašam rokturim), spēj ātri nogurdināt karpu. Tiek uzskatīts, ka zelta vidusceļš ir vidējā akcija, kas ļauj normāli nogādāt ēsmu (optimālā attālumā) un labi slāpē zivs asos rāvienus pie izvadīšanas. Vai arī cita iespēja – nosacīti sarežģīta akcija, piemēram, veiksmīgi apvienojot gan parabolisko (drošai makšķerēšanai), gan ātro (efektīvai metiena distancei).
Gredzeni
Karpu makšķeres gredzeni, pirmkārt, atšķiras no klasisko modeļu gredzeniem ar supercietiem ieliktņiem. Kā likums, tie izgatavoti no metālu oksīdiem. Tas ir saistīts ar lielu slodzi pie zivju izvadīšanas. Vēl viena atšķirība ir tā, ka tiem ir salīdzinoši liels diametrs (līdz 50 mm pirmajam gredzenam) netraucētai auklas ieskriešanai (īpaši, ja metieni notiek ļoti lielos attālumos).
Rokturis
Izvēloties rokturi, lielākā daļa makšķernieku sliecas uz korķa variantu, jo ir daudz patīkamāk satvert to rokā. Salīdzinājumā ar citiem izstrādājumiem, kas, lai arī izreklamēti, tomēr izgatavoti mākslīgi un no nedabiskiem materiāliem. Daži kātu ražotāji aprīko savus produktus ar īpašiem pārvietojamiem gredzeniem, kas veic spoles turētāja uzdevumus. Tomēr daudzi karpu makšķernieki tos vienkārši notin ar izolācijas lenti un pēc tam izmanto savus gadu gaitā pārbaudītos uzticamākus spoļu turētājus.
Noslēgumā
Šī raksta galvenais mērķis: lai jums būtu vismaz sākotnēja ideja par to, kā izvēlēties karpu makšķeri, vienlaikus izvairoties no rupjām kļūdām. Lai izvēlētos perfektu makšķeres modeli, kas ir ideāli piemērots jūsu karpu makšķerēšanas apstākļiem, noteikti konsultējieties ar speciālistiem forumos vai specializētajos veikalos.
Brāļi Klēģeri par drāmu, sūdiem un elli! “Ķeram lielo!” #2 epizode
Vairāk lasi aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!