Pašlaik laivu izvēle Latvijā ir gana plaša, bet kādu gan labāk izvēlēties makšķerēšanai un medībām? Piedāvājums ir gana liels? Viens dod priekšroku gumijas laivai, citam ir iespējas un varēšana atļauties kaut ko nopietnāku. Aizkraukles mednieku veikala Artemida saimnieki Lapiņu ģimene Latvijas piedāvā laivu, kas izstrādāta, par pamatu ņemot Ulda Lapiņa tēva izgatavotās laivas paraugu un ieviešot projektā mūsdienīgas nianses. Tādēļ kopā ar Babītes laivu bāzes Eko Dālderi īpašnieku Aigaru Remesu devāmies testēt Artemidas laivas.
Kas tādai laivai būtu pats svarīgākais? Protams, stabilitāte. Cik daudz video redzēti, ka neveikls makšķernieks ar visām savām mantām pēkšņi attopas ūdenī. Tad vēl noteikti būtiska ir laivas gaita un arī tās svars. Ja laiva ir liela, neparocīga un smaga, bez veselas palīgu brigādes to noteikti nevarēs nedz iecelt piekabē, nedz arī pēc tam dabūt līdz ūdenim. Un kas svarīgi – Lapiņu ģimenes meistari, veidojot laivu, ir padomājuši par dažādiem ļoti jaukiem sīkumiņiem.
Laivas testējām nelielā dīķī netālu no Skrīveriem. Bija iespēja ar laivu stumties, pavēzēt airus, kā arī braukt ar motoru, un visinteresantākais – testa režīmā divatā ar Eināru Lapiņu no laivas sašaut pāris lidojošo šķīvīšu, imitējot pīļu medību situāciju.
Aigars Remess bija tas, kas pārbaudīja laivas gaitu, to airējot pa dīķi, apsverot, vai šāda laiva noderētu viņam laivu bāzē. Babītes ezers ir sekls, tādēļ viņam nepieciešama laiva ar plakanu dibenu, lai viegli airētos, jo makšķernieki ezerā dienā var noairēt 10 līdz pat 15 kilometrus. Svarīgi ir arī tas, lai ar laivu varētu iebraukt niedrēs un labi nomaskēties. Galu galā Aigars Remess nolēma Artemidas laivu izmantot savā laivu bāzē, norādot gan, ka būs vajadzīgs kāds laiciņš, lai to kārtīgi izpētītu un pilnīgi novērtētu.
Apskats. Kādus mānekļus izvēlēties, lai sacensībās gūtu labus rezultātus?
Būtībā ideja ir vienkārša. Laiva gatavota no stikla šķiedras, tā ir ar plakanu dibenu un ķīli apakšā, kas ļauj braucamrīku lieliski manevrēt, pat braucot samērā lielā ātrumā ar piestiprinātu piecu zirgspēku motoru. Laivā var ērti pārvietoties divi cilvēki, un tā ir tik stabila, ka apmainīties vietām nav nekādu problēmu. Liels pluss ir tas, ka laiva jau komplektā tiek piedāvāta ar koka grīdiņu, kas ļauj tajā ērti sēdēt pat tad, ja ir lietus un nejauks laiks. Standarta variantā tiek piedāvāta laiva ar soliņu un grīdu, bet pēc vajadzības to var aprīkot ar airiem, nokrāsot maskējošās krāsās, pierīkot dažādas noderīgas lietiņas. Labi ir tas, ka laivas priekšgala virsma ir veidota nelīdzena, kas ļauj ērti izkāpt no laivas nepaslīdot, tas it īpaši ir no svara rudenī vai lietainā laikā. Jāatceras gan, ka šajā gadījumā jāpārvietojas pa laivas priekšgala vidu – drošības nolūkos.
Laivas radītāji ir padomājuši par sīkām, bet ļoti jaukām un noderīgām lietiņām. Parasti viena no vislielākajām problēmām, medījot ūdensputnus, ir šaujamieroča droša nostiprināšana. Šajā laivā ieroci ir iespējams piestiprināt pie borta brīžos, kad nav jāšauj, bet jāpārvietojas tālāk. Ja mednieki jau gatavi medībām, tad ar īpašu gumijotu atbalstu ieroci ir iespējams stabili atstutēt pret laivas malu gan tās priekšgalā, gan aizmugurējā daļā. Otrkārt, padomāts arī par mednieka ērtībām. Var pasūtīt laivu ar atvāžamu galdiņu, uz kā novietot termosu ar karstu tēju vai buljonu. Ir arī īpaša kabatiņa, piemēram, patronu glabāšanai. Tāpat arī padomāts par vajadzībām makšķerniekiem – kur makšķeri nolikt.
Papildus tam, ka laivu var aprīkot ar airiem un motoru, to gana ērti un viegli ir stumt arī ar kārti. Tā kā laivas gals ir smails, ar to ir viegli iestumties niedrēs, ja jāmeklē nomedīts putns. Testa laikā varēja secināt, ka zaļa laiva uz ūdens ir samērā labi redzama, bet tā, kas krāsota pelēcīgā kamuflāžas krāsā, vakara saulē lieliski saplūda ar ūdeni un bija mazāk uzkrītoša.
Lapiņu ģimenei šis drīzāk ir nevis biznesa plāns, bet gan vēlme turpināt senas ģimenes tradīcijas, kā arī tās pilnveidot. Ulda Lapiņa tēva laiva tika veidota no koka ar stikla šķiedras pārklājumu. Mūsdienās ražotā laiva ir modernizēta, pielāgojoties moderna mednieka un makšķernieka prasībām un vajadzībām. Laiva ne tikai ir piemērota ūdensputnu medībām, bet noteikti noderēs arī makšķerniekiem.
Līdzās standarta aprīkojumam veikals Artemida piedāvā veikt jebkādu laivas noformēšanu pēc klienta vēlmes. Standartā bez īpašā zīmējuma, bet ar airiem un mazajiem niekiem laivas cena ir mazliet virs sešiem simtiem eiro. Ar visiem pārējiem uzlabojumiem un īpašo krāsojumu laiva maksās jau pārsimt eiro dārgāk. Protams, pārvietošanai būs nepieciešama arī piekabe, bet Aigars Remess, novērtējot laivas izsvarojumu, secināja, ka to var likt arī uz reliņiem.
Secinājumi
Laiva ir viegla un stabila. To ērti no piekabes var izcelt divatā, nepieciešamības gadījumā var tikt galā arī viens pats. Tā ir gana stabila, lai ērti un arī pietiekami droši piedzīvojumā varētu doties divatā, un laivā vietas būs gana arī sunim. Tomēr sunim būtu ideāli ierīkot īpašu platformu uz laivas priekšgala. Šo laivu var airēt, to var stumt ar kārti, kā arī nepieciešamības gadījumā piestiprināt motoru. Labā ziņa ir tā, ka ūdens transporta līdzeklis ar motoru būs gana manevrētspējīgs. Laiva ir tik stabila, ka to nav nemaz tik viegli apgāzt, pat īpaši mēģinot – to uzskatāmi nodemonstrēja Uldis Lapiņš, bīstami sašķiebjot laivu. Īpaši izveidotā maliņa neļaus arī vilnim iešļakstīties laivā. Tajā ir ērti iekāpt, un arī no tās ir ērti izkāpt, aiz īpaša roktura to var izvilkt krastā. Laiva nav milzīga, bet gana plaša, līdztekus praktiskam pielietojumam lieliski derēs arī ģimenes un draugu pavizināšanai.
Raksts no žurnāla Medības arhīva.