Makšķerēšana
Karpu makšķerēšana

Populārākās svinu formas karpu copē. Plusi, mīnusi, optimālie pielietojuma apstākļi0

Aplūkosim tuvāk populārākās svinu formas, to plusus un mīnusus, kā arī optimālākos pielietojuma apstākļus.

Lodes formas svins (Ball Lead) tiek ražots ar griezuli izmantošanai klipša montāžā. Sakarā ar to, ka smaguma centrs ir izvietots tuvu pavadiņas stiprinājuma vietai, šī svina forma ir visideālākā, lai karpa pašpiecirstos. Līdz ar to šīs formas svinam pozitīvās īpašības beidzas.
No negatīvajām īpašībām ir vērts pieminēt to, ka ir zemas aerodinamiskas īpašības, iemetiena brīdī bieži pavadiņa sapinas, spēcīga iegrime mīkstā gultnē, kā arī nestabilitāte uz nelīdzenas virsmas.
Optimālākais pielietojums šāda tipa sviniem ir tuvas makšķerēšanas distances ar cietu un līdzenu gultni, kā arī pavadiņai ieteicams izmantot cietu materiālu.

Kubiskas formas svinus (Square Pear Lead, Square Bolt Lead) ražo gan ar griezekli, gan inline variantā. Šiem sviniem piemīt tie paši plusi un mīnusi kā lodveida sviniem, taču šos svinus var izmantot vietās ar slīpu grunts reljefu.

Bumbierveida svini (Pear Lead) mēdz būt kā ar griezuli, tā arī inline izpildījumā. Pašpieciršanās iespēja nedaudz zemāka, bet labākas aerodinamiskās īpašības. Šie sviniņi mazāk iegrimst mīkstā gultnē, retāk sapin pavadiņu iemetiena brīdī.
Pielietojums – makšķerēšana vidējās distancēs, vietās ar līdzenu, tīru vai minimāli dūņainu gultni. Iespējams kombinēt ar pavadiņu no cieta vai mīksta materiāla.

Viena no populārākajām formām ir iepriekš minētā svina pieplacinātais variants (Flat Pear Lead, Kling on Lead, Big Grippa Lead), pieejams gan ar griezuļa, gan inline izpildījumā. Šiem sviniem piemīt tās pašas īpašības, kādas ir bumbierveida sviniem. Aerodinamisko īpašību pasliktināšanās tiek kompensētas ar iespēju izmantot vietās ar nelīdzenu gultni. Pateicoties lielajam saskarsmes laukumam, šo svinu iespējams izmantot, makšķerējot tālās distancēs, ievedot montāžu ar laivu.
Šiem sviniem sastopamas dažādas modifikācijas, piemēram, ar izciļņiem, kā arī ar caurumu tajos. Tādus svinus no 4 līdz 10 oz iespējams izmantot, makšķerējot vietās ar straumi.

Izstieptas formas svini ar spārnveida izvirzījumiem (Elevator Lead) tiek ražoti ar griezuli izmantošanai montāžās ar klipsi. Pateicoties savai formai, šis var būt vienīgais glābiņš makšķerēšanai vietās ar paaugstinātu zemūdens ķērāju esamību. Pie ātras auklas pietīšanas, pateicoties izciļņiem, svins ātri paceļas virs grunts un maksimāli novērš āķa aizķeršanos aiz zemūdens ķērājiem. Kā trūkumus var minēt zemas aerodinamiskas īpašības, zemu stabilitāti uz grunts, atvirzītu smaguma centru no pavadiņas stiprinājuma vietas, kas mazina pašpieciršanās iespējas.
Pielietojums – makšķerēšana vidējās distancēs, ūdenstilpēs ar vāju straumi vai bez tās un vietās ar blīvu ķērāju koncentrāciju starp makšķerēšanas vietu un makšķernieku.

