Šajā rakstā gribētu apskatīt to, kā pareizi apieties ar spiningošanas inventāru, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem. Pats gan neesmu no tiem, kas mēdz lauzt spiningus, un pret savu inventāru izturos ļoti rūpīgi, taču pavisam nesen pats pieļāvu kļūdu, kas beidzās ar salauztu spiningu tieši pirms lašveidīgo spiningošanas atklāšanas. Tādēļ dalīšos savā pieredzē, lai varbūt ietaupītu jūsu nervus, laiku un izvairītos no liekiem robiem savā makšķerlietu budžetā.
Pareiza inventāra pārvadāšana
Pirmais, ko vajadzētu atcerēties, – spinings automašīnā jānovieto pašā augšā. Nav ieteicams uz grafīta spiningiem likt nekādus smagumus u.tml. Tāpat jāpadomā par to, lai braukšanas laikā spiningi būtu nostiprināti un netiktu bojāti, ieslīdot kādā šķirbā un tiekot saspiesti vai tamlīdzīgi. Es personīgi spiningus pārvadāju izjauktus (divdaļīgos modeļus). Taču aprīkotus ar spolēm un daļēji sagatavotus copei. Cietie tubusi man liekas neērti, smagi un aizņem pārāk daudz vietas. Tāpat arī jāņem vērā, ka atrast tubusu, kas ideāli der konkrētā spininga garumam, ir vairāk nekā sarežģīti. Tas pats ar dažādām somām. Tādēļ pats izvēlos šādu risinājumu.
Rod Glove ir Kanādā dibināts uzņēmums, kas ražo tieši ar spiningu uzglabāšanu un pārvadāšanu saistītus risinājumus. Plastmasīgā materiāla zeķe pasargā spiningus no sišanās savā starpā, tos pārvadājot laivā vai automašīnā, tāpat ērtais savilcējs ļauj sastiprināt kopā abus spininga posmus. Šis risinājums man šķiet ideāli piemērots kastinga kātiem, taču ir pieejami arī modeļi spiningiem.
Tāpat noteikti ieteiktu izmantot strapus jeb savilkšanas lentes. Pašlaik pieejami dažādi varianti, bet parasti tās izgatavo no neoprēna un velkora, taču ir pieejami arī savilcēji no gumijas ar plastmasas aizdari. Abi varianti ir ērti lietošanā un veiks savu pamatfunkciju – saturēs spininga abus posmus.
Viendaļīgajiem spiningiem vajadzētu izmantot aizsargzeķes, kuras var uzvilkt visai spininga blankai. Šo risinājumu iesaku izmantot arī tad, ja spiningi tiek uzglabāti laivā.
Vēl garākiem pārbraucieniem iesaku padomāt arī par spoļu somām. Tas pasargās spoli no skrāpējumiem un citiem mikrobojājumiem. Ikdienā gan šādas somas neizmantoju, bet, ja dodos tālākos izbraucienos, tad noteikti spoles iepakoju.
Šādas somas pieejamas gan multiplikatora spolēm, gan arī bezinerces spolēm, un ir jāizvēlas atbilstoši spoles izmēram.
Personīgā pieredze
Pirms 15 gadiem devos uz divu dienu copi Daugavā. Tajā laikā savu popularitāti sāka iegūt tieši džigs, un arī mans mērķis bija vairāk izprast šo tehniku. Par mērķa vietu tika nozīmēta man zināma vieta pie Kokneses, un, cerību pilni, ar copes kolēģi startējam no Rīgas. Laiks solās būt ideāls, pa ceļam vēl pārrunājam tehnikas nianses un dalāmies ar copes stāstiem. Šeit skaidrības labad jāsaka, ka tajā laikā pāvietojos ar izcili mazu divdurvju Renault hečbeku, un spiningus bijām novietojuši vertikāli aiz blakussēdētāja beņķa. Iekāpjot auto, kolēģis, neko sliktu nedomādams, atbīdīja savu beņķi atpakaļ, lai sēdēt būtu ērtāk. Tad nu ierodamies copes vietā, sākam izkrāmēt mantas, saliekam spiningus un drudžaini dodamies pie upes. Man pirmais metiens, un spinings salūst nevis vienā, bet uzreiz divās vietās. Stāvu apstulbis un skatos uz spininga lauskām. Kolēģis met, un viņa kātam tieši tāds pats liktenis. Būšu godīgs, tā kā spinings bija jauns un iepriekš copē nebija bijis, uzreiz gribēju lādēt pārdevēju. Bet, tā kā kolēģim tas pats, tad sākām domāt, kādēļ tā, un secinājām, ka, atbīdot beņķi, viņš ar savu krēslu saspieda spiningus, tādējādi metiena brīdī tie sadalījās. Cope, protams, beidzās nesākusies, bet ļoti laba mācība nākotnei.
Jāpievērš uzmanība metienam
Ļoti bieži spiningu blankas tiek bojātas tieši metienā. Visbiežāk tas notiek, tieši spiningojot no krasta, kad pietiekami daudz uzmanības netiek pievērsts apkārtnei. Un atvēzējoties metienā ar mānekli tiek aizķerts kāds krūms vai koka zars. Tāpat jāpievērš uzmanība, arī lai pašā metiena kustībā spinings netrāpītu pa kādu šķērsli, jo 99% gadījumu tas beigsies ar salauztu spiningu. Tāpat jāpievērš uzmanība, vai aukla nav apmetusies ap kādu no spininga riņķiem. Tas gan parasti negadās bieži, taču ir raksturīgi budžeta klases spiningiem ar ne visai veiksmīgu gredzenu ģeometriju. Ja metiena brīdī aukla būs ap gredzenu, tad pastāv ļoti liela iespējamība bojāt ne tikai spininga gredzenus, bet arī tā blanku.
Mānekļa atbrīvošana no ķērāja
Lūk, šī man ir īpaši sāpīga tēma. Manis minētais atgadījums notika tieši šādi. Maza upīte, pagarš spinings, māneklis ieķeras pretējā krastā, nelielā saknītē, kas atrodas uz pašas ūdens līnijas. Lai atbrīvotu mānekli, izdaru pāris asus rāvienus ar spiningu, tajā brīdī māneklim nolūst āķis un šūpiņš ar pilnu jaudu ietriecas spininga blankā, pārgriežot to kā ar nazi. Tad nu, lūk, mana kļūda tāpat kā daudziem citiem ir censties mānekli no ķērāja atbrīvot, izmantojot spiningu. Ja es būtu tieši to pašu darījis, uztinot auklu uz rokas un vienkārši paraujot ar spēku, tad sliktākajā gadījumā būtu zaudējis mānekli, kas būtu 20. daļa no spininga vērtības.
Tādēļ der iegaumēt, ka mānekli no bezcerīga zacepa vislabāk censties atbrīvot ar rokas palīdzību, nevis spininga.
Šis ir īpaši svarīgi laikā, kad pilnā sparā rit lašveidīgo spiningošanas sezona un lielākā daļa aktīvo spiningotāju ir izkāpuši no laivām un spiningo no krasta. Tāpat jāatceras, ka, raujot mānekli no ķērāja ar spininga palīdzību, jūs radāt nevajadzīgu slodzi arī uz spoli. Kā pareizāk atbrīvot mānekli no ķērājiem, centīsimies uzfilmēt arī kādā no nākamajiem raidījumiem. Esam uzmanīgi un pievēršam uzmanību notiekošajam.Es zinu, ka spiningošana ir ļoti aizraujoša nodarbe un bieži var nonākt tādā kā transa stāvoklī, taču vienmēr ir jāpieskata, kas notiek ar mūsu inventāru. Jau savos iepriekšējos rakstos esmu daudz stāstījis, ka Big Bait spiningošanas tehnikā pavadu ar pamatauklu ieteicams sasiet pa taisno, neizmantojot nekādus papildu elementus, kā griezuļus u.tml. Jo bieži sanāk aizdomāties un ietīt šo griezuli riņķos, kas praktiski vienmēr bojā gredzenu vai tā ieliktni. Tas pats attiecas arī uz citām spiningošanas tehnikām. Jo mazāk lieku elementu uz auklas, jo mazāka iespēja sabojāt spininga gredzenus. Tas attiecināms arī uz visām citām spiningošanas tehnikām. Jo mazāk lieku elementu, jo labāk.
Lasi informāciju uz spininga
Pirmā lieta, kam pievēršam uzmanību, iegādājoties spiningu, ir ieteicamais mānekļa svars, ko var lietot ar konkrēto spiningu. Big Bait kātiem parasti norāda tikai augšējo, vieglākiem spiningiem parasti ir norādīts ieteicamais minimālais un maksimālais mānekļa svars. Protams, ir spiningi, kuriem reālais un norādītais tests stipri atšķiras, bet jebkurā gadījumā es nerekomendētu pārsniegt to, ko norādījis ražotājs. Vēl viena interesanta informācija, ko sevis cienoši ražotāji norāda uz spininga, ir ieteicamais auklas izmērs. Dažiem kātiem tiek norādīti japāņu PE izmēri, citiem auklas tests mārciņās (lb). Arī šim rādītājam vajadzētu pievērst uzmanību. Pirmkārt, izmantojot atbilstošu auklas izmēru, iegūsiet maksimālo mānekļa metiena attālumu, kā arī nodrošināsieties no spininga bojājumiem, velkot lielāku zivi u.tml.
Vēl viena detaļa
Bez gredzeniem un blankas spiningam ir arī spoles turētājs. Arī šo mēdz bojāt neuzmanības pēc. Nav nekādas vajadzības spoli pievilkt tā, ka tiek aprauta plastmasas vītne. Esmu arī redzējis gadījumu, kur kārtīgs latviešu vīrietis spoli pievelk tā, ka pēc tam to dabūt nost vairs nav iespējams. Šis gan nekādā veidā netiek uzskatīts par ražotāja brāķi. Tādēļ esiet prātīgi, spole jāpievelk tā, lai tā nekustētos stiprinājumu vietā, un ne vairāk.
Par garantijas gadījumiem
Padalīšos ar savu pieredzi, ko es uzskatu par ražotāja brāķi. Protams, šis nav likums, un katrs gadījums ir jāizskata individuāli, ņemot vērā dažādus apstākļus, bet pamata vadlīnijas ir šādas: pirmkārt, jebkurš ražotāja defekts blankai parādās pirmajā spiningošanas reizē. Parasti tie ir pirmie trīs metieni. Bet, kā jau minēju, ir dažādi izņēmumi un katrs gadījums jāizskata uzreiz. Tāpat pēdējā laikā arvien biežāk nākas saskarties ar gadījumiem, kad cilvēki pret spiningu izturas kā pret slotaskātu tikai tādēļ, ka tā tests ir virs 100 g. Diemžēl arī šāda attieksme ne pie kā laba nenoved. Neskatoties uz to, ka spiningi ir jaudīgi un robusti, premium klases inventārs tāpat tiek izgatavots no augstvērtīga grafīta un gredzeniem, kas nepiedod spininga sišanu pret laivas bortu u.tml. Visiem iesaku pret savu inventāru, tāpat kā pret jebkuru citu instrumentu, izturēties ar cieņu un rūpību. Šādā veidā inventārs jums kalpos ilgi un būs uzticams.
Ceru, ka ar šo rakstu nedaudz palīdzēju tiem, kas ir iegādājušies savu pirmo spiningu vai tikai plāno to darīt. Kā arī tiem, kuri jau ir pieredzējuši spiningotāji un vēlas savu inventāru pasargāt. Jau nākamajā rakstā atkal pievērsīšos Big Bait tēmai un 2021. gada jaunumiem, jācer tikai, ka globālā situācija ļaus man jums pastāstīt ekskluzīvus jaunumus, un Latvijā iecienītākajiem lielo mānekļu ražotājiem.
Skaties! Par monstrīgām līdakām, noslīkušiem spiningiem un uzvarām. “Ķeram lielo” #1 epizode
Vairāk lasi aktuālajā žurnāla Lielais loms numurā!