Varētu likties, ka silikona māneklis ir un paliks parasta gumija, kura ir izkausēta un ielieta konkrēta ražotāja veidotajā formā. Ņemu, spraužu uz āķa un ķeru. Un šeit arī rakstu varētu beigt, jo tik tiešām silikons ir topā un šobrīd ieņem lielu daļu spininga piekritēju somās un kastēs. Ko tur daudz runāt! Ar šo mānekli ķer visu veidu plēsējus, un ar mikro silikonu var piemānīt arī kādu rijīgu raudu un nereti brekšus. Starp citu, diezgan lielu popularitāti gūst jauns trends, kuru jau paspējuši nodēvēt par mormišingu. Ja nemaldos, tad tas ir aprakstīts un iztirzāts žurnāla iepriekšējā numurā. Labi, atpakaļ pie tēmas. Šī raksta ideja radās pēc dīķu foreļu sacensībām. Paskaidrošu! Man neķeras, bet kolēģis no manis pa kreisi ķer vienu zivi un uzreiz otru. Daru to pašu – iemetu, raustu, pavelku; āķa galvas svars tāds pats un ķeram aptuveni vienā ūdens horizontā, bet man tomēr copju daudz mazāk. Piefiksēju silikona mānekļa krāsu un nolemju nokopēt. Metu ar cerību, ka nu ir jābūt. Un ir! Nākamajā divcīņā sāku citā dīķa vietā, citā sektorā. Mazs, balts, apaļīgas formas kokons strādāja labi iepriekšējā iegājienā, jāturpina. Kaimiņš ķer zivi uz rozā garenas formas tārpu, bet man uz balto neķeras vispār. Neko vairs nesaprotu un pretēji loģikai ļaujos eksperimentiem – melns kūniņas imitācijas māneklis lido ūdenī, un aiziet – seši metieni un katrā metienā iespēja realizēt zivi. Kaut kas tajā visā ir, zivis to lieliski pasaka priekšā: “Uz katru ūdenī iekritušu gumijas zābaka gabalu mūs nevar noķert. Mums ir laba gaume, un mēs gribam tieši gaiši zaļas krāsas vidēja izmēra mānekli un vēlams ar garneļu garšu. Paldies!” Ej tu tiec gudrs un ej nu trāpi uz īsto. Joprojām nevar noliegt spēcīgāko faktoru katrā spiningošanas tehnikā – roku kustību frekvences, kuras tricina mānekli ūdenī. Var un vajag mēģināt atkārtot līdzīgas darbības, ja kolēģim ķeras un tev ne. Bieži tas ir panākuma atslēgas vērts gājiens, bet vai vienmēr? Ir reizes, kad tas nestrādā, tad atliek sākt eksperimentus ar silikona mānekļiem. Forma? Krāsa? Izmērs? Smarža? No visa pa druskai. Katrā reizē savs faktors var nostrādāt par labu kādai no izvēlēm. Man patīk dažādība mānekļos – ja ir iespēja variēt, tad ir iespēja atvērt zivij muti. Izvēles iespējas dod opciju variēt un uzķert tēmu arī nosacītās necopes dienās. Iztirzāsim raksturīgos momentus silikona mānekļu izvēlē.
FORMA
Šis šķiet svarīgākais sākotnējā mānekļa izvēlē. Jāsaprot, ka mānekļa pamata ideja ir atdarināt plēsēja ēdienkartē iekļautās delikateses, tāpēc biežāk sastopamā forma ir zivs imitācija. Katram sevi cienošam mānekļu ražotājam ir kāds silikona modelis, kas atgādina zivtiņu. Bet kas tik modernajā spiningošanas pasaulē netiek ražots, lai iekarotu mūsu acis, sirdis un maciņus – vēzīši, čūskas, tārpi, kokoni, ikri un nenosakāmas formas mošķi. Katrs ražotājs padomā par savām formām, jo arī netradicionāli modeļi ir atraduši savu vietu veikalu plauktos un no plauktiem pārceļas uz makšķernieku mājām. Liela daļa makšķerēšanas procesa ir eksperimenti un nemitīgi testi, kuru mērķis ir atrast labāko pieeju zivij. Protams, katram plēsējam savi modeļi, kuri ļoti krasi atšķiras viens no otra, bet šajā rakstā tik dziļi nelīdīsim. Sapratīsim, pēc kādiem kritērijiem varam izvēlēties mānekli un kas ir svarīgs zivij. Kāpēc mānekļa formas izvēle ir svarīga? Mana versija ir tāda, ka katrai formai, modelim ir sava uzvedība ūdenī, kuru saucam par mānekļa spēli. Aktīvie savāc zivi ātrāk un ir tendēti uz izsalkušu zivi, bet, ja jau dienas sākumā saproti, ka zivs ir pasīva, tad izvēlies ko lēnāku, planējošāku un mierīgāku, lai mērķa zivij ir vairāk laika izdarīt liktenīgo kļūdu, jādomā par to, lai paspēlētu uz nerva. Kā nenokļūdīties, ja esi iesācējs – izvēlies zivtiņas formas mānekli, to apēdīs teju katrs plēsējs, stabils gājiens.
IZMĒRS
Bigbaits! Mormišings! No vienas galējības otrā. Vienas tehnikas ideja ir ķert ar gigantiskiem silikona mānekļiem, kuri bieži vien ir ēdamas zivs izmērā, lai atsijātu mazo zivi un fokusētos tikai uz trofeju; otras tehnikas pamatā ir doma, ka zivs vienmēr ir gatava apēst ko mazu un garām slīdošu, jo kas gan var būt baudāmāks par copi katrā iemetienā. Tātad izmērs atkarībā no mērķa zivs var variēt ļoti lielā amplitūdā. Mānekļu ražotāji viena modeļa gumiju bieži izlaiž vairākos izmēros. Primāri tas tiek darīts, lai makšķernieks varētu piemeklēt optimāla izmēra mānekli savām vajadzībām. Paņemsim par piemēru Lucky John Pro Series Minnow. Šis māneklis tiek ražots četros dažādos izmēros. Kā jau iepriekš minēju – klasiska zivtiņas forma, kuras mazākais izmērs lieliski pavelk asarus, vidējie der lielākiem asariem, un lielāko izmēru nesmādēs līdaka un zandarts. Mānekļa izmēra izvēles pamatā ir vienkārša loģika – mazs māneklis un maza zivs, liels māneklis un liela zivs. Padalīšos ar novērojumu no foreļu copes. Vienas formas un krāsas māneklis, tikai lielāks izmērs, un zivs to aktīvi ēd, bet mazāku silikonu ignorē. Tas pats novērots ar asari, kad tas rijas – dodiet lielu un apjomīgu mānekli, bet, kad jāpierunā ar burvestībām, tad jāmēģina ar mazāku kumosiņu. Arī zandarts barojas līdzīgi, kad tam gribas ēst, tad labāk piedāvāt lielu gumiju. Un ar līdaku ir citādi? Nē! Citādi ir tad, ja šie zvēri ēst negrib, tad var izvēlēties ne tikai starp mānekļa modeļiem, bet droši var variēt ar izmēru.
KRĀSA
Ieej veikalā un saproti, ka gribi parastu zivtiņas formas mānekli, vidēja izmēra, lai būtu iespējas noķert gan asari, gan arī līdacēns varētu pagrābt… bet ko lai noceļ no plaukta, uz kuru skatoties reibst acis no krāsu dažādības? Jā, nākamā lielā izvēle ir mānekļa krāsa. Spilgtas, toksiskas, ar spīdumiņiem, dabiskas un matētas, divkrāsainas un pat trīskrāsainas, ar svītriņām vai punktiem. Vēl viens parametrs, kurā var pazaudēt tik dārgās dzīves minūtes, lai izvēlētos tieši to krāsu, kura izšaus noteiktos copes apstākļos. Patiesībā pat negribas apraut kaifu, jo šeit nu katram jātiek galā pašam. Ar pieredzi un laiku atsijājas krāsas, kuras katram no mums ir favorīti. Lai arī pareizākā un zivīgākā metode ir uzticēties pārbaudītām vērtībām, klasiskajiem toņiem, tomēr vienmēr atstājiet vietu eksperimentiem – paņem un izmēģini kādu krāsu, kas nav starp tavām favorītēm. Brīnumi var notikt, kad aizver acis un uz āķa uzsprauž nevis to krāsu, kura patīk pašam, bet to, kura garšo zivij. Elementāra loģika, pēc kuras var sākt vadīties iesācēji – duļķainā ūdenī cenšamies darbināt spilgtākas krāsas, lai tās būtu pamanāmākas plēsējam, savukārt dzidrā ūdenī izvēlamies neitrālākus, dabiskus toņus, lai neradītu zivij aizdomas, ka šis spilgtais objekts patiesībā nemaz nav ēdams.
STRUKTŪRA
Uzbur ainu… gaisīga, mīksta karbonāde, kuru ieliekot mutē, tu jūti sev tīkamu garšu un to, kā, bez piepūles kustinot žokli, tu tajā iekodies, un tā turpina stimulēt garšas kārpiņas. Labu apetīti! Vai… tu iekodies karbonādē un garšu nomāc fakts, ka pie darba jāliek žoklis, lai šo zābaka zoli sakošļātu. Apetīte sabojāta. Šis, protams, nav gluži precīzs salīdzinājums, bet tas ilustrē faktu, ka silikona cietums/mīkstums atšķiras – atšķiras tā struktūra. Es pieļauju, ka daudzi varētu šo komponenti neuzskatīt par svarīgu. Bet no foreļu copes, it īpaši sporta režīmā, kurā ķeram ielaistu zivi, esmu ieguvis atklāsmes, kuras piekopju arī citu plēsēju copē. Forele pirms kampiena apskatīs formu, apjautīs kumosa lielumu, izpētīs krāsas toni, iekodīsies un tikai tad nolems – rīt vai spļaut uzreiz ārā. Patīkama, mīksta silikona priekšrocība ir tajā, ka zivs to mazāk jūt un labāk rij. Jā, jā, asaris, zandarts un līdaka ir trakāki mednieki un bieži metas uzbrukumā un aprij mānekli vienā mirklī, uzreiz jāizdara arī piecirtiens. Bet vai neesi sajutis copi, pēc kuras gribas teikt – izspļāva! Vēl jāpaskatās arī uz to, kā mīksta gumija salīdzinājumā ar cieto atšķiras ar savu spēli ūdenī… To ļaušu vizualizēt katram pašam… Skaisti peld, vai ne? Nevis kā koka gabals slīd ar nesaprotamiem palēcieniem. Un nobeigumā jāpiemin fakts, ka mīkstās ātrāk plīst un bojājas, bet tas nav svarīgi, ja šī komponente ir ļāvusi tikt pie copes, tad māneklis savu darbu ir padarījis godam un var tikt iznīcināts, ja vien zivs ir krastā.
SMARŽA
Siers. Šerbets. Ķiploks. Krevete. Ikri. Jūras sāļi. Tārpi. Pelete. Zivju parfimērijas veikals! Šis jau ir gurmānu līmeņa silikona mānekļa rakstura lielums, bet tomēr ir copmaņi, kuri tam pievērš lielu uzmanību – pērk smērītes veikalos, kāds pat brūvē pats un mērcē tajos mānekļus, lai tie sasūktos ar garšu. Smarža papildina iepriekš minēto mānekļa struktūru un diez vai izprovocēs plēsēju uz copi, bet garša, kura izdalīsies pēc kodiena, gan var būt izšķiroša, lai māneklis netiktu izspļauts, lai zivs nesajustu briesmas un turpinātu savu iznīcināšanas misiju. Iedomājieties kopbildi – patīkama forma, pareizais izmērs un piedevām mīksts, un tik labi garšo. Jārij nost! Ja kāds šo pilnībā ignorē, tad noteikti der atcerēties baltās zivis un fīderistus, kuri ir izcils pierādījums tam, ka zivs nevar ignorēt garšas un smaržas, kuras lido ūdenī. Foreļu sporta entuziasti šim faktoram pievērš milzīgu uzmanību – jo vairāk ož, jo labāk.
TICĪBA
Tu reti izmanto mānekļus, par kuriem neesi pārliecināts. Ir izņēmuma reizes, kad jau no sākuma nestrādā tavi labākie mānekļi, tu ūdenī lidini visu pēc kārtas un tikai tā iemesla dēļ, ka ir totāla necope. Secinājumi pēc šādām reizēm ir sekojoši: “Es taču teicu, ka šis māneklis vispār nestrādā. Tāpēc tas arī mētājas kastes dziļākajā stūrī, kur tam ir īstā vieta.” Katrs māneklis ir jāizpēta, jāatkož. Jāsaprot, kā, kad, kur un kāpēc. Ticības definīcija māneklim varētu skanēt šādi: ar laiku atklāts mānekļa potenciāls, kuru var likt lietā, lai noķertu zivi tad, kad tā neķeras. Shēma vienkārša – strādā ar dažādiem mānekļiem, tas no tevis prasīs pacietību, bet iedos izpratni, un necopes apstākļos tev būs daudz vairāk opciju, ar kurām var variēt, lai pārspētu savu pretinieku. Jo vairāk strādājošu mānekļu būsi sev atklājis, jo retākas būs reizes, kad netiksi pie loma. Zivs ēd vienmēr, tikai šodien viņai gribas zivtiņu, bet rīt jau vēzi.
Kolēģi, savās copes gaitās atstājiet vietu un laiku eksperimentiem. Pamēģiniet jaunus silikona mānekļus, iegādājieties savai izvēlei netipiskas krāsas, ķeriet lielas zivis uz lieliem mānekļiem un nesmirdiniet mājas, ja izdomājat ražot kādu slepeno mērci, lai iemarinētu savas gumijas zivtiņas.
Ne asakas!