Ja vēlies iepazīt patiesi neparastu zivi, iepazīsties ar caurspīdīgās galvas zivs (angliski – barreleye), tās zinātniskais nosaukums ir Macropinna microstoma. Šī neparastā dziļūdens zivs dzīvo Klusā okeāna dziļumos un apbur ar savu unikālo izskatu un neticamo pielāgošanos ekstrēmiem dzīves apstākļiem. Barreleye zivs latviski varētu tikt saukta par “caurspīdīgo galvaszivi” vai “caurspīdīgā galvaskausta zivi”, ņemot vērā tās raksturīgo pazīmi – caurspīdīgo galvas daļu. Tā kā oficiāls latviskais nosaukums, visticamāk, nav izveidots, šāds nosaukums būtu aprakstošs un viegli saprotams.
Caurspīdīgā galva – dabas inženierijas brīnums
Caurspīdīgās galvas zivs ir pazīstama ar savu tiešām caurspīdīgo galvu, caur kuru var redzēt tās smadzenes un acis. Tā ir viena no nedaudzajām zivju sugām, kuras galvaskausa augšdaļa ir caurspīdīga, ļaujot tai “redzēt” uz augšu caur ūdens tumšajiem dziļumiem.
Acis, kas atrodas caurspīdīgās galvas iekšienē, ir veidotas kā zaļas caurules un spēj rotēt vertikāli, ļaujot zivij koncentrēties uz jebkuru kustību virs tās. Šī īpašība palīdz zivij medīt, novērojot medījumu, kas peld augstāk esošajos ūdens slāņos.
Kur tā dzīvo?
Barreleye zivs apdzīvo dziļūdens zonas, parasti 400–800 metru dziļumā Klusajā okeānā. Šajā reģionā gaisma tik tikko piekļūst, tāpēc caurspīdīgā galva ir evolūcijas atbilde, lai maksimāli efektīvi izmantotu pieejamo gaismu.
Ko tā ēd?
Tā pārsvarā medī medūzas un planktonu, kas dreifē pa dziļūdens straumēm. Interesanti, ka tās acis ir tik jutīgas pret gaismu, ka spēj pamanīt pat mazākās silueta izmaiņas, kad medījums peld virs tās.
Kāpēc šī zivs ir tik īpaša?
Šīs zivs ir lielisks piemērs tam, kā dzīvnieki var pielāgoties pat visekstrēmākajiem dzīves apstākļiem. Tās unikālā anatomija ne tikai aizsargā acis, bet arī nodrošina to efektivitāti tumšajos dziļumos. Zinātnieki uzskata, ka šī zivs ir bijusi veiksmīga evolūcijas eksperiments, kas pierāda dabas inženierijas ģenialitāti.
Vai iespējams redzēt šo zivi?
Šo zivi redzēt dzīvē ir gandrīz neiespējami, jo tā dzīvo tik lielā dziļumā, ka to var novērot tikai ar speciālu zemūdens aprīkojumu. Tomēr dokumentālajās filmās un zinātniskajās ekspedīcijās šī zivs ir fascinējusi miljoniem skatītāju ar savu dīvaino, bet apbrīnojamo izskatu.
Caurspīdīgās galvas zivs ir īsts pierādījums tam, ka dabā nav nekā neiespējama. Tā apbur ar savu caurspīdīgo galvu, “cauruļveida” acīm un unikālajām izdzīvošanas stratēģijām. Šī zivs ir pelnījusi vietu jūsu sarakstā ar visneparastākajiem ūdens pasaules radījumiem!
Šīs zivi (Macropinna microstoma) pirmo reizi aprakstīja zinātnieki 1939. gadā. To atklāja, pētot dziļūdens zivis Klusā okeāna ūdeņos. Tomēr sākotnēji zinātniekiem nebija zināms par tās unikālo caurspīdīgo galvu, jo vairums paraugu tika iegūti bojāti vai iznīcināti spiediena maiņas dēļ, izceļot tos no dziļūdens.
Šīs zivs caurspīdīgās galvas īpatnība tika pilnībā atklāta tikai 2009. gadā, kad Monterejas līča akvārija pētniecības institūts (MBARI) to novēroja dzīvu ar dziļūdens robotu palīdzību. Šis novērojums ļāva zinātniekiem ieraudzīt zivi tās dabiskajā vidē un saprast, kā tā izmanto savas neparastās acis un caurspīdīgo galvu.
Tātad barreleye ir bijusi zināma vairāk nekā 80 gadus, bet tikai pēdējās desmitgadēs mēs patiesi sākām izprast tās unikālās adaptācijas un dzīvesveidu.