Laika gaitā esam saņēmuši daudz jautājumu par šo tēmu. Kur var redzēt dziļumus? Kā tos redzēt telefonā? Kura kartei, kura eholotei? Tad nu vērsos pie zinošiem cilvēkiem un mēģināju salikt punktus uz “i”. Šoreiz saruna ar Mārtiņu Balodi.
Sākam droši vien ar vienkāršāko – ko darīt copmaņiem no krasta? Kā var tikt pie dziļuma kartes telefonā?
Vienkāršākais no tiem ir iegādāties kādu no Garmin eholotēm, kurām ir GPS funkcija, kaut vai lētāko Garmin Striker metamo bumbu. Tādā veidā automātiski kļūsti par Garmin “comunity” biedru, vari ielādēt citu lietotāju sazīmētās kartes un tās izmantot savā telefonā. Aplikācija šim variantam saucas Garmin ActiveCaptain. Un arī šī metamā “bumba” būs lietderīga tiem, kas ķer no krasta ar jaudīgiem kātiem, piemēram, tiem, kas sēž uz fīdera un karpām. Būs dziļuma kartes no tiem, kas izbraukājuši teritoriju ar laivām, un varēs apskatīties to, kas notiek ūdenī tieši copes brīdī. Kā arī, izmantojot šo aplikāciju, var papildus iegādāties kartes, kas sevī ietver skandināvu valstis. Šis varētu būt svarīgi tad, ja uz Skandināviju aizbrauc ziemā un ja gribi būt lietas kursā par konkrētas ūdenstilpes dziļumiem. Bet ziemas copē šī aplikācija arī pie mums ir liels bonuss. Nav jāurbjas, meklējot savu kanti, – atver telefonā aplikāciju, un viss ir redzams.
Vai paskatīties dziļuma karti var bez maksas?
Jā, to mierīgi var izdarīt Garmin ActiveCaptain mājaslapā, tāpat arī Genesis Maps, bet jārēķinās, ka tam, ko apskati kartē mājās, būs grūti savu lokāciju atrast, uz vietas esot. Bet būtu jāsaprot, ka bez maksas šajā pasaulē vairs nav nekā.
Man pašam bija Boating HD, aplikācija no Navionics, kas ir ar to?
Jā, šī ir otra opcija dabūt dziļuma kartes telefonā, bet tas tāpat nav bezmaksas. Pirmās divas nedēļas ir bezmaksas, bet pēc tam, ja gribi turpināt lietot, tad ir konstanta gada maksa. Bet jāatceras arī tas, ka dziļuma kartes pie krasta nav precīzas. Neviena kartogrāfijas programma nevar iespēt, ka dziļums ir praktiski nulle un uzreiz pēc tam seši metri. Vēl viena lieta – ja kāds ir dziļuma karti zīmējis ar ļoti platu staru, tad neprecizitātes būs lielas.
Lowrance lietotāji var izmantot www.genesismaps.com?
Jā, tur ir sazīmētas dziļuma kartes, bet nav iespēju lietot caur telefonu reālā laikā. Bet, iegādājoties Lowrance iekārtu, līdzīgi kā ar Garmin tur var piereģistrēties un tikt pie publiskām kartēm. Tāpat jāatceras tas, ka jebkurā publiski pieejamā dziļuma kartē pastāv varbūtība, ka kāds tavam smukajam zīmējumam būs pārbraucis pa virsu lielā ātrumā un karti sabojājis. Genesis Maps ir opcija savas sazīmētās kartes dalīt publiski vai saglabāt privāti. Saglabājot privāti, ir jāmaksā noteikta samaksa gadā. Garmin šādā ziņā atšķiras. Ja esi iegādājies iekārtu, tad lieto visu un dalies ar visu. Bet arī šim ir plusi un mīnusi, ja gribas noslēpt kādu uzzīmētu stūrīti, tad vienīgā opcija visu zīmēt pa tiešo eholotē.
Labi, ķeramies klāt eholotēm, kas kuru atbalsta?
Pa lielam katrs ehološu ražotājs cenšas aizstāvēt savu nišu un savu kartogrāfiju. Lowrancam tas ir C-Map, paralēli Genesis Maps, lai viņi lasītu savu kartogrāfijas bāzi. Tajā pašā laikā Lowrance eholotēs var ielikt arī Navionics kartes. Humminbird eholotēm ir sava Lake Masters kartogrāfija, kura diemžēl netuvojas mūsu līmenim. Esam viņiem piedāvājuši mūsu sazīmētās kartes, bet diemžēl viņiem mūsu copes tirgus nākotne šķiet neperspektīva. Bet tāpēc mēs paši esam radījuši dziļuma kartes Humminbird eholotēm. Un es varu ļoti droši teikt, ka šīs būs augstākās kvalitātes dziļuma kartes, ja runājam tieši par Latviju, jo tur būs vissvaigākie dati ar vismazāko interpolāciju. Bet, ja dalām pa zīmoliem, tad Navionics kartes der priekš Lowrance, Raymarine un Humminbird eholotēm. Nav noslēpums, ka Garmin ir iegādājies lielāko kartogrāfijas uzņēmumu Navionics, kas tagad saucas Garmin Navionics, šīs kartes derēs tikai un vienīgi Garmin eholotēm, un šajā platformā tiek visu laiku iegūti dati no visas pasaules, līdz ar to informācija atjaunojas nepārtraukti un ir laba precizitāte.
Labi, kā ir ar opciju pašiem zīmēt kartes?
Viss ir mainījies līdz tam, ka praktiski jebkura eholote, kas ir nopērkama ar GPS, piedāvā iespēju zīmēt karti pa tiešo eholotē, šajā sakarā nedrīkst nepieminēt Humminbird, viņi ir beidzot pievienojuši vairāk krāsu iespējas karšu zīmēšanā, līdz ar to arī ērtākā saprašanā. Līdz šim tās bija divas krāsas, tagad var pieplusot vēl savus trīs toņus.
Ko vari ieteikt tiem, kas paši grib zīmēt kartes?
Pirmais, ko ieteiktu, padomāt ar prātu – vai nav lētāk un prātīgāk iegādāties gatavu dziļuma karti. Jo tas laiks, iztērētā degviela un tajā laikā necopēšana vai tiešām ir tā vērts. Otra lieta, ka, pašam zīmējot precīzas kartes, nozīmē to, ka brauc minimālā ātrumā un vēl pēc tam tas viss jāapstrādā speciālās programmās.
Ja ir zināms maziņš savs stūrītis, kuru gribētu uzzīmēt precīzāk, ko tad?
Visām kartēm un ar visām eholotēm, kuras to nodrošina, ir iespēja uzzīmēt dziļuma kartes pa virsu. Attiecīgi var iegūt specializāciju tādu, kāda tā nav standarta dziļuma kartē. Ļoti lēnām pārbraucot pāri sev interesējošai vietai, krustu šķērsu, uzzīmēsi maksimāli precīzi. Tas ir, protams, būtiski, ja copē konkrētā lokācijā, un ir svarīgi uz enkura nostāties tieši uz sava punkta.
Kā notiek atjaunošana? Nopērc dziļuma karti, un viss?
Katrs gadījums jāskatās individuāli. Piemēram, ir Navionics+. Navionics piedāvā to, ka, iegādājoties viņu karti, gadu ir iespēja atjaunot kartes – gan rūpnīcas atjauninājumus, gan to, ko lietotāji sazīmējuši. Ja pagājis gads un kaut ko gribas atjaunot, tad tie ir 100 EUR, lai atjaunotu karti. Pie mums veikalā ir opcija atjaunot karti arī tad, ja ir pagājuši vairāki gadi. Mums ir speciālas programmas, kad noslēdzam iepriekšējo karti un uztaisām jauno.
Kopsavilkums:
• Boating HD un Garmin Active Captain
Aplikācijas, kuras var ielādēt telefonā. Viens ir maksas pasākums, otru var iegūt, iegādājoties kādu no Garmin ehološu ierīcēm.
• Garmin Navionics
Dziļuma kartes, kuras atbalsta tieši Garmin iekārtas.
• Navionics
Dziļuma kartes, kuras liekamas Lowrance, Raymarine, Humminbird eholotēs.
• C-Map
Dziļuma kartes. kuras speciāli paredzētas Lowrance eholotēm. Šīs ir tieši paredzētas makšķerēšanai, paralēli var saslēgt dziļuma kartes ar jūras un burāšanas iekārtām.
Raksts tapis sadarbībā ar Latvijas Zivju fonda atbalstu