Zivis nav mēmas, tās spēj izdot skaņas un savā starpā sazināties. Tāpat zivis spēj atpazīt viena otru pēc krāsām, spīdēt un pārvērst gaismas starus īpašos krāsu signālos, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” Zivju resursu pētniecības departamenta Jūras nodaļas vadītājs Ivars Putnis. Tā vēsta LSM.lv raksts!
Interviju klausies šeit, spiežot uz saites!
Zivis var būt gan ļoti sociālas, gan vientuļnieces, viss atkarīgs no konkrētās sugas, norādīja Putnis: “Šos barus veido un vairāk socializējas maza izmēra zivis, kas barojas ar planktoniem, un tad pretstatā ir sugas, kas neveido barus, tās ir plēsīgās zivis, tās uzturas atsevišķi pa vienai.”
Zivīm – atšķirībā no, piemēram, putniem – baros nav konkrēta vadoņa. Zivis ievēro tikai to, ka viņām ir jāuzturas noteiktā attālumā vienai no otras un ka ir jākustas sinhroni. Zināma komunikācija, lai signalizētu par briesmām vai barību gan ir nepieciešama, un zivīm ir vairāki mehānismi, kā to panākt. Viens no tiem ir skaņas signāli.
NOT google-places-scripts.desktop-all-raksts1
Foto Wikipedia
“Zivis nav mēmas, zivis spēj izdot skaņas, ļoti daudzas sugas spēj. Zivij ir vairāki uzbūves elementi, kas palīdz radīt skaņu. Būtiskākais elements ir peldpūslis,” norādīja Putnis.
Lai labāk izprastu, kā tas notiek, peldpūsli var salīdzināt ar bungām, tādu nospriegotu virsmu, un ap šo peldpūsli atrodas muskuļaudi, ar kuru palīdzību var ar ļoti augstu intensitāti šo virsmu ievibrēt, radot skaņas.
“Protams, tās skaņas ir tādas mūsu ausij kā ar vēdera trokšņiem saistītas, ļoti pieklusinātas un urkšķošas, bet zivis komunicē tādā veidā un spēj nodot gan briesmu signālu, gan signālu par barošanos, vairošanās gatavību,” skaidroja Putnis.
Tāpat zivju sasvstarpējā komunikācijā liela nozīme ir vizuālajam izskatam – krāsām. Putnis skaidroja, ka zivis ļoti labi vizuāli spēj atpazīt savas sugas īpatņus un identificēt tos. Tāpat zivis sazinās arī ar uzvedību, raidot dažādus ķermeņa signālus.
Jūsu Safari tīmekļa pārlūkprogramma ir novecojusi! Iesakām to nekavējoties atjaunot, lai saturu šajā portālā varētu lietot pilnā apmērā. Vai varat izmantot kādu no populārākajām pārlūkprogrammām, piemēram, Google Chrome vai Firefox.