Makšķerēšanas gidi un neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsti noteikti spēs atcerēties gadījumus, kad nācies palīdzēt makšķerniekiem, kas sevi satraumējuši ar āķiem. Kā nekā reizēm cietušie paši galā netiek un ir jāmeklē profesionāla palīdzība. Savukārt gidi mēdz nonākt gan cietušo, gan palīdzības sniedzēju lomā, jo profesionālajā ikdienā pastāvīgi jādarbojas ar mānekļiem, jānoņem zivis no āķiem un, galu galā, jācer, ka klientam pietiks prāta un prasmju atvēzēties ar kātu tā, lai nesavainotu citus laivā esošos.
Medību, makšķerēšanas un akīvās atpūtas medijā The MeatEater norisinājusies kolēģu un paziņu aptauja, lai noskaidrotu, cik bieži izplatītas ir šīs āķu radītās traumas.
Brodijs Hendersons (The MeatEater vecākais redaktors) 18 gadus pavadījis foreļu makšķerniekus Kolorādo štatā un lēš, ka vismaz 12 reizes viņš pats ir ticis aizķerts ar āķi un vismaz 20 cilvēkiem viņš āķus ir izņēmis. Vienā gadījumā vīrietis tuvējā laivā ieāķēja savu draugu tik tuvu acij, ka Brodijs neriskēja to izņemt pats. Viņš nofiksēja āķi, lai tas nevarētu izraisīt vēl lielāku kaitējumu, un nosūtīja vīriešus uz tuvāko slimnīcu. Citā gadījumā Brodijam pašam nācies doties uz slimnīcu, jo viņa dēls, neveiksmīgi atvēzējoties, iecirtis trīszaru āķi viņam žoklī. Viena āķa daļa iecērtusies auss ļipiņā, bet otra – kakla augšdaļā.
Mails Nolte (The MeatEater makšķerēšanas sadaļas vadītājs) pavadīja makšķerniekus Aļaskā un Montānas štatā 13 gadus. Šajā laikā viņš njo āķiem atbrīvoja vismaz 12 klientus un vairākreiz arī sevi. Kāds klients gandrīz zaudējis samaņu, kad zivs spirinoties dziļi ieāķēja āķi Maila rokā, kad viņš centās zivi no āķa atbrīvot. Kad āķi no rokas izdevās izvilkt, asinis šļācās tik stipri, ka laiva izskatījās sarkana, it kā abi būtu upurējuši vistu makšķerēšanas dieviem.
Sems Lungrens (The MeatEater makšķerēšanas satura redaktors), nesen dziļi ieāķēja āķi īkšķa locītavā, cenšoties atbrīvot zivi. Lielais āķis bija tik dziļi locītavā, ka Sema tēvs to nevarēja izvilkt pat ar knaiblēm. Āķi pēc ilgiem pūliņiem izdevās izvilkt vien, paplašinot brūci ar nazi. Izrādās, tas nav bijis pirmais šāds negadījums. Arī bērnībā, makšķerējot uz kuģa, Sems sev ausī ieāķējis mazu māneklīti. Kuģī esošajam ārstam trūcis piemērotu instrumentu, tādēļ palīgā saukts elektriķis ar visparastākajām knaiblēm.
Kad jāvēršas pie ārsta?
Traumas rodas, cenšoties atbrīvot zivi, neuzmanīgi atvēzējoties pirms metiena vai uzsēžoties uz āķa. No šādām traumām neglābj pat liela pieredze. Lielākās problēmas rada apstākļi, kas traucē pilnvērtīgi darboties rokas un acs koordinācijai, piemēram, vājš vai pārāk spilgts apgaismojums, alkohola lietošana. Pie ārsta noteikti ir jāvēršas gadījumos, kad āķis ir iecirties dziļāk par atskabargu, kā arī, ja tas ir mīkstajās ķermeņa daļās, piemēram, ausīs, lūpās, tuvu acij vai lielajiem asinsvadiem.
Avots: The MeatEater