Cik zivju lomā? Vai var būt 11 zandarti vienā bildē? Sociālajos tīklos šoruden bija publicēta fotogrāfija, kur redzami lomā paturētiem 11 zandarti. Attēls raisīja neviennozīmīgas diskusijas. Kā pareizi jārīkojas makšķerniekiem, ja viņi ir vairāki, – vai loms obligāti jāuzglabā atsevišķi? Vai iespējams noskaidrot personu pēc sociālajos tīklos ievietotās pārkāpumu apliecinošās bildes, un vai ir prakse šādu attēlu ievietotājus arī saukt pie atbildības? Kāds sods paredzēts par šādu pārkāpumu? Šos jautājumus žurnālam Lielais Loms skaidro Valsts vides dienesta Zvejas kontroles departamenta Iekšējo ūdeņu kontroles daļas vadītājs Jānis Lasmanis.
“Ir noskaidroti konkrētās fotogrāfijas tapšanas apstākļi. No fotogrāfijas ievietotāja sociālajā tīklā Facebook ir saņemts paskaidrojums, no kura izriet, ka fotogrāfijā redzamās zivis ir iegūtas likumīgā veidā, tās ieguvušas vairāk nekā divas personas un fotogrāfijas ievietošanas mērķis bija rosināt diskusiju par to, ka zivis tomēr ūdenī ir. Ņemot vērā pārprasto fotogrāfijas ievietošanas mērķi, ieraksts no sociālā tīkla Facebook tika dzēsts.
Iespēju robežās VVD pārbauda dažādos sociālajos tīklos ievietotos materiālus, kuros redzama iespējama nelikumīga zivju ieguve. Ne vienmēr ir iespējams noskaidrot personu pēc tās profila sociālajos tīklos, lai gan ir bijuši gadījumi, kad personas pēc sociālajos tīklos ievietotiem foto un video materiāliem ir noskaidrotas, atsevišķos gadījumos personu noskaidrošana ir nodota Valsts policijai, it sevišķi gadījumos, kad sociālajos tīklos ievietotie materiāli par nelikumīgu zivju ieguvi liecina par noziedzīga nodarījuma pastrādāšanu. Ne visos gadījumos personas ir iespējams saukt pie atbildības. Lai personu sauktu pie atbildības, ir jāievēro Administratīvās atbildības likumā vai Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā noteiktie nosacījumi par pierādījumu kopumu, attiecināmību un pietiekamību.
Par makšķerēšanas noteikumu pārkāpumiem personai var piemērot divu veidu atbildību atkarībā no pārkāpuma smaguma – administratīvo atbildību un kriminālatbildību.”
Kāda ir atbildība par pārkāpumiem?
Administratīvā atbildība par makšķerēšanas noteikumu pārkāpumiem ir noteikta Zvejniecības likuma 30. panta 1. daļā – par makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumu vai licencētās makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumu pārkāpšanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu no trim līdz septiņdesmit naudas soda vienībām (no 15 līdz 350 eiro), aizliedzot izmantot makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību tiesības uz laiku līdz vienam gadam vai bez tā.
Kriminālatbildība par nelikumīgu zivju ieguvi ir noteikta Krimināllikuma 110. pantā – patvaļīga zvejošana un ūdensdzīvnieku iegūšana, kur noteikts, ka par zivju vai ūdensdzīvnieku ķeršanu vai citādu iegūšanu bez attiecīgas atļaujas, aizliegtā laikā vai aizliegtās vietās, vai ar aizliegtiem rīkiem vai paņēmieniem (patvaļīga iegūšana), ja ar to radīts būtisks kaitējums, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.
Par šā panta otrajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai ja tas izdarīts īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.
Par patvaļīgu zivju vai ūdensdzīvnieku iegūšanu, izmantojot elektrostrāvu, sprāgstošas vielas, indīgas vielas vai citus vispārbīstamus līdzekļus vai paņēmienus, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu,” skaidro Lasmaņa kungs.
Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi nosaka, ka vienai personai atļauts lomā paturēt 20 repšu, 10 mencu, pa piecām akmeņplekstēm, līdakām, līņiem, sapaliem, vēdzelēm, vimbām un zandartiem, pa trim ālantiem, salatēm (meža vimbām), samiem, sīgām un zušiem, pa vienam lasim un taimiņam, kas noķerti Baltijas jūras un Rīgas līča piekrastes ūdeņos vai Buļļupē, Sausajā Daugavā un Daugavā, posmā no ietekas jūrā līdz Rīgas HES, kā arī pa vienai alatai un strauta forelei. Tāpat lomā var paturēt piecus kilogramus asaru, ja tie noķerti iekšējos ūdeņos, desmit kilogramu, ja tie noķerti Baltijas jūras vai Rīgas līča ūdeņos, reņģes, salakas un plekstes – 10 kilogramu no katras sugas, pārējo sugu zivis – bez skaita un svara ierobežojuma.
Svarīgi atcerēties!
– Katra persona savas iegūtās zivis uzglabā atsevišķi, izņemot gadījumu, ja vairāku personu kopējais loms nepārsniedz vienai personai atļauto loma lielumu.
– Iegūto zivi, ko nepatur lomā, saudzīgi uztver, atbrīvo no āķa un nekavējoties atlaiž. Ja no zivs āķi nevar izņemt saudzīgi, to atstāj, auklu nogriež un zivi atlaiž.
Kā un vai strādā peldošie ziemas copes kostīmi? Video blogs #13 epizode
Skaties! Par monstrīgām līdakām, noslīkušiem spiningiem un uzvarām. “Ķeram lielo” #1 epizode
Vairāk lasi aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!