Kā ziņo Latvijas Sabiedriskie medijie, šogad Burtnieka ezerā tika samazināts rūpnieciskās nozvejas daudzums zandartiem un līdakām, lai saudzētu šo zivju resursus. Lai arī šīs zivis ezerā nārsto labi, tās nespēj izaugt līdz trofejas cienīgam izmēram. Valmieras novadā, uzskatot, ka Burtnieka zandarts ir nozīmīga ezera vērtība, ir sākts arī darbs, lai attīstītu Burtnieka zandarta zīmolu. Sagatavots arī pieteikums, lai to iekļautu Eiropas Savienības aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā.
Ar ko tik īpašs ir tieši Burtnieka zandarts? To, protams, vislabāk var novērtēt kulinārijas speciālisti. Tāpēc Latvijas Radio vienā no Valmieras restorāniem tikās ar šefpavāru Artūru Taškānu, kura restorāna ēdienkartē nemainīgi ir arī Burtnieka zandarts.
“Tā vide, kur viņš ir audzis, tā laikam ir tā atšķirīgā, kas rada to citu garšu, vieglu, tādu foršu. Svaiga zivs garša, kas ir raksturīgi šim zandartam, ir tas, ka viņš ir viegli saldens. Cik ir ēsti zandarti no citiem ezeriem, arī igauņiem, manuprāt, šis ir gardākais zandarts, kas ir pieejams Latvijas tirgū,” stāstīja Taškāns.
Kā ir ar zandartu daudzumu Burtnieka ezerā? Makšķernieki jau iepriekš bijuši neapmierināti ar to, ka ezera zivju resursiem kaitējumu nodara rūpnieciskā zveja. Tādēļ arī šogad tās apjomi ir samazināti.
Valmieras novada pašvaldības vecākā vides speciāliste Evija Ozola stāstīja: “Ja paskatāmies no tāda atražošanās viedokļa, tad zinātnieki paliek vēl aizvien pie sava viedokļa, ka zandarts ezerā atražojas ļoti labi.
Cits stāsts ir par to, ka zandarts nav pieejams Burtniekā tik daudz vairs tādā izmērā, kā makšķerniekiem patiktu.
tadā, kas būtu trofejas zivis, bet zandarts ir pietiekamā apjomā. Esam arī ieviesuši pasākumus, lai tomēr šo resursu saudzētu. Zvejniekiem ir limiti, visu šo gadu bija divarpus reizes zandartam samazināti. Nu zvejnieki ir pieņēmuši to situāciju vai sapratuši. Savā ziņā, protams, jā, bet skaidrs, ka viņi laimīgi nav, tas viņiem ir krietns nozvejas apjoma samazinājums. Tas nozīmē arī ienākumu samazinājumu, bet tāpēc mēs nākam arī zvejniekiem savā ziņā pretim, veidojot šo Burtnieku zandarta zīmolu.”