Tālmetiena svini (Bomb Lead, Tournament Casting Lead, Distance Casting Lead, Horizon Lead) pieejami abos variantos gan ar griezuli, gan inline. Šīs formas svini tiek izmantoti visu veidu karpu makšķerēšanas montāžās. Svini ar augstām aerodinamiskām īpašībām piemēroti makšķerēšanai maksimālā distancē.
Smaguma centrs atrodas tuvu tā ģeometriskajam centram, zināmā attālumā no pavadiņas stiprinājuma vietas, kas pazemina pašpieciršanās momentu, kā arī stabilitāti lidojumā pie sānu vēja. Liela stabilitāte piemīt sviniem ar smaguma centru, kas novirzīts uz priekšu; jo lielāka nobīde, jo vairāk attālinās no pavadiņas stiprinājuma vietas, kas negatīvi atspoguļojas uz pašpieciršanos. Šī veida svini tikai nedaudz piekāpjas izstieptās formas sviniem iemetiena attāluma ziņā, bet arī paredzēti makšķerēšanai vidējās un tālās distancēs ūdenstilpēs ar stāvošu ūdeni, līdzenu gultni. Iespējams izmantot arī dūņainā gultnē. Sastopamas dažas modifikācijas ar nošķeltām kantīm, kuras piedod svinam stabilitāti vietās ar nelieliem nelīdzenumiem.

Svini–barotavas (Paste Bomb Lead, Paste Feeder Bomb Lead) ir trīs plakņu svini ar nelieliem caurumiem.
Ir daudz un dažādas barotavas, kuras paredzētas izmantošanai inline montāžās, taču mūs interesē svini–barotavas, ko var izmantot gan ar barību, gan bez tās klipša montāžā, kā arī “helikoptera” montāžā, pateicoties kurai tiek palielināta makšķerēšanas distance attiecībā pret parastajām barotavām. Šie svini–barotavas sevi labi pierādījuši, makšķerējot mazaktīvas zivis, kuru ķeršanai nav nepieciešams intensīvi iebarot.
Ir arī speciālie svini, pie kuriem var attiecināt Attracta Lead, izveidoti ar speciālu gropīti želatīna kapsulai, pildītai ar aromatizatoru, kurš izplatās ūdenī, kūstot kapsulai un tā papildus pievilinot zivis.
Ir vērts pieminēt arī sviniņus ar speciālu porainu pārklājumu, kas ļoti labi uzsūc sevī šķidros atraktorus un kalpo par papildu zivju pievilinātāju. Droši vien pastāv arī citas ne mazāk oriģinālas svinu formas, bet es vēlos iepazīstināt ar populārākajām formām un konstrukcijām.
Viss iepriekšminētais ir attiecināms uz sviniem, kuri tiek izmantoti karpu montāžās, un tos varētu nosaukt par pamata sviniem.
Modernajā karpu makšķerēšanā tiek izmantoti arī tā saucamie papildu svini–aizmugurējie. Iespējams, kāds nepiekritīs šim formulējumam, bet tāds ir tiešais tulkojums no angļu valodas (back lead) – tie ir izvietoti uz pamata auklas un ir krietni tuvāk makšķerkātam nekā pamatsvini.
Tos var iedalīt divās daļās. Pirmā tipa svini tiek uzstādīti uz šoklīdera pirms iemetiena veikšanas. Iemetiena brīdī tas slīd pa to, un tādēļ arī nosaukums tam – “lidojošais aizmugurējais svins” (Flying back lead).
Tā pamata nozīme ir piespiest montāžu un šoklīderi pie grunts un padarīt to zivij mazāk pamanāmu. Svars tādiem sviniņiem nav liels – 4–8 g. Pie zivs izvadīšanas tas noslīd un atduras pret pretsavērpšanās caurulīti un nerada nekādus traucējumus.
Aizmugurējais svins ar sakabi attiecināms pie otrā tipa sviniem, tas tiek uzkabināts uz pamatauklas pēc iemetiena un piegremdē to netālu no krasta. Pamatā tie ir 3–10 m atkarībā no grunts reljefa un paša sviniņa svara. Pie šī atsvara izmantošanas divu makšķeru auklu savērpšanās praktiski ir neiespējama. Šādu sviniņu svars svārstās no 28 līdz 112 g (1–4 oz). Jo lielāks dziļums pie krasta, jo lielākam jābūt atsvaram.
Šiem aizmugurējiem sviniem piemīt arī negatīvas īpašības – ierobežota to pielietošana. Pirmkārt, tie samazina montāžas jutīgumu – veidojas auklas lauziens starp “tulpīti” un aizmugurējo svinu. Tas jāņem vērā, ja tiek makšķerētas tramīgas, uzmanīgas zivis vai arī amūri ar to jutīgajām copēm. Jo lielāks dziļums un tuvāk spicītei izvietots sviniņš, jo nozīmīgāk samazinās jutīgums.
Otrkārt, tos nav ieteicams uzstādīt gadījumos, ja uz grunts ir ūdenszāles vai arī kādi citi šķēršļi, uz kuriem izvietojas aukla. Tas palielina iespēju auklai aizķerties vai sapīties.
Treškārt, pie montāžas notrūkšanas slīdošais aizmugurējais sviniņš tiek zaudēts. Lidojošā zaudēšanu novērst praktiski nav iespējams, jo tas notrūkst kopā ar šoklīderi. Toties otrā tipa svinu var izmantot ar drošības šņori. Atsvars tiek fiksēts uz pamata auklas ar speciālu klipsi pēc iemetiena veikšanas un tiek atsiets pie rodpoda. Tas atāķējas automātiski piecirtiena brīdī, un, ja montāža tiek aprauta, tas zaudēts netiek.
Nepieciešams marķierim uzstādīt aizmugurējo svinu pēc tā, kad ir izvēlēta vieta, kā arī vēlams viens vai pat divi otrā tipa atsvari (ar sakabi), pat tajā gadījumā, ja aukla gulstas uz ūdenszālēm – maksimāli mazinot pamata auklas sapiņķēšanos ar marķiera pīto auklu pie zivs izvadīšanas.

Marķiera svins (Explorer Lead, Grubber Lead, Mace Lead) pārsvarā ir bumbierveida ar radzēm, kas dod iespēju ne tikai izzināt dziļumu makšķerēšanas sektorā, bet arī reljefa raksturu. Tie parasti ir svarā no 2 līdz 4 oz.
No parastajām svinu formām vispiemērotākā būtu plakanā ar radzēm (Big Grippa Lead). Šīs formas svins tikai daļēji piekāpjas informācijas sniegšanas ziņā speciālajam marķiera svinam, bet savukārt iegūsti lielāku svara diapazonu, kas dod iespēju nogādāt marķiera pludu uz lielāku distanci.
Dažreiz šā pluda nogādei uz lielāku distanci tiek izmantots iegarenas formas svins, kas ļauj izmērīt dziļumu, bet, viegli slīdot pa gultni, nesniedz pietiekamu informāciju par tās sastāvu. Tomēr iemetiena distance dažreiz ir ļoti noteicoša gadījumā, ja nepieciešams atrast appludinātu ceļu, izvietotu tālu no krasta.
Labākos modernās karpu makšķerēšanas svinus ražo tādas angļu kompānijas kā FOX, ACE CARP, RICHWORTH, KORDA, MCF. Pēdējo gadu laikā arī pašmāju karpenieki sākuši piedāvāt pašu gatavotus svinus, kuri ne par matu nav sliktāki par populāro angļu kompāniju piedāvāto klāstu, kā arī cena ir krietni lētāka.
Šie sviniņi ir labāki ne tikai vizuāli, bet arī ar kvalitatīvu pārklājumu, atbilstību uzrādītajam svaram, izturīgu griezuļa un stiprinājuma kombināciju, ko ne vienmēr var garantēt daudzi no ražotājiem. Bet tieši no šīm un citām niansēm veidojas rezultāti.

Saistītie raksti

Ātrums, svins un attālums – viss “pie kājas” un četri kāti mīnusā! “Ķeram lielo!” #39 epizode

Jaunākais žurnāla Lielais loms numurs ir klāt!

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie