Pasaulē mīt vairākas asaru dzimtas zivis, kas apvienotas vienā un kurai dots nosaukums “asari”. Asari dzīvo gan sālsūdenī, gan saldūdenī. To izmēri var krasi variēt.
Parastais asaris
Parastie asari, kas mīt gandrīz jebkurā Latvijas upē, dzīvo lielākajā daļā Āzijas un Eiropas. Tie pieder pie mazajiem dzimtas pārstāvjiem, vidējais svars aptuveni 800 gramu, taču makšķernieki par trofejām uzskata zivis, kuru svars sasniedz aptuveni 400 gramu.
Maksimālais parastā asara izmērs atkarīgs no ūdenstilpes, kurā tas dzīvo, un pieejamās pārtikas daudzuma. Lielā ūdenskrātuvē ar ievērojamiem dziļumiem un labu barības bāzi tie spēj izaugt līdz 2 kg. Nelielos, seklos ūdeņos, piemēram, dīķos un nelielos ezeriņos, kur novērots barības deficīts, svītrainā plēsēja izmērs reti kad pārsniedz 300 g. Šādās ūdenstilpēs tie “izveido” jaunu pasugu “pundurasaris”, kas pēc četriem gadiem praktiski apstājas izaugsmē.
Ir vēl viena asaru pasuga – zāles jeb ūdensaugos mītošās zivis. Tās aug ļoti lēni, un pēc trīs gadiem šo zivju svars ir tikai 30 g. To maksimālais svars ir apmēram 80 g. Tās, kas mīt mazliet dziļākās vietās, trīs gadu vecumā var sasniegt svaru nedaudz vairāk par 100 g.
Der atcerēties!
Lielo upju un ezeru piekrastes zonā parasti dzīvo mazie asarēni, kuru izmērs reti kad pārsniedz 15 cm. Lielie īpatņi meklējami ievērojami tālāk no krasta.
Stāvošās ūdenskrātuvēs lielākus asarus iespējams sameklēt vietās ar nelīdzenu gultni, savukārt plašajās un platajās ūdenstilpēs, kur vidējais dziļums ir apmēram četri un vairāk metri, lielos asarus iespējams noķert šādās vietās: tur, kur ietek cita mazāka upīte, kanāls vai kāda pieteka; vietās, kur mainās dziļums. Asariem tīk vietas, kur dziļums ir līdz astoņiem metriem, dziļākās vietās tas reti sastopams. Mazajās upēs lielajiem asariem patīk “stāvēt” vietās, kur veidojas maksimāls dziļums.
Lielo asaru ķeršanai parasti izmanto spininga inventāru. Ja ķeram asarus plašās ūdenskrātuvēs, kur vidējais dziļums ir aptuveni pieci metri, lieliski panākumi var būt, izmantojot voblerus, kuriem ir dažāda iegrime, bet mānekļa garums varētu būt apmēram 12 cm. Vasaras laikā lielie asari var “stāvēt” ne tikai uz gultnes, bet arī ūdens vidējos slāņos, tas ir spiningošanas knifs, kuru nevajadzētu aizmirst, ķerot asarus.
Iekārotajam lielajam asarim no dziļākas upes bedres vajadzētu izmantot tvisterus, riperus, arī bez džigāķiem, protams, neiztikt. Ir novērots, ka lielie asari īpaši labi reaģē uz tumšas krāsas mānekļiem, bet mānekļa garums variē no 8 līdz 12 cm. Džiga galvas svars jāizvēlas atkarībā no vietas dziļuma un straumes stipruma.
Ziemā laikā lielie stāv vietās, kur dziļums nav mazāks par pieciem metriem. Kā mānekļi lieti var noderēt vertikālās bļitkas, kuru garums ir līdz 6–8 cm. Runājot par balansieriem, svītrainajam medniekam patiktu 5–7 cm gari. Pēdējos gados esmu dzirdējis, ka lielie asari lieliski ķeras uz vecākajam brālim zandartam paredzētajiem ratlina tipa grimstošajiem vobleriem, kuru garums 6–8 cm. Laikam jau arī zivīm mainās mode uz mānekļiem.
Lielākais Latvijā noķertais asaris svēris 2,15 kg, tas noķerts 2003. gadā Cepšu ezerā, Valmieras novadā. Diemžēl vairs nekādas informācijas nav atrodams, vienīgi piebildīšu, ka laimīgais makšķernieks ir K. Cekuls. Svars šis milzenim ir zināms, bet kāds bija garums – droši vien vairāk nekā 50 cm? Interesanti: šis asaris–rekordists kurā mēnesī bija noķerts, tā bija mātīte vai tēviņš, vai bija un cik daudz tajā bija ikru vai attiecīgi pieņu? Vajadzētu ņemt vērā zivs dzimumu, jo lielajās mātītēs ir apmēram 600 g ikru.
Smagākais un garākais Eiropas asaris
Lielākais Eiropas asara svars ir 2,9 kg, tas noķerts 2010. gada 4. septembrī pie Ālandu salām, Somijā, laimīgais makšķernieks Kalle Vāranens (Kalle Vaaranen).
Pasaulē asariem mēra arī garumu, tad, lūk, garākais asaris noķerts pērn, 24. novembrī, Ishojas upē, Dānijā, asara garums esot bijis 43 cm, laimīgais makšķernieks Nikolass Goldings (Nicholas Golding). Interesanti, ka Ginesa rekordu grāmatā ir iekļuvis vēl garāks asaris, tiesa, tas noķerts 2016. gada 29. jūnijā Nīderlandē, River Lek, Ultrecht ūdenskrātuvē. Šis asaris noķerts ar mušiņmakšķeri, laimīgais makšķernieks ir Ričards Harts (Richard Hart).
Lielmutes asari
Lielmutes asarus bieži vien dēvē arī par basiem. Šīs zivs dzimtene ir Ziemeļamerika. Pēdējā desmitgadē tas novērojams arī Āzijas un pat Eiropas ūdenskrātuvēs.
Makšķernieku lomos visbiežāk piesakās asari jeb basi, kas sver 1–4 kg. Kāds makšķernieks no Meksikas norādījis, ka viņš noķēris asari, kas svēris 11,4 kg, bet šī eksemplāra garums esot bijis 97 cm. Šī trofeja nav piefiksēta, nav nedz fotogrāfijas, nedz video, tāpēc domājams, ka šī informācija ir preses pīle.
Parasti lielmutes asarus spiningo. Mazos plēsējus noķert ir pietiekami viegli, izmantojot dažādu veidu mākslīgās ēsmas, savukārt lielos īpatņus jau sarežģīti, jo tie kļuvuši ļoti uzmanīgi un izveicīgi. Šo asaru spiningošanā izmanto galvenokārt voblerus minnow un shad, kā arī dažādas silikona imitācijas, tostarp tārpus. Makšķerniekam jāatceras, ka šie asari tusējas stipri aizaugušās vietās, tādēļ ieteicams padomāt par pretzāļu vizuļiem un āķiem.
Lielākais lielmutes asaris tika noķerts Japānas ezerā Biva. Veiksmīgais makšķernieks ir Manabu Kurita, kurš šajā ezerā makšķerējis vairākkārt, viņš lieliski pārzināja ūdenskrātuvi un tās iemītniekus. Lielais asaris svēra 10,5 kg, bet tā garums bija 74 cm.
Interesanti, ka Bivas ezerā iespaidīga izmēra asari piesakās salīdzinoši bieži, bet tik liels – pirmo reizi.
Nīlas asari
Nīlas asari ir lielākie pasaulē, to garums var sasniegt divus metrus, bet maksimālais svars svārstās 200 kg robežās. Šie asari ātri aug, jau 15 gadu vecumā tie spēj sasniegt 30 kg svaru. Milzīgo izmēru dēļ Nīlas asari ir dominējošās zivis ūdenskrātuvē, dabiskos apstākļos tiem nav pretinieku.
Pašu lielāko Nīlas asaru īpatni vienā no Āfrikas upēm izdevās noķert kādam makšķerniekam no ASV. Zivs svars esot bijis vairāk nekā 200 kg. Asaris esot pieteicies uz izturīga trollinga sistēmu. Diemžēl nekādu papildu informāciju par šo iespaidīgo zivi atrast neizdevās.
Ir informācija un fotogrāfija, ka Tims Smits Āfrikā, Ugandā, Mērčisona ūdenskritumā, ir noķēris Nīlas asari, kura svars esot bijis 249 mārciņas jeb 112 kilogrami. Otrs lielākais Nīlas asaris bija 237 mārciņas jeb 108 kg smags, kas arī noķerts Ugandā un arī pie Mērčisona ūdenskrituma, veiksmīgais makšķernieks Marko Magyar.
Nīlas asaru makšķerēšanai nepieciešams ne tikai atbilstošs inventārs, bet arī zināšanas un pieredze. Lielās zivis izvedas daudz uzmanīgāk par mazajiem ciltsbrāļiem, tāpēc noķert tās ir sarežģīti un interesanti.
Par Floridas asari
Pavisam nesen Kails Hols noķēra Floridas asari. 2024. gada 21. martā Kails makšķerēja Aivi ezerā, kas atrodas Teksasā. Lielā asara svars esot bijis 15 mārciņas, 13 unces jeb 7,17 kilogrami. Ar šo zivi Kails ir uzstādījis šīs sugas IGFA All-Tackle pasaules rekordu.
TOP 7 lielākie asari pasaulē
Šveice. 7. vieta
Šveices nacionālais rekords. Lielākais asaris sver 2 kilogramus 900 gramus.
Vācija. 5 un 6. vieta
Vācijas nacionālais rekords, asaris 2 kilogramus 970 gramus smags.
Austrija. Vācu makšķernieki dala šo vietu ar austriešiem. Vācijas un Austrijas nacionālais rekords izskatās aptuveni vienāds, lielākais šeit noķertais asari svēra nedaudz mazāk par trim kilogramiem.
Fish und Fang. 4. vieta
Žurnālā Fish und Fang 1998. gadā publicēta ziņa, ka kādā karjerā noķerts asaris, kurš svēris 3 kilogramus 200 gramus.
Holande. 3. vieta
Holandietis Villems Štolks noķēra 3 kilogramus 480 gramus smagu asari, tas notika 2014. gadā. Interesanti, ka nedēļu iepriekš viņš jau bija noķēris vairāk nekā trīs kilogramus smagu svītraino mednieku, bet pēc nedēļas kārtējais milzu asara loms, praktiski identisks ar pirmo lielo asari.
Somija. 2. vieta
Somu līcī noķerts 3,6 kilogramus smags asaris. Diemžēl tajā laikā nebija nevienas organizācijas, kas oficiāli reģistrētu ievērojamas zivis, bet fotogrāfijas ar šo bija makšķerēšanas žurnālos, un liecinieki apstiprināja svēršanu.
Ukraina. 1. vieta
Pasaules rekords asaru makšķerēšanā, kas oficiāli reģistrēts 2015. gadā, pieder ukrainim Bažanam Potolko. Viņš makšķerēja netālu no Poltavas, kādā privātā ūdenskrātuvē. Interesanti, ka Bažana tēvs asarus savulaik ielaida, lai tie palīdzētu regulēt karūsu skaitu un izmērus. Viņiem bija ieradums noķertos asarus atlaist atpakaļ ūdenskrātuvē. Rezultātā, par spīti intensīvai makšķerēšanai, asariem izdevās izaugt līdz pienācīgiem izmēriem. Rekorda asara svars bija 3 kilogrami 720 grami, bet tā garums bija nedaudz vairāk par pusmetru. Šis milzīgais asaris ir fiksēts Ginesa rekordu grāmatā. Potolko veica zivju mērījumus, bet draugs palīdzēja viņam iekļūt rekordu grāmatā. Bažans viņam piezvanīja, informējot par zivs noķeršanu, bet draugs ieteica sazināties ar amatpersonu, kas reģistrē noķerto zivju uzskaiti, rezultāts tika fiksēts.