Ne vienu vien reizi man ir jautājuši: kur; uz kā; vai tad tur tādas ir? Un parasti seko piebilde: tev paveicās!
Tad tā būs pirmā atslēdziņa!
Veiksme!
Mūžīgais un it kā neietekmējamais faktors. Paveicās, jā, bet cik darba tajā ieguldīts, laika un pacietības, lai reizi pa reizei paveiktos. Vai to var saukt par veiksmi, vai tomēr tie ir smaga darba pelnīti augļi?
Jo biežāk būsi pie ūdens, meklēsi, kur un kā, domāsi līdzi savām darbībām, jo biežāk veiksme tev kā laba draudzene uzsmaidīs, īpaši mirkļos, kad šķiet, nu ir galīgi šķērsām, cik dienu bez kārtīgas zivs, bet tomēr rīt, parīt mēģināsi vēl, līdz visi faktori sakritīs un auklas galā būs patīkams smagums.
Kur? Jeb īstā vieta
Nemeklēšu līdaku vietā, kur sapalam jābūt, nedošos pēc karpas foreļupē, nav vērts cerēt uz samu, ja dīķī tā nav.
Tāpēc sāc ar informācijas iegūšanu par vietu. Latvijā ir maz tādu ezeru, kur nav zināmas tajos mītošās zivis; ar upēm jau ir sarežģītāk, ja vēl par vidējām kaut kāda informācija ir, tad par mazām un īpaši mazajām ļoti maz, bieži pat notiek sava veida mānīšanās, kad slēpj patieso bagātību, jo ātri to var izpostīt.
Atrast īsto ūdenstilpi jau nebūtu tas grūtākais, pārbaudījums sākas, apgūstot konkrēto vietu, tās stiķus, niķus un kaprīzes. Lūk, es jau piecus gadus bieži apciemoju savu mīļo Zemgales upi, kas joprojām mēdz pārsteigt.
Iegūt savu vietiņu ir labi, apgūt, izprast un saprast to. Taču ieaugt vienā vietā neiesaku, izpētīt jaunus horizontus vienmēr ir noderīgi, tā vēl vairāk bagātinām savu pieredzi.
Uz kā
Nemirstīgais jautājums par ēsmu, mānekļiem un kas, kad labāk strādās.
Šajā ziņā mēs, copmaņi, bieži esam sliktāki par mūsu daiļā dzimuma pārstāvēm.
To vajag, šito gribas, tas kādreiz noderēs, jauna krāsa, cits modelis, uz šī ķērās Pēterim utt. Man arī bija šis posms, kad loriņu vairāk nekā saprašanas, bet tas ir neizbēgami, jo vajag izmēģināt ja ne visu, tad daudz, lai rastos sapratne par īstām vērtībām.
Bet tas ir lieki, nu jau manās kastītēs neatradīs apšaubāmas izcelsmes ražotāju mānekļus, tur ir pārbaudītas vērtības, un reizēm, ja kas tiek norauts, paziņu lokā izpelnījies atzinumu vai parādījies jauns un interesants, tad es arī nopērku.
Bet ievēro trīs nosacījumus, lai lieki netērētos:
1. Kur to izmantošu?
2. Vai cena un kvalitāte ir samērīga?
3. Es gribu vai man vajag?
Rīki
Bez kāta un spoles, protams, nekādi, kaut kā jau tas aicinājums uzsēsties uz āķa ir jāiemet ūdenī un jāspēj izvilkt arī.
Te gan otrām pusītēm atliek noplātīt rokas un smagi nopūsties. Vien sapalu copei man ir trīs dažādi kāti, bet vēl jau asaris, līdaka… Kaut kas jau arī pārklājas, bet mānekļu ziņā nu nekādi nevar rudens līdakas ķert ar pavasara strīpainim paredzēto kātu un spoli. Šī atslēga ir tāda mānīga, var nopirkt vienu spiningu, un tas derēs gandrīz visam, smagu fīderi un vieglā gala niansēs neiedziļināties. Pieredze rāda, ka universālie rīki pat īsti nav amatieru līmenim. Jo labs amatieris ir skops, viņš nopirks to, kas viņam vajadzīgs, tam, kur to izmantos, labā kvalitātē, lai nesalūst un pilda savu funkciju.
Te gan neder teiciens, ka skopie maksā divreiz. Muļķi maksā. Tādi, kāds biju es, kad sāku savas copes gaitas.
Nerealizēto ņēmienu skaits, neprecīzi metieni, problēmas ar spoli un citi sīkumi lika domāt, ka spiningošana ir tāda neveikla un neizprotama. Lai kā negribētos atzīt, kvalitāte ir vienāda ar cenu. Ir ļoti labi budžeta kāti, bet tie nav 15–20 eiro vērtē, uz atlaidēm par 50 eiro var nopirkt to, kas vajadzīgs spiningošanas sākumam, spole tādā pašā cenu diapazonā. Pludiņmakšķerei būs zemākas izmaksas, fīderim vairāk. Internets ir pieejams nu jau gandrīz visiem, droši uzdod jautājumu kādam pazīstamam un pieredzes bagātam copmanim, lai palīdz neapjukt lielajā piedāvājumā.
Darbs
Ja dodies tikai pēc atpūtas un miera, tad labi, bet, ja vēlies gūt panākumus, pilnveidot sevi, noķert vairāk un lielākas, tad ir jāstrādā. Jāizveido plāns. Ko konkrētajā reizē vēlies ķert, kur, uz kā, kāda būs taktika, ko darīsi, ja neķersies, rezerves varianti. Mērķis. Dienai, nedēļai, mēnesim, gadam (un izlasīt no otras puses). Te būs jādod uzskatāms piemērs: mans mērķis šim gadam ir pārspēt savu rekordu sapalam. Plāns no maija līdz oktobrim koncentrēties uz sapalu spiningošanu, iegādāties trūkstošo inventāru, izpētīt visus pieejamos resursus, pagājušo gadu pieredzi. Nākamnedēļ – atrast potenciālas vietas, pārbaudīt ekipējumu, sekot līdzi laikapstākļiem, ūdens līmenim. Rīt uz copi – vai nav strauji mainījušies laikapstākļi, kādas prognozes rītdienai, cikos izbrauks, cikos beigs copi, topa mānekļu izvēle, ja nav ņēmienu, 3–6 metieni, mānekļa maiņa, 3–6 metieni, vietas maiņa.
Protams, viss ir bīdāms, bet vadlīnijas būtu vēlamas, lai varētu sevi kontrolēt un būtu uz ko tiekties.
Atbalsts
Viens var izdarīt daudz, bet divatā vairāk. Ja ir neizpratne par kādu lietu, vietu vai zivi un pats atbildi uz to nespēj rast, neesi kautrīgs un jautā. Esi iesācējs, noteikti atradīsies kāds, kurš paņems līdzi un parādīs priekšā to, ko pašam nāksies ilgi mācīties.
Protams, foreļcopē neviens jums konkrēto atvaru ar 50+ cm daiļavu neparādīs, kā arī slepenās vietas kartē neiebakstīs, bet virzienu, uz kuru pusi domāt, noteikti dos. Tāpat, ja no mājām sieva, bērni izlaidīs ar smaidu, nevis naidīgu skatienu, pie ūdens klāsies labāk. Braukt kopā ar kādu un uzrīkot mini mačus būs ļoti interesanti, konkurence liks domāt, koncentrēties, eksperimentēt, beigās varēs izrunāt, kas kam strādāja, un gūt jaunas atklāsmes.
Analīze
Zelta atslēdziņa.
Bieži esam pārāk slinki vai aizmāršīgi, lai to darītu, bet iesaku ieviest pierakstus, kur veikt uzskaiti. Lietas – ūdens/gaisa temperatūra, vēja virziens, mērķa zivs, atmosfēras spiediens, laika apstākļi, cikos sāki, beidzi copēt, aktīvās stundas, noķertās zivis, kāds māneklis vislabāk strādāja, konkrētā ūdenstilpe un vieta – tas dos daudz priekšrocību, ja tiks regulāri uzskaitīts, būs vērā ņemami secinājumi, un rezultāti uzlabosies.
C&R
Daudzi joprojām to uzskata par nejēdzību, bet velti.
Lūk, netālu no Rīgas, straujas upes līcī, ir viens sapals, ko esmu noķēris vismaz trīs reizes! Kā es zinu, ka tas pats? Uz žaunu vāka ir divi melni punkti, kurus šosezon jau esmu redzējis, vienā un tajā pašā vietā tāda paša izmēra zivij.
Saudzīga zivs atlaišana strādā. Atslēgas vārds te ir – saudzīga. Lašu un taimiņu spiningošanas karsonī ir redzētas bildes, kur zivtiņa ir ar smilšu un zāļu garnējumu, apakšā paraksts C&R, vismaz vēžiem mielasts būs. Ja atbrīvo zivi, tad ar domu, ka viņa varēs turpināt dzīvot un nākamgad atkārtot nārstu. Tas pats ir ar citām zivīm. Forelistiem vienžuburu, bezatskabargu āķu izmantošana jau ir pašsaprotama, sapalam man arī lielākā daļa mānekļu ir aprīkota ar assist āķiem, par rezultativitātes samazināšanos nevaru sūdzēties, bet atbrīvošana ir daudz vienkāršāka.
Cilvēcība
Tāds savāds nosaukums, varētu šķist, kāds sakars te ar zivīm? Ir, ir. Sakop aiz sevis, neesi slinks un savāc arī aiz citiem. Jo vairāk mēs rūpēsimies par dabu, ūdeņiem, jo vairāk zivju tajos būs un vairāk varēsim par tām priecāties. Kā arī izglītojam citus, ja par to tiks runāts, rādīts piemērs, kāds noteikti to pamanīs un ievēros. Dods devējam atdodas, tad noteikti māte daba par labajiem darbiem parādā nepaliks.
Lūk, tā, manas atslēgas makšķerēšanā, kas kā pienākas krustojas arī ar citiem dzīves uzskatiem.
Mūsu ir daudz, katrs citāds, bet visus vieno zivis, un nezinu kādu, kurš nevēlētos, lai to būtu vairāk gan pašu lomos, gan upēs un ezeros. Tad esam draudzīgi, vienoti un atbildīgi.
Ne asakas!
Tiekamies pie ūdeņiem.