Makšķerēšana
Spiningošana

Pavasara sudrabiņš. Kā pierunāt tieši svaigo un spēcīgo jūras zivtiņu0

Foto: no privātā arhīva

Pavasaris beidzot sācies, un upēs ieskrējis spožais taimiņš. Šajā rakstā vairāk par to, kā pierunāt tieši svaigo un spēcīgo jūras zivtiņu.

Sudrabaini skaista lašveidīgās dzimtas zivs. Ātra, spēcīga un agresīva. Visas šīs īpašības lašveidīgo zivju makšķerniekiem ir jāatceras, uzspīdot pirmajai siltajai pavasara saulītei. Ūdens temperatūra kāpj, un līdz ar to pavadīt dienu pie upes paliek daudz patīkamāk. Parādās arī tie, kuri ziemā, kad temperatūras stabiņš noslīdējis zem nulles, upes virzienā neskatās. Toties, kad iespīd pirmais pavasara saules stars, pat paši slinkākie sāk slaucīt putekļus no saviem spiningiem. Pavasaris ir laiks, kad mostas makšķernieki un tieši tāpat arī zivis.

Naktis ir vēsas. Tikai dienas otrajā pusē ūdens iesilst, un radības, kuras uzturas ūdenī, paliek aktīvākas. Ir pienācis brīdis, kad, laikus atbraucot mājās no darba, var paspēt uz pāris stundiņām izrauties pie ūdens. Šie vakara mirkļi bieži mēdz būt zivīm bagāti. Ūdens pa dienu iesilst, un vakarā ir kulminācijas brīdis. Spožais paliek daudz aktīvāks un agresīvāks. Šīs upē svaigi ienākušās zivis par nārstu nedomā. To vienīgais mērķis ir atrast ko ēdamu. Tās pievilina upes saldūdens un visas citas sīkzivis, kuras uzturas upē. Pavasarī uz nārstu daudzās no mūsu upēm migrē stinte. Un tā ir taimiņu saldais ēdiens. Spožie tās ir īpaši iecienījuši. Katru gadu gan tas var mainīties. Ar migrējošām zivīm nekad neko nevar paredzēt. Vienu gadu zivju skaits ir lielāks, otru – mazāks. Šāda vai tāda migrācija notiek katru gadu. Un tieši tāpat taimiņi tām seko.

Tomiņš ar smuku spožo.
Foto: no privātā arhīva

Aprīlis ir viens no labākajiem mēnešiem. Ūdens temperatūra ir sasniegusi 5–10 grādu atzīmi. Iznārstojušās zivis dodas atpakaļ uz jūru, svaigās nāk upēs iekšā. Ja ir atrasta pareizā vieta, kur dotajā brīdī ir sastājušās zivis, bieži copju skaits ir mērāms ar divciparu skaitli. Protams, ir dienas, kad jāstaigā ar nokārtu degunu. Un tur neko nevar darīt. Vienkārši nepaveicās. Pašam arī tā ir gadījies. Man tikai pāris copīšu, bet no visām upes vietām nāk ziņas par labiem lomiem.

Tieši tāpēc makšķerēšana ir ļoti azartisks hobijs, kurš jūs var pārsteigt jebkurā brīdī. Tāpat arī upe, kas mainās teju katru dienu. Ūdens līmenis krītas un paliek siltāks. Mainās straumes ātrums. Līdz ar visiem šiem faktoriem mainās arī zivju uzvedība un to uzturēšanās vietas. Gadās, ka iepriekšējā dienā esat atradis zivju pūznīti, bet jau nākamajā tur vairs nav nevienas copes. Zivis ir aizslīdējušas pa upi zemāk, mainījušas savu iepriekšējo uzturēšanās vietu.

Foto: no privātā arhīva

To var ietekmēt vairākas lietas. Taimiņš pavasarī ir kustīgs un bieži maina savas uzturēšanās vietas. Ir dienas, kad ūdens līmenis salīdzinājumā ar iepriekšējo dienu nokrītas par 4–7 cm. Ūdens svārstības savukārt ietekmē straumes ātrumu. Ja iepriekšējā dienā atradāt vietu ar vidēju straumi, kurā uzturējās vairāki taimiņi, tad naktī pazeminājies ūdens līmenis un jau nākamajā dienā tajā pašā vietā straume ir attiecīgi samazinājusies. Līdz ar to taimiņš šo vietu ir pametis. Sekojot taimiņam, arī jums ir jāpamaina copes vieta.

Upes nolasīšanas prasme nāk ar gadiem. Jo vairāk to iepazīsiet, jo ātrāk varēsiet novērtēt potenciālās zivju uzturēšanās vietas. Ir jāpieskata daudzas šīs it kā mazās nianses, kuras, kā puzli saliekot kopā, veido skaistu gleznu.

Šūpiņi – leiši un Tiemco. Savu darbiņu izdara teicami.
Foto: no privātā arhīva

Vobleru izlasīte.
Foto: no privātā arhīva

Vēl tikai nedaudz par mānekļiem. Aprīlī nevajadzētu ieciklēties uz dziļi ejošiem vobleriem vai pasmagiem šūpiņiem. Zivis paliek daudz aktīvākas. Tās biežāk sāk uzturēties un medīt ūdens vidējos slāņos. Pilnīgi pietiks ar vobleriem, kuru iegrime nepārsniedz 1,2 m atzīmi. Ja taimiņš būs aktīvs, un parasti tā pavasarī arī ir, tas pacelsies pusūdenī un paķers jūsu piedāvāto vobleru. Izmantojot seklākas iegrimes mānekļus, to noraušanas iespēja samazināsies. Tas ir lieliski pašam makšķerniekam. Bieži vien raudāt gribas, kad kārtējais upes koks pieprasa savu nodevu, un, kā likums, tas ir viens no skaistākajiem japāņu voblerīšiem makšķernieka kastē.

Jādomā arī par krāsu izvēli. Ūdens temperatūrai kļūstot siltākai, spilgtās krāsas vairs tik labi nestrādā. Tās ieteicams nomainīt uz dabiskākiem toņiem. Pēc maniem novērojumiem, arī dabiskajiem krāsojumiem ieteicams atstāt kādu spilgtu noti. Kā piemēru varu minēt dabiskas krāsas mānekli ar oranžu vēderu. Uz āķa uzlikt fluorescējošu kembriku vai pašu āķi kā BKK Uvo modelis. Spīdīgi sudraba vai zelta sāni ir dominējošais pamats voblerā. Viss pārējais ir notis, kas to izpušķo kā Ziemassvētku eglīti. Voblerus izvēlos ar smalkāku spēles amplitūdu. Tie tad arī ir mani personīgie novērojumi.

Tieši ar šāda tipa vobleriem ir gūti labākie panākumi “spožo” spiningošanā. Neizvēlos tādus, kuriem uz iepakojuma uzrādīta iegrime dziļāka par 1,7 m. Svaigais taimiņš nelasa neko no grunts, tas medī ūdens vidējos un augšējos slāņos. Pārcensties ar pārāk dziļas iegrimes vobleriem nav jēgas. Ja taimiņš būs aktīvs, un parasti aprīlī tāds viņš ir, tas noteikti ieraudzīs jūsu vadīto vobleru pus­ūdenī un uz to reaģēs.

Ar šūpiņiem ir līdzīgi. Priekšroku dodu spožai sudraba krāsai ar kādu spilgtāku noti. Tas var būt tas pats spilgtas krāsas kembriks vai spilgts āķis. Āķi izvēlos par vienu izmēru mazāku, nekā tas ir oriģinālā. Svaigā taimiņa mute ir trausla. Kad tas ir pieķēries, tas spēcīgi pretojas, kūleņo un lec ārā no ūdens līdz pēdējam brīdim. Tieši šajos momentos tas sev pārrauj lūpu, un, izmantojot lielāku āķi, tam vieglāk ir no tā atbrīvoties. Tāpēc izmantoju mazāku āķi, papildus aprīkojot to ar vienu vai diviem ievadriņķiem. Papildu ievadriņķi neļauj taimiņam izgriezties no āķa un sevi savainot.

Šūpiņa svars reti aprīlī pārsniedz 16 gramus. Kastītē vajag iekārtot tā, lai tur atrastos mānekļi svarā no 8 līdz 16 gramiem. Vietās, kur straume spēcīgāka vai pati upe dziļāka, tur attiecīgi liksim ko smagāku, seklākā – vieglāku. Jāpielāgo tāds svars, lai māneklis nepārtraukti neskrāpētu grunti.

Rotiņš ir māneklis, kurš bieži vien izglābj copi. Tas ir nedaudz izgājis no modes, bet tā rezultativitāte nekad nav kritusies. Ir dienas, kad tā vibrācija ir izšķirošais ierocis, kas izglābj no pilnīga fiasko. Ar rotiņa svaru nevajadzētu pārspīlēt. Ņemam 3.–4. numura lapiņu, 7–12 gramu smagu, un būsim trāpījuši.

Atlaist ir prieks.
Foto: no privātā arhīva

Pīto auklu, ja ir tāda iespēja, ieteiktu paņemt par vienu izmēru plānāku nekā to, ar kuru spiningojam taimiņus ziemā. Ar plānāku auklu būs iespēja aizmest pāris metru tālāk. Bieži vien aprīlī taimiņi vairs negrib uzturēties krasta zonā, tie vairāk izvēlas uzturēties tuvāk upes vidum. It sevišķi tos pāris metru jutīsiet, kad auklas galā karāsies voblers. Attiecīgi arī fluorkarbona pavadu var izmantot par vienu izmēru plānāku.

Īsumā šie ir galvenie padomi, kurus cenšos ievērot es pats.

Par ticību acīm un aminoskābēm mānekļos. Oskars Šteinbergs. “Ķeram lielo!” #4 epizode

Zivju ēdieni. 79 receptes, kas jāpamēģina

Saistītie raksti

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie