Ūdenskrātuvju krastos aptieku nav, arī sirds drapes ne vienmēr visi vadā sev līdzi, bet dažkārt zāles ir nepieciešamas. Mazāk pieredzējuši copmaņi parasti uz āķiem cenšas ieekonomēt, viņi uzskata, ka galvenais, lai paciņā būtu daudz, štrunts, ka uz tiem āķiem nevar pat tārpu uzdurt, kur nu vēl zivi piecirst. Uz āķiem ekonomēt gan nevajag.
Āķis ir gandrīz vissvarīgākais makšķernieka inventārā. Galu galā tieši no āķa kvalitātes ir atkarīgs viss makšķerēšanas process un gala rezultāts. Īpaši bēdīgi ap sirdi kļūst, kad kārotā un ilgi gaidītā trofeja noraujas tieši sliktā āķa dēļ. Iedomājieties, esat iztērējis naudu par iebarojamo ēsmu, par transportu, bet te āķa dēļ visi ieguldītie līdzekļi un ieguldītais darbs ir kaķim zem astes. Sačakarēta ilgi gaidītā brīvdiena. Parasti tad tiek vainota visa apkārtne, bet ne pats makšķernieks, kas noskopojies un ietaupījis dažus eiro centus.
Piemēram, ja zivis ir aktīvas un par ēsmu izrāda pastiprinātu interesi, bet pēc kāda laika jūs pamanāt, ka noraujas vairākas zivis pēc kārtas, tad ir skaidrs, ka āķis ir kļuvis truls un pienācis pēdējais laiks to nomainīt. Pieredzējuši copmaņi jau pirms copes pārbauda āķa asumu. To var pārbaudīt ļoti ātri ar improvizētiem līdzekļiem, vārda tiešā nozīmē. Vienkāršākais un drošākais veids, kā to izdarīt, ir izmantot nagu. Lai to izdarītu, jums nagā jāiedur. Ja āķis ir ass, tad tas uzreiz pielips nagā, ja tas ir truls, tas tikai viegli saskrāpēs nagu, tikai jārīkojas ļoti uzmanīgi. Protams, pirms katras makšķerēšanas reizes varat lietot jaunus āķus vai varat vienkārši asināt trulos. Kvalitatīvai asināšanai var izmantot improvizētus instrumentus, piemēram, nazi, akmeni vai 0. smilšpapīru, bet atcerieties, ar šiem instrumentiem nav iespējams kvalitatīvi uzasināt, bet ļoti viegli āķi notrulināt vēl vairāk.
Āķus var uzasināt, izmantojot speciālu asinātāju, kas paredzēts āķa smailes asināšanai. Tos ražo daudzu zīmolu ražotāji, nereti tos var iegādāties makšķerēšanas piederumu veikalos. Šādiem asinātājiem var būt visdažādākās formas, tie var būt klasiskie (iegareni), saliekami, apstrādāti ar dažādiem abrazīviem līdzekļiem, taču tiem visiem ir viena kopīga iezīme – rievas klātbūtne, kas palīdz āķi ātri, ērti un efektīvi asināt. Lai noasinātu trulu āķi, āķa smaile jāievieto šajā rievā, nedaudz jāpiespiež, tad vairākas reizes āķi novilkt pa rievu. Ļoti svarīgs ir kustības virziens, atcerieties, vienmēr no sevis, nevis braukāt pa rievu šurpu turpu. Pēc šādas āķa vizināšanas to vienkārši varēsiet izmest. Šādi var uzasināt jebkura veida āķus, pārmaiņus piespiežot pie vienas un tad otras puses. Vienžubura āķa asināšanai būs vajadzīga mazāk nekā minūte, savukārt divžuburu un trīsžuburu kvalitatīva asināšana prasīs attiecīgi divas un trīs minūtes.
Ja šāda asinātāja nav, bet āķus tomēr nepieciešams uzasināt, tad varat izmantot smalko vīlīti. Šajā gadījumā lietderīgāk ir izmantot smalku abrazīvu jeb tā saucamo samta vīlīti, lielākiem āķiem var izmantot nedaudz rupjāku vīlīti. Ērtākais darba virsmas platums ir no viena līdz diviem centimetriem, no šaurākas virsmas āķa smaile pastāvīgi noslīdēs, bet platāku nebūs ērti izmantot. Lai asinātu āķi, vīlīte jāiestiprina, ja esat mājās, tad mazākajās skrūvspīlēs, bet, ja jau pie ūdenskrātuves, tad stangās vai knaiblēs. Atcerieties par virzienu, tam jābūt no sevis prom.
Pēc asināšanas āķu asums ir jāpārbauda.. Lai to izdarītu, jums jāņem parastais palielināmais stikls, vēlams ar lielāku palielinājumu, un rūpīgi jāpārbauda saasinātais āķa asmens. Ja tiek konstatēti trūkumi, piemēram, ja asinājums ir raupjš vai tam ir redzamas skaidas, tad tas nekavējoties ir jāizlabo, pēc atkārtotas āķu asināšanas pārbaudiet vēlreiz.
Kā redzat, uzasināt āķi pašam nav nekas pārdabisks, jums ir nepieciešama tikai vēlme, pacietība, kā arī minimālais instrumentu komplekts.
Visā pasaulē ir daudzi makšķerēšanas āķu ražotāji: vieni ražo patiesi kvalitatīvus un drošus āķus, citi ražo daudz, bet kvalitātes nav, šie ražotāji iziet uz kvantitāti. Bez kvalitātes āķi savā starpā vēl atšķiras arī pēc izturības, izmēra, formas un krāsas. Ir āķi, kas nezaudē savas īpašības diezgan ilgu kalpošanas laiku. Ir vēl kāda problēma, proti, ja āķi ilgāku laiku netiek izmantoti vai tie tiek nepareizi uzglabāti, tie rūsē. Kā mēs varam šo ķibeli novērst?
Ja tā notiek un āķi ir sarūsējuši, tad drošāk būtu tos nomainīt, sevišķi, ja plānojat makšķerēt lielas un spēcīgas zivis. Ir brīži, kad tomēr nolemjat riskēt un bojātos āķus izmantot. Rūsu var noņemt, iemērcot āķus petrolejā, citronskābē vai apstrādāt ar smalku smilšpapīru. Bet vienkāršākais veids, kā atbrīvoties no rūsas, ir iespiest āķi veļas ziepēs un atstāt to uz nakti, pēc apmēram stundām 12 āķis būs bez rūsas. Man kāds paziņa tomēr uztraucas, ka āķis esot zaudējis izturību, bet es esmu vairākkārt pārliecinājies un secinājis, ka attīrītie āķi ir droši kā iepriekš un pašā atbildīgākajā brīdī tie nepieviļ.
Lai āķi nerūsētu, tie ir pienācīgi jāuzglabā. Šim nolūkam daži makšķernieki tos uzglabā īpašās magnētiskajās kastītēs, kurās āķi saglabā savas īpašības, nepieskaras viens otram un attiecīgi nekļūst truli. Jūs varat uzglabāt arī parastā plastmasas kastītē, periodiski pievienojot tur miltus vai kartupeļu cieti. Šie pulveri labi absorbē mitrumu, tāpēc āķi vienmēr atradīsies labvēlīgā vidē un nerūsēs. Mans tēvs savulaik iemācīja āķu kastītē ieliet dažus pilienus augu eļļas. Āķi pastāvīgi atrodas eļļā un tāpēc nerūsē, un turklāt uz āķiem paliekošā eļļas smarža pievilina arī zivis.
Jau esam noskaidrojuši, ka zināmā mērā makšķerēšanas panākumi ir atkarīgi no āķa kvalitātes. Tam jābūt neuzkrītošam, pietiekami asam un izturīgam.
Dodoties makšķerēt, jums jābūt pārliecinātam, ka neviens āķis jūs nepievils. Esmu bieži vien dzirdējis no copmaņiem, ka viņi izvilkuši lielāku vai mazāku zivtiņu un āķis esot atlocījies, cits cīņā zaudējis, jo āķis vienkārši iztaisnojies vai gluži vienkārši ir nolūzis. Jūs varat āķa cietību pārbaudīt. Paņemiet āķi stangās, bet ar otrām lociet to: ja āķa materiāls ir pārrūdīts, tad tas vienkārši salūzīs, bet līdz galam nenorūdītais āķis locīsies uz sāniem vai nospiežot priekšpusi. Pareizi rūdīts āķis ir atsperīgs.
Gatavojoties cīņai ar trofejas zivīm, āķus tomēr vajadzētu pārbaudīt mājās, un, ja dažādu iemeslu dēļ tas nav izturējis pārbaudi, tad ieteicams to atstāt mājās. Ņemiet uz copi tikai pārbaudītu un drošu inventāru.
Tagad iedomāsimies, ka āķi nav izturējuši pārbaudi. Nekādu problēmu. Jūs pats varat palielināt vai samazināt to cietību.
Ja jums ir jāsamazina āķa cietība, tad vajadzētu darīt šādi: skārda traukā iebērt smiltis un šo trauku novietot uz karstas plīts. Karstajās smiltīs ielikt āķi, kad tas iegūs zilganu nokrāsu, tā cietība atlaidīsies un āķis nekad nelūzīs. Ja āķis ir mīksts, tad tas jāuzsilda, līdz tas kļūs zils, un pēc tam jāiegremdē eļļā.