Makšķerēšana
Spiningošana

Edija Pirktiņa copes noslēpumi. Leģendārie Liepājas asari0


Edijs Pirktiņš ar lomu.
Edijs Pirktiņš ar lomu.
Foto no arhīva.

Stāsta Edijs Pirktiņš

Street fishing, metode, ar kuru mēs Liepājā varam ļoti izpausties, jeb tā saucamā ielu cope. Liepāja mums dod fantastisku iespēju – makšķerēt ar labiem rezultātiem no pašas pilsētas sirds, pastaigājoties pa Liepājas ielām, gar tirdzniecības kanāla malu. Liepājas tirdzniecības kanāls ir iemīļota vieta visiem un visos gadalaikos. Tas, ka vasarā vari doties makšķerēt, pastaigājoties caur pilsētas centru, piešķir šai vietai neatkārtojamu burvību. Arī ziemas sezonā tirdzniecības kanāls ir iemīļota vieta zemledus makšķerēšanas entuziastiem. Bet pats galvenais ir Liepājas skaistie un apaļie asari. Pēdējo pāris gadu laikā esmu savā veidā iemācījies piemānīt un pievilināt šos skaistos asaru eksemplārus. Protams, nevaru apgalvot, ka Liepāja ir tā labākā vieta asaru copei, bet nu ļoti tuvu patiesībai (pēc maniem uzskatiem).

Lielākoties, kad dodos makšķerēt, izvēlos Liepājas tirdzniecības kanālu, jo tas ir viegli pieejams un pietiekami liels, lai visu dienu varētu darboties ar makšķeri. Ir noteiktas vietas, kurās, teiksim tā, varētu izdoties izvilkt kādu pienācīgu eksemplāru. Protams, katru gadu šīs vietas mainās, bet ir noteiktas vietas, kur vienmēr ir garantēts kāds strīpainais draugs.
Ja noskaņojums ir uz mierīgāku un harmoniskāku copi, kā arī vēlos citas vietas apciemot, tad nav nekur tālu jābrauc, tepat netālu no Liepājas ir Bārtas upe. Pēdējos divus gadus šī upe mani ir iepriecinājusi ar patīkamiem izmēriem. Nevaram neņemt vērā faktu, ka Bārtas upe tomēr ir mazliet sarežģītāka, jo lielākoties ir aizaugusi ar dažādām ūdenszālēm, un var gadīties, ka kāda misēkļa dēļ vizulis paliks zālēs, protams, labos laikapstākļos var arī doties peldēt. Vēl viena būtiska nianse, kādreiz copmaņiem iemīļotais Bārtas kreisā krasta dambis pie Nīcas nu veiktās renovācijas dēļ ir kļuvis grūti pieejams un ne visai tīkams.

Kādā veidā piemāni asarus?
Tātad lielākoties un jau vairākus gadus praktizēju microjig, lai piemānītu lielākos eksemplārus. Esmu piešāvis roku šim makšķerēšanas veidam, bet nevaru teikt, ka vienmēr tas strādās. Ir dienas, kad tomēr asaris ir mazliet pacēlies no grunts, un tad prasās izmantot dropšota stila copes veidu, jo tā asarus var atrast, katru reizi šī zivs ir jāatrod un jāsaprot, ko viņa vēlas, gan no ēsmas viedokļa, gan arī pašu piemānīšanas veida. Un tad nu, protams, lielais asaris ir ļoti aizdomīgs un bailīgs, uzskatu, ka no visām plēsīgajām zivīm tieši lielo asari noķert ir visgrūtāk.
Kāpēc man radies tāds uzskats? Jebkuru citu plēsīgo zivi var pakārtot kaut kādai sistēmai, tikai ne lielo asari. Matrozīšus, panneniekus un cimdiņus var noķert bez bēdas. Kilogramnieks jau ir aizdomu pilns. Pēc pasūtījuma tas neņems.

Kā izvēlēties labāko mānekli, copes ētika un kormorānu postījumi. #2 epizode “Sarunas laivā”

Kādas ēsmas izmanto?
Ar ēsmām katru gadu ir kas jauns, un ir lietas kas strādā vienmēr. Visbiežāk tiek izmantotas kādu kāpuru vai citu būtņu ēsmas.
Šogad Liepājā ļoti labi strādā Perchik firmas ražotas ēsmas, kā piemēru varu minēt: šogad lielākais manis ķertais asaris tika noķerts uz Perchik Feeler 2,4’’ izmēru. Ļoti labi strādā arī dažādu veidu larvas.
Bieži izmantoju arī firmas Crazy fish, Fanatik, Keitech. Mīļākās ēsmas starp visām viennozīmīgi būs divas: Perchik babka un Fanatik Dagger, uz šiem man personīgi ir bijuši labākie rezultāti.
Ēsma ir jāmeklē tāpat kā zivs, nevar zināt, kura būs labāka, tas ir mūžīgs process daudzu gadu garumā, jo katrai zivij, lokācijai, straumēm, barības daudzumam un apstākļiem ir sava specifika, tādēļ teikt, ka ar vienu ēsmu jebkurā ūdenstilpē noķersim savu lielo lomu, būtu aplami.

Kad labāk ķert asarus?
Cik esmu novērojis pa šiem gadiem, kamēr makšķerēju, un vācot informāciju no copes biedriem, – labākie rezultāti ir noteiktos laika posmos. Vai nu agrā rīta copē ar saullēktu un tad vakarā pāris stundas pirms tumsas. Protams, pa dienu arī var asari piemānīt, bet tomēr tajos laikos šīm zivīm ir lielāka ēstgriba. Personīgi mani lielākie lomi visi ir nākuši tikai vakara copēs laikā no 16 līdz 21.
Protams, ja runājam par gadalaikiem, tad viennozīmīgi, manuprāt, labākais laiks lieliem asariem būs vasaras beigas, rudens sākums.
Pavasarī tomēr zivis ir mazliet mazāk aktīvas, kas ir saistīts ar zemo ūdens temperatūru, un vairāk jāstrādā pie copes iegūšanas. Ziema – ar šo gadalaiku ir, tā kā ir, pēdējie gadi liecina, ka ne vienmēr sanāk ziemā no ledus makšķerēt, bet, pat ja nav ledus, mikrodžigs var darīt brīnumus arī ziemas apstākļos, tikai jācīnās ar riņķu aizsalšanu.

Kādās vietās labprāt uzturas asari?
Pa šiem gadiem makšķerējot, ir diezgan liela nojausma, kas asarim patīk tieši no zemūdens reljefa. Kā piemērs, kur vairāk iespējas aizķert ēsmu, tur lielākā iespēja, ka būs asaris.
Ir novērots, ka tirdzniecības kanālā lielākoties asari atrodas tieši kanālam pa vidu, un tieši tur arī ir atrodams kanāla kultūrmantojums – dažādas metāla konstrukcijas, koki un ar jūras straumēm sanestie gruži, kā arī ir vietas, kur ir pa dziļākai bedrei, ņemot vērā visa kanāla vidējo dziļumu. Tur arī lielākoties tiek strādāts ar mikrodžiga rīkiem. Straume un tirdzniecības kanāls – tā ir viena no interesantākajām vietām, ko esmu pieredzējis: sākot makšķerēt, straume ieplūst no jūras, paiet piecas līdz desmit minūtes, un jau straume nāk atpakaļ no ezera puses. Tā mainās nenormāli bieži un ar visāda veida spēkiem, citreiz pietiek ar četru gramu čeburašku, bet pēc piecām minūtēm jau desmit gramu ir par maz. Bet mēs, Liepājas copmaņi, esam pie tā jau pieraduši.

Kas ir būtiski, asarus makšķerējot, – tehnika, ātri aprij ēsmu vai piesit?
Būtiski ir atrast ēsmu un spēli, kā izvadīt mānekli, lai asari dabūtu uz āķa.
Lielākoties ir jāstrādā ar to, cik ātri izspēlē mānekli, cik lielas pauzes ieturi un citas mazas nianses. Ir dienas, kad asaris ir ļoti aktīvs, tad var izspēlēt ātras agresīvas spēles, un dienas, kad vajadzīga minimāla kustība, faktiski, lai pie paša deguna gala ēsmu varētu dancināt, lai liktu asarim uzbrukt.

Ko vēl var noķert, strādājot ar mikrodžigu un dropšotu?
Ar šo metodi var noķert absolūti jebko. Ļoti izteikts piemērs būs šī gada vimbas. Tās tika ļoti labi ķertas ar dropšota metodi, dienā pa vairākām reizēm varēja noķert limitu. Šīs metodes var tik tiešām likt brīnīties par lomiem, jo nekad nezināsi, ko vari noķert. Šogad augustā noķēru vērienīgi lielu zandartu svarā 2,6 kg, varbūt neliekas no tiem lielākajiem, bet ar mikrodžiga kātu, kas ir ļoti jutīgs un plāniņš, cīņa bija fantastiska.
Arī līdakas ir ļoti biežs viesis, makšķerējot ar šo metodi, arī trāpījušies eksemplāri virs 3 kg, kurus arī diezgan patīkami vilkt ar šo vieglo ekipējumu.

Cope Liepājā un tās apkārtnē
Liepāju kaut kādā mērā varam dēvēt par zvejnieku paradīzi, jo Liepājas atrašanās vieta ar savu daudzveidīgo ūdenstilpju esamību tās apkārtnē nodrošina copes iespējas dažādām gaumēm, prasmēm un interesēm. Sākot ar Baltijas jūru, tirdzniecības kanālu, Liepājas ezeru un Bārtas upi, šis visas vietas ir salīdzinoši ar vieglu piekļuvi, jo viss apvienojas Liepājas ezerā. Tas dod iespēju izbaudīt vairākus veidus, kā makšķerēt.
Golodova dambis. Vieta, kur ar kājām var aiziet līdz Liepājas ezera vidum, kas dod iespēju makšķerēt no krasta ezera vidū, jo ir izveidota pastaigu taka. Arī tur ir bijuši labi rezultāti, ķerot asarus, lai gan katru gadu šī vieta ir citāda, runājot par zāles aizaugšanu. Ir gadi, kad krasts ir tīrs bez zālēm, un tad gads kā šis, kad krasts ir pilnībā aizaudzis un ir maz vietas, kur var piemānīt asari.
Un tad, mazliet tālāk izbraucot no Liepājas, ir Bārtas upe. Kur arī var izbaudīt visu veidu copes no krasta. Personīgi Bārtas upi esmu iecienījis tieši uz brekšiem, bet pagājušajā gadā arī mikrodžigs pierādīja sevi, Bārtas upē noķerot lielāka eksemplāra izmēra asari. Upe ir sarežģīta, un ir jāatrod vietas, kur var strādāt un izbaudīt šo copi.

Kādu inventāru izmanto?
Attiecīgi jau vairākus gadus strādāju ar vienu kātu – Akara Teuri TX-30 1,98 m, 0,6–7 g, kas godam kalpojis man jau četrus gadus. Ļoti draudzīgs summā, bet ļoti kvalitatīvs.
Tiek izmantota Okuma Jaw-20 spole, kas ir maza profila spole. Lai gan arī ir 2000. klase, vairāk tomēr atgādina 1000. klases spoli.
Un tad arī ir atsevišķs kāts, kas būs paredzēts arī dropšota makšķerēšanas veidam.

Kā iepazinies ar mikrodžiga makšķerēšanas veidu?
Šis copes veids mani aizrāva salīdzinoši ātri. Iepazīstināja mani ar šo copes veidu divi Liepājā labi zināmi makšķernieki – Danis Meijers un Andrejs Ivļijevs.
Katrs no viņiem man sniedza daudz informācijas, kā arī pirmo ekipējuma daļu – Japānas pīto auklu, ja nemaldos, izmērā 0,4#. Tajā brīdi tas lika domāt, ko uz tādu plānu matiņu var izvilkt. Bet šī doma ātri mainījās, kad jau tika noķerts pirmais lielais asaris.
Piepērkot spoli un kātu, tad nu sākās mana apsēstība ar mikrodžigu. Nu jau kopš brīža, kad tiku iepazīstināts ar mikrodžigu, ir pagājuši astoņi interesanti gadi, makšķerējot Liepājas ezerā un tā apkārtnē.

Personīgais asara rekords.
Lielākais līdz šim noķertais asaris ir cienījams – 1,3 kilogramus liels. Tika noķerts pie pirmās tumsas Liepājas Tirdzniecības kanālā. Ņemot vērā, ka copes vietai stāvs betona krasts, ja blakus nebūtu bijis grunts makšķernieks ar garu uztveramo tīkliņu, tā asara izcelšana būtu bijusi krietni jautrāka.
Šogad ir jau arī piemānīti vairāki asari līdz 1,1 kg, kas jau ir patīkams izmērs. Bet nu šogad cerība, ka varēšu pievarēt savu personīgo rekordu – asari izmērā līdz 1,5 kg.
Vēl varu pieminēt, ka šogad tika uz mikrodžiga pieveikts vēl viens negaidīts personīgais rekords, 2,6 kilogramus smags, 67 cm zandarts, kas nav biežākais viesis uz mikrodžiga.

Sarunas laivā #1 epizode. Kā atrasts veiksmīgas copes atslēgu?

Zivju ēdieni. 79 receptes, kas jāpamēģina

Saistītie raksti

Par copi vairāk lasi Lielais Loms jūnija numurā!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie