Tā kā sācies karstais vasaras laiks, kad par katru copi jācīnās arvien vairāk, tad šajā rakstā apskatīšu vienu no rezultatīvākajiem mānekļiem, ar kuriem var ķert gan asarus, gan sapalus, gan citas plēsīgās zivis. Mikrošūpiņi, kuri lielākoties paredzēti tieši foreļu spiningošanai dīķos vai straumē, ir ļoti rezultatīvi, arī spiningojot citas plēsīgās zivis Latvijas ūdeņos. Apskatīsim nedaudz vairāk to, kā lietot mikrošūpiņus ikdienas copē un kādas priekšrocības būs tiem pret citiem jau ierastajiem mānekļiem.
Ar ko mest mikrošūpiņus?
Ideālā variantā, protams, būtu izvēlēties specializētu inventāru katrai tehnikai, taču, ja vēlaties vienkārši pamēģināt šo tehniku, sākumam var izlīdzēties ar to pašu mikrodžiga kātu vai jebkuru citu spiningu, ar kuru var aizmest un sajust 2,5–4 g smagu mānekli. Es pats šai tehnikai lietoju Airrus ražoto Aria Trout Series A642ULFS-AC, 1,93 m garu spiningu ar testu 1,5–4,5 g, komplektā ar 2500 izmēra Shimano Vanford un PE #03 pīto aukliņu. Kā pavadu izmantoju fluorokarbonu ar testu 4–6 lb atkarībā no ķeršanas apstākļiem. Spiningojot no krasta, var izvēlēties arī garāku spiningu, bet der atcerēties – ja krasti būs stipri aizauguši, tad bieži ar īsāku spiningu ir vieglāk pārvietoties un izdarīt precīzus metienus. Ja krasti ir brīvi, tad var droši lietot arī 2,20 m un garākus spiningus. Galvenais atcerēties, ka šajā tehnikā pamatā mērķa zivs nebūs trofejas izmēra un, izvēloties vieglākus rīkus, gūsiet daudz lielāku baudu no copes. Tādēļ ieteiktu izmantot pēc iespējas vieglāku spiningu ar moderate fast akciju.
Kur izmantot mikrošūpiņus?
Šūpiņus var izmantot kā straumē, tā stāvošā ūdenī. Tādējādi to pielietojums ir ļoti plašs. Biežāk ķeramās zivis bez foreles būs asari, sapali un ruduļi. Protams, mēdz trāpīties arī pa kādai līdakai, bet šīm zivīm noteikti būs efektīvāki mānekļi. Es parasti mikrošūpiņus izmantoju tieši vasarā un spiningoju ar tiem ūdens augšējos slāņos. Piemeklējot atbilstošu mānekļa svaru, var variēt ar tā iegrimi un vadīšanas ātrumu. Man personīgi vislabāk patīk ar tiem ķert asarus siltajos vasaras vakaros, kad tie sāk aktīvi baroties ap lēpju audžu malām. Liels pluss šiem mānekļiem ir to caurejamība zālēs – šūpiņi oriģināli ir aprīkoti ar vienžubura āķi un ar savu plato korpusu atbrīvo ceļu āķim, tādēļ sanāk nosacīts pretzāļu māneklis. Īpaši labi šāda īpašība ir, spiningojot no krasta.
Protams, šādos apstākļos var lietot arī voblerus, rotiņus un silikona mānekļus. Šūpiņiem visefektīvākais pielietojums būs vietās, kur zāles traucē normāli vadīt vobleru vai grunts neļauj ķert džiga tehnikā. Arī par auklas vērpšanu nebūs jāsatraucas, lietojot rotiņus. Turklāt citreiz tieši šūpiņam piemītošā lēnā, pasīvā spēle būs tas, kas asari uzrunās vislabāk.
Vadīšanas tehnika
Vadīt šādus mazus mikrošūpiņus nemaz nav grūti. Galvenais ir atrast atbilstošu ietīšanas ātrumu un horizontu, kurā uzturas asaris. Visefektīvāk būs mānekli vadīt tieši virs plēsēja. Šūpiņiem ir salīdzinoši vienkāršas vadīšanas tehnikas:
* Lēna ietīšana. Šis īpašus komentārus neprasa, galvenais ir atcerēties lieki nesteigties. Šūpiņus varam vadīt arī ar nelielām pauzēm, ja jūtat, ka tas pārāk augstu pacēlies un vairs nav plēsēja redzeslokā. Tāpat var izmantot ietīšanas ātrumu, lai papildus uzkacinātu plēsēju, var šūpiņu vadīt ar 2–3 lēniem spoles apgriezieniem un tad izpildīt 1–2 ātrākus apgriezienus. Šāda tehnika bieži sakaitinās asari, un tas izšķirsies par uzbrukumu.
* Ietīšana ar pavilcieniem. Lēnām ietinam šūpiņu un ik pa laikam veicam ātrus pavilcienus ar spininga spici. Parasti izvēlos amplitūdu līdz 20–30 cm. Šāda tehnika bieži nostrādās tieši uz pasīvu zivi, kad pavilciens darbosies kā stimuls izšķirties par uzbrukumu. Tāpat der atcerēties, ka, lietojot šādu tehniku, šūpiņš daudz vairāk mainīs savu atrašanās horizontu un ļaus izdarīt secinājumus, kurā brīdī sekos uzbrukums. Un ļaus ērtāk atrast asaru uzturēšanās horizontu.
* Tvičs. Šūpiņus var vadīt arī ar viegliem kāta uzsitieniem, tādā veidā padarot tā spēli haotisku. Parasti šāda tehnika ļaus izstrādāt zivi, kura vairs ķerties nevēlas. Jāņem gan vērā, ka, tā kā mānekļi ir ļoti mazi, arī kāta kustībām jābūt ļoti vieglām. Šādi viegli uzsitieni liks šūpiņam uzzibsnīt un jauks tā spēli, radot papildu efektu. Protams, atšķirībā no vobleriem tvičs izpaužas kā īss, ass uzsitiens ar kāta spicīti, kamēr mānekli lēni ietin ar spoli.
* Pludināšana. Ja ķer straumē, tad, piemeklējot atbilstoša svara mānekli, var to pludināt pa straumi. Šāda spēle ļoti labi strādā sapalam. Arī pludinot var mānekli piespēlēt ar spininga palīdzību, pamest to gaisā vai vienkārši izsist no spēles. Dažreiz tieši tā ir panākuma atslēdziņa.
Šīs vadīšanas spēles var integrēt arī lielāku mānekļu animēšanai. Taču ar mazajiem mānekļiem ir vieglāk iemācīties un saprast vadīšanas nianses.
Nedaudz par maniem favorītiem:
Nories Rooney – šis šūpiņš ķer pilnīgi jebkuru plēsīgo zivi, un ne tikai. Viennozīmīgi viens no maniem favorītiem, ķerot foreles, bet tas ļoti labi integrējas arī asaru, sapalu un pat ruduļu copē. Tā kā šūpiņam ir salīdzinoši liels virsmas laukums, to var novadīt ļoti sekli, kas ideāli der Latvijas seklajiem ezeriem. Viens no maniem favorītiem sezonas atklāšanai Engures ezerā – ja līdakas konkrētajā dienā rokās nedodas, tad ar šo mānekli var ļoti veiksmīgi padzenāt asarus vai ruduļus.
Forest PAL Limited un Native sērijas. Šie ir nedaudz smagāki un dziļāk ejoši mānekļi, kas man lieliski strādā lielajās upēs. Ar šiem mānekļiem ir ļoti ērti strādāt dziļākās vietās un vietās ar biezākām zālēm. Īpaši man patīk Forest Native krāsojumi, kas ir ļoti dabiski un atgādina nelielas ēsmas zivtiņas. Tāpat jāpiemin metiena attālums. Šis 4,2 g smagais šūpiņš ir piemērots reizēm, kad jāmet patiešām tālu un precīzi, kā arī ļoti labi turēs straumi, ķerot sapalus.
Forest Miu. Šis šūpiņš īpašus komentārus neprasa – ļoti plaša krāsojumu izvēle, kas ļauj piemeklēt katriem apstākļiem un gaumei atbilstošāko. Tāpat vidēji ātrais vadīšanas ātrums ļauj pielāgoties zivju aktivitātei. Ļoti universāls un fleksibls māneklis.
Nories Masukuroto, mans iemīļotais foreļu māneklis, kas izcili integrējas arī citu zivju spiningošanā. Lielākā priekšrocība ir tāda, ka šo mānekli var vadīt superlēni, un tas tāpat spēlē. Šādi ar to var paņemt arī pavisam pasīvu zivi vai izmantot mānekli, lai apstrādātu ļoti lokālas, nelielas vietas, kur uzturas plēsējs.
Tālākiem metieniem iesaku izvēlēties LD 3,7 g smago modeli, metiena attālums ir tiešām pārsteidzošs.
Šī spiningošanas tehnika nebūs visrezultatīvākā trofejas izmēra zivij, bet, ja vēlaties skaistu, īsu vakara copi – tad, lietojot mikrošūpiņus, varēsiet izbaudīt pat nelielu asarīšu uzsitienus un noķert copes kaifu, pāris stundu pastaigājot gar tuvāko ūdenstilpi. Tāpat karstajās vasaras dienās, kad lielais plēsējs ir pasīvs, var izglābt copes dienu, uzejot baru ar agresīviem asarīšiem kādā no seklajiem ezeriem.
Šūpiņu pluss ir arī tas, ka uz tiem reaģē visdažādākās zivis – asari, sapali, foreles, ruduļi, pliči un kas tik vēl ne. Galvenais ir piešauties ar vadīšanas ātrumu un atrast vietas ar zivju aktivitāti.