Makšķerēšana
Pludiņmakšķerēšana

Pavasara pludiņa tehniskās nianses0

Foto: SHUTTERSTOCK

Vimba nāk kā traka, upju krasti mudžēt mudž no copmaņiem, populārākajās vietās, īpaši jau pirms brīvdienām, vietas tiek aizņemtas jau no vakara – kurš ar grunteni parasto, kurš ar fīderi moderno, kurš ar pludiņu, bet visiem galvā viena doma – vimba…

 

Es dvēselē esmu zvērināts pludiņmakšķernieks, nu dikti patīk man tie pludiņi, lai arī ikdienā aptuveni puse makšķerēšanas reižu tomēr sanāk ar fīderi, jo ar fīderi lielākoties ir vienkāršāk tikt klāt vietām, kur ir zivis. Ar fīderi tu mazāk esi atkarīgs no vēja stipruma un virziena, tomēr šo rakstu veltīšu tieši pludiņam, jo īpaši tādēļ, ka Latvijā tiek ražoti tiešām kvalitatīvi, makšķernieku pasaulei ļoti laba līmeņa pludiņi, kurus daudzi no mums ikdienā izmanto un pat nenojauš, ka tie ir ražoti tepat, Rīgā, un tiek testēti mums pierastajos copes apstākļos. Runa ir par STREAM firmas pludiņiem, tie ir ļoti dažādi, un sezonas laikā pastāstīšu par visiem, bet tagad nedaudz vairāk par tiem, kurus var izmantot pavasarī vimbu, arī pavasara raudu un vispār upju copei. Tiem copmaņiem, kuri ar pludiņu makšķerē reti vai nemakšķerē nemaz, var šķist – nu pludiņš un pludiņš, kāda tur atšķirība, bet atšķirība ir ļoti liela, pašā pludiņa materiālā, antenas un ķīļa materiālā, resnumā un stiprinājuma veidā, pludiņa krāsojuma un lakojuma kvalitātē un tajā, vai pludiņš ir paredzēts šauras specializācijas copei vai pielietojams praktiski visa veida pludiņmakšķerēšanā, bet nu pēc kārtas. Diemžēl šiem pludiņiem, katrai formai un sērijai, nav sava nosaukuma, tāpēc rakstā es tos vienkārši numurēšu, veikalā, izvēloties pludiņu, šo ciparu klāt nebūs.

 

Klasiskais “vimbu” pludiņš nr. 1

Foto: no privātā arhīva

Pieejams 4–27 gramu celtspējā, cigārveida korpuss, resna, spilgta un maināma antena, resns un izturīgs ķīlis, aprīkots ar izturīgiem kaprona kembrikiem (kembriks ir vada izolācijas gabaliņš, kuru uzver uz pludiņa ķīļa, reizēm arī antenas, lai piestiprinātu pludiņu pie auklas, mēdz būt mīkstas plastmasas, silikona vai kaprona kembriki). Viens no universālākajiem pludiņiem copēšanai upēs, bieži tiek izmantots arī karpu makšķerēšanā un plēsīgo zivju ķeršanā uz dzīvās ēsmas zivtiņas, šāda tipa pludiņus parasti izmanto mutuļojošā straumē, viļņos vai tāliem iemetieniem.

plusi: ļoti labas kvalitātes un izturības korpusa krāsojums, kas ilgi nesagriežas ar auklu, komplektējas ar ļoti izturīgiem kembrikiem, var mainīt antenas (krāsas un pat lielumus), lieliski der copmaņiem ar sliktu redzi.

Mīnusi: nevar izmantot copei tumsā, lēnas straumes un kaprīzas copes apstākļos resnā, spilgtā antena var neparādīt uzmanīgākās copes, pat ļoti rūpīgi izsvarojot to.

 

Pludiņš nr. 2

Foto: no privātā arhīva

Pieejams 6–12 gramu celtspējā, īsa pilienveida korpuss, gara, spilgta, ar paresninājumu gala antena, garš, izturīgs karbona ķīlis, nokomplektēts ar garu, izturīgu kaprona kembriku (to iesaku pārgriezt divās daļās un izbīdīt pa ķīli), paredzēts auklu laist caur pludiņa korpusu, oriģināls, reti sastopams pludiņš, kurā apkopotas labākās “vimbu” pludiņa un klasiskā “bolonēzes” pludiņa īpašības.

plusi: lieliski redzams no jebkura attāluma, ļoti stabils straumē, augsta materiālu un darba kvalitāte, ļoti izturīgs krāsojums un pārklājums, kalpo ļoti ilgi, jo aukla iet caur korpusu un pat ilgā laikā netraumē pludiņa krāsojumu.

Mīnusi: nevar izmantot copei tumsā, lielā, resnā antena var neparādīt uzmanīgākas copes, antenu nevar nomainīt, tālā iemetienā stipra sānvēja apstākļos pludiņš var zaudēt ieplānoto lidojuma trajektoriju.

 

Pludiņš nr. 3

Foto: no privātā arhīva

Pieejams 3–8 gramu celtspējā, garens korpuss, īsa, resna antena, vidēji tievs, īss, ar vienu plastmasas kembriku aprīkots ķīlis, augšdaļā aukla stiprinās caur tievu, labi ielīmētu riņķīti. Labs, kompakts pludiņš pludināšanai, bet ne tāliem metieniem, mazie izmēri (4–5 grami) labi lido arī pie 25+ metru metieniem, lielākiem pludiņiem prasās pēc garāka ķīļa, lieliski piemērots tieši pludināšanai, pieturēšanai.

PLUSI: lieliski redzams pa lielu gabalu, var izmantot mutuļojošā straumē, labas kvalitātes krāsojums.

mīnusi: nevar izmantot copei tumsā, resna antena nav piemērota copei stāvošā ūdenī, jo var neparādīt uzmanīgas copes, paredzēts metieniem līdz 15–20 metriem.

 

Pludiņš nr. 4

Foto: no privātā arhīva

Pieejams 2–8 gramu celtspējā, viens no maniem favorītiem, klasiskais “bolonēzes” tipa pludiņš, bet ar antenas mainīšanas iespēju, īss, apgriezta piliena formas korpuss, garš, resns, izturīgs ķīlis, augšdaļā veiksmīgs risinājums auklas stiprināšanai, izmantojams visas sezonas garumā, tajā skaitā arī lēni tekošos un stāvošos ūdeņos, lieliski lido, izmantojams gan pludināšanai, gan tāliem iemetieniem.

PLUSI: maināma, 4,5 mm resna antena, izmērs atbilst standarta vienreizējiem “jāņtārpiņiem”, ļoti veiksmīgs risinājums antenas vietai un auklas stiprināšanai – plastmasas ieliktnis, kas samazina pludiņa korpusa traumēšanas iespējas. Ļoti laba krāsojuma/lakojuma kvalitāte, kas ilgi neļauj auklai sagriezt pludiņu (lai gan makšķerēšanas procesā aukla pa šādu korpusu rīvējas diezgan daudz), lieliska stabilitāte lidojumā un straumē.

mīnusi: to praktiski nav, ja nu vienīgi pludiņš varēja līdzīgi kā “vimbu” pludiņš komplektēties ar vienu vai diviem kaprona kembrikiem, šim pludiņam kembriki līdzi nenāk.

 

Pludiņš nr. 5

Foto: no privātā arhīva

Pieejams 4–12 gramu celtspējā, vēl viens manis iecienīts pludiņš gan vimbu copē, gan arī brekšojot un pavasara raudas ķerot lielākā straumē, garens, cigārveida korpuss, ar spilgtu, 4,5 mm resnu, maināmu antenu, kas ļauj šos pludiņus izmantot arī tumšā laikā, vidēji garš, resns un izturīgs ķīlis, aprīkots ar izturīgu kaprona kembriku. Izmantojams gan straumē, gan stāvošā ūdenī visas atklātā ūdens sezonas garumā vairākumā Latvijas ūdeņu, labi lido arī tālos metienos, izmantojams gan klasiskai pludināšanai, gan tāliem iemetieniem.

PLUSI: izturīgs, daudzslāņu krāsojums un lakojums, kas neļauj auklai sagriezt pludiņu arī pie ilgstošas izmantošanas, ļoti veiksmīgs antenas mainīšanas un auklas stiprināšanas (augšdaļā) veids, kas netraumē pludiņa korpusu, antenas diametrs atbilst standarta “jāņtārpiņa” izmēram, laba stabilitāte pludinot un iemetienā.

mīnusi: to praktiski nav, tik, cik man pašam varbūt gribētos pludiņa ķīli par 3–5 cm garāku, bet tas vairāk pieraduma dēļ.

 

Pludiņš nr. 6

Foto: no privātā arhīva

Pieejams 3–8 gramu celtspējā, klasiskais “bolonēzes” pludiņš “tautiskajā” versijā, īss, olas formas korpuss ar košu, maināmu, resnu antenu, garu, vidēji tievu ķīli un cauri korpusam laižamu auklu. Izturīgs, universāls pludiņš praktiski visiem dzīves gadījumiem un visa veida copei, gan straumē, gan stāvošā ūdenī, visas atvērtā ūdens sezonas garumā.

PLUSI: spilgta, 4,5 mm resna, maināma antena, kuras vietā var ielikt standarta “jāņtārpiņu”, kas padara pludiņu universālāku, aukla iet caur korpusu, kas savukārt pilnībā pasargā pludiņu no visizplatītākā pašsabojāšanās veida – sagriešanas ar auklu.

mīnusi: tas netiek komplektēts ar kembrikiem, ķīlis varēja būt nedaudz resnāks, kas padarītu pludiņu vēl izturīgāku un ilgmūžīgāku.

 

Pludiņš nr. 7

Foto: no privātā arhīva

Pludiņi (divas atšķirīgas formas, bet funkcionāli un kvalitātē vienādi) pieejami 3–8 gramu celtspējā, ļoti populāri, universāli vissezonas pludiņi, izmantojami praktiski visu zivju makšķerēšanā visos copes apstākļos, kur var izmantot stacionāros (neslīdošos) pludiņus. Slaidi, gareni korpusi, spilgtas, resnas, maināmas antenas, ķīlis abos modeļos ir vidēji resns un ļoti piemērota garuma, kas nodrošina pludiņiem labu lidojumu iemetienā un teicamu stabilitāti straumē, abu pludiņu ķīļi aprīkoti ar diviem plastmasas kembrikiem.

PLUSI: labs, izturīgs krāsojums, veiksmīgs risinājums antenas nomaiņai un auklas stiprināšanai pludiņa augšdaļā – plastmasas ieliktnis, kas neļauj satraumēt pludiņu, mainot antenu pret gaismekli tumsā vai nosalušām rokām, antenas resnums ir 4,5 mm, un tas atbilst standarta “jāņtārpiņa” izmēriem.

mīnusi: to praktiski nav, tik, cik es pats šos oriģinālos kembrikus uz ķīļa nomainu uz mīkstākiem silikona kembrikiem, jo šie teorētiski kaut kādā brīdī var traumēt auklu, bet tas ir tīri teorētiski, jo tā nav gadījies vēl ne reizi.

 

Pludiņš nr. 8

Foto: no privātā arhīva

Pieejams 5–9 gramu celtspējā, it kā oriģināli šis pludiņš tiek ražots un tirgots kā viena stiprinājuma (riņķītis apakšā) slīdošais vai stacionārais pludiņš, copei straumē (šoreiz raksts par straumes pludiņiem) šāda stiprinājuma pludiņi īsti neder, jo tos straumē ir grūti, bieži vien neiespējami vadīt un pieturēt, tomēr pati pludiņa forma un pāris kembriki šo pludiņu ātri pārtaisa par labu straumes/“vimbu” pludiņu, vajag tikai uzlikt kembriku uz ķīļa un kembriku uz antenas, un viss. Ja jūsu īpašumā nonācis tieši šāds pludiņš, tad ar to arī var ļoti veiksmīgi copēt upē. Garens, ar paresninājumu augšdaļā korpuss, ļoti spilgta, gara, ielīmēta antena, vidēji garš ķīlis.

PLUSI: spilgta, gara, vidēji resna antena, kas nodrošina labu redzamību arī no liela attāluma, teicamas kvalitātes krāsojums, ja uzliek kembriku uz ķīļa un uz antenas, tad šis pludiņš lidojumā un straumē uzvedas ļoti stabili.

mīnusi: “jāņtārpiņu” nevar ielikt antenas vietā, to var (ar jāņtārpiņu komplektā nākošās elastīgās trubiņas palīdzību) uzmontēt uz antenas, pludiņš netiek komplektēts ar ķīļa un antenas kembrikiem, attiecīgi tie ir jāpiemeklē pašam, uz antenas labāk likt elastīgas gumijas gabaliņu, tā netraumēs antenu.

Rakstu un jūtu, kā ieeju azartā…, tieši tāpat, kā runājot par barībām, jo pludiņi un barības ir divas manas lielās vājības, par šīm tēmām varu runāt ļoti daudz, bet nu laikam tomēr šai reizei pietiks. Raksts top piektdienā, darba diena tuvojas beigām…, tārpiņi un barības jau sapirktas, vieta, kurp kopā ar čomu dosimies, jau skaidra, 1.30 naktī ceļos, divos izbraucu, un jau četros no rīta būsim pie upes. Ieliksim pludiņos gaismiņas… un pludiņa cope pilnmēness gaismā varēs sākties…

Foto: no privātā arhīva

Normunds Grabovskis

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie