Ja runa ir par reņģēm, tad cilvēkus pilnīgi noteikti var dalīt divās kategorijās. Vieni, kam pats vārds reņģe izraisa nepatiku, un otri, kam reņģe ir delikatese. Tieši tā, arī reņģes var pagatavot gardi.
Ziemassvētkos un Jaungadā galdā jāceļ karpa, savukārt maijs viennozīmīgi ir reņģu mēnesis. Tuvojoties Vasarsvētkiem, pārņēma nostalģija, un nāca iedvesma pagatavot reņģes tā, kā to agrāk darīja vecmāmiņa. Turklāt šoreiz reņģu bija gana daudz, lai gatavotu divas receptes.
Reņģes no sākuma iztīra, nogriež muguras spuriņu, tad galvu un visbeidzot pārgriež vēderu. Iztīra iekšas. Zvīņas reņģēm netīra, jo to tikpat kā nav. Mazākās reņģes nefilē, tās liek atsevišķi vienai receptei, savukārt lielākās filē – ar filējamo nazi gar reņģītes muguras asaku pārgriež zivi uz pusēm, tad izņem asaku un iegūst divas filejas.
Reņģes želejā
Patiesībā pavisam vienkārša un ļoti ātri pagatavojama recepte.
Uzbriedina želatīnu – uz puskilogramu reņģu apmēram trīs tējkarotes želatīna.
Kamēr želatīns briest, miltus sajauc ar garšvielām (sāli, pipariem), pievieno olu un iegūst viendabīgu masu, kurā pirms cepšanas reņģes apviļā.
Reņģes cep zeltaini brūnas.
Divus palielus sīpolus sagriež žuljēnā (var izmantot arī vairāk).
Sarīvē divus palielus burkānus, pēc tam sviestā apcep.
Apceptajiem burkāniem pievieno sagriezto sīpolu, bet to vairs necep.
Traukā visu liek kārtām – reņģes, burkānus ar sīpoliem, reņģes un tā, līdz trauks pilns.
Gatavo marinādi: divas glāzes ūdens, divas lauru lapas, smaržīgie pipari, melnie pipari, tuč–tuč citrona mizas garšai, divas ēdamkarotes cukura, tējkarote (bez kaudzes) sāls un visu savāra kopā. Beigās pievieno ēdamkaroti etiķa esences un iemaisa uzbriedināto želatīnu. Marinādi lej pāri reņģēm. Jāatceras, ka pēc tam, kad marināde pārlieta, reņģes vajag mazliet izcilāt, lai marināde tām tiek viscaur apkārt.
Reņģes tomātu mērcē
Vien pāris sastāvdaļu recepte, kas pagatavojama ātri, turklāt ēdama jau uzreiz pēc pagatavošanas. Nākamajā dienā tā noteikti būs gardāka, jo būs savilkusies ar garšām.
Reņģes iesāla, apviļā miltos un cep zeltaini brūnas.
Kad izceptas, tās kārto traukā.
Gatavo marinādi: uzvāra apmēram pusglāzi ūdens, kam piebērts mazliet sāls, kopā ar lauru lapu un ripiņās sagrieztu sīpolu, pielej etiķi (apmēram divas ēdamkarotes, bet var likt tā, kā pašiem garšo), pievieno cukuru pēc garšas un tomātu biezeni. Šeit var izmantot pilnīgi jebkādu, kāds nu kuram mājās ir. Šoreiz ledusskapī bija tomātu mērce ar ananasiem un papriku, tad nu izmantoju to, pievienojot marinādei visu burciņu. Īsu brīdi vāra, tad noņem no uguns un ļauj mazliet atdzist. Pēc tam ar marinādi pārklāj zivis.
Abas receptes līdz pasniegšanai uzglabā ledusskapī. Pasniedz kā auksto uzkodu vai kopā ar vārītiem kartupeļiem. Lai labi garšo!