Lai arī asari no ledus var medīt visu ziemu, tomēr nav labāka laika asaru makšķerēšanai kā pirmās divas, trīs nedēļas pēc ledus vāka parādīšanās. Zivis rij pamatīgi, pieredzējuši makšķernieki cenšas šo periodu nepalaist garām. Tikai būsim uzmanīgi un nebūsim pārgalvīgi. Mūs gaida mājās! Spoži saulaina ziemas diena, dzidras ūdens šļakatas no ledus paceļas kopā ar urbi… seko pirmais asara trieciens balansierī! Tāda bilde ir makšķernieka sapnis!
Pirmais ledus – pirmās problēmas. Kad makšķernieki saceļ traci par pirmajiem lomiem no ledus, tad pēc kāda laika tas ledus arī uzsalst. Sena copmaņu paruna! Bet mūžsenais jautājums ir šāds – ko izvēlēties un laist āliņģī? Ir daudz opciju. Aktīvās metodes – balansieri, bļitkas, vibi. Arī mormiškas cienītājiem ir opcijas, jo var copēt gan ar motili, gan arī bezēsmas mormišku. Un visbeidzot galvenais jautājums – kad un kur doties makšķerēt? Meklēsim atbildes.
Vertikālie vizuļi
Lielākas klasikas par šo nav! Gan dizainiski, gan no pielietojuma viedokļa bezgala vienkāršs māneklis un copes tehnika. Atminos, kad pirmo reizi devos uz ledus, jautāju pēc ieteikuma inventāram, kurš derētu asaru medībām. Un saņēmu ātru un tiešu atbildi – Salmo #2 bļitka. Ieraudzīju, pasūtīju, iemīlējos un turpinu copēt. Lai nekļūdītos ar vertikālā vizuļa izvēli, iesaku ņemt 2. un 3. numura mānekļus, tie būs universāli, kā arī tos ēdīs gan mazi, gan laba izmēra asari. Pieejami dažādu formu un krāsojumu mānekļi, bet, godīgi sakot, neesmu sajutis ticību kādam no tiem. Mana izvēle ir Lucky John Salmo bļitka. Tehnika skrējēmiem un laimes meklētājiem.
Balansieri
Ja kaimiņu copmanis noķer zivi un kāds cits viņam pajautā, uz ko noķerta zivs, tad bieži var dzirdēt Rapala. Bet tas ļoti reti nozīmē, ka tas ir konkrēti Rapala zīmola ražots balansieris. Balansieris, rapala, šķērsene. Šim māneklim ir vairāki tautā iegājušies nosaukumi. Nākamā tēma, kura ir mega populāra asaru medībās. Balansieriem mēdz būt arī vēlama vai mazāk vēlama piezveja – līdakas. Uz bļitku tās mēdz gadīties, bet retāk. Piemeklējot gaļīgāka izmēra balansieri, var mērķtiecīgi ķert ne tikai asari, bet arī līdakas. Manā arsenālā labi iegājuši Lucky John balansieri. Piedāvājumā ir vairāki modeļi, kurus var adaptēt ļoti dažādām ūdenstilpēm, lai lieki nerakstītu, tad iesaku palasīt aprakstu, kad iepirksieties. Mani favorīti ir Fin un Classic modeļi, ja mērķtiecīgi dodos asaru medībās. Ļoti laba cenas un zivju ķeršanas spējas attiecība. 3 un 4 cm versijas būs optimāls izmērs asarim, daudz netraucēs līdakas. Patiks tiem, kuri draudzējas ar urbi un nav pret 40+ caurumu izurbšanas dienā, būs silti, jo būs jāpameklē aktīvais asaris.
Mormiška
Lai arī atvērto ūdeņu sezonā dodu priekšroku spiningam, kas ziemā būtu pielīdzināms aktīvai asaru meklēšanai, urbšanai, tomēr esmu ļoti iecienījis tieši mormišku. Kaut kā smalkāk, tuvāk pie zivs, pirksti, plāna aukla un delikāta izvadīšana. Reizēm pat pamanos padarboties svaigos āliņģos ar bļitku, lai atrastu, kuros no caurumiem mīt asaris, bet pēc pirmā kontakta mēdzu pārtraukt, lai turpinātu kustināt mormišku. Šai metodei un inventāram prasītos pēc sava raksta, var iegrimt dziļās detaļās, bet šoreiz virspusēji.
Mormiškas var iedalīt divās grupās – tādas, kurām papildus ir jādur virsū tārpiņš, kurš klasiski ir motilis, un bezēsmas mormiškas. Pats nosaukums jau pasaka priekšā, ka šīs versijas ir pilnībā gatavas asaru ķeršanai bet motiļa. Pagājušajā sezonā pieķēros bezēsmas copei vairāk, turpināšu izpēti, bet šobrīd varu teikt, ka zivju skaits bieži būs mazāks, bet noķertie eksemplāri vidēji ir krietni iespaidīgāki. Daudz retāk bezēsmas mormišku iekāro sprīdīši, bet motilis gan sīkajiem ir cieņā. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc daudzi asaru copei izvēlas balansierus un bļitkas, – iespēja atsijāt maza izmēra asarīti. Ja gribat ķert ar bezēsmas mormiškām, tad vienkārši neņemiet līdzi motili uz copi. Jāpiešaujas, tāpēc rezultāts var nebūt uzreiz, bet pāriet uz motili ir milzīgs vilinājums. Lai arī ir ļoti daudz formu, no kurām izvēlēties mormišku, mans favorīts ir disko bumbas – tās vienkārši ķer zivi. Velniņi, ukraiņu ļesotkas, bezēsmas banāni un citi brīnumi ir bezēsmas tēmas. Šī metode der tiem copmaņiem, kuri tic, ka tieši šajā āliņģī zivis ir, bet nepieciešams tikai laiks un rūpīga pieeja. Šī tehnika domāta nesteidzīgajiem.
Un tagad dažas lietas, kuras der ievērot asaru medībās. Pirmajos makšķerēšanas no ledus braucienos labāk izvēlēties mazākus ezerus vai dīķus ar stāvošu ūdeni un dziļumu līdz dažiem metriem. Ideāls variants ir no vēja aizsargāti dīķi, sekli karjeri. Ledus tur uzsalst agrāk, tas būs uzticamāks un drošāks, kā arī asaru lomi šādās ūdenskrātuvēs varētu būt labāki.
Lai arī ir lielas cerības tieši uz ledus sezonas sākumu, ļoti bieži asari uz pirmā ledus parāda raksturu – tie labprāt ēd, bet ne visu, ko tiem piedāvā. Bieži nākas ne tikai meklēt asaru koncentrāciju, bet arī pareizo mānekļa, krāsojuma un arī izmēra formulu.
Jāņem vērā fakts, ka asara ēdienkarte dienas laikā var mainīties. Vienā ūdenskrātuvē asari no rīta var labi ņemt balansieri, un pēcpusdienā tos neinteresēs nekas cits kā maza izmēra mormiška ar vienu motilīti. Tas jāņem vērā, gatavojoties makšķerēšanai, jāņem līdzi dažādi rīki, lai būtu ar ko variēt.
Tikai apgūstot dažādas ziemas makšķerēšanas metodes, var katru copes reizi pārvērst piedzīvojumā ar labu lomu. Eksperimentējot ar mānekļiem, mormiškām, agri vai vēlu izdosies atrast atslēgu, pieeju asarim. Nepaslinkot, pamēģināt un apgūt jaunas ziemas copes tehnikas, mānekļus un pielietot tos reālos copes apstākļos. Ātri vien radīsies secinājumi un atziņas nākamajām copes/necopes reizēm.
Kur meklēt?
Mērķis – atrast asaru koncentrāciju. Vienas vienotas formulas nav. Daudz ko nosaka ūdenstilpes specifika. Seklākos ezeros var vadīties un sākt netālu no krasta. Savukārt Alūksnes ezerā asari meklē un atrod lielā dziļumā, pietuvojoties ezera vidum. Šis dzīvnieks atrodams visur. Pat dienas laikā tas var pavirzīties no zāļu maliņas uz dziļākām vietām, kā arī pretējā virzienā. Nereti ir gadījies, ka atrod labu asaru koncentrāciju, bet, kad atbrauc pēc dažām dienām, nākas visu darīt no jauna, jo asaris jau ir prom. Skābekļa, barības bāzes, temperatūras, spiediena un citu apstākļu ietekmē zivis arī ziemā migrē. Mana stratēģija ir bāzēta uz muskuļu spēku – daudz urbju, meklēju gan gar krasta līniju, gan dziļumā, meklēju dziļuma anomālijas (kantis, pumpas). Ir reizes, kad asari var uzmeklēt arī neizteiksmīgās vietās. Protams, meklēšanu atvieglo tas, ka pārzini ūdenskrātuvi, reljefu.
Makšķerējot perspektīvās vietās, nevajadzētu steigties. Maini mānekli, mānekļa izspēli! Tas var sniegt rezultātu.
Tiekamies uz ūdeņiem